Προς το περιεχόμενο

Νέα ρεκόρ κατέρριψε στο Spotify η Τέιλορ Σουίφτ με το The Tortured Poets Department


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, BLiTzER said:

Σε έναν χώρο που πουλάει κώλους, βυζιά και σεξισμό, και "καλλιτέχνες" που δε γνωρίζουν καν πόσες γραμμές έχει ένα πεντάγραμμο, θα έπρεπε να δείχνετε λίγο περισσότερο σεβασμό σε μια σεμνότατη κοπελίτσα που γράφει και εκτελεί τα πάντα μόνη της, έχει καταφέρει να σαρώσει τον πλανήτη ολόκληρο και, γενικά, έχει πετύχει τεράστιο impact στην παγκόσμια μουσική σκηνή. Μόνη της. Το αν μας αρέσει ή όχι, θα έπρεπε να είναι δευτερεύον, όταν μιλάμε για τέχνη.

Προς αποφυγή άτοπων σχολίων, δε γνωρίζω κανένα τραγούδι της, και ίσως έχω ακούσει από σπόντα 2-3.

Συμφωνώ απόλυτα.

Γενικότερα οι πιό παλιοί από εμάς (40+) έχουμε μπεί στο γνωστό τρυπάκι "Old times were better", όπως κάνουν οι γονείς μας, όπως έκαναν οι παππούδες μας, οι προπαππούδες μας και εις τους αιώνας των αιώνων.

Σήμερα συνεχίζουμε να βλέπουμε αξιόλογη μουσική, καί αξιόλογους καλλιτέχνες. Η Taylor Swift είναι ανάμεσά τους και ξεχωρίζει. Έχει τρελή απήχηση.

Είναι το αντίστοιχο της Madonna ή του Michael Jackson, στη σημερινή εποχή. Είναι μία σούπερσταρ.

Και να λέμε πάλι καλά που ξεχωρίζει, διότι η μουσική της δεν περνάει κακά μηνύματα στον κόσμο, όπως κάτι άλλα είδη που προωθούν ναρκωτικά, όπλα, εκπόρνευση κλπ.

Απλά η κοπέλα είναι λίγο ευαίσθητη, αλλά από την άλλη, πάντα καλλιτέχνες με αστείρευτο ταλέντο, έχουν πιό ευαίσθητη ψυχή από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι απο τις φωνες παντως που με το ζορι θα ακουσεις μια φορα τραγουδι της δευτερη φορα απλα δεν μπορεις. Δηλαδη δεν ειναι οτι θα κριθουν μακροπροθεσμα οπως τοσοι και τοσοι αλλοι ηδη δεν μπορεις να την ακουσεις και οχι μονο αυτη αλλα ενα 95% της συγχρονης pop ειναι σκουπιδια. Την ιδια ωρα ακουμε ποσα χρονια μετα iron maiden ac/dc scorpions jackson black sabbath metallica dokken europe cranberries linkin park Evanescence system of a down και ενα σωρο αλλα συγκροτηματα που δεν προκειται να πεθανουν ουτε σε 1000 χρονια. 

Ποιος θυμαται πριν μια 10ετια κατι φωνες οπως pitbull kesha Katy Perry και ενα σωρο αλλους στο ιδιο επιπεδο με την swift. Ναι θα ακουστουν 2-3-4 χρονια και επειτα θα αντικατασταθουν απο αλλα pop σκουπιδια που θα κρατησουν και αυτοι 2-3-4 χρονια. 

Απλα δεν μπορεις να προωθησεις τα συγκροτηματα που ανεφερα στο ευρυ κοινο η στα 15χρονα που ακουνε trap σκουπιδια οποτε και η swift τους φαινεται υπερ καλλιτεχνης.

Μου θυμιζει οσους βλεπουν μια ταινια το μηνα και λενε την αλλη μερα πω πω φιλε ειδα μια ταινιαρα και καθεσαι να τη δεις και λες τι παπαρια ειδες μολις. Δεν εχουν συγκριση με ποιοτητα οποτε και τα σκουπιδια τους φαινονται μια χαρα. Δυστυχως ετσι ειναι η κοινωνια μας σημερα και η swift και η καθε swift το αποδεικνυει στον εσχατο βαθμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Arkin said:

Ειναι απο τις φωνες παντως που με το ζορι θα ακουσεις μια φορα τραγουδι της δευτερη φορα απλα δεν μπορεις. 

