Προς το περιεχόμενο

Νέα ρεκόρ κατέρριψε στο Spotify η Τέιλορ Σουίφτ με το The Tortured Poets Department


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Το κεφάλαιο αυτό έκλεισε οριστικά. Δεν υπάρχει τίποτε που να γυρεύει εκδίκηση, κανένας ανοιχτός λογαριασμός, από τη στιγμή που οι πληγές επουλώθηκαν. Από τη στιγμή που έχουμε μιλήσει για τη θλιβερότερη στιγμή μας, μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτή".

Γτμτμτ γιατί θα πρέπει εκτός από βαρετή τραγουδίστρια να κάνει και βαρύγδουπες δηλώσεις/μαθήματα ψυχολογίας; Αυτά τα τσιτάτα που τα βρίσκεις στα χαρτάκια των fortune cookies αναπαράγει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Τι να πει και ο μιχαλακης ο τζακσον δηλαδή, έχεις δίκιο για τα αγγούρια. Ούτε λούτσους δεν θα πούλαγε

 

Να ένας λούτσος.

image.jpeg.db016f39f00140d39b3361a15f14010d.jpeg

Εγω σου αναιρεσα το σχολιο σου με μια μόλις προταση και εσυ απαντας με εναν λούτσο και το Μιχαλάκη.

Ο Μιχαλάκης ο Τζάκσον τραγουδούσε σε μια εποχη που ακόμα και το cd player ήταν πολυτέλεια και τη μουσική αναγκαστικά την πληρωνες για να την ακούσεις. Τώρα ο καθε ενας μπορει να βρει 20 διαφορετικους τρόπους για να ακούει τζάμπα, αυτά τα νούμερα της Swift σε εναν ηθικό κόσμο θα ηταν μπόλικες φορές μεγαλύτερα. Και η μουσική πλέον δεν εχει 3 είδη που παίζουν μπάλα μεταξύ τους, έχει 30 που σημαίνει ότι ένας καλλιτεχνης θα ικανοποιησει πολυ μικρότερο κοινό από τότε.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άποψη μου είναι η διαχρονικότητα του καλλιτέχνη είναι αυτό που αναδεικνύει την αξία του. Jackson, queen,  Beatles ακούνε δεκαετίες και δεν φαίνεται να σταματάνε σύντομα. Την swift και όλους τους σύγχρονους θα μπορούμε να τους κρίνουμε σε 20-30-40 χρόνια

Ο West ήταν νομιζω που γκρινιαζε ότι ο κόσμος ακούσει κυρίως παλιά τραγούδια με αποτέλεσμα να μην παίρνουν όσα θα ήθελαν από τις συνδρομητικές υπηρεσίες

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, xaerialtwistx said:

Εγω σου αναιρεσα το σχολιο σου με μια μόλις προταση και εσυ απαντας με εναν λούτσο και το Μιχαλάκη.

Ο Μιχαλάκης ο Τζάκσον τραγουδούσε σε μια εποχη που ακόμα και το cd player ήταν πολυτέλεια και τη μουσική αναγκαστικά την πληρωνες για να την ακούσεις. Τώρα ο καθε ενας μπορει να βρει 20 διαφορετικους τρόπους για να ακούει τζάμπα, αυτά τα νούμερα της Swift σε εναν ηθικό κόσμο θα ηταν μπόλικες φορές μεγαλύτερα. Και η μουσική πλέον δεν εχει 3 είδη που παίζουν μπάλα μεταξύ τους, έχει 30 που σημαίνει ότι ένας καλλιτεχνης θα ικανοποιησει πολυ μικρότερο κοινό από τότε.

Ναι αλλά το διαδίκτυο είναι που τους δίνει παγκόσμιο κοινό, παγκόσμια διαφήμιση και έτσι μπορεί να χτίσει fans από όλο τον πλανήτη.

Σήμερα είναι πιο εύκολο να έχεις παραπάνω πωλήσεις μιας και πολύ περισσότερες χώρες έχουν ανέβει οικονομικά και μπορούν να σπαταλάνε χρήμα για αναψυχή, σε σχέση με την δεκαετία του 80 που μόνο μερικές χώρες είχαν ευημερία. Που και τότε το να έχεις ένα ολόκληρο έπιπλο για να ακούς μουσική κόστισε μισή περιουσία και δεν μπορούσαν να το έχουν όλοι. Σήμερα ακόμα και παιδιά δημοτικού έχουν κινητό και λίστα αναπαραγωγής online.

Φυσικά για να μην πω ότι με το χαμηλότερο επίπεδο μουσικής σήμερα παράγουν πολύ περισσότερα τραγούδια και με την χρήση της τεχνολογίας κάνουν καλύτερα βίντεο, περισσότερο promotion κτλ.

