Προς το περιεχόμενο

Κρασαρισματα σε νεο συστημα


LouCi4er
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από LouCi4er,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Την πήρα από το στοκ του eshop,έγραφε ελέγχθηκαν οι λειτουργίες της κτλ.Εγραφε 22 μηνες εγγύηση οπότε φαντάστηκα κάποιος την επέστρεψε αμέσως μόλις την αγόρασε,χωρίς να την δουλέψει δλδ.Μολις την παρέλαβα,είχε λίγο στραβό το λαμπάκι που κουμπώνει στο κουτί,μην φανταστείς,με ένα μυτοτσιμπιδο το ισιαξα σε 2 δευτερόλεπτα.Μετα κοίταξα τις επαφές της και ήταν ολοκαίνουργιες,100% δεν είχε κουμπώσει ποτέ σε μητρική.Λεω κάποιος την άνοιξε,είδε το στραβό καμάκι και την επέστρεψε αμέσως.Την ελεγξα εξονυχιστικά και δεν είχε το παραμικρό σημάδι πουθενά αλλού,την ζορισα αρκετά σε furmark και δεν έκανε κιχ οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον είμαι κάπως τυχερός.

Μου είχε τύχει και παλιά παρόμοια περίπτωση με μια 5770,σε furmark έβγαζε 10 ώρες χωρίς να κάνει κιχ και μόλις έβαζες παιχνίδι,ακόμα και στο σκάκι των windows έτρωγε γκρι οθόνη.Ειχε θέμα με τις μνήμες,όταν πήγαινε από 2d idle σε 3d έτρωγε φρίκη.

Όλος ο υπολογιστής κρασαρει,κάνει restart,με συγχωρείτε αν δεν το διευκρίνισα.Επαιξα και σε 1080 και σε 1440p που είναι η native ανάλυση της οθόνης μου αλλά το ίδιο κάνει.Περα από παιχνίδια δεν κάνω κάτι άλλο στον υπολογιστή εκτός του να βλέπω βίντεο στο youtube και σερφαρισμα,εκεί δεν έχει θέμα φυσικά.Εχω τρέξει ότι benchmark ήξερα,έχω τρέξει ότι stress test ξέρω αλλά δεν κάνει κιχ πουθενά αλλού,μόνο σε παιχνίδια.

Τα spikes στα παιχνίδια είναι πιο απότομα ,από αυτών των benches. Πριν ρωτήσεις την biostar κάνε μια ερώτηση στην Corsair αν γίνεται να σου στείλουν άλλο τροφοδοτικό και να πάρουν ταυτόχρονα το παλιό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται κάτι τέτοιο?Εννοώ για το τροφοδοτικό.Για τα παιχνίδια έχεις δίκιο,όσες ώρες και να τρέξεις stress tests,πάντα ένα AC η ένα Battlefield θα σου βρει weak spot του συστήματος.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luci,αυτα ειναι τα πιο αξιοπιστα.Απο αριστερα τα παλιοτερα προς δεξια.Ειναι δωρεαν, κατεβαζεις, οποιο θελεις και το τρεχεις να δεις.

Αρχισε απο το παλιοτερο το Heaven και μετα τρεξε και τα αλλα δυο.Αν υπαρχει προβλημα με την καρτα,θα στο δειξουν.

https://benchmark.unigine.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Γίνεται κάτι τέτοιο?Εννοώ για το τροφοδοτικό.Για τα παιχνίδια έχεις δίκιο,όσες ώρες και να τρέξεις stress tests,πάντα ένα AC η ένα Battlefield θα σου βρει weak spot του συστήματος.

Δεν έχω καλή εμπειρία από τα Corsair μετά τα πρώτα χρόνια πέφτουν, λες και χρησιμοποιούν αναλώσιμα υλικά … ευτυχως έχουν καλή εγγύηση και support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το αγορασα το τροφοδοτικο,καινουργιο ειναι.Καλα,αυτο δεν λεει τιποτα,καλλιστα μπορει να ηρθε ελλατωματικο.Εννοουσα οτι γινεται να πω στην Corsair να μου στειλει αλλο τροφοδοτικο οταν ερθει να παρει το ισως ελλατωματικο?Απο περιεργεια και μονο ρωταω διοτι οτι ειναι να κανω,πρεπει να το εχω κανει μεχρι την Τεταρτη που ληγει η διορια των 14 ημερων.Αν περασει και μπλεξω με το service του eshop παει χαθηκε το παιχνιδι.Θα την βαλουν καμια ωρα στο furmark,η καρτα δεν θα κανει κιχ και θα μου την στειλουν πισω σαν λειτουργικη,ολο αυτο θελω να το αποφυγω,ακομα και αν στειλω πισω 100% λειτουργικη καρτα και αναγκαστω να δωσω 500€ για καινουργια 7700 ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα να την δώσεις πίσω. 