Εγώ άνετα έχω στην playlist μου ανακατεμένα Misfits, Therapy?, System of a Down, Iron Maiden, Sisters of Mercy, Bon Jovi, Pantera, Sia, Taylor Swift, Post Malone, Pink, Blink 182, Lady Gaga, Prince, Joy Division, The Weekend, The Mission, Skidrow, Maroon 5, Ed Sheeran και πάει λέγοντας.

Τις τελευταίες μέρες για παράδειγμα έχω συνέχεια στο repeat ή το Style της Swift ή το Lost in Hollywood των System of a Down.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι απο τις φωνες παντως που με το ζορι θα ακουσεις μια φορα τραγουδι της δευτερη φορα απλα δεν μπορεις. Δηλαδη δεν ειναι οτι θα κριθουν μακροπροθεσμα οπως τοσοι και τοσοι αλλοι ηδη δεν μπορεις να την ακουσεις και οχι μονο αυτη αλλα ενα 95% της συγχρονης pop ειναι σκουπιδια. Την ιδια ωρα ακουμε ποσα χρονια μετα iron maiden ac/dc scorpions jackson black sabbath metallica dokken europe cranberries linkin park Evanescence system of a down και ενα σωρο αλλα συγκροτηματα που δεν προκειται να πεθανουν ουτε σε 1000 χρονια. 

Ποιος θυμαται πριν μια 10ετια κατι φωνες οπως pitbull kesha Katy Perry και ενα σωρο αλλους στο ιδιο επιπεδο με την swift. Ναι θα ακουστουν 2-3-4 χρονια και επειτα θα αντικατασταθουν απο αλλα pop σκουπιδια που θα κρατησουν και αυτοι 2-3-4 χρονια. 

Απλα δεν μπορεις να προωθησεις τα συγκροτηματα που ανεφερα στο ευρυ κοινο η στα 15χρονα που ακουνε trap σκουπιδια οποτε και η swift τους φαινεται υπερ καλλιτεχνης.

Μου θυμιζει οσους βλεπουν μια ταινια το μηνα και λενε την αλλη μερα πω πω φιλε ειδα μια ταινιαρα και καθεσαι να τη δεις και λες τι παπαρια ειδες μολις. Δεν εχουν συγκριση με ποιοτητα οποτε και τα σκουπιδια τους φαινονται μια χαρα. Δυστυχως ετσι ειναι η κοινωνια μας σημερα και η swift και η καθε swift το αποδεικνυει στον εσχατο βαθμο. 

Ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσω, αλλά όταν είδα Sabbath και MetallicA στην ίδια πρόταση με Dokken, Cranberries, Linkin Park, Evanescence και SOAD, δυσκολεύτηκα λίγο. 😛 

H Swift δεν έχει καμία σχέση με Katy Perry και λοιπά κατασκευασμένα, ποπ, flavour of the month σκουπίδια. Επίσης είναι, στην καρδιά, country μουσικός.

Γενικά, το λάθος των περισσότερων είναι ότι μπλέκουν τις δικές τους προτιμήσεις με το αντικειμενικό. Ναι, οκ, δεν είναι Zeppelin, ούτε θα γίνει ποτέ. Αντικειμενικά. Αλλά αυτό κάνει ακόμα μεγαλύτερο το επίτευγμά της. ;) 



ΥΓ: Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι σε ένα φόρουμ και υπερασπίζομαι τη Swift. 😂

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εγώ άνετα έχω στην playlist μου ανακατεμένα Misfits, Therapy?, System of a Down, Iron Maiden, Sisters of Mercy, Bon Jovi, Pantera, Sia, Taylor Swift, Post Malone, Pink, Blink 182, Lady Gaga, Prince, Joy Division, The Weekend, The Mission, Skidrow, Maroon 5, Ed Sheeran και πάει λέγοντας.

Τις τελευταίες μέρες για παράδειγμα έχω συνέχεια στο repeat ή το Style της Swift ή το Lost in Hollywood των System of a Down.

