Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου


Helen P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Helen P είπε

Επίσης, θα με ενδιέφερε εάν είναι υβριδικό (βενζίνη & ηλεκτρικό).

τότε μόνο toyota/mazda αλλά

8 ώρες πριν, Helen P είπε

Το ιδανικό επίσης θα ήταν να μην είναι αυτόματο.

θα είναι αυτόματο .

8 ώρες πριν, Helen P είπε

Φυσικά μιλάμε για λίγα κυβικά, δεν με νοιάζουν οι τρελές ταχύτητες κλπ, θέλω χαμηλή κατανάλωση κυρίως και δεν κάνω και μεγάλες βόλτες εκτός Αττικής.

Αλλιώς υγραέριο. Το μόνο όμως που βγαίνει εργοστασιακό είναι το clio αλλά και πάλι είναι μεγάλο σε σχέση με aygo / 500 / matiz

Προσωπικά θα κοιτούσα για μτχ και υγραέριο μετατροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Και το i10 δε βγαίνει υγραέριο από το εργοστάσιο;

Μόνο Renault/Dacia και αυτά τα τελευταία χρόνια 

Οι GPL εκδόσεις (εργοστασιακή μετατροπή) περισσότερο Ιταλία κυκλοφορούν , Ελλάδα ήρθαν με σταγονόμετρο και πάλι σε περίπτωση δυσλειτουργίας , με κλειδωμένο εγκέφαλο είναι δίκοπο μαχαίρι (κόστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω και εγώ λόγο στην τρέλα της Αθήνας να μην πας σε σύγχρονο αυτόματο. Δεν υπάρχει σύγκριση με το vw up, τα αυτόματα του σήμερα αλλάζουν φυσικά πολύ καλύτερα ταχύτητα από ότι θα αλλάζαμε μόνοι μας με συμπλέκτη (οι περισσότεροι έστω) και έχουν πολύ στρωτή λειτουργία.

Το μόνο που δέχομαι σαν αντεπιχειρημα είναι οι αρκετά τσουχτερές βλάβες αν πάθει κάτι το αυτόματο κιβώτιο (που μηχανικό μέρος είναι, όλο και κάτι μπορεί να πάθει στο μέλλον) αλλά ούτως ή άλλως όταν μιλάμε για σύγχρονα αυτοκίνητα οι βλάβες πλέον τσιμπάνε και μάλιστα αρκετά.

Οπότε από μένα ενισχύεται η πρόταση των μικρών αυτόματων που είπαν τα παιδιά νωρίτερα. 

Επεξ/σία από giannis808
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yaris (ή Mazda 2) είναι μονόδρομος σε σοβαρό υβριδικό αν βάλεις λίγο νερό κρασί σου ως προς το μέγεθος και το budget.

Πολύ smooth υβριδικό σύστημα το οποίο θεωρώ δεν θέλει συστάσεις μετά από τόσα χρόνια που το δουλεύει η Toyota, άσπαστο αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων (e-CVT και όχι CVT), αξιόλογο εξοπλισμό με όλα τα safety features στην βασική έκδοση, αστεία κατανάλωση εντός πόλης και 11 χρόνια εγγύηση στην μπαταρία (αν θυμάμαι καλά). 

Το μόνο κακό είναι ότι η ασφάλεια κλοπής είναι must στην Αθήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Helen P είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να βάλω στο πλάνο την αγορά καινούριου αυτοκινήτου, προς αντικατάσταση αυτού που έχω τώρα (Chevrolet Matiz).
Δεν με ενδιαφέρει να πάρω μεταχειρισμένο όπως έκανα με το Matiz, που ήταν και το πρώτο μου αυτοκίνητο.
Καθώς με έχει βολέψει το Matiz από άποψη μεγέθους για το parking στην Αθήνα, θέλω κάτι παρόμοιου μεγέθους. Επίσης, θα με ενδιέφερε εάν είναι υβριδικό (βενζίνη & ηλεκτρικό).
Φυσικά μιλάμε για λίγα κυβικά, δεν με νοιάζουν οι τρελές ταχύτητες κλπ, θέλω χαμηλή κατανάλωση κυρίως και δεν κάνω και μεγάλες βόλτες εκτός Αττικής. Το ιδανικό επίσης θα ήταν να μην είναι αυτόματο.

Κάποια μοντέλα που έχει πάρει το μάτι μου είναι τα εξής:

  • Fiat 500
  • Hyunday i10
  • Kia Picanto
  • Suzuki Swift 
  • Toyota Aygo

Επομένως θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για τα παραπάνω ή και για κάποιο άλλο που μπορεί να γνωρίζετε και να πληρή αυτά που ανέφερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

στην ιδια θεση ημουν πριν λιγο καιρο , και κοιταγα 2 , το Kia kai to i10 . το Κια εχει ενα πολυ δελεαρ οτι δινει δωρεαν σερβις για καποια χρονια αλλα στο τσακ με κερδισε το i10 και λογω εμφανισης και οτι ειχε κατι  επιπλεον εξτρα απο το αλλο στην στανταρ εκδοση , και επειδη το περνω με δανειο ηθελε μονο 500 ευρω ελαχιστη προκαταβολη και σου δινουν κλειστη  τιμη μεχρι να παραλαβεις , ενω στα αλλα δεν ειμαι σιγουρος . επισης εχει και το μεγαλυτερο χωρο πορτπαγκαζ στην κατηγορια και πολλα συστηματα ασφαλειας . σε κανα 2 μερες το παραλαμβανω μετα απο 3 μηνες τελικα αναμονης .και θα δειξει αν εκανα καλα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Helen P said:

