Προς το περιεχόμενο

Κρασαρισματα σε νεο συστημα


LouCi4er
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από LouCi4er,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, LouCi4er said:

Θα πάρω ένα τηλέφωνο στο eshop αύριο να ρωτήσω πριν πάω από εκεί.Παντως πριν την παραγγείλω είχα πάρει τηλέφωνο και είχα ρωτήσει τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης ή οτιδήποτε άλλο επειδή είναι από το stock house και η κοπέλα μου είχε πει ότι εννοείτε καλύπτεται κανονικά από εγγύηση αλλά και έχω κανονικά δικαίωμα επιστροφής σε 14 μέρες αν μετανιώσω για την αγορά.Δεν διευκρίνισε τίποτε παραπάνω,ούτε και εγώ ρώτησα βέβαια αλλά θα μάθω αύριο το πρωί.Παντως πρέπει να ισχύει αυτό που λες,θα δούμε 

Τρεξε και αλλα παιχνιδια παντως να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Θα πάρω ένα τηλέφωνο στο eshop αύριο να ρωτήσω πριν πάω από εκεί.Παντως πριν την παραγγείλω είχα πάρει τηλέφωνο και είχα ρωτήσει τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης ή οτιδήποτε άλλο επειδή είναι από το stock house και η κοπέλα μου είχε πει ότι εννοείτε καλύπτεται κανονικά από εγγύηση αλλά και έχω κανονικά δικαίωμα επιστροφής σε 14 μέρες αν μετανιώσω για την αγορά.Δεν διευκρίνισε τίποτε παραπάνω,ούτε και εγώ ρώτησα βέβαια αλλά θα μάθω αύριο το πρωί.Παντως πρέπει να ισχύει αυτό που λες,θα δούμε 

Η κοπέλα καλά σου είπε. Εσύ δεν κατάλαβες τι ισχύει.

Εγώ σου αναφέρω τι ισχύει από νομικής άποψης.

"Δικαίωμα υπαναχωρησης.

Εάν ο καταναλωτής χρησιμοποίησε τα προϊόντα, πρέπει να αποζημιώσει τον έμπορο για την απολεσθείσα αξία των αγαθών λόγω της χρήσης. Σε αυτήν την περίπτωση ο έμπορος πρέπει να αποδείξει την αξία που απωλέσθη"

https://kepka.org/mainmenu-27/mainmenu-46/mainmenu-223/2825-to-dikaioma-ypanaxorisis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η κοπέλα καλά σου είπε. Εσύ δεν κατάλαβες τι ισχύει.

Εγώ σου αναφέρω τι ισχύει από νομικής άποψης.

"Δικαίωμα υπαναχωρησης.

Εάν ο καταναλωτής χρησιμοποίησε τα προϊόντα, πρέπει να αποζημιώσει τον έμπορο για την απολεσθείσα αξία των αγαθών λόγω της χρήσης. Σε αυτήν την περίπτωση ο έμπορος πρέπει να αποδείξει την αξία που απωλέσθη"

https://kepka.org/mainmenu-27/mainmenu-46/mainmenu-223/2825-to-dikaioma-ypanaxorisis

 

Στο site του καταστηματος αναφερει:

  • Επιστροφή μη ελαττωματικών προϊόντων - Δικαίωμα αναιτιολόγητης υπαναχώρησης από τον πελάτη

    Ο ΠΕΛΑΤΗΣ έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την σύμβαση αγοράς μέσα σε χρονικό διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης παροχής υπηρεσιών (όταν πρόκειται τέτοια σύμβαση), ή από την παράδοση (όταν πρόκειται για προϊόντα) και μάλιστα όταν είναι πολλά προϊόντα στην ίδια παραγγελία από την παράδοση και του τελευταίου ενώ όταν υπάρχει υποχρέωση παράδοσης προϊόντων σε τακτά διαστήματα από την παράδοση του πρώτου. Η υπαναχώρηση γίνεται υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

  • Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση. Η επιστροφή του είδους γίνεται δεκτή, μόνον εφόσον πρώτα ο αγοραστής έχει εξοφλήσει κάθε ποσό που επιβαρύνθηκε η εταιρία για την αποστολή του είδους σε αυτόν και τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή του είδους.

