Προς το περιεχόμενο

Η Google απολύει 28 υπαλλήλους της μετά από καθιστική διαμαρτυρία για συνεργασία της εταιρίας με το Ισραήλ


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, farcry33 είπε

Γιατί είναι βλαμμένος κάποιος που εκφράζει τα πιστεύω του ; Για πες μου….

Επειδή α) να πάει να εκφράσει τα πιστεύω του εκεί που εκφράζονται αυτά, και β) τα πιστεύω του σταματάνε στον εαυτό του. Δεν θα μου πει τι να πιστεύω και τι να κάνω εγώ. Αφού αποφάσισε να κάνει μια δράση πέρα από το επιτρεπτό, έλαβε και μια φυσιολογική αντίδραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FarCry είπε

Εδώ φαίνεται η δύναμη του λαού.

Αν αντί για 28 ήταν 5000 θα τους απέλυε; 

Οι άνθρωποι έχουν τη δύναμη και δεν το έχουν καταλάβει 

Εννοείται, άμεση απόλυση, ποια δύναμη; Και γιατί είναι σωστές οι απόψεις των ατόμων που διμαρτύρονταν; Σωστές είναι οι ακριβώς αντίθετες απόψεις. 

Απολαυστική η είδηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mariosaipnia said:

Ολοι εσεις που σχολιαζεστε υπερ των συμφεροντων των εταιρειων (δε φανταζομαι να εισαστε μετοχοι), αν νομιζετε οτι δουλευετε 8ωρο(λεμε τωρα) και εχετε συμβασεις εργασιας επειδη οι εταιρειες ειναι καλες ΠΛΑΝΑΣΤΕ!

Ολα τα καλουδια που εχετε σημερα (παιδεια, εργασιακο δικαιο (λεμε τωρα) εκλεγεστε κλπ κλπ) δεν σας τα χαρισανε, υπηρξαν διαμαρτυριες ξυλο και αγωνες (οχι απο τον καναπε). Μελετηστε και λιγο ποτε, πως και γιατι καθιερωθηκαν ολα αυτα, γιατι ερχεται εγασιακος μεσαιωνας (αν ειστε στον ιδιωτικο χωρο)

Κοιταξτε λοιπον μην σας παρουν πισω αυτα που θεωρειτε αυτονοητα δικαιωματα γιατι βλεπω πολλοι πονατε τις μεγαλοεταιρειες ενω ξερετε που σας γραφουν αυτες!

ΥΓ Δεν ειμαι με τη Χαμας αλλα και επ ουδενι λογω με ανθρωπους που πιστευουν οτι ειναι οι εκλεκτοι του Θεου τους και εγκληματουν με το "οδοντα αντι οδοντος (Χ34)"

Το τερμάτισες! Να μην αερολογείς, δεν ξέρεις το ποιος και τι εδώ μέσα και τα εργασιακά κεκτημένα δεν έχουν το παραμικρό με το θέμα. Προφανώς δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις τίποτα, και γι αυτό λες ότι να 'ναι.

  • Οι 28 απολύθηκαν λόγω ενός έργου της εταιρείας τους που ούτως ή άλλως δεν τους άρεσε. Το έκφρασαν σαφέστατα διαδηλώνοντας κατά του. Τώρα θέλουν ρέστα.
  • Ξαφνικά, τώρα που η φλόγα της απόλυσης καψάλισε τον δικό τους ποπό, τους κακοφάνηκε και διαμαρτύρονται για την κακιά εταιρεία που γνώριζαν από την στιγμή που προσελήφθησαν εκεί πως η google έγινε αυτό που είναι όχι μόνο από καινοτομίες αλλά και από κλείσιμο πολλών σπιτιών. Τώρα ξαφνικά, οι 28 έγιναν "σταυροφόροι".

Με τα εργασιακά κεκτημένα δεν έχει το παραμικρό.

Ξύλο φάγαμε για τα εργασιακά, αλλά και για την ορθογραφία στο σχολείο. Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα (παρεκτός κι αν δεν είσαι σειρά).

 

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mariosaipnia said:

Ολοι εσεις που σχολιαζεστε υπερ των συμφεροντων των εταιρειων

Κανείς δε σχολιάζει υπέρ συμφέροντων, χωρίς rule of law όμως δεν είμαστε τίποτα.

1 hour ago, mariosaipnia said:

ερχεται εγασιακος μεσαιωνας

Αυτή η ώρα έχει έρθει και έχει περάσει προ πολλού. 

