Προς το περιεχόμενο

Παροχες σε νεο διαμερισμα


chrisgav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Σε ενα νεοδμητο διαμερισμα πολυκατοικιας, συνηθως οι παροχες επιβαρυνουν τον αγοραστη και οχι τον κατασκευαστη (εκτος αν συμφωνηθει διαφορετικα).

Ηθελα να ρωτησω, ποιες ειναι οι παροχες?

Τα πιο ευκολα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι η συνδεση με τον ΔΕΔΔΗΕ, με την ΕΥΔΑΠ και με την αποχετευση. Κατι αλλο? 

Για παραδειγμα η θυροτηλεοραση μεσα στο διαμερισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisgav said:

Καλησπερα,

Σε ενα νεοδμητο διαμερισμα πολυκατοικιας, συνηθως οι παροχες επιβαρυνουν τον αγοραστη και οχι τον κατασκευαστη (εκτος αν συμφωνηθει διαφορετικα).

Ηθελα να ρωτησω, ποιες ειναι οι παροχες?

Τα πιο ευκολα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι η συνδεση με τον ΔΕΔΔΗΕ, με την ΕΥΔΑΠ και με την αποχετευση. Κατι αλλο? 

Για παραδειγμα η θυροτηλεοραση μεσα στο διαμερισμα?

Καλησπέρα,

Αν και ο όρος "παροχές" που χρησιμοποίησες είναι κάτι πολύ αόριστο, η θυροτηλεόραση και η σύνδεση με την αποχέτευση δεν νομίζω να μπορούν να θεωρηθούν παροχές. Παροχές - κατά τη γνώμη μου πάντα - είναι νερό, ρεύμα, τηλέφωνο και ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι θεμα συμφωνιας. και ντουλαπες μπορει να μην εχει μεσα το σπιτι, οπως και απορροφητηρα. στην γερμανια οταν νοικιαζεις διαμερισμα πας και εγκαθιστας την δικη σου κουζινα (ντουλαπια, ψυγεια, κουζινα κλπ). τα παντα ειναι θεμα του τι συμφωνηθηκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 hours ago, Joshua21 said:

Αν και ο όρος "παροχές" που χρησιμοποίησες είναι κάτι πολύ αόριστο

Το ξερω πως ειναι γενικος ο ορος αλλα ετσι το λενε σε ολα τα συμβολαια νεων οικοδομων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι καθαρά θέμα συμφωνίας. Για παράδειγμα, οι τέντες στα νεόδμητα δεν είναι ποτέ. Εκτός να ζητήσεις απο τον κατασκευαστή να σου τοποθετήσει, με την ανάλογη αύξηση της τιμής, που συνήθως είναι περισσότερα

Όσον αφορά, θέματα ΕΥΔΑΠ, Φυσικού αερίου κλπ. ο κατασκευαστής κάνει την σύνδεση, αλλά δεν "ανοιγει" την παροχή. Είναι έργο του ιδιοκτήτη, γιατί πρέπει να πληρώσει εγγύηση κλπ. δηλαδή να πάρεις στο όνομα σου το νερό, ρεύμα, παροχή φυσικού αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, xsterg είπε

ολα ειναι θεμα συμφωνιας. και ντουλαπες μπορει να μην εχει μεσα το σπιτι, οπως και απορροφητηρα. στην γερμανια οταν νοικιαζεις διαμερισμα πας και εγκαθιστας την δικη σου κουζινα (ντουλαπια, ψυγεια, κουζινα κλπ). τα παντα ειναι θεμα του τι συμφωνηθηκε. 

Kουζίνα στη Γερμανία. Όταν ξενοικιάσεις το διαμέρισμα οφείλεις να τη ξεμοντάρεις..

 

Snap 2024-04-21 at 19.36.01.png

Επεξ/σία από dimigar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αγόρασα το σπίτι μου (μονοκατοικία) ήταν χωρίς καμία παροχή. Το σπίτι το αγόρασα στην αποπεράτωσή του, έκανα το συμβόλαιο αγοράς, πήρα την σύσταση οριζοντίου ιδοκτησίας και μετά από 6 μήνες μπήκα μέσα. Στο μεταξύ προχώρησα τις παροχές, από τις οποίες η ποιό χρονοβόρα ήταν η σύνδεση του ρεύματος (με νυκτερινό), όπου με το σχέδιο του ηλεκτρολόγου, το συμβόλαιο και μερικά ακόμα δικαιολογήτικά, πήγα πρώτα στην Δήμο και μετά στην ΔΕΗ. Για το νερό το πήρα κατευθείαν στο όνομά μου όπως και το τηλέφωνο. Στις υπόλοιπες παροχές, ήταν η σύνδεση με τον αγωγό αποχεύτευσης καθώς και κάποιες εργασίες υποδομών που ήταν δικές μου, όπως η σύνδεση και οι εσωτερικές διαδρομές στο σπίτι του φυσικού αερίου (θέρμανση, κουζίνα κλπ). Στα υδραυλικά και ηλεκτρικά δεν έκανα κάτι περισσότερο απο ότι μου έδωσε ο κατασκευαστής αφού είχα γραμμές για ηλιακό, boiler, κεντρική θέρμανση, αυτονομία κατά όροφο, αντλία ακαθάρτων, δεξαμενή πετρελαίου, ηλεκτρικά ρολλά, γκαραζόπορτα με τηλεχειρισμό  κλπ 

Ολα αυτά ήταν καταγεγραμμένα στην συγγραφή που μου έδωσε ο κατασκευαστής κατά την μεταβίβαση.