Οτι και να γινει παντως δεν με πειραζει μιας και αγορασα μεταχειρισμενη Biostar 6700 XT απο το eshop,τα ηθελε ο κwlos μου.τι αλλο μενει να πουμε?😂Ας μην αναλωθουμε αλλο σε αυτο ομως,θερμη παρακληση,αυριο το πρωι θα ξερω τι ακριβως με περιμενει.

 

37 λεπτά πριν, benign είπε

Τρεξε και αλλα παιχνιδια παντως να δουμε.

Εγω να τρεξω,που να τα βρω ειναι το θεμα.Δεν εχω τιποτα,μονο τα Mirage,το Metro και το remnant που κατεβαινει και θελει ακομα πολλες ωρες.Δεν το βαζω να κατεβαινει ενω τρεχω τεστ γιατι φοβαμαι για corrupt αρχεια αν κανει restart το pc.Tι να προλαβω και εγω να κανω,δεν εχω και πολυ χρονο.Παντως σε συνεχεια της πιο πανω απαντησης,αν μου πει το eshop οτι δεν δεχονται υπαναχωρηση,θα εχω οσο χρονο χρειαζομαι για να δω τι φταιει και αν ωντως φταιει η καρτα να την γυρισω σαν ελλατωματικη και μετα βλεπουμε.Εχω και αλλον υπολογιστη αλλα αρκετα παλιος και δεν ειναι σε θεση να τρεξει την 6700 ΧΤ,ειναι με 8320.Μπορω ομως να παρω το τροφοδοτικο απο εκεινον,ειναι ενα Thermaltake Toughpower 750W το οποιο πιστευω ειναι κομπλε για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Στο site του καταστηματος αναφερει:

  • Επιστροφή μη ελαττωματικών προϊόντων - Δικαίωμα αναιτιολόγητης υπαναχώρησης από τον πελάτη

    Ο ΠΕΛΑΤΗΣ έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την σύμβαση αγοράς μέσα σε χρονικό διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης παροχής υπηρεσιών (όταν πρόκειται τέτοια σύμβαση), ή από την παράδοση (όταν πρόκειται για προϊόντα) και μάλιστα όταν είναι πολλά προϊόντα στην ίδια παραγγελία από την παράδοση και του τελευταίου ενώ όταν υπάρχει υποχρέωση παράδοσης προϊόντων σε τακτά διαστήματα από την παράδοση του πρώτου. Η υπαναχώρηση γίνεται υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

  • Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση. Η επιστροφή του είδους γίνεται δεκτή, μόνον εφόσον πρώτα ο αγοραστής έχει εξοφλήσει κάθε ποσό που επιβαρύνθηκε η εταιρία για την αποστολή του είδους σε αυτόν και τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή του είδους.

Οτι και να γινει παντως δεν με πειραζει μιας και αγορασα μεταχειρισμενη Biostar 6700 XT απο το eshop,τα ηθελε ο κwlos μου.τι αλλο μενει να πουμε?😂Ας μην αναλωθουμε αλλο σε αυτο ομως,θερμη παρακληση,αυριο το πρωι θα ξερω τι ακριβως με περιμενει.

