Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου


Helen P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να βάλω στο πλάνο την αγορά καινούριου αυτοκινήτου, προς αντικατάσταση αυτού που έχω τώρα (Chevrolet Matiz).
Δεν με ενδιαφέρει να πάρω μεταχειρισμένο όπως έκανα με το Matiz, που ήταν και το πρώτο μου αυτοκίνητο.
Καθώς με έχει βολέψει το Matiz από άποψη μεγέθους για το parking στην Αθήνα, θέλω κάτι παρόμοιου μεγέθους. Επίσης, θα με ενδιέφερε εάν είναι υβριδικό (βενζίνη & ηλεκτρικό).
Φυσικά μιλάμε για λίγα κυβικά, δεν με νοιάζουν οι τρελές ταχύτητες κλπ, θέλω χαμηλή κατανάλωση κυρίως και δεν κάνω και μεγάλες βόλτες εκτός Αττικής. Το ιδανικό επίσης θα ήταν να μην είναι αυτόματο.

Κάποια μοντέλα που έχει πάρει το μάτι μου είναι τα εξής:

  • Fiat 500
  • Hyunday i10
  • Kia Picanto
  • Suzuki Swift 
  • Toyota Aygo

Επομένως θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για τα παραπάνω ή και για κάποιο άλλο που μπορεί να γνωρίζετε και να πληρή αυτά που ανέφερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Helen P είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να βάλω στο πλάνο την αγορά καινούριου αυτοκινήτου, προς αντικατάσταση αυτού που έχω τώρα (Chevrolet Matiz).
Δεν με ενδιαφέρει να πάρω μεταχειρισμένο όπως έκανα με το Matiz, που ήταν και το πρώτο μου αυτοκίνητο.
Καθώς με έχει βολέψει το Matiz από άποψη μεγέθους για το parking στην Αθήνα, θέλω κάτι παρόμοιου μεγέθους. Επίσης, θα με ενδιέφερε εάν είναι υβριδικό (βενζίνη & ηλεκτρικό).
Φυσικά μιλάμε για λίγα κυβικά, δεν με νοιάζουν οι τρελές ταχύτητες κλπ, θέλω χαμηλή κατανάλωση κυρίως και δεν κάνω και μεγάλες βόλτες εκτός Αττικής. Το ιδανικό επίσης θα ήταν να μην είναι αυτόματο.

Κάποια μοντέλα που έχει πάρει το μάτι μου είναι τα εξής:

  • Fiat 500
  • Hyunday i10
  • Kia Picanto
  • Suzuki Swift 
  • Toyota Aygo

Επομένως θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για τα παραπάνω ή και για κάποιο άλλο που μπορεί να γνωρίζετε και να πληρή αυτά που ανέφερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Ένα από τα δύο τελευταία θα σου έλεγα. 

Κοίτα και υβριδικές τους εκδόσεις. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου εμπειρια λεει να ρωτησεις τι γινεται με το service και τα ανταλλακτικα, και να πας σε αυτο που εχει καλυτερη υποστηριξη. Με βαση αυτο μακρια απο Hyundai.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υβριδικό και χειροκίνητο σασμάν δεν πάνε μαζί. Βασικά δεν είναι πια καλή επιλογή το χειροκίνητο για οτιδήποτε. Το Aygo θα σου έλεγα από αυτά που έβαλες στη λίστα. Ή κάποιο άλλο αμιγώς ηλεκτρικό αφού θέλεις κίνηση μόνο σε πόλη από όσο καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιοδήποτε εκτός από το ιταλικό. Προσωπικά, θα επέλεγα το i10.

Το Jazz είναι πιθανότατα το καλύτερο αυτοκίνητο πόλης (μικρό σε διαστάσεις, με απίστευτους χώρους), αλλά μάλλον αρκετά ακριβότερο.