Πάρε μια άλλη αν στην αλλάξουν. 

Εστω ίδια. 

Αν και με την άλλη κάνει τα ίδια, άρχισε να ψάχνεσαι, τροφοδοτικό-μνήμες για αρχή.

Δοκίμασες να περάσεις μόνο driver σκέτο; 

Εστω και κάποιο παλαιότερο από το site της biostar.

Γράψε στη μπάρα αναζήτησης reliability history. 

Θα σου ανοίξει το reliability monitor. Εκεί θα σου έχει κάποια πιθανή αιτία. 

Μήπως δούν κάποιοι πιο έμπειροι κάτι.

Bios της μητρικής; Είναι φρέσκο;

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios φοραει το τελευταιο.Ετρεξα και τα 3 benchmarks που ειπε ο benign,τα ετρεξε ολα χωρις θεμα.Ανοιξα λιγο το αρχειο σφαλματων,δεν ειδα πουθενα να λεει τιποτα σχετικο με AMD ή οτιδηποτε.To θεμα ειναι οτι εχω την κοπελα μου που περιμενει στην πορτα εδω και κανενα 5λεπτο κοιτωντας με με ενα περιεργο βλεμμα γιατι περιμενει να παμε για καφε οποτε σε κανενα 2ωρ που θα γυρισω θα ασχοληθω περισσοτερο.Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που αφιερωνεται χρονο στο προβλημα μου,να ειστε καλα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δοκίμαζα ένα y-cruncher CPU/Mem benchmark σε live Linux αποκλείοντας να σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα στα Windows και μετά σε Windows Linpack Xtreme για CPU/OCCT για όλα μαζί

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Την πήρα από το στοκ του eshop,έγραφε ελέγχθηκαν οι λειτουργίες της κτλ.Εγραφε 22 μηνες εγγύηση οπότε φαντάστηκα κάποιος την επέστρεψε αμέσως μόλις την αγόρασε,χωρίς να την δουλέψει δλδ.Μολις την παρέλαβα,είχε λίγο στραβό το λαμπάκι που κουμπώνει στο κουτί,μην φανταστείς,με ένα μυτοτσιμπιδο το ισιαξα σε 2 δευτερόλεπτα.Μετα κοίταξα τις επαφές της και ήταν ολοκαίνουργιες,100% δεν είχε κουμπώσει ποτέ σε μητρική.Λεω κάποιος την άνοιξε,είδε το στραβό καμάκι και την επέστρεψε αμέσως.Την ελεγξα εξονυχιστικά και δεν είχε το παραμικρό σημάδι πουθενά αλλού,την ζορισα αρκετά σε furmark και δεν έκανε κιχ οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον είμαι κάπως τυχερός.

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμαστεί η κάρτα σε άλλο μηχάνημα , τότε τι θα έκανα εγώ στη θέση σου :

Θα επέστρεφα την κάρτα πίσω (αφού έχω το δικαίωμα) χωρίς λόγο απλά για να πάρω άλλη κάρτα (δεν την θέλω τελικά δεν μου κάνει) , αν το πρόβλημα θα συνεχιζόταν προφανώς δεν θα έφταιγε η κάρτα (εκτός αν πέσαμε σε 2 προβλήματα) , οπότε θα έψαχνα στα άλλα parts τουλάχιστον θα είχα αποκλείσει την κάρτα. Τώρα αν με άλλη κάρτα το σύστημα θα ήταν σταθερό προφανώς το πρόβλημα θα σχετιζόταν με την κάρτα είτε ως ελαττωματική η ως ασυμβατότητα (ενδεχομένως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Μολις το αγορασα το τροφοδοτικο,καινουργιο ειναι.Καλα,αυτο δεν λεει τιποτα,καλλιστα μπορει να ηρθε ελλατωματικο.Εννοουσα οτι γινεται να πω στην Corsair να μου στειλει αλλο τροφοδοτικο οταν ερθει να παρει το ισως ελλατωματικο?Απο περιεργεια και μονο ρωταω διοτι οτι ειναι να κανω,πρεπει να το εχω κανει μεχρι την Τεταρτη που ληγει η διορια των 14 ημερων.Αν περασει και μπλεξω με το service του eshop παει χαθηκε το παιχνιδι.Θα την βαλουν καμια ωρα στο furmark,η καρτα δεν θα κανει κιχ και θα μου την στειλουν πισω σαν λειτουργικη,ολο αυτο θελω να το αποφυγω,ακομα και αν στειλω πισω 100% λειτουργικη καρτα και αναγκαστω να δωσω 500€ για καινουργια 7700 ΧΤ.