 

Μπορει να την γλυτώσεις μιας και η καρτα ήταν ήδη μεταχειρισμένη και η δική σου χρήση δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Αλλα τυπικά ΔΕΝ εχεις δικαιωμα υπαναχώρησης. Προς μελλοντικη γνώση,

Οπως είπα ο νομοθετης με το δικαιωμα υπαναχώρησης θελησε να εξισώσει τα δικαιώματα του καταναλωτή που παραγγελνει εξ αποστασεως με τον καταναλωτή που εχει φυσική παρουσία σε κατάστημα. Δεν ειναι προθεση να δωσει επιπλέον δικαιώματα ούτε και περίοδο δοκιμής των προιόντων. Δεν ειναι δικαιο ούτε και λογικό ούτε και θα ηταν θεμιτό από την πλευρά σας εαν εισαστε από την αλλη πλευρα. Για να ειμαστε δικαιοι και σωστοί και ως καταναλωτες και να μην θελουμε ουτε να μας κοροιδέψουν αλλα ούτε και να κοροιδέψουμε ομως.

Καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μπορει να την γλυτώσεις μιας και η καρτα ήταν ήδη μεταχειρισμένη και η δική σου χρήση δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Αλλα τυπικά ΔΕΝ εχεις δικαιωμα υπαναχώρησης. Προς μελλοντικη γνώση,

Οπως είπα ο νομοθετης με το δικαιωμα υπαναχώρησης θελησε να εξισώσει τα δικαιώματα του καταναλωτή που παραγγελνει εξ αποστασεως με τον καταναλωτή που εχει φυσική παρουσία σε κατάστημα. Δεν ειναι προθεση να δωσει επιπλέον δικαιώματα ούτε και περίοδο δοκιμής των προιόντων. Δεν ειναι δικαιο ούτε και λογικό ούτε και θα ηταν θεμιτό από την πλευρά σας εαν εισαστε από την αλλη πλευρα. Για να ειμαστε δικαιοι και σωστοί και ως καταναλωτες και να μην θελουμε ουτε να μας κοροιδέψουν αλλα ούτε και να κοροιδέψουμε ομως.

Καλή τύχη.

Μα εννοειτε οτι δεν ειναι δικαιο να ισχυει σε κανουργια προιοντα,εγω θα παρω κατι καινουργιο και θα επιστρεψω κατι μεταχειρισμενο,μιλαω για την περιπτωση που το ανοιξω,αρα ο πωλητης εχει χασουρα.Δεν νομιζω να αρεσε σε κανεναν.Ισως να το δεχονται και νομιζω το eshop το δεχεται αλλα σου μειωνει το ποσο επιστροφης λογω του οτι εχει χασουρα γιατι πρεπει να το πουλησει ως μεταχειρισμενο πλεον και εννοειτε σε χαμηλοτερη τιμη.Γι αυτο και βλεπεις 350€ πχ καινουργια η καρτα και 300€ (οσο την πηρα εγω) στο stock house με 22 μηνες εγγυηση σε αριστη κατασταση.Καποιος την πηρε καινουργια στα 350,ζητησε να γινει υπαναχωρηση,του ειπε το eshop σου δινουμε 300€ και εκεινος συμφωνησε.Απο το μυαλο μου τα βγαζω,δεν ξερω τι γινεται,λεω ισως παιζει κατι τετοιο.Ισως και οχι.

Τωρα στην περιπτωση μου μεταχειρισμενο πηρα,μεταχειρισμενο επιστρεφω.Αλλα και παλι,και να μου πουνε δεν το δεχονται,θα το ψαξω οσο μπορω και αν σιγουρευτω οτι φταιει η καρτα θα προχωρησω σε αξιωση εγγυησης και βλεπουμε.Ετσι και αλλιως δεν καιγομαι να παιξω τωρα,για το φθινοπωρο και μετα την θελω.Απλα επεσα πανω της τυχαια και ειπα σχετικα μικρο ειναι το ποσο,ας την παρω απο τωρα να υπαρχει.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μπορω ομως να παρω το τροφοδοτικο απο εκεινον,ειναι ενα Thermaltake Toughpower 750W το οποιο πιστευω ειναι κομπλε για δοκιμη.

Δοκίμασε αφού έχεις τροφοδοτικό . Δεν χάνεις τίποτα. 

