Προς το περιεχόμενο

Φωτογράφος για Airbnb


nikos korompos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Είμαι στην αναζήτηση για φωτογράφο για την αγγελία μου στο airbnb, έχω προσλάβει φωτογράφο στο παρελθόν για το σπίτι αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό.
Βλέπω κάτι σπίτια στην Αθήνα με φανταστικές φωτογραφίες σε κάθε χώρο κάθε μεγέθους και κάθε φωτισμού. Κάτι διαμερίσματα 20 τετραγωνικά τα έχουν κάνει να φαίνονται σαν να είναι 150τμ🫠 αλλά besides the point.
Έχει κανείς εμπειρία ή κάποιους να προτείνει; Κατά προτίμηση να υπάρχει και παλαιότερη δουλειά να δούμε, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos korompos είπε

Πολύ καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Είμαι στην αναζήτηση για φωτογράφο για την αγγελία μου στο airbnb, έχω προσλάβει φωτογράφο στο παρελθόν για το σπίτι αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό.
Βλέπω κάτι σπίτια στην Αθήνα με φανταστικές φωτογραφίες σε κάθε χώρο κάθε μεγέθους και κάθε φωτισμού. Κάτι διαμερίσματα 20 τετραγωνικά τα έχουν κάνει να φαίνονται σαν να είναι 150τμ🫠 αλλά besides the point.
Έχει κανείς εμπειρία ή κάποιους να προτείνει; Κατά προτίμηση να υπάρχει και παλαιότερη δουλειά να δούμε, ευχαριστώ!

Πάρε μια dslr ή mirroless και ευρυγώνιο φακό. Αυτό απλά κάνουν. Δεν θέλεις καλό φωτογράφο αλλά μια φωτογραφική ή καλό κινητό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο υπερβολή να πληρώσεις φωτογράφο για αυτό (εκτός και αν τα έχεις και δεν σε νοιάζει), και να μην έχεις DSLR κάποιος θα σου δανείσει για 10-15 φωτογραφίες. Επίσης, και ένα καλό κινητό έχει πλέον κάμερα για να κάνεις την δουλειά σου!

 

Κάτι διαμερίσματα 20 τετραγωνικά τα έχουν κάνει να φαίνονται σαν να είναι 150τμ <--- Λίγο υπερβολικός :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Manefs23 said:

Λίγο υπερβολή να πληρώσεις φωτογράφο για αυτό (εκτός και αν τα έχεις και δεν σε νοιάζει), και να μην έχεις DSLR κάποιος θα σου δανείσει για 10-15 φωτογραφίες. Επίσης, και ένα καλό κινητό έχει πλέον κάμερα για να κάνεις την δουλειά σου!

 

Κάτι διαμερίσματα 20 τετραγωνικά τα έχουν κάνει να φαίνονται σαν να είναι 150τμ <--- Λίγο υπερβολικός :P

Καθόλου υπερβολή. Είναι μια επένδυση η οποία θα αποφέρει καρπούς. Με τόσο ανταγωνισμό που έχουν πλέον τα Airbnb είναι σημαντικό να ξεχωρίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν γνωρίζεις τα περί φωτογραφίας καλά κάνεις να πληρώσεις κάποιον επαγγελματία. Οι καλές φωτογραφίες θα βγάλουν τα λεφτά τους.

Σε γενικές γραμμές wide angle lens χρειάζεται για να φαίνεται μεγάλος ο χώρος. Αλλά γενικά υπάρχουν πολλά που πρέπει να προσέξει κάποιος για τέλειο αποτέλεσμα και δεν είναι μόνο σχετικά με τη φωτογραφία

 

image.png.e86226722e3de114deaef655890ef324.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

εγώ παντός θα ήθελα αυτό που βλέπω αυτό να αγοράζω κι όχι να περιμένω βίλα και να βρίσκω δώμα. 

Ακριβώς έτσι. Έχω κλείσει κάμποσα airbnb και μου έχει τύχει κιόλας περίπτωση που το σπίτι φαινόταν αλλιώς στις φωτογραφίες και αλλιώς όταν πήγα και το είδα. Μιλάμε έπαθα πλάκα, από κοντά δεν ήταν καθόλου όπως στις φωτογραφίες. Φυσικά το σπίτι ήταν ανακαινισμένο και σε καλή κατάσταση, αλλά έπαιξαν με τις φωτογραφίες με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται ότι ήταν μεγαλύτερο σε τετραγωνικά.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

αλλά έπαιξαν με τις φωτογραφίες με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται ότι ήταν μεγαλύτερο σε τετραγωνικά.

Ναι αλλά αυτό δεν είναι κάτι το μεμπτό. Δεν μπορείς να πεις ότι το σπίτι ήταν αλλιώς απ'ότι στις φωτογραφίες,δεν είναι άξιο κακής κριτικής για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geomrk είπε

Ναι αλλά αυτό δεν είναι κάτι το μεμπτό. Δεν μπορείς να πεις ότι το σπίτι ήταν αλλιώς απ'ότι στις φωτογραφίες,δεν είναι άξιο κακής κριτικής για παράδειγμα.

Νομίζω ότι το πως παρουσιάζεις το προϊόν που πουλάς επιδέχεται κριτικής. Δηλαδή αν στην διαφήμιση είναι κάπως έτσι και όταν το βλέπεις από κοντά είναι κάπως αλλιώς, μιλάμε για παραπλανητική διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Νομίζω ότι το πως παρουσιάζεις το προϊόν που πουλάς επιδέχεται κριτικής. Δηλαδή αν στην διαφήμιση είναι κάπως έτσι και όταν το βλέπεις από κοντά είναι κάπως αλλιώς, μιλάμε για παραπλανητική διαφήμιση.

Είναι ανάλογα, αλλά όταν ΔΕΝ σου αναφέρει τα τ.μ και δεν το ρωτάς για να έχεις εικόνα ή δεν σου δείχνει ένα κρεβάτι για παράδειγμα που μπορεί να μην υπάρχει στην πραγματικότητα τότε πως είναι παραπλάνηση; Η φωτογραφία απεικονίζει αυτό που υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikos korompos είπε

Πολύ καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Είμαι στην αναζήτηση για φωτογράφο για την αγγελία μου στο airbnb, έχω προσλάβει φωτογράφο στο παρελθόν για το σπίτι αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό.
Βλέπω κάτι σπίτια στην Αθήνα με φανταστικές φωτογραφίες σε κάθε χώρο κάθε μεγέθους και κάθε φωτισμού. Κάτι διαμερίσματα 20 τετραγωνικά τα έχουν κάνει να φαίνονται σαν να είναι 150τμ🫠 αλλά besides the point.
Έχει κανείς εμπειρία ή κάποιους να προτείνει; Κατά προτίμηση να υπάρχει και παλαιότερη δουλειά να δούμε, ευχαριστώ!

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...