 

Κοιτα καποτε λιγο lady gaga ακουγα και τα τελευταια χρονια και λιγο weekend sheeran εχουν βγαλει τιμια τραγουδια απλα δεν ειναι για πολλες φορες 5 10 να τα ακουσεις στο plus radio μεχρι εκει. Maroon 5 πολυ ανωτεροι ομως με τραγουδαρες μου θυμιζουν green day. Swift μια φορα ακουσα 2-3 τραγουδια της και αυτο ηταν block και τελος δεν ξανα ασχοληθηκα. Προτιμω kaska sia ακομα και Inna απο τη swift. Σαν Ελλαδα παντως ενα διαστημα ακουγαν τον Sin Boy και τα σκουπιδια του οποτε προσωπικα ειμαι σε τελειως αλλη κατηγορια απο οτι ακουει η νορμα και χαιρομαι κιολας κατι αντιστοιχο εχω δει και στις ταινιες που βλεπω. Τωρα ειμαι εγω ο περιεργος η αυτοι δεν ξερω. Πιστευω οτι εχω κρατησει μια ποιοτητα διαχρονικα για τα στανταρ μου μεγαλωσαμε με αλλες αρχες οποτε και μενει αυτο στους 30+ κυριως οι μικροτεροι βλεπω εχουν επηρεαστει περισσοτερο απο τις νεες κακες μοδες που προωθουν. 

 

9 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσω, αλλά όταν είδα Sabbath και MetallicA στην ίδια πρόταση με Dokken, Cranberries, Linkin Park, Evanescence και SOAD, δυσκολεύτηκα λίγο. 😛 

H Swift δεν έχει καμία σχέση με Katy Perry και λοιπά κατασκευασμένα, ποπ, flavour of the month σκουπίδια. Επίσης είναι, στην καρδιά, country μουσικός.

Γενικά, το λάθος των περισσότερων είναι ότι μπλέκουν τις δικές τους προτιμήσεις με το αντικειμενικό. Ναι, οκ, δεν είναι Zeppelin, ούτε θα γίνει ποτέ. Αντικειμενικά. Αλλά αυτό κάνει ακόμα μεγαλύτερο το επίτευγμά της. ;) 



ΥΓ: Δεν το πιστεύω ότι κάθομαι σε ένα φόρουμ και υπερασπίζομαι τη Swift. 😂

Κοιτα ειμαι κυριως σε εκεινο το genre metal rock και λιγο heavy αλλα θα ακουσω και λιγο πιο κλασικη pop. Προσπαθει να εχει μια country αισθητικη η swift αλλα δεν της βγαινει την πλασαρουν ως ειδωλο και δεν τα γουσταρω κατι τετοια παιζει πολυ χρημα απο πισω της και κανει κακο στα τραγουδια της ασχετα αν πουλανε η οχι. Και οι avengers πουλανε στη μαζα με κατι δις εισιτηρια και το avatar αλλα συγκριτικα με ποιοτικες ταινιες ειναι σκουπιδια. Και ξερεις ε οι ποιοτικες ταινιες θα κοψουν 20 εκατομμυρια εισιτηρια απο αυτα τα blockbuster trash που θα κοψουν 1-2 δις. 

Οξυμωρο να υπερασπιζεσαι Swift ετσι? Σιγουρα δεν το περιμενες αλλα να που γινεται 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Γενικότερα οι πιό παλιοί από εμάς (40+) έχουμε μπεί στο γνωστό τρυπάκι "Old times were better", όπως κάνουν οι γονείς μας, όπως έκαναν οι παππούδες μας, οι προπαππούδες μας και εις τους αιώνας των αιώνων.

Σήμερα συνεχίζουμε να βλέπουμε αξιόλογη μουσική, καί αξιόλογους καλλιτέχνες. 

 

Συμφωνώ απολύτως στο τελευταίο. Ίσως είμαστε εξαίρεση, αλλά προσωπικά ακούω υπέροχες σύγχρονες μουσικές και βλέπω σπουδαία εξέλιξη σήμερα. Ναι, οκ μεγαλώσαμε με μουσικά μεγαθήρια και άλμπουμ που θα ακούγονται για αμέτρητες δεκαετίες ακόμα, αλλά έχω ανακαλύψει μπαντάρες και μουσικούς που έχουν πάει την τέχνη πολλά έτη μπροστά, σε μονοπάτια που στα 70s ή στα 80s κανείς δε φανταζόταν ότι υπάρχουν. Το ότι βγαίνουν και 342054358 σκουπίδια καθημερινά, επειδή διευκολύνονται από το ρεύμα και την τεχνολογία της εποχής, δε σημαίνει ότι οτιδήποτε άλλο εξαφανίζεται. Πρέπει να ξέρεις πού να ψάξεις.  

