Προς το περιεχόμενο

Ανάμεσα σε 2 μεταχειρισμένα


Mixalisrou69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτόματο αυτοκίνητο και μου έχουν προτείνει 2.

Το πρώτο είναι ένα opel astra 2013 με 180.000 χλμ, πετρέλαιο, 1700 κυβικά και 130 άλογα, 8.000€

Και το δεύτερο ford fiesta του 2011 με 170.000 χλμ, βενζίνη, 1242 κυβικά και 82 άλογα, 7.500€.

Ποιο από τα 2 να κοιτάξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα με την χρήση αν η χρήση σου ειναι κυρίως πόλη πας στο δεύτερο αν περιλαμβάνει πολλα χιλομετρα εκτός και γενικός χρήση σε χαμηλές ταχύτητές ειναι ελάχιστη πας σε πετρέλαιο
σε γενικές γραμμές λόγο ηλικίας (ειναι παλια) θελει πολύ καλο έλεγχο τα αμαξια και να βγαλει ο μηχανικός ενα budget τι θα χρειαστει αλλαγη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή είναι διαφορετική κατηγορία. Το fiesta είναι μια κατηγορία κάτω απο το Astra ( αντίστοιχη σύγκριση θα ήταν το focus ) οπότε οι ανάγκες σου για χώρους κλπ καθορίζει κατά πολύ την επιλογή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το μοτέρ του astra θέλει καλό έλεγχο πριν την αγορά. Αν υπάρχει service book και έχει γίνει η συντήρηση όπως πρέπει τότε αφού ελέγξεις και τα μπεκ του μπορείς να προχωρήσεις άφοβα. 

ιδανικά κοίτα να έχει το σύστημα τροφοδοσίας της Bosch και όχι της denso.

Γενικά είναι μοτέρ που βγάζει θεματακια όπως τουρμπίνα κ μπεκ αλλά είναι πιο αξιόπιστο σε σχέση με τα νεότερα μοτέρ πετρέλαιου της Όπελ που βαρανε καδένα για πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άστρα , θελει ελεγχο στις προθερμάνσεις,αν δεν κάνω λάθος φοράει αυτές με τον αισθητήρα πίεσης που είναι πολύ ακριβές.

Και ο συμπλέκτης βολάν ειναι ακριβός γιατί ειναι διπλής μάζας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Mixalisrou69 είπε

αυτόματο αυτοκίνητο

11 και 13 χρόνια αυτόματο σε τι κατάσταση θα είναι το κιβώτιο? 

21 ώρες πριν, Mixalisrou69 είπε

και μου έχουν προτείνει 2

Ποιος/οι στα πρότειναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2024 στις 10:18 ΜΜ, Mixalisrou69 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτόματο αυτοκίνητο και μου έχουν προτείνει 2.

Το πρώτο είναι ένα opel astra 2013 με 180.000 χλμ, πετρέλαιο, 1700 κυβικά και 130 άλογα, 8.000€

Και το δεύτερο ford fiesta του 2011 με 170.000 χλμ, βενζίνη, 1242 κυβικά και 82 άλογα, 7.500€.

Ποιο από τα 2 να κοιτάξω;

 

Το 1ο θα έλεγα -αν και δεν συμπαθώ τα Opel- υπό την προϋπόθεση ότι εφόσον έχει DPF έχει αλλαχθεί ή είσαι διατεθειμένος να το αλλάξεις. Γιατί σύντομα δεν θα υπάρχει "διαφυγή" με "delete" κλπ. Επίσης επειδή είναι diesel Euro 5 ενδέχεται να μην μπορεί να κυκλοφορεί σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή (μάλλον απίθανο αλλά ακούστηκε ως ενδεχόμενο). Κανένα από τα 2 δεν θεωρώ πάντως ιδιαίτερα καλή επιλογή. Παίρνεις και νεώτερα αυτοκίνητα με αυτά τα λεφτά...

Επεξ/σία από theopan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτοκίνητα μου τα πρότειναν φίλοι φίλων μου που ξέρω ότι τα προσέχουν και δεν είχαν σοβαρά θέματα service.

Επειδή και γω έχω ακούσει ότι το diesel θα δεχτεί πόλεμο σε λίγα χρόνια είμαι αρκετά μπερδεμένος. 

Πάντως είναι αλήθεια ότι για τόσα χλμ δεν αξίζουν τα λεφτά τους αλλά μπορεί να γίνει έκπτωση και να τα αγοράσω 7.500 και 7.000€ αντίστοιχα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2024 στις 4:25 ΜΜ, Mixalisrou69 είπε

Τα αυτοκίνητα μου τα πρότειναν φίλοι φίλων μου που ξέρω ότι τα προσέχουν και δεν είχαν σοβαρά θέματα service.

Επειδή και γω έχω ακούσει ότι το diesel θα δεχτεί πόλεμο σε λίγα χρόνια είμαι αρκετά μπερδεμένος. 

Πάντως είναι αλήθεια ότι για τόσα χλμ δεν αξίζουν τα λεφτά τους αλλά μπορεί να γίνει έκπτωση και να τα αγοράσω 7.500 και 7.000€ αντίστοιχα..

Το Astra από εμένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Δεν νοείται σήμερα να μιλάμε για αυτοκίνητο χωρίς turbo. Astra από εμένα.

Θα συμφωνήσω σε αυτό. Το Astra μπορεί να είναι πετρελαιο, Euro 5 αλλά είναι ενα κλικ πάνω από το Fiesta, για ταξίδια είναι πολύ καλύτερο καθώς και σαν πετρελαιοκίνητο αν το προσεχείς που βάζεις πετρελαιο, βγάζεις με ενα γέμισμα 800 με 1.000km αναλόγως αν είσαι μέσα στην πόλη ή κανείς συχνά δρομολόγια εκτός πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...