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να βάλω στο πλάνο την αγορά καινούριου αυτοκινήτου, προς αντικατάσταση αυτού που έχω τώρα (Chevrolet Matiz).
Δεν με ενδιαφέρει να πάρω μεταχειρισμένο όπως έκανα με το Matiz, που ήταν και το πρώτο μου αυτοκίνητο.
Καθώς με έχει βολέψει το Matiz από άποψη μεγέθους για το parking στην Αθήνα, θέλω κάτι παρόμοιου μεγέθους. Επίσης, θα με ενδιέφερε εάν είναι υβριδικό (βενζίνη & ηλεκτρικό).
Φυσικά μιλάμε για λίγα κυβικά, δεν με νοιάζουν οι τρελές ταχύτητες κλπ, θέλω χαμηλή κατανάλωση κυρίως και δεν κάνω και μεγάλες βόλτες εκτός Αττικής. Το ιδανικό επίσης θα ήταν να μην είναι αυτόματο.

Κάποια μοντέλα που έχει πάρει το μάτι μου είναι τα εξής:

  • Fiat 500
  • Hyunday i10
  • Kia Picanto
  • Suzuki Swift 
  • Toyota Aygo

Επομένως θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για τα παραπάνω ή και για κάποιο άλλο που μπορεί να γνωρίζετε και να πληρή αυτά που ανέφερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

fiat panda υδριβικο με κλειστα ματια (τρελο value for money)

oλα τα αλλα εχουν μεγαλυτερα εξοδα ειτε αγορας ειτε συντηρησης ανταλλακτικα

Κορυφαιο σε ποιοτητα ειναι το swift (βεβαια στο συνεργειο ποναει) και μετα aygo

Just now, vamvakoolas said:

fiat panda υδριβικο με κλειστα ματια (τρελο value for money)

oλα τα αλλα εχουν μεγαλυτερα εξοδα ειτε αγορας ειτε συντηρησης ανταλλακτικα

Κορυφαιο σε ποιοτητα ειναι το swift (βεβαια στο συνεργειο ποναει) και μετα aygo

κατοχος και των 3 στο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνούσα ότι η εμπειρία οδήγησης με αυτόματο μέσα στην πόλη είναι η μέρα με τυ νύχτα σε σχέση με χειροκίνητο.

Από την άλλη, επειδή μου έχει τύχει σε Golf DSG και "πόνεσε", τυχόν βλάβη στο αυτόματο έχει κόστος απίθανο.

Καμιά φορά η απλότητα βοηθά και την τσέπη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε λίγο την έννοια του υβριδικού.

Κανονικό υβριδικό είναι μόνο το yaris και mazda 2 σε αυτήν την κατηγορία. Αυτό σημαίνει ότι είναι αυτόματα και μπορούν να κινηθούν αποκλειστικά με τον ηλεκτροκινητήρα σε χαμηλές ταχύτητες και λίγα χιλιόμετρα, η μπαταρία του οποίου φορτίζει αυτόματα όταν ενεργοποιείται ο βενζινοκινητήρας. Έτσι έχουν εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση κυρίως σε αστικές μετακινήσεις.

Όλα τα υπόλοιπα (panda, swift, i20, κλπ ) είναι mild hybrid , δηλαδή μούφα υβριδικά. Απλώς έχουν ένα μικρό ηλεκτρομοτέρ που ΔΕΝ μπορεί να κινήσει αυτόνομα το αυτοκίνητο και το μόνο που κάνει είναι να βοηθάει στο start stop και να μειώνει τους ρύπους και πολύ λίγο (ελάχιστα έως ανεπαίσθητα) να δίνει λίγο παραπάνω ροπή κατά τις επιταχύνσεις. Αυτό το τελευταίο όχι πάντα και όχι σε όλα τα αυτοκίνητα.

Αυτά.

Επεξ/σία από Kaboomzer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Yaris. Μάλλον η πιο ολοκληρωμένη αλλά και ακριβότερη επιλογή.

2. Panda. Ίσως η φθηνότερη επιλογή με κάποιες παραχωρήσεις στο υβριδικό σύστημα.

3.Τα άλλα μοντέλα που έχουν αναφερθεί.

Γενικά, από αυτά που αναφέρθηκαν, κανένα  δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι "σαβουρα".

Βασικό γνώμονα θα έβαζα το ποιό σου ταιριάζει περισσότερο οδηγικά.

Οπότε κράτα 3-4 προτάσεις που σου αρέσουν σαν πακέτα και θα αποφασίσεις μετά απο δοκιμή και μόνο.

Υ.Γ. μην κάνουμε γενικεύσεις για αυτόματα και manual.Στην περίπτωση της TS, ναι, φαίνεται να είναι καλύτερη επιλογή το αυτόματο κιβώτιο.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 11:41 ΠΜ, Helen P είπε

ή και για κάποιο άλλο που μπορεί να γνωρίζετε και να πληρή αυτά που ανέφερα.

Αν σε ενδιαφέρει το C3 η citroen έχει βγάλει μια καλή προσφορά. Αντιγράφω από άλλο θέμα

Πρόγραμμα Citroen άτοκα

Με 25% προκαταβολή και εώς 48 δόσεις άτοκα (0% επιτόκιο).

Το πρόγραμμα ισχύει για τα ετοιμοπαράδοτα μοντέλα C3, C3 Aircross, C4, C4X & C5 Aircross.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 500 παίζει να έχει απο τα χειρότερα χειροκίνητα κιβώτια που κυκλοφορούν στην αγορά. Μακριά. 

17 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Τι εννοεί ο ποιητής;

Φαντάζομαι οτι καταπονείται από την κίνηση της πόλης και είναι πιο επίφοβο για ζημιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...