35 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εγώ άνετα έχω στην playlist μου ανακατεμένα Misfits, Therapy?, System of a Down, Iron Maiden, Sisters of Mercy, Bon Jovi, Pantera, Sia, Taylor Swift, Post Malone, Pink, Blink 182, Lady Gaga, Prince, Joy Division, The Weekend, The Mission, Skidrow, Maroon 5, Ed Sheeran και πάει λέγοντας.

Τις τελευταίες μέρες για παράδειγμα έχω συνέχεια στο repeat ή το Style της Swift ή το Lost in Hollywood των System of a Down.

 

Εσύ είσαι δικός μου. Aguilera, Arcturus, Archive, At the Gates, Audioslave, Cynic, Deathspell Omega, Gathering, James, Kings of Leon, Leprous, Opeth, Paramore, Porcupine Tree, Prodigy, Sia, Ugly Kid Joe... έτσι ενδεικτικά.

Επεξ/σία από BLiTzER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Arkin said:

Ειναι απο τις φωνες παντως που με το ζορι θα ακουσεις μια φορα τραγουδι της δευτερη φορα απλα δεν μπορεις. Δηλαδη δεν ειναι οτι θα κριθουν μακροπροθεσμα οπως τοσοι και τοσοι αλλοι ηδη δεν μπορεις να την ακουσεις και οχι μονο αυτη αλλα ενα 95% της συγχρονης pop ειναι σκουπιδια. Την ιδια ωρα ακουμε ποσα χρονια μετα iron maiden ac/dc scorpions jackson black sabbath metallica dokken europe cranberries linkin park Evanescence system of a down και ενα σωρο αλλα συγκροτηματα που δεν προκειται να πεθανουν ουτε σε 1000 χρονια. 

Ποιος θυμαται πριν μια 10ετια κατι φωνες οπως pitbull kesha Katy Perry και ενα σωρο αλλους στο ιδιο επιπεδο με την swift. Ναι θα ακουστουν 2-3-4 χρονια και επειτα θα αντικατασταθουν απο αλλα pop σκουπιδια που θα κρατησουν και αυτοι 2-3-4 χρονια. 

Απλα δεν μπορεις να προωθησεις τα συγκροτηματα που ανεφερα στο ευρυ κοινο η στα 15χρονα που ακουνε trap σκουπιδια οποτε και η swift τους φαινεται υπερ καλλιτεχνης.

Μου θυμιζει οσους βλεπουν μια ταινια το μηνα και λενε την αλλη μερα πω πω φιλε ειδα μια ταινιαρα και καθεσαι να τη δεις και λες τι παπαρια ειδες μολις. Δεν εχουν συγκριση με ποιοτητα οποτε και τα σκουπιδια τους φαινονται μια χαρα. Δυστυχως ετσι ειναι η κοινωνια μας σημερα και η swift και η καθε swift το αποδεικνυει στον εσχατο βαθμο. 

Και ποιος σου είπε ότι αυτά που λες δεν είναι "σκουπίδια" ή έστω τραγουδια για να περάσει η ώρα ή απλά αναπολήσεις;

Κυρίως scorpions dokken europe cranberries linkin park Evanescence..

Mainstream μουσική που τυχαίνει να σου αρέσει είναι.

Αν ρωτήσεις κανένα σύνθετη ηλεκτροακουστικής μουσικής, θα γελάσει με τις συνθέσεις τους και τον τρόπο που προσεγγίσουν μια σύνθεση.

Αντικειμενικότητα στην τέχνη και στο γούστο υπάρχει απλά πρέπει να τεθεί και ο παράγοντας του τι εξυπηρετεί, κάτω από ποια περίοδο, σε ποιο κοινό απευθύνεται, με τι πειραματίζεται (αν υπάρχει πειραματισμός) και πολλά άλλα..

Το τι μας αρέσει, με το αν γραφτεί στην ιστορία και σε ποιους θα αφήσει ιστορία (η ιστορία πάντοτε επανεξετάζεται μέσα στο πέρασμα του χρόνου) είναι άλλο ζήτημα και δεν έχει να κάνει με την αξία ενός καλλιτεχνικού έργου.