Επεξ/σία από BLiTzER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lol ποιο jazz ρε παιδιά, αυτό ξεκινάει από τα 27.500 .....

edit : Γνώμη μου αν μείνεις σε μη υβριδικό πας στο picanto σε έκδοση 1200 κυβικά. Μικρό σκάφος με αρκετά ευρύχωρο εσωτερικό, 4κύλινδρος αξιόπιστος κινητήρας χωρίς turbo , 7 χρόνια εγγύηση και 5 δωρεάν σέρβις κοντά στα 16500 με πολύ καλό εξοπλισμό.

Αν πας σε υβριδικό αναγκαστικά σε yaris αλλά ανεβαίνεις στα 22.000 σχεδόν.

Σε κάθε περίπτωση οπωσδήποτε να πας σε όλα να τα δεις από κοντά και να κάνεις test drive για να πάρεις και προσφορά. Ότι και να σου πούμε αν δεν τα δεις μόνη σου από κοντά για να δεις τι σου κάνει κλικ   , απόφαση δεν παίρνεις.

Επεξ/σία από Kaboomzer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδία το Jazz απορρίπτεται άμα κοστίζει τόσο, θέλω να είναι και όσο πιο οικονομικό σε τιμή γίνεται και επίσης από τις φωτογραφίες φαίνεται και πιο μεγάλο.

19 λεπτά πριν, theopan είπε

Υβριδικό και χειροκίνητο σασμάν δεν πάνε μαζί. Βασικά δεν είναι πια καλή επιλογή το χειροκίνητο για οτιδήποτε. Το Aygo θα σου έλεγα από αυτά που έβαλες στη λίστα. Ή κάποιο άλλο αμιγώς ηλεκτρικό αφού θέλεις κίνηση μόνο σε πόλη από όσο καταλαβαίνω.

Δεν το γνώριζα το πρώτο που αναφέρεις, έχω συνηθίσει το χειροκίνητο και μου αρέσει, αλλά αν δεν έχω επιλογή τελικά τότε θα πάω σε αυτόματο. 
Κυρίως εντός της Αθήνας κυκλοφορώ και για καμιά βόλτα πιο μακριά εντός Αττικής, εκτός δεν το έχω βγάλει το Matiz αλλά αγοράζοντας νέο δεν θα το πηγαίνω πολλά ταξίδια αλλά καμιά εκδρομή σίγουρα.  Για αμιγώς ηλεκτρικό δεν είμαι ψημένη ιδιαίτερα, για τα υβριδικά όμως έχω ακούσει τα καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, theopan είπε

Βασικά δεν είναι πια καλή επιλογή το χειροκίνητο για οτιδήποτε. 

Έτσι ακριβώς 

Οποιος οδηγήσει αυτόματο δεν ξαναπέρνει με μηχανικό 

Κανόνας 

Ειδικά για εντός Αττικής που το θέλει η κοπέλα. 

 

 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Helen P said:

Για αμιγώς ηλεκτρικό δεν είμαι ψημένη ιδιαίτερα, για τα υβριδικά όμως έχω ακούσει τα καλύτερα. 

Αν εχεις θεση σταθμευσης να το ξανασκεφτεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbras είπε

Αν εχεις θεση σταθμευσης να το ξανασκεφτεις.

Δεν έχω! 

29 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Lol ποιο jazz ρε παιδιά, αυτό ξεκινάει από τα 27.500 .....

edit : Γνώμη μου αν μείνεις σε μη υβριδικό πας στο picanto σε έκδοση 1200 κυβικά. Μικρό σκάφος με αρκετά ευρύχωρο εσωτερικό, 4κύλινδρος αξιόπιστος κινητήρας χωρίς turbo , 7 χρόνια εγγύηση και 5 δωρεάν σέρβις κοντά στα 16500 με πολύ καλό εξοπλισμό.

Αν πας σε υβριδικό αναγκαστικά σε yaris αλλά ανεβαίνεις στα 22.000 σχεδόν.

Σε κάθε περίπτωση οπωσδήποτε να πας σε όλα να τα δεις από κοντά και να κάνεις test drive για να πάρεις και προσφορά. Ότι και να σου πούμε αν δεν τα δεις μόνη σου από κοντά για να δεις τι σου κάνει κλικ   , απόφαση δεν παίρνεις.