Κάποτε ακόμα και τα live ήταν πολύ πιο δύσκολα. Εργαζόταν πόσα άτομα μόνο για να υπάρχει συντονισμένος φωτισμός με την μουσική. Σήμερα πατάς το κουμπάκι και συγχρονίζονται όλα, οι τραγουδιστές και οι χορευτές έχουν ακουστικό που δέχονται live οδηγίες για να συγχρονίζονται πιο σίγουρα οπότε και τα σημερινά show έχουν μπόλικη τεχνολογία και υπερθέαμα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, mariosraptor84 said:

Το μόνο ωραίο πράγμα που έχει είναι ο κ@λος της. 

Εμφανισιακά είναι σούπερ μόντελ, αυτό οφείλουμε να το παραδεχτούμε. Αν και έχει μία μόνιμη έκφραση

σαν να δάγκωσε λεμόνι, τα χαρακτηριστικά της είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "Το κεφάλαιο αυτό έκλεισε οριστικά. Δεν υπάρχει τίποτε που να γυρεύει εκδίκηση, κανένας ανοιχτός λογαριασμός, από τη στιγμή που οι πληγές επουλώθηκαν", δήλωσε. "Από τη στιγμή που έχουμε μιλήσει για τη θλιβερότερη στιγμή μας, μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτή".

 

Aχ....... τί περνάει αυτό το καημένο κορίτσι......

3 hours ago, mike299 said:

Άποψη μου είναι η διαχρονικότητα του καλλιτέχνη είναι αυτό που αναδεικνύει την αξία του. Jackson, queen,  Beatles ακούνε δεκαετίες και δεν φαίνεται να σταματάνε σύντομα. Την swift και όλους τους σύγχρονους θα μπορούμε να τους κρίνουμε σε 20-30-40 χρόνια

Νομίζω είναι στατιστική βεβαιότητα ότι κάποια από τα τραγούδια της θα ακούγονται για δεκαετίες. Έχουμε αρκετούς νέους καλλιτέχνες που μπορεί να μείνουν κλασσικοί στο μέλλον.

The Weekend, Ariana Grande, Harry Styles,  Post Malone, Sia, κλπ από pop μεριά θεωρώ ότι μετά από λίγες δεκαετίες θα έχουν κομμάτια που θα συνεχίσουν ακούγονται.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι δεν θα ανατινάξουμε τον πλανήτη στον αέρα, έτσι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν χώρο που πουλάει κώλους, βυζιά και σεξισμό, και "καλλιτέχνες" που δε γνωρίζουν καν πόσες γραμμές έχει ένα πεντάγραμμο, θα έπρεπε να δείχνετε λίγο περισσότερο σεβασμό σε μια σεμνότατη κοπελίτσα που γράφει και εκτελεί τα πάντα μόνη της, έχει καταφέρει να σαρώσει τον πλανήτη ολόκληρο και, γενικά, έχει πετύχει τεράστιο impact στην παγκόσμια μουσική σκηνή. Μόνη της. Το αν μας αρέσει ή όχι, θα έπρεπε να είναι δευτερεύον, όταν μιλάμε για τέχνη.

Προς αποφυγή άτοπων σχολίων, δε γνωρίζω κανένα τραγούδι της, και ίσως έχω ακούσει από σπόντα 2-3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τραγούδια της έχουν πάντα το ίδιο μοτίβο, είναι πάντα αδικημένη και θλιμμένη,με τον γκόμενο,την κοινωνία, τον Άγιο Βασίλη που της πήρε μπίμπι-μπο αντί για μπάρμπι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, το κοινό της είναι μάλλον 15χρονα, εγώ δεν μπορώ να νιώσω άλλο συναίσθημα εκτός από βαρεμάρα με την μουσική της, βέβαια δεν είναι και ότι χειρότερο, συγκριτικά  με κάτι SNIK που ακούω απο σμαρτάνθρωπους με ηχεία μεγαλύτερα από το αυτοκίνητο τους που ο τραγουδοποιός μας εξηγεί πως πήρε στην "εκδιδόμενη" του τσιντσίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, χωρίς παρεξήγηση, αλλά οι γνώμες του Μπάμπη από τον Κολωνό και του Νικόλα από τους Κάτω Θρακομακεδόνες  έχουν ακριβώς 0 βαρύτητα. Τα 200+ εκατομμύρια πωλήσεις και τα 14 Grammy έχουν διαφορετική άποψη, είτε σας αρέσει, είτε όχι. Η τύπισσα είναι άκρως επιτυχημένη και γράφει τη μουσική της μόνη της, ενώ ταυτόχρονα παίζει και 3-4 έγχορδα. Αυτό είναι από μόνο του ένα τεράστιο κατόρθωμα και αξίζει σεβασμό από οποιονδήποτε μουσικόφιλο, του είδους ή μη.