Πχ και ο Ταραντίνο έχει/είχε μεγάλη απήχηση αλλά το μόνο που θα αφήσει είναι αυτό του επιτυχημένου σκηνοθέτη όχι του πρωτοπόρου δημιουργού, καθώς οι περισσότερες ταινίες του είναι αντιγραφές ασιατικών κυρίως ταινιών για το δυτικό κοινό και δεν το κρύβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Και ποιος σου είπε ότι αυτά που λες δεν είναι "σκουπίδια" ή έστω τραγουδια για να περάσει η ώρα ή απλά αναπολήσεις;

Κυρίως scorpions dokken europe cranberries linkin park Evanescence..

Mainstream μουσική που τυχαίνει να σου αρέσει είναι.

Αν ρωτήσεις κανένα σύνθετη ηλεκτροακουστικής μουσικής, θα γελάσει με τις συνθέσεις τους και τον τρόπο που προσεγγίσουν μια σύνθεση.

Αντικειμενικότητα στην τέχνη και στο γούστο υπάρχει απλά πρέπει να τεθεί και ο παράγοντας του τι εξυπηρετεί, κάτω από ποια περίοδο, σε ποιο κοινό απευθύνεται, με τι πειραματίζεται (αν υπάρχει πειραματισμός) και πολλά άλλα..

Το τι μας αρέσει, με το αν γραφτεί στην ιστορία και σε ποιους θα αφήσει ιστορία (η ιστορία πάντοτε επανεξετάζεται μέσα στο πέρασμα του χρόνου) είναι άλλο ζήτημα και δεν έχει να κάνει με την αξία ενός καλλιτεχνικού έργου.

Πχ και ο Ταραντίνο έχει/είχε μεγάλη απήχηση αλλά το μόνο που θα αφήσει είναι αυτό του επιτυχημένου σκηνοθέτη όχι του πρωτοπόρου δημιουργού, καθώς οι περισσότερες ταινίες του είναι αντιγραφές ασιατικών κυρίως ταινιών για το δυτικό κοινό και δεν το κρύβει.

Kοιτα προφανως ο καθενας κρινει με βαση τα πιστευω του και τι του αρεσει ποιοτικα. Ανεκαθεν ομως εβρισκα τις τασεις της μαζας κυριως της νεολαιας πολυ χαμηλης ποιοτητας και αυτο δεν αλλαζει ουτε σημερα. Μην συγκρινουμε τα συγκροτηματα που ανεφερα με κατι swift κτλ επιπεδου θεωρω οτι δεν υπαρχει καμια επαφη. Ναι μαζι σου μπορει να το ακουει η μαζα και να βγαζουν εκατομμυρια αλλα ανεφερα οτι συμβαινει παντου αυτο οπως και στις ταινιες γενικα στον media τομεα που βγαζουν ποσα δις κατι trash και ο ποιοτικος κινηματογραφος πιανει πατο. Ο Ταραντινο ειναι καλος σκηνοθετης αλλα οπως ειπες οχι πρωτοπορος. Πρωτοποροι ηταν ο Romero ο Kurosawa ο Kubrick ο Argento ο Tornatore ο Fritz Lang και αυτους θα θυμομαστε σαν μεγαλους Tarantino Nolan Villeneuve αν και ποιοτικοι σκηνοθετες δεν θα μεινουν μετα απο χρονια. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στη μουσικη. Ναι φερνει λεφτα η καθε swift ο καθε sin boy και η καθε Katy Perry και Ariana Grande αλλα μετα απο 4-5 χρονια δεν θα τους θυμαται κυριολεκτικα κανεις ουτε αυτους ουτε τα τραγουδια τους. Ναι φερνουν λεφτα καλοι ειναι οσο φερνουν λεφτα στους πλουσιους παραγωγους αλλα μεχρι εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, panther_512 said:

Είναι το αντίστοιχο της Madonna ή του Michael Jackson, στη σημερινή εποχή. Είναι μία σούπερσταρ.

 

Στελευταίο θεωρώ ότι είσαι λάθος.

