Προς το περιεχόμενο

Εθνική νέος λογαριασμός μισθοδοσίας=50€???


sony.400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη σεβαστή ομήγυρη!

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι χρειάζεται για να ανοίξω πρώτη φόρα λογαριασμό μισθοδοσίας για την πρακτική μου άσκηση στην εθνική και μου είπανε διαδικτυακά είναι δωρεάν ενώ αν πάω από το κατάστημα είναι 50€ (φίφτυ γιούροζ). 

Ξέρω τι θα πει κανείς. "Καν'το online και τελείωνε". Είσαι ο νέος μεσσίας και μπράβο σου που μου το προτείνεις 😲

Αλλά θέλω να μάθω αν γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει γιατί αυτή η διαφορά στη χρέωση (να ήταν 5€ να πω,άντε,το τσιμπήσανε και από εκεί) και αν είναι νόμιμη.

Έψαξα λίγο αλλά δεν είδα πουθενά στις σελίδες της εθνικής να λέει για χρέωση...

Ευχαριστώ πολύ κυρίες και κύριοι για το χρόνο που θα διαθέσετε να μου απαντήσετε! 

ΥΣ Johnny Treats-Johnny Drinks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

+5 ευρω εχει να σου φτιαξει η γκομενα στην τραπεζα ebanking που ειναι 5 λεπτα..
αλλιως μαντεψε,
τα κανεις μονος σου ολα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, makiss8 said:

+5 ευρω εχει να σου φτιαξει η γκομενα στην τραπεζα ebanking που ειναι 5 λεπτα..
αλλιως μαντεψε,
τα κανεις μονος σου ολα 

Ναι,δε διαφωνώ. Θα τα κάνω μόνος. Απλά δεν είναι μια μικρή υπερβολή το 50αρι? 

Πέφτεις στην κατηγορία "Καν'το online και τελείωνε" και δεν είναι καλό αυτό. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλασικό φαινόμενο όταν πηγαίνεις σε κατάστημα τράπεζας για να σου ανοίξουν λογαριασμό, να σου "πλασάρουν" μαζί με τον λογαριασμό ασφαλιστικά προϊόντα τα οποία είναι τάχα μου "υποχρεωτικά" ή πάνε μαζί με τον λογαριασμό" ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Για να αναφέρεις κόστος 50€, εικάζω ότι μαζί με τον λογαριασμό θα θέλουν να σου βγάλουν μαζί το νέο ασφαλιστικό πρόγραμμα Full Cyber Protection που λανσάρουν. Έχεις δύο επιλογές: είτε ανοίγεις λογαριασμό μέσω ίντερνετ και γλιτώνεις την ταλαιπωρία/φασαρία (προσωπικά τουλάχιστον αυτό θα έκανα), ή πας ξανά στο κατάστημα, ζητάς να σου πουν προς τι τα 50€, και αν αναφερθεί ότι αφορά σε ασφάλεια (το οποίο θα είναι 99,99%), εφόσον δεν την θέλεις επιμένεις να μην στην βάλουν. Μην πιστέψεις τυχόν μυθεύματα τύπου "υποχρεωτική", "δεν ανοίγει αλλιώς λογαριασμός" και άλλα φαιδρά.

Η ασφάλεια Full Cyber Protection (https://www.nbg.gr/el/idiwtes/asfalistika-programmata/diadiktyakoi-kindynoi/full-cyber-protection):Screenshot_20240424-083251.png.0c255d8aa805250c76f97cc851529348.png

Επεξ/σία από PharmChem
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα το ειχα απορία.. λενε συνέχεια ''ειναι υποχρεωτικό'' αν μου το έλεγαν εμένα θα τους έλεγα δωστο μου γραπτώς να δω που ειναι υποχρεωτικό, τι απαντάνε σε τέτοιους πελάτες σαν εμένα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τακτική που θα επεκταθεί τα επόμενα χρόνια αρκετές συναλλαγές που γίνονται online, όπως πλέον και το άνοιγμα λογαριασμού, το να χρεώνονται όταν γίνονται απο το κατάστημα, ως αντικίνητρο για να μη πηγαίνει ο κόσμος στα καταστήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, maparios said:

παντα το ειχα απορία.. λενε συνέχεια ''ειναι υποχρεωτικό'' αν μου το έλεγαν εμένα θα τους έλεγα δωστο μου γραπτώς να δω που ειναι υποχρεωτικό, τι απαντάνε σε τέτοιους πελάτες σαν εμένα;;

Για να ακριβολογούμε δεν λένε πως είναι "υποχρεωτικό", συνήθως χρησιμοποιούν άλλες λέξεις όπως "πρέπει". Και αν ζητήσεις να σου δώσουν γραπτώς τον όποιον ισχυρισμό θα αρνηθούν με 1002 δικαιολογίες, και αν επιμείνεις θα σου πουν πως δεν έχουν υποχρέωση να σου δείξουν τίποτα.

Οκ, σου λύθηκε η απορία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κατεβάζετε τον τιμοκατάλογο της τράπεζας και να ψάχνετε την αντίστοιχη χρέωση. Αν σας πουν κάτι διαφορετικό, τους το δείχνετε και απολαμβάνετε τη γκριμάτσα τους.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα παιδιά,άκρη δε βγήκε.

Η χρέωση αφορά το πλαφόν του μηνιαίου 2€ που βγαίνει στα 28€ το έτος για τη χρήση της κάρτας-λογαριασμού το οποίο δεν πληρώνεις διαδικτυακά 😒 (πιπολογία)

και τα άλλα 22€ είναι για κάτι που δεν χρεώνεται ηλεκτρονικά και δεν έβγαλα άκρη μετά από ένα σημείο στη συγκεκριμένη χρέωση που δικαιολογήθηκε σαν κόστος εγγράφων που τα γλυτώνεις ψηφιακά + κόστος κάρτας κτλ και απασχόληση του τραπεζικού υπαλλήλου (λες και δεν πληρώνεται ο υπάλληλος,δωρεάν δουλεύει 😂🙆‍♂️

Μάλωσα,έκανα έρανα,υπήρχαν εγγράφως οι χρεώσεις. 

Όπως είπε και ο φίλος @txcellas ,καθαρό καρτέλ με πλήρη κρατική υποστήριξη..

Εννοείται πως δε δέχτηκαν την ηχογράφηση της συζήτησης με τον αντίλογο του "εμείς δεν έχουμε τρόπο όμως να καταγράψουμε τη συνομιλία".

Δεν το τράβηξα παραπάνω γιατί θεωρώ πως έπρεπε να μπει δικηγόρος μετά.

2 hours ago, Joshua21 said:

Για να ακριβολογούμε δεν λένε πως είναι "υποχρεωτικό", συνήθως χρησιμοποιούν άλλες λέξεις όπως "πρέπει". Και αν ζητήσεις να σου δώσουν γραπτώς τον όποιον ισχυρισμό θα αρνηθούν με 1002 δικαιολογίες, και αν επιμείνεις θα σου πουν πως δεν έχουν υποχρέωση να σου δείξουν τίποτα.

Οκ, σου λύθηκε η απορία?

Αυτό που λες στο τέλος όσον αφορά την υποχρέωση κάνεις λάθος φίλε μου.Δεν ισχύει.

Είναι υποχρεωμένοι αλλιώς κάνεις σκηνή και καλείς την αστυνομία επιτόπου για καταπάτηση δικαιωμάτων καταναλωτή με αυταπάγγελτη μήνυση απένταντι στο στο συγκεκριμένο τραπεζικό σύστημα.