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα Θυροτηλεόρασης / Κουδούνια
Στα διαμερίσματα του κτιρίου, προβλέπεται καλωδίωση συμβατικού συστήματος θυροτηλεόρασης που θα αποτελείται από 1 εξωτερική μπουτονιέρα με κάμερα για την κεντρική είσοδο του κτιρίου και εσωτερικές οθόνες. Οι κεντρικός εξοπλισμός θα τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο του υπογείου.
Επιπλέον, σε κάθε διαμέρισμα θα εγκατασταθεί μελωδικό κουδούνι.
 

Απο αυτο τι καταλαβαινετε; Οτι θα ειναι μονο η προεγκατασταση ή και η θυροτελεοραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chrisgav said:

Σύστημα Θυροτηλεόρασης / Κουδούνια
Στα διαμερίσματα του κτιρίου, προβλέπεται καλωδίωση συμβατικού συστήματος θυροτηλεόρασης που θα αποτελείται από 1 εξωτερική μπουτονιέρα με κάμερα για την κεντρική είσοδο του κτιρίου και εσωτερικές οθόνες. Οι κεντρικός εξοπλισμός θα τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο του υπογείου.
Επιπλέον, σε κάθε διαμέρισμα θα εγκατασταθεί μελωδικό κουδούνι.
 

Απο αυτο τι καταλαβαινετε; Οτι θα ειναι μονο η προεγκατασταση ή και η θυροτελεοραση;

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η πολυκατοικία θα έχει εγκατεστημένη καλωδίωση για θυροτηλεόραση, στην είσοδο θα έχει μπουτονιέρα με κάμερα, και στο διαμέρισμα σου θα έχει κάτι σαν το παρακάτω:

https://www.meidanis.gr/el/koudouni-melodiko-1-ihou-m-350-1-29-41728.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 6:37 ΜΜ, dimigar είπε

Kουζίνα στη Γερμανία. Όταν ξενοικιάσεις το διαμέρισμα οφείλεις να τη ξεμοντάρεις..

Μου θυμισε ενα φιλο στην Ολλανδια που σε πολλα σπιτια για να νοικιασεις πρεπει να βαλεις πατωμα (!) και ολοι συνηθως βαζουν λαμινειτ και τα περνεις μαζι φευγωντας 😂

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/04/2024 at 21:14, chrisgav said:

Σύστημα Θυροτηλεόρασης / Κουδούνια
Στα διαμερίσματα του κτιρίου, προβλέπεται καλωδίωση συμβατικού συστήματος θυροτηλεόρασης που θα αποτελείται από 1 εξωτερική μπουτονιέρα με κάμερα για την κεντρική είσοδο του κτιρίου και εσωτερικές οθόνες. Οι κεντρικός εξοπλισμός θα τοποθετηθεί στον κοινόχρηστο χώρο του υπογείου.
Επιπλέον, σε κάθε διαμέρισμα θα εγκατασταθεί μελωδικό κουδούνι.
 

Απο αυτο τι καταλαβαινετε; Οτι θα ειναι μονο η προεγκατασταση ή και η θυροτελεοραση;

Λεει εσωτερικες οθονες + κουδουνι στο διαμερισμα, αρα πληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα θυροτηλεορασής είναι κοινόχρηστο δεν γίνεται να μην μπει εσωτερική οθόνη και να βάλει ο κάθε ιδιοκτήτης ότι θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nvel said:

το σύστημα θυροτηλεορασής είναι κοινόχρηστο δεν γίνεται να μην μπει εσωτερική οθόνη και να βάλει ο κάθε ιδιοκτήτης ότι θέλει

Είμαι άσχετος γι' αυτό ρωτάω. 

Υπάρχει θέμα συμβατότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα για θυροτηλεοραση δεν υπαρχει καν θεμα συζητησης,πρεπει να παραδιδεται πληρως λειτουργικο.

Στην συνδεση αποχετευσης υπηρχαν παλια διαφορες τακτικες,συνηθως πληρωνει τα τελη συνδεσης ο αγοραστης στο δημο,θεμα συμφωνιας παντα.

 

 

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει το deal οτι παροχες έως 5000 ευρω ειναι του πωλητη :) 

Έχουμε γράψει ενδεικτικά μερικές στα συμβολαια (π.χ. συνδεση με ΔΕΔΔΗΕ, ΕΥΔΑΠ, αποχετευση), οπότε προσπαθώ να δω τι αλλο θα μπορουσε να συμπεριλαμβανεται στις παροχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...