3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Μολις το αγορασα το τροφοδοτικο,καινουργιο ειναι

Δοκίμασε να το επιστρέψεις το Corsair μιας και έχεις άλλο τροφοδοτικό και πες τους ότι σβήνει το pc. Θα το στειλο6ν στην Corsair και θα σου δώσουν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, LouCi4er said:

Εγω να τρεξω,που να τα βρω ειναι το θεμα

https://crossout.net/en/

Παιχνιδι με πολυ καλη μηχανη γραφικων. (Μmο.)

Και αυτο απο ενα νεαρο Κινεζο προγραμματιστη,με πολυ ωραια γραφικα,αλλα ειναι beta.Τρεχει μια χαρα ομως,αν και τα bosses σε μερικες πιστες ειναι πολυ δυσκολο να σκοτωθουν και θα νευριασεις. :)

https://store.steampowered.com/app/1727650/Deathly_Stillness/

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο εχω σκοπο να κανω,απλα δεν το εχω εδω διπλα μου,αν το ειχα εδω θα το ειχα ηδη δοκιμασει..Ειναι 100χλμ να παω να το παρω,το εχω στο χωριο.Μαλλον αυριο θα παω και θα παρω ολο το παλιο pc να το εχω εδω για δοκιμες.Απο το eshop το πηρα και το τροφοδοτικο,να στειλω κατευθειαν στην Corsair λες?

Τωρα που κοιταω λιγο την εποπτεια αξιοπιστιας,τα περισσοτερα που γραφει ειναι σχετικα με το windows update και 2-3 αναφορες βλεπω σε futuremark system info scanner και αρκετα τα windows δεν τερματιστικαν σωστα,κλασσικα.

1 ώρα πριν, benign είπε

https://crossout.net/en/

Παιχνιδι με πολυ καλη μηχανη γραφικων. (Μmο.)

Και αυτο απο ενα νεαρο Κινεζο προγραμματιστη,με πολυ ωραια γραφικα,αλλα ειναι beta.Τρεχει μια χαρα ομως,αν και τα bosses σε μερικες πιστες ειναι πολυ δυσκολο να σκοτωθουν και θα νευριασεις. :)

https://store.steampowered.com/app/1727650/Deathly_Stillness/

Το εβαλα και κατεβαινει,σε καμια ωρα θα ειναι ετοιμο.Αντε να δουμε τι θα δουμε.

Λοιπον,επαιξα 45 λεπτα το συγκεκριμενο και δεν εκανε κιχ,αντε τωρα βγαλε ακρη.Πολυ διασκεδαστικο παιχνιδι παντως.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Κάνε ένα load default settings στο bios και μη πειράζεις τίποτα. Έχω το ίδιο θέμα όταν ενεργοποιώ το docp.

Θα το κάνω αν και έχω από την Παρασκευή που τα έχω όλα στο auto.Δεν έχω κάνει load defaults,θα το κάνω το απόγευμα,θα κάνω και μια καθαρή εγκατάσταση και θα βάλω μόνο τον οδηγό της καρτας και θα δοκιμάσω.Εχω βάλει κάποιες βλακείες της asus κάτι armoury crate και κάτι τέτοια.Θα δοκιμάσω χωρίς αυτά γιατί έχω ένα προαίσθημα ότι είναι κάποιου είδους software conflict.Ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Θα το κάνω αν και έχω από την Παρασκευή που τα έχω όλα στο auto.Δεν έχω κάνει load defaults,θα το κάνω το απόγευμα,θα κάνω και μια καθαρή εγκατάσταση και θα βάλω μόνο τον οδηγό της καρτας και θα δοκιμάσω.

Ερώτηση, τα driver δοκίμασες να τα σβήσεις και να τα ξαναγράψεις;

Με DDU όμως, όχι απλό uninstall.

57 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εχω βάλει κάποιες βλακείες της asus κάτι armoury crate και κάτι τέτοια.Θα δοκιμάσω χωρίς αυτά γιατί έχω ένα προαίσθημα ότι είναι κάποιου είδους software conflict.Ειδωμεν.