Έτυχε να δω ένα μισάωρο από το live της που έχει στο άχρηστο (για τους boomer σαν την πάρτι μου) Disney+ και αυτό που βγάζει είναι το ακριβώς αντίθετο μιας σούπερσταρ όπως πχ το παρουσίαζαν οι γνωστοί pop καλλιτέχνες πχ Madonna που έπαιζε "προκλητικά" με τις αντιλήψεις του συντηρητικού κοινού της εποχής (σήμερα είναι ακόμα παραπάνω συντηρητικό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και αυτό που έβγαζε από τις επιλεγμένες από αυτήν χορογραφίες και το όλο στήσιμο του show ήταν σαν να πήρε μια κιθάρα το κορίτσι της διπλανής πόρτας και αυτό νομίζω είναι που την έφερε στην πρώτη θέση. Και αυτά που λέει στην αρχή του show (αναφέρει ότι εσείς, έχει μερικές χιλιάδες κόσμου..με κάνετε να νιώθω σαν να έχω υπερδυνάμεις) αλλά και από τις χορογραφίες που δεν είναι οι κοινότυπα δυναμικές που βλέπουμε σε όλα τα κλασικά αλλά show (αν και δεν έχω δει αρκετές γιατί δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο στυλ μουσικής)

Βασικά είναι φαντασμαγορικές (πάντα φοράει κάτι που ξεχωρίζει από τους χορευτές) αλλά και παράλληλα κοινές, βγάζοντας μια οικειότητα και αυτό μάλλον την έκανε να την αγαπούν κυρίως τα κορίτσια και να ταυτίζονται.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι superstar με την κοινή έννοια.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Ναι αλλά το διαδίκτυο είναι που τους δίνει παγκόσμιο κοινό, παγκόσμια διαφήμιση και έτσι μπορεί να χτίσει fans από όλο τον πλανήτη.

Σήμερα είναι πιο εύκολο να έχεις παραπάνω πωλήσεις μιας και πολύ περισσότερες χώρες έχουν ανέβει οικονομικά και μπορούν να σπαταλάνε χρήμα για αναψυχή, σε σχέση με την δεκαετία του 80 που μόνο μερικές χώρες είχαν ευημερία. Που και τότε το να έχεις ένα ολόκληρο έπιπλο για να ακούς μουσική κόστισε μισή περιουσία και δεν μπορούσαν να το έχουν όλοι. Σήμερα ακόμα και παιδιά δημοτικού έχουν κινητό και λίστα αναπαραγωγής online.

Φυσικά για να μην πω ότι με το χαμηλότερο επίπεδο μουσικής σήμερα παράγουν πολύ περισσότερα τραγούδια και με την χρήση της τεχνολογίας κάνουν καλύτερα βίντεο, περισσότερο promotion κτλ.

Κάποτε ακόμα και τα live ήταν πολύ πιο δύσκολα. Εργαζόταν πόσα άτομα μόνο για να υπάρχει συντονισμένος φωτισμός με την μουσική. Σήμερα πατάς το κουμπάκι και συγχρονίζονται όλα, οι τραγουδιστές και οι χορευτές έχουν ακουστικό που δέχονται live οδηγίες για να συγχρονίζονται πιο σίγουρα οπότε και τα σημερινά show έχουν μπόλικη τεχνολογία και υπερθέαμα.

Ενταξει τωρα εχουμε το διαδικτυο, τοτε ειχαμε τον περιοδικο τυπο και την τηλεοραση, ακομα και στη μικρή Ελλαδα θυμαμαι τι επιρροές είχαν σταθμοί όπως ο Jeronimo Groovy ή περιοδικά όπως το Αφισόραμα και το Music Life, οι περισσότεροι καναμε τις αγορες μας με βαση το τι μας 'πότιζαν' σε αυτά γιατί δεν υπήρχε η πολυτέλεια της δοκιμής όπως μπορείς να κάνεις τώρα ακουγοντας κομματια στο YouTube ή στο Spotify, μη θεωρεις πως περιοδικά όπως το Rolling Stone που μετράνε σχεδον 6 δεκαετίες δεν επαιξαν το ρόλο τους. Αρχες του 2000 που το διαδικτυο ειχε αρχισει να γινετε πιο mainstream στα σπίτια, προσωπικά εκανα μαραθωνιο για να βρω ξενα περιοδικα που αγοραζα με το κιλό ειτε για τα CD τους είτε για να παρω ιδεες για τις επομενες αγορες μου γιατί το διαδικτυο παρεμενε λίγο για αυτό το χόμπυ, ενα myspace υπηρχε ολο και ολο και καποιες λιγοτερο γνωστες επιλογες.