4 hours ago, PharmChem said:

Το κλασικό φαινόμενο όταν πηγαίνεις σε κατάστημα τράπεζας για να σου ανοίξουν λογαριασμό, να σου "πλασάρουν" μαζί με τον λογαριασμό ασφαλιστικά προϊόντα τα οποία είναι τάχα μου "υποχρεωτικά" ή πάνε μαζί με τον λογαριασμό" ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Για να αναφέρεις κόστος 50€, εικάζω ότι μαζί με τον λογαριασμό θα θέλουν να σου βγάλουν μαζί το νέο ασφαλιστικό πρόγραμμα Full Cyber Protection που λανσάρουν. Έχεις δύο επιλογές: είτε ανοίγεις λογαριασμό μέσω ίντερνετ και γλιτώνεις την ταλαιπωρία/φασαρία (προσωπικά τουλάχιστον αυτό θα έκανα), ή πας ξανά στο κατάστημα, ζητάς να σου πουν προς τι τα 50€, και αν αναφερθεί ότι αφορά σε ασφάλεια (το οποίο θα είναι 99,99%), εφόσον δεν την θέλεις επιμένεις να μην στην βάλουν. Μην πιστέψεις τυχόν μυθεύματα τύπου "υποχρεωτική", "δεν ανοίγει αλλιώς λογαριασμός" και άλλα Φαίδρα.

Η ασφάλεια Full Cyber Protection (https://www.nbg.gr/el/idiwtes/asfalistika-programmata/diadiktyakoi-kindynoi/full-cyber-protection):Screenshot_20240424-083251.png.0c255d8aa805250c76f97cc851529348.png

Μπα ,το αλλάξανε το παραμύθι τώρα. Τα κάνανε νόμιμα,δεν τους προλάβαμε 😂

Επεξ/σία από sony.400
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, sony.400 said:

Αυτό που λες στο τέλος όσον αφορά την υποχρέωση κάνεις λάθος φίλε μου.Δεν ισχύει.

Είναι υποχρεωμένοι αλλιώς κάνεις σκηνή και καλείς την αστυνομία επιτόπου για καταπάτηση δικαιωμάτων καταναλωτή με αυταπάγγελτη μήνυση απένταντι στο στο συγκεκριμένο τραπεζικό σύστημα.

Το έχεις κάνει πολλές φορές αυτό που περιέγραψες? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Joshua21 said:

Το έχεις κάνει πολλές φορές αυτό που περιέγραψες? :)

Δε χρειάστηκε να φτάσω εκεί. Απλά ανέφερα τα καταναλωτικά μου δικαιώματα και όλα λύθηκαν αυτομάτως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, sony.400 said:

Δε χρειάστηκε να φτάσω εκεί. Απλά ανέφερα τα καταναλωτικά μου δικαιώματα και όλα λύθηκαν αυτομάτως..

Άρα δεν γνωρίζεις τι θα γινόταν στην περίπτωση που δεν θα λύνονταν όλα, απλά υποθέτεις ότι η αστυνομία θα έκανε αυτεπάγγελτα μυνήσεις, αυτό ήταν το point μου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sony.400 είπε

Πήγα παιδιά,άκρη δε βγήκε.

Πήγες αδιάβαστος και άσχετος. Ο λογαριασμός που πήγαν να σου πασάρουν είναι ο Μισθοδοτικός value με 2 ευρώ το μήνα κλπ κλπ.

Ο απλός μισθοδοσίας ταμιευτηρίου δεν έχει καμία χρέωση εκτός από τα 6 ευρώ για την έκδοση της κάρτας.

14 ώρες πριν, sony.400 είπε

Είναι υποχρεωμένοι αλλιώς κάνεις σκηνή και καλείς την αστυνομία επιτόπου για καταπάτηση δικαιωμάτων καταναλωτή με αυταπάγγελτη μήνυση απένταντι στο στο συγκεκριμένο τραπεζικό σύστημα.

Στο facebook τα διάβασες αυτά? Δεν υπάρχει πουθενά ο όρος "αυτεπάγγελτη μήνυση" αλλά αυτεπάγγελτη δίωξη η οποία όμως δεν αφορά την περίπτωσή σου. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική συμβουλή, να διαβάζεις λιγότερα ψεκ site, κσιπνιστερε κτλ κτλ. 

Άνοιξε από ebanking να τελειώνεις και μην χαλάς την ψυχολογία σου στο κατάστημα. Οι υπάλληλοι εκτελούν εντολές του προϊστάμενου τους.

Με αστυνομίες και επίκληση δικαιωμάτων δεν κάνεις τίποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...