Γενικά πάντως σωστά το σκέφτεσαι. Armory crate, afterburner και Andrenaline μαζί, ε το παράκανες!

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Ερώτηση, τα driver δοκίμασες να τα σβήσεις και να τα ξαναγράψεις;

Με DDU όμως, όχι απλό uninstall.

Γενικά πάντως σωστά το σκέφτεσαι. Armory crate, afterburner και Andrenaline μαζί, ε το παράκανες!

DDU έχω να χρησιμοποιήσω καμία 15ετια αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό αν και συνήθως όταν έχεις να κάνεις με ίδιο driver δεν έχεις θέμα.Αν είχα nvidia πχ και πήγαινα σε amd ή το ανάποδο εκεί ναι.Θα το δοκιμάσω πάντως,δεν έχω να χάσω κάτι.

Το afterburner το ήθελα για να δω πως τρέχει το σύστημα τώρα που είναι καινούργιο,να δω θερμοκρασίες utilisation του επεξεργαστή και της κάρτας γιατί είχαν φαγωθεί μερικοί ότι ο 3600 μπουκάλιαζει την 6700 ΧΤ.Το armoury crate το έβαλε μόνο του,δεν το θεώρησα σοβαρό για να το βγάλω,είχε και κάτι καλές ρυθμίσεις για τα ανεμιστηρακια και τα λεντ,Ε το άφησα.Θα το δωσω δρόμο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

DDU έχω να χρησιμοποιήσω καμία 15ετια αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό αν και συνήθως όταν έχεις να κάνεις με ίδιο driver δεν έχεις θέμα.Αν είχα nvidia πχ και πήγαινα σε amd ή το ανάποδο εκεί ναι.Θα το δοκιμάσω πάντως,δεν έχω να χάσω κάτι.

Το afterburner το ήθελα για να δω πως τρέχει το σύστημα τώρα που είναι καινούργιο,να δω θερμοκρασίες utilisation του επεξεργαστή και της κάρτας γιατί είχαν φαγωθεί μερικοί ότι ο 3600 μπουκάλιαζει την 6700 ΧΤ.Το armoury crate το έβαλε μόνο του,δεν το θεώρησα σοβαρό για να το βγάλω,είχε και κάτι καλές ρυθμίσεις για τα ανεμιστηρακια και τα λεντ,Ε το άφησα.Θα το δωσω δρόμο όμως.

Για την μικρή πιθανότητα να έχεις τίποτα corrupted driver το λέω, αλλιώς συμφωνώ.

Δες μήπως γράψεις WHQL driver.

Εγώ μόνιτορ έκανα με HWiNFO κ οχι με afterburner, αν κ έχω καιρό να χρησιμοποιήσω windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξήλωσέ τα όλα, sw+hw, και στήσε προσεκτικά το μηχάνημα από την αρχή.

2. Μην αφήσεις τη χολέρα της κάθε εταιρείας να εγκατασταθεί.

3. Μην ενεργοποιήσεις τίποτα για αρχή, ούτε ΧΜΡ, ούτε DOCP, ούτε τίποτα τέτοιο.

4. Μην βάλεις κανένα άλλο πρόγραμμα στα win πέρα από τους απαραίτητους οδηγούς. Μonitoring για cpu χρήση/θερμοκρασία κλπ κάνει μια χαρά το Adrenaline, οι οδηγοί της κάρτας σου δηλαδή.

5. Δοκίμασε με όλα stock το AC, αλλά οπωσδήποτε δοκίμασε και με κάποιο άλλο παιγνίδι. Δοκίμασε επίσης με τα benches που σου προτειναν, της unigine αλλά και άλλα.

6. Αν εκεί δεν έχεις πρόβλημα, αρχίζεις τις άλλες δοκιμές, πρώτα με ΧΜΡ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...