Απλά η pop συνηθιζε να τρώει μίσος και το γεγονος πως σε μια χωρα που ο νορμάλ τροπος διασκεδασης ειναι τα μπουζουκια και τα σκυλοτραγουδα και βλεπω όχι μεγάλους ανθρωπους αλλά νεους 20χρονους να μη ξερουν ουτε μια λέξη στα αγγλικά, απλά δεν πείθει ώστε να πάρει κάποιος στα σοβαρά τα περισσότερα σχόλια. Αυτοι οι καλλιτεχνες κανουν επιτυχία επειδη το κοινο βρισκει να ταυτιστει με τους στιχους τους.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, Arkin said:

Kοιτα προφανως ο καθενας κρινει με βαση τα πιστευω του και τι του αρεσει ποιοτικα. Ανεκαθεν ομως εβρισκα τις τασεις της μαζας κυριως της νεολαιας πολυ χαμηλης ποιοτητας και αυτο δεν αλλαζει ουτε σημερα. Μην συγκρινουμε τα συγκροτηματα που ανεφερα με κατι swift κτλ επιπεδου θεωρω οτι δεν υπαρχει καμια επαφη. Ναι μαζι σου μπορει να το ακουει η μαζα και να βγαζουν εκατομμυρια αλλα ανεφερα οτι συμβαινει παντου αυτο οπως και στις ταινιες γενικα στον media τομεα που βγαζουν ποσα δις κατι trash και ο ποιοτικος κινηματογραφος πιανει πατο. Ο Ταραντινο ειναι καλος σκηνοθετης αλλα οπως ειπες οχι πρωτοπορος. Πρωτοποροι ηταν ο Romero ο Kurosawa ο Kubrick ο Argento ο Tornatore ο Fritz Lang και αυτους θα θυμομαστε σαν μεγαλους Tarantino Nolan Villeneuve αν και ποιοτικοι σκηνοθετες δεν θα μεινουν μετα απο χρονια. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στη μουσικη. Ναι φερνει λεφτα η καθε swift ο καθε sin boy και η καθε Katy Perry και Ariana Grande αλλα μετα απο 4-5 χρονια δεν θα τους θυμαται κυριολεκτικα κανεις ουτε αυτους ουτε τα τραγουδια τους. Ναι φερνουν λεφτα καλοι ειναι οσο φερνουν λεφτα στους πλουσιους παραγωγους αλλα μεχρι εκει. 

Ο "ποιοτικός" κινηματογράφος πάντα έπιανε πάτο ή πιο σωστά έχει το δικό του μικρό κοινό, όπως και κάθε άλλη μορφή τέχνης, γιατί λίγοι έχουν τον χρόνο και διάθεση, να ασχοληθούν σοβαρά μαζί του. Δεν είναι ελιτισμός, απλά είναι πολύ πιο απαιτητικές από τον θεατή/ακροατή.

Αυτά που αναφέρεις είναι τα mainstream made in America κυρίως "ποιοτικά" . Γι'αυτό και οι μεγάλοι της εποχής των boomer aka Σκορσέζε, Κόπολα κτλ δυσκολεύονται να βρουν χρηματοδότηση και δεν είναι τολμηροί ή τουλάχιστον δεν αγαπούν την τέχνη τους, όσο κάποιοι άλλοι όπως ο Τατί που έβαλε όλα τα λεφτά του για να φτιάξει το αριστούργημα playtime και πτώχευσε για το υπόλοιπο της ζωής του.

Τεσπά αυτοί που επλήγησαν δεν είναι ο ποιοτικός κινηματογράφος και η μουσική αυτά μια χαρά είναι, αυτό που κυρίως επλήγη είναι η ποιοτική mainstream μουσική και κινηματογράφος, τα μεγάλα στούντιο που είναι βαθιά συντηρητικές εταιρείες με μοναδικό σκοπό το μεγαλύτερο κέρδος και κανενα απολύτως πειραματισμό που ίσως τους αποφέρει απώλεια χρημάτων (εξάλλου απευθύνονται κυρίως σε συντηρητικό κοινό), επελεξαν τη σίγουρη συνταγή κέρδους που είναι οι σούπερ ηρώων.