Αυτά είχα να πω, ακούγοντας Gojira - Stranded.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και διάβασα διάφορες απόψεις. 

Εγώ θα πω ότι γενικά για εμένα η μουσική έχει πεθάνει σήμερα. Ότι έζησα και εκτίμησα με μουσική και καλλιτέχνες ήταν μέχρι αρχές του 2010. Από εκεί και έπειτα, σχεδόν ότι έχω ακούσει από μουσική το έχω ξεχάσει. 

Το σύστημα εδώ και χρόνια είναι η κυριαρχία της trap που προσωπικά αν και έκανα προσπάθειες να την ακούσω, να την συνηθίσω, να διασκεδάσω, δεν φτουράει το πράμα, αντε μόνο έναν καλλιτέχνη της trap να εξαιρέσω στην Ελλάδα που το καταφέρνει αυτό. 

Από την άλλη μεριά τώρα όσων ασχολούνται με άλλα μουσικά ειδη, υπάρχουν τραγουδιστές που βγάζουν μόνο 1 και 2 κομμάτια μέσω youtube ανά κάτι χρόνια και τέλος, δύσκολα γίνονται viral και γενικά δεν υπάρχει τρόπος να γίνεις γνωστός και να εξελίχθεις αν δεν πουλήσεις αυτό που ζητάει η νεολαία, δηλαδή κομμάτια trap. 

Η Σαττι επειδή αναφέρθηκε και αυτή. Την είχα σε εκτίμηση μιας και έκανε ένα ωραίο ξεκίνημα με κάποιες διασκευές, αλλά τα επόμενα τραγούδια της δεν ανταποκριθηκαν σε αυτό που ανέμενα. 

Η Swift εχει γράψει μερικά πολύ ωραία κομμάτια που τα έχω ακούσει και μου άρεσαν, δεν έχω ακούσει το σύνολο του έργου της για να την κρίνω θα μπω στον κόπο όμως να ακούσω το νέο album για να έχω άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BLiTzER said:

Παίδες, χωρίς παρεξήγηση, αλλά οι γνώμες του Μπάμπη από τον Κολωνό και του Νικόλα από τους Κάτω Θρακομακεδόνες  έχουν ακριβώς 0 βαρύτητα. Τα 200+ εκατομμύρια πωλήσεις και τα 14 Grammy έχουν διαφορετική άποψη, είτε σας αρέσει, είτε όχι. Η τύπισσα είναι άκρως επιτυχημένη και γράφει τη μουσική της μόνη της, ενώ ταυτόχρονα παίζει και 3-4 έγχορδα. Αυτό είναι από μόνο του ένα τεράστιο κατόρθωμα και αξίζει σεβασμό από οποιονδήποτε μουσικόφιλο, του είδους ή μη.

Αυτά είχα να πω, ακούγοντας Gojira - Stranded.

 

+1

αλλα δεν τα ειπες, τα έγραψες!

αντε να εξηγήσεις στους αυστραλοπίθηκους (αξιαγάπητα ζώα) απο πάνω οτι για να γραφτεί ποιοτική ή εστω μουσική ουδέποτε (στην σύγχρονη εποχή) απαιτούσε κλασικές γνώσεις μουσικής αλλα μουσική/ακουστική αντίληψη. οτι μουσική ειναι η κίνηση του αέρα και ο οποισδήποτε ήχος μπορεί και δύναται, να ειναι μουσική, με βασικά στοιχεία τον θόρυβο και την παύση/σιωπή.

αντε να εξηγήσεις στους homosapiens την σημασία και αξία της ακουσματικής μουσικής, musique concrete, noise, power electronics, drone κτλ ή ας αναφερφούμε σε εναν από τους σημαντικότερους έλληνες συνθέτες οπως ο Γιάννης Χρήστου.

Η τέχνη απευθύνεται σε όλους, ολοι ομως δεν ειναι για την τέχνη καθώς δεν διαθέτουν τον χρόνο ή και μια ευαισθησία/αντίληψη που απαιτεί. Υπάρχει μια λανθασμένη εντύπωση οτι η τέχνη σε οποιαδήποτε μορφή της, ειναι για να μας διασκεδάζει ή να μας γαργαλάει τις αισθήσεις.

πάω να βάλω λιγο moor mother γιατι με αυτα που διαβάζουμε, θα ξαναβάλω liturgy.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...