1 hour ago, chek2fire said:

Είμαι σίγουρος ότι αν κάναν διαμαρτυρία για την εισβολή στην Ουκρανία η κατά του Ιραν θα είχαν πάρει και προαγωγή.

Δεν το ξέρεις αυτό και δεν πρόκειται να γίνει για να το μάθουμε. Άμα ας πούμε το αφεντικό είναι υπέρ της Ρωσίας (λέμε τώρα), τους απολύσει και καλέσει την αστυνομία να τους μαζέψει, δεν έχει επιλογή η αστυνομία ούτε της πέφτει λόγος, θα υπάρχουν αντίποινα σε μορφή μποϊκοτάζ βέβαια και θα φαληρίσει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Για εμένα θέμα είναι αυτό που γίνεται στην Γερμανία που σε μπαγλαρώνουν αν σηκώσεις σημαία της Παλαιστίνης ή καταγγείλεις το Ισραήλ ακόμα και αν είσαι ο ίδιος εβραίος.

Έχω κυριολεκτικά την αντίθετη εικόνα. 

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

 

 

53 minutes ago, mariosaipnia said:

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΑΝ για την συμβαση,

Αφού βλέπουμε τι έγινε, ποιό είναι το νόημα να λες έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, FarCry said:

Εδώ φαίνεται η δύναμη του λαού.

Αν αντί για 28 ήταν 5000 θα τους απέλυε; 

Οι άνθρωποι έχουν τη δύναμη και δεν το έχουν καταλάβει 

 

Εδώ δεν φαίνεται τίποτα! Στο 2023 μόνο απέλυσε 12000 κόσμο. Στους 5000 θα κολλούσε;

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FarCry είπε

Εδώ φαίνεται η δύναμη του λαού.

Αν αντί για 28 ήταν 5000 θα τους απέλυε; 

Οι άνθρωποι έχουν τη δύναμη και δεν το έχουν καταλάβει 

 

Ναι υπάρχουν άλλοι 5000 στην ουρά με βιογραφικά.

Και άλλοι δεκάδες χιλιάδες στην ουρά μήπως τους προσλάβουν ξανά.

Κι αυτό ισχύει και για την Apple και  για την MS και για την Google.

Τρόπο ψάχνουν και οι 3 να ξεφορτωθούν κόσμο που πήραν επί covid, συνέχεια απολύσεις κάνουν τα τελευταία 2 χρόνια.

Οι 28 χάρη τους έκαναν, πάρτι θα έκανε η Google αν έβρισκε την ευκαιρία να ξεφορτωθεί περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

Δύο μέτρα και δύο σταθμά πάντα σε αυτό το κόσμο που ζούμε. 

Είμαι σίγουρος ότι αν κάναν διαμαρτυρία για την εισβολή στην Ουκρανία η κατά του Ιραν θα είχαν πάρει και προαγωγή. 

Λογικό δεν είναι; Η Google είναι μπαναρισμένη στο Ιράν και ο Πούτιν τους έχει κλείσει τη πλατφόρμα διαφημίσεων στη Ρωσία.

Ναι, η Google δεν βγάζει λεφτά από το Ιράν και τη Ρωσία, γιατί να μην είναι με την Ουκρανία δηλαδή σαν μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Όμορφα απλά και δημοκρατικά!

δημοκρατικα σε ιδιωτικη εταιρια? fak around and find out.   και στο καπακι μήνυση για δυσφημιση του προφιλ της εταιριας 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Παράλληλα, προειδοποίησε ότι η εταιρία θα λάμβανε νέα μέτρα, εφόσον αυτό ήταν απαραίτητο: "Η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων μας συμπεριφέρεται όπως πρέπει.

Ας μη φοβόντουσαν την απόλυση και θα βλέπατε τι θα έκαναν.🤣

Απο ποτε ειναι φοβος η απολυση οταν ο αλλος δεν εργαζεται? Δεν ειναι το επομενο λογικο βημα για τον ιδιο τον εργαζομενο?

5 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Αφεντικό έχουν τα σκυλιά, κανονικά ούτε αυτά βέβαια θα έπρεπε. Εσύ βέβαια ως ελεύθερος άνθρωπος μπορείς να έχεις ότι θες και να αισθάνεσαι ανάλογα.

Αφεντικο ειναι. Αν ησασταν συνεργατες θα ειχες βαλει και εσυ το χερι στην τσεπη

image.png.2bb38b908676fd89e4c836229d74b9f8.png

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη αν ολο το τμημα ΙΤ αποφασιζε να κανει διαμαρτυρια, θα τους εδιωχναν ολους? Και πως θα δουλευε μετα?