Το yaris μου φαίνεται και πιο μεγάλο από αυτό που θέλω και ακριβό, θα ήθελα να μείνω κάτω από τα 20Κ. 
Εννοείται πως όταν έρθει η ώρα θα πάω να τα δω και να κάνω και test drive και να δω και τιμές. Απλώς θέλω να έχω και γνώμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Helen P είπε

Ναι παιδία το Jazz απορρίπτεται άμα κοστίζει τόσο, θέλω να είναι και όσο πιο οικονομικό σε τιμή γίνεται και επίσης από τις φωτογραφίες φαίνεται και πιο μεγάλο.

Δεν το γνώριζα το πρώτο που αναφέρεις, έχω συνηθίσει το χειροκίνητο και μου αρέσει, αλλά αν δεν έχω επιλογή τελικά τότε θα πάω σε αυτόματο. 
Κυρίως εντός της Αθήνας κυκλοφορώ και για καμιά βόλτα πιο μακριά εντός Αττικής, εκτός δεν το έχω βγάλει το Matiz αλλά αγοράζοντας νέο δεν θα το πηγαίνω πολλά ταξίδια αλλά καμιά εκδρομή σίγουρα.  Για αμιγώς ηλεκτρικό δεν είμαι ψημένη ιδιαίτερα, για τα υβριδικά όμως έχω ακούσει τα καλύτερα. 

Υπάρχουν κάποια (υπήρχαν τουλάχιστον μέχρι πριν 2-3 χρόνια) που είναι υβριδικά (mild hybrid όχι full) και χειροκίνητα όπως τα Vitara. Απλά δεν μπορεί να εκμεταλλευθεί το υβριδισμό (και άλλα πολλά από τα σύγχρονα συστήματα) του σωστά ένα όχημα αν δεν έχει και αυτόματο κιβώτιο. Και όπως σου έγραψε κι ο Γιάννης -εμπιστευσου μας- αν πας σε αυτόματο δεν υπάρχει γυρισμός σε χειροκίνητο. Ειδικά για πόλη δεν υπάρχει απολύτως τίποτα θετικό στο χειροκίνητο.

Για το ηλεκτρικό σου το έγραψα πληρώντας ο ίδιος τις προϋποθέσεις για να έχω τέτοιο (κλειστή θέση στάθμευσης, δυνατότητα παροχής ρεύματος όπως με βολεύει, φορτιστές παντού τριγύρω στην περιοχή μου και όπου κινούμαι συνήθως) και παρ' ότι παίρνω και αύριο το πρωί αν θέλω λοιπόν ηλεκτρικό δεν νιώθω έτοιμος ακόμα. Θα το έβλεπα όμως θετικά ως 2ο για την κίνηση μέσα στην πόλη για αυτό και σου είπα να το εξετάσεις αν έχεις τις προϋποθέσεις κι εσύ. Αλλιώς το υβριδικό -σώνει και καλά- δεν λέει κάτι εκτός κι αν μιλάμε για plugin hybrid και τις εντυπωσιακές επιδόσεις που δίνει. Βέβαια pHEV στη μικρή κατηγορία που ψάχνεις δεν πρέπει να υπάρχει καν.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, theopan said:

αν πας σε αυτόματο δεν υπάρχει γυρισμός σε χειροκίνητο. Ειδικά για πόλη δεν υπάρχει απολύτως τίποτα θετικό στο χειροκίνητο.

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Τα φθηνα αυτοματα ειναι χειροτερα απο χειροκινητα. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα οταν ειχα οδηγησει ενα νοικιαρικο VW Up αυτοματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Τα φθηνα αυτοματα ειναι χειροτερα απο χειροκινητα. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα οταν ειχα οδηγησει ενα νοικιαρικο VW Up αυτοματο.

Απόλυτο είναι. Για διπλού συμπλέκτη ή CVT μιλάμε (κι ας το αντιπαθούν μερικοί-το μόνο "πρόβλημα" είναι ο περίεργος θόρυβος αλλά στην πόλη είναι εξαιρετικό). Αυτό που οδήγησες εσύ ήταν ένα άθλιο "robotized". Δεν συζητάμε για τέτοια προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...