Ο τάδε Χ σκηνοθέτης τύπου Σκορτσέζε κτλ δεν είναι σίγουρο ότι θα τους φέρει το επιθυμητό κέρδος γι'αυτό και πλέον βγάζουν τις ταινίες του με λεφτά από streaming πλατφόρμες..

Για το πώς ακριβώς λειτουργεί η εμπορική μουσική βιομηχανία δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν εάν δεν έχεις φωνή, δύσκολο να φτάνεις σε τέτοια επίπεδα επιτυχίας σε εθνικό ή παγκόσμιο επίπεδο. Ακόμα και εάν υπάρχει κάποια επιτυχία, αυτή είναι ευκαιριακή, και συνήθως μετά από λίγο καιρό δε θυμάται κανένας, ούτε τον τραγουδιστή / τραγουδίστρια, αλλά ούτε και το τραγούδι (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις).

Πιστεύω ότι ζούμε σε μια εποχή, όπου η επιτυχία ενός τραγουδιστή / τραγουδίστριας, περιλαμβάνει πολλούς παράγοντες πέραν της όποιας καλής φωνής και εμφάνισης (άσχετα εάν δε θα έπρεπε να είναι κριτήριο για την όποια αξιολόγηση) ή της δημιουργικότητας και της αυθεντικότητας που στα τραγούδια μπορεί να είναι καθοριστική (βέβαια εδώ μπορεί κάποιος να πει ότι, για την εν λόγω περίπτωση, παίζει και δεν παίζει, προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια αξιόλογη παρουσία, με πολύ καλή φωνή, απλή και προσιτή χωρίς ακρότητες και άσχετα εάν δεν μου αρέσουν όλα τα τραγούδια της).

Προσωπικά θεωρώ ότι η επιτυχία οφείλεται στα παρακάτω:

  • Διαχειρίζεται την καριέρα της με καταπληκτικό τρόπο (σωστή επιλογή κυκλοφορίας νέου υλικού, αισθητή παρουσία μέσω συνεχών συναυλιών, επιτυχή επικοινωνία με τους φανς της μέσω κοινωνικών μέσων και συνεντεύξεων, και την ανάπτυξη μιας ενεργής και αφοσιωμένης βάσης οπαδών).
  • Συνεργάζεται με πληθώρα καλλιτεχνών, παραγωγών, αθλητών, συνθετών, πολιτικών.
  • Διαχειρίζεται την εικόνα της αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας στο μέγιστο δυνατό βαθμό τα όπλα που της προσφέρονται, όπως social media, marketing εργαλεία και πάει λέγοντας, κ.λπ.
  • Συνδέεται συναισθηματικά με το κοινό της που θυμίζει τον τρόπο με τον οποίο συνδέονταν με το κοινό τους, άλλοι γνωστοί καλιτέχνες παλαιότερων δεκαετιών (και αυτή η συναισθηματική σύνδεση με το κοινό της είναι θεωρώ αυτό που της χαρίζει τη μια επιτυχία μετά την άλλη).

Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμα και με όλα τα παραπάνω, εάν δεν έχεις αυτό το «κάτι», είτε το βλέπουμε εμείς ή όχι, δεν φτάνεις με τίποτα στα επίπεδα της Τέιλορ Σουίφτ και άρα απλά κάποιος μπορεί να το χαρακτηρίσει ως μοναδικό φαινόμενο και σίγουρα όχι περιστασιακό (εφόσον έχει μόνιμη συνέχεια).

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, prefuse said:

Σε καμία περίπτωση δεν είναι superstar με την κοινή έννοια.

Συμφωνούμε.

Η αντιστοιχία έχει να κάνει με το μέγεθος απήχησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επισημάνω το "άλμπουμ έχει 31 τραγούδια"... με το κιλό δηλαδή.

Τέλος πάντων μπορούμε να παραδεχτούμε ότι δεν είναι η μουσική της που την έκανε τόσο γνωστή αλλά ο τρόπος που διαχειρίζεται την φήμη της και τα social media καθώς και τις συναυλίες της που από εκεί βγαίνουν τα περισσότερα χρήματά της αλλά κάνει και την καλύτερη διαφήμιση όταν ο κόσμος την βλέπει από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...