  Ολοι εσεις που λετε αν ολο το τμημα IT, αν 5000 υπαλληλοι, αν, αν, αν. Πιστευετε οτι υπαρχουν τοσο πολλοι που τους νοιαζει τι γινεται εκει περα? Οι λιγοι συνηθως κανουν φασαριες. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο ποτε ειναι φοβος η απολυση οταν ο αλλος δεν εργαζεται? Δεν ειναι το επομενο λογικο βημα για τον ιδιο τον εργαζομενο?

 

image.png.2bb38b908676fd89e4c836229d74b9f8.png

Μιλάω για τη 2η παράγραφο της ανακοίνωσης που αφορά τους υπόλοιπους εργαζόμενους και όχι αυτούς που απολύθηκαν.

Παράλληλα, προειδοποίησε ότι η εταιρία θα λάμβανε νέα μέτρα, εφόσον αυτό ήταν απαραίτητο: "Η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων μας συμπεριφέρεται όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εΕδώ απατάσαι οικτρά.Θα εκπλαγείς αλλά οι πολύ μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα επειδή έχουν να χάσουν πολλά πάνε ακριβώς με το γράμμα του νόμου το ξέρω έχω δουλέψει εδώ στην Λάρισα στην EXCALCO στο cosmos aluminium όπου και εθελοντικά να ήθελες να δουλέψεις πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα ή παραπάνω από οκτάωρο απαγορευόταν δια ροπάλου.

Επίσης εγώ που είχα τριετίες πριν το 12 μου τις πλήρωνε το cosmos κανονικά ενώ πριν λίγες μέρες επανήλθαν μαζικά για όλους. Και σε άλλες μεγάλες εταιρίες τις Λάρισα πάντα υπήρχε αυστηρό πλαίσιο στο τι ορίζει ο νόμος.

Το πρόβλημα είναι ότι έχουν λόγω μεγέθους λόγο στο τι θα φέρνει η κυβέρνηση ως νόμο πάντως τον τηρούνε απαρέγκλιτα. Εκεί που γίνονται όργια είναι στον Μήτσο τον σουβλατζή και τον Νόντα με τα μερεμέτια όπου παίρνουνε δύο υπαλλήλους αντί για πέντε και τους ξεζουμίζουν

Επεξ/σία από kantini2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Σημαίνουν το ίδιο αν δεν μπορείς να τις ξεχωρίσεις εννοιολογικά .Τα αφεντικά έχουν την έννοια της εξουσίας και της ιδιοκτησίας του εργαζομένου. Ο εργοδότης είναι αυτός που έχει ιδιοκτησία/δικαιωματα στο παραγόμενο προϊόν και δημιουργεί το καλύτερο περιβάλλον ώστε να έχει το μέγιστο αποτέλεσμα.

Τον Παπαστράτο οι εργαζόμενοι του τον παίρνουνε αγκαλιά.Επίσης και στον Σκλαβενίτη οι υπάλληλοι του πίνουν νερό στο όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kantini2 said:

Τον Παπαστράτο οι εργαζόμενοι του τον παίρνουνε αγκαλιά.Επίσης και στον Σκλαβενίτη οι υπάλληλοι του πίνουν νερό στο όνομα του.

Και στην Google όλοι θέλουν να δουλέψουν γνωρίζοντας τις απολαβές και τις παροχές της. Οι επιλογές όμως του καθένα έχουν και συνέπειες. Νομίζεις πως στον Παπαστράτο (Philip Morris International Inc πλέον) αν ένας από τους εργαζόμενους κάνει νάζια για να μην εξάγει τίποτα στο Ισραήλ δεν θα φάει πόδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Και στην Google όλοι θέλουν να δουλέψουν γνωρίζοντας τις απολαβές και τις παροχές της. Οι επιλογές όμως του καθένα έχουν και συνέπειες. Νομίζεις πως στον Παπαστράτο (Philip Morris International Inc πλέον) αν ένας από τους εργαζόμενους κάνει νάζια για να μην εξάγει τίποτα στο Ισραήλ δεν θα φάει πόδι;

Δεν ξέρω και ούτε ήταν αυτό το point μου εγώ απλώς επισήμανα σε παραπάνω post την διαφορά μεταξύ αφεντικού και εργοδότη. Και οι δύο επιχειρήσεις έχουν αλλά ο Παπαστράτος είναι εργοδότης όπως και ο Σκλαβενίτης ενώ ο Μήτσος ο σουβλατζής την  έχει δει αφεντικό και ξεζουμίζει τον υπάλληλο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...