Προς το περιεχόμενο

Μισθωτήριο και απορία


NobodyRankXV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

Στο σπίτι που μένουμε με την σύντροφο είχαμε κάνει μισθωτήριο στο taxis 50% - 50% στα ονόματα , πλέον είμαστε παντρεμένοι και έχω την απορία αν υπάρχει λόγος στην ανανέωση συμβολαίου να το αφήσουμε έτσι καθώς θα κάνουμε κοινή φορολογική πλέον. Θέλω να πω, αν γίνει το μισθωτήριο μόνο στο όνομα μου είναι καλλυμένη η γυναίκα λόγο του γάμου ; ή πρέπει να δηλωθεί κάπου ; επίσης αν θέλουμε να προσθέσουμε φιλοξενούμενο πρέπει να γίνει στο μισθωτήριο ή στην φορολογική δήλωση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, NobodyRankXV said:

Καλησπέρα στην ομάδα,

Στο σπίτι που μένουμε με την σύντροφο είχαμε κάνει μισθωτήριο στο taxis 50% - 50% στα ονόματα , πλέον είμαστε παντρεμένοι και έχω την απορία αν υπάρχει λόγος στην ανανέωση συμβολαίου να το αφήσουμε έτσι καθώς θα κάνουμε κοινή φορολογική πλέον. Θέλω να πω, αν γίνει το μισθωτήριο μόνο στο όνομα μου είναι καλλυμένη η γυναίκα λόγο του γάμου ; ή πρέπει να δηλωθεί κάπου ; επίσης αν θέλουμε να προσθέσουμε φιλοξενούμενο πρέπει να γίνει στο μισθωτήριο ή στην φορολογική δήλωση ; 

1. Από τη στιγμή που έχετε μισθωτήριο στα δύο ονόματα, είναι αδιάφορο για τον ιδιοκτήτη και την ΑΑΔΕ τι σχέση έχετε (παντρεμένοι, χωρισμένοι, συζείτε κλπ).

Δεν πειράζετε τίποτα, δεν υπάρχει κάποιος λόγος. 

2. Για τον φιλοξενούμενο, εφ' όσον θα είναι μόνιμη η διαμονή του μαζί σας, καλό είναι να ενημερώσετε τον ιδιοκτήτη. Στη φορολογική σας δήλωση θεωρώ ότι θα πρέπει να αναγραφεί καθώς και ο φιλοξενούμενος θα δηλώσει το ίδιο στη δική του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, paredwse είπε

1. Από τη στιγμή που έχετε μισθωτήριο στα δύο ονόματα, είναι αδιάφορο για τον ιδιοκτήτη και την ΑΑΔΕ τι σχέση έχετε (παντρεμένοι, χωρισμένοι, συζείτε κλπ).

 

Απλά με ανυσηχούσε επειδή φαινεται σαν συνενοικιαστής μήπως φορολογηθεί για το τεκμαρτό και εκείνη και εγώ ενώ αν αφήσω μόνο εμένα να υπολογίζει μόνο εμένα , το λέω αυτό γιατι στην προηγούμενη δήλωση χωρις να έχει κάποιο εισόδημα βάλανε 3000 τεκμαρτό και μας κόψανε το επίδομα στέγασης 

Επεξ/σία από NobodyRankXV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, NobodyRankXV said:

Απλά με ανυσηχούσε επειδή φαινεται σαν συνενοικιαστής μήπως φορολογηθεί για το τεκμαρτό και εκείνη και εγώ ενώ αν αφήσω μόνο εμένα να υπολογίζει μόνο εμένα , το λέω αυτό γιατι στην προηγούμενη δήλωση χωρις να έχει κάποιο εισόδημα βάλανε 3000 τεκμαρτό και μας κόψανε το επίδομα στέγασης 

Εισοδηματικά κριτήρια για το επίδομα στέγασης υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, είτε η μίσθωση μείνει όπως είναι τώρα 50-50, είτε γίνει μόνο στο δικό σου όνομα. Και γενικότερα για οποιοδήποτε επίδομα θα λαμβάνεται υπόψιν το οικογενειακό εισόδημα όχι μόνο αν κάνετε κοινή δήλωση αλλά και στην περίπτωση που επιλέξετε να κάνετε χωριστές.

Επίσης έχε υπόψιν ότι ανανέωση μπορεί να γίνει μόνο αν παραμείνετε συνενοικιαστές, για να γίνει μόνο στο δικό σου όνομα θα πρέπει να γίνει νέα μίσθωση με ότι αυτό συνεπάγεται, πχ η τριετής ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης που είναι υποχρεωτική και για τα δύο μέρη θα ξεκινήσει από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επίσης έχε υπόψιν ότι ανανέωση μπορεί να γίνει μόνο αν παραμείνετε συνενοικιαστές, για να γίνει μόνο στο δικό σου όνομα θα πρέπει να γίνει νέα μίσθωση με ότι αυτό συνεπάγεται, πχ η τριετής ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης που είναι υποχρεωτική και για τα δύο μέρη θα ξεκινήσει από την αρχή.

χμμ.. Πολύ ενδιαφέρον αυτο , δηλαδή επειδή μπαίνει μόνο στο ονομά μου θα φαίνεται σαν νέο συμβόλαιο οπότε τα 3 χρόνια με καλύπτουν. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, NobodyRankXV said:

χμμ.. Πολύ ενδιαφέρον αυτο , δηλαδή επειδή μπαίνει μόνο στο ονομά μου θα φαίνεται σαν νέο συμβόλαιο οπότε τα 3 χρόνια με καλύπτουν. Ευχαριστώ πολύ.

Ναι, η τροποποιητική δήλωση στο taxis δεν επιτρέπει αλλαγή (προσθήκη/αφαίρεση/αλλαγή ποσοστού) στους συμβαλλόμενους, επιτρέπει μόνο αλλαγές στη διάρκεια και στο μίσθωμα. Τώρα αν την ελάχιστη τριετή διάρκεια τη βλέπεις ως κάλυψη και όχι ως δέσμευση, μόνο εσύ το ξέρεις. Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...