Οι 14 ημερες επιστροφής που δίνονται από τον νόμο για αγορές από απόσταση δεν καλύπτουν την χρήση των αντικειμένων.

Είναι προς έλεγχο των αγορών κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο θα έλεγες τα προϊόντα με την φυσική σου παρουσία σε κατάστημα.

Δεν αποτελούν δοκιμαστική περίοδο.

Δεν πιστεύω ότι θα σου την αλλάξουν όπως λες λόγω των 14 ημερών. Θα πρέπει να έχει ελλατωμα το οποίο θα διαπιστωθεί.

Καλυτερα κάνε καταγραφή σε βίντεο των προβλημάτων σου και μίλα κατευθείαν με την αντίστοιχη αντιπροσωπεία. Θα παιδευτείς λιγότερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Hacker?pcs said:

Θα δοκίμαζα ένα y-cruncher CPU/Mem benchmark σε live Linux αποκλείοντας να σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα στα Windows και μετά σε Windows Linpack Xtreme για CPU/OCCT για όλα μαζί

Προσωπικα ειμαι εναντιον αυτου του τεστ,γιατι η πιεση που ασκει στο hardware ειναι πολυ υπερμετρη,μη ρεαλιστικη γιατι ποτε δεν προκειται να στρεσαριστει σε τοσο εντονο βαθμο το συστημα σε real time usage και εν τελει επικινδυνη.

Το Prime95 αρκει.Και για gpu stress test αυτα που ειπα στον Luci και furmark και οχι με τις ωρες γιατι το θεωρω βλακωδες να βασανιζεις τρομερα υπερβολικα το hardware οταν στην πραγματικοτητα τετοιο φορτιο δεν προκειται να υπαρξει ποτε στην καθημερινοτητα του χρηστη. (Τιποτε προσωπικα,απλα μια διαφωνια εντονη.)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, benign said:

Προσωπικα ειμαι εναντιον αυτου του τεστ,γιατι η πιεση που ασκει στο hardware ειναι πολυ υπερμετρη,μη ρεαλιστικη γιατι ποτε δεν προκειται να στρεσαριστει σε τοσο εντονο βαθμο το συστημα σε real time usage και εν τελει επικινδυνη.

Το Prime95 αρκει.Και για gpu stress test αυτα που ειπα στον Luci και furmark και οχι με τις ωρες γιατι το θεωρω βλακωδες να βασανιζεις τρομερα υπερβολικα το hardware οταν στην πραγματικοτητα τετοιο φορτιο δεν προκειται να υπαρξει ποτε στην καθημερινοτητα του χρηστη. (Τιποτε προσωπικα,απλα μια διαφωνια εντονη.)

Ένα stock σύστημα χωρίς overclock ΔΕΝ θα πρέπει να κρασάρει με αυτή την πίεση και ακριβώς επειδή είναι πολύ έντονο δεν χρειάζεται να τρέχει πολλές ώρες, βρίσκει συνήθως ακόμα και αμέσως πρόβλημα αν υπάρχει. Στη χειρότερη ένα σύστημα χωρίς πρόβλημα με μέτρια/κακή ψύξη ανεβάζει προφανώς θερμοκρασία στο max και απλά ρίχνει τα ρολόγια για να μην κρασάρει που είναι και η αναμενόμενη αντίδραση, το κρασάρισμα σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος και δεν πρέπει να γίνεται

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LouCi4er said:

Bios φοραει το τελευταιο.Ετρεξα και τα 3 benchmarks που ειπε ο benign,τα ετρεξε ολα χωρις θεμα.Ανοιξα λιγο το αρχειο σφαλματων,δεν ειδα πουθενα να λεει τιποτα σχετικο με AMD ή οτιδηποτε.To θεμα ειναι οτι εχω την κοπελα μου που περιμενει στην πορτα εδω και κανενα 5λεπτο κοιτωντας με με ενα περιεργο βλεμμα γιατι περιμενει να παμε για καφε οποτε σε κανενα 2ωρ που θα γυρισω θα ασχοληθω περισσοτερο.Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που αφιερωνεται χρονο στο προβλημα μου,να ειστε καλα παιδια.

Καλα να περασετε. (Οι γυναικες εκνευριζονται οταν ασχολουμαστε με τεχνικα θεματα,προσοχη. :) )

Εφοσον περασε τα τεστ για μενα,η καρτα δεν φταιει.Αυριο η σημερα,να τρεξεις τουλαχιστον αλλα 2 παιχνιδια.Αν ολα πανε πριμα,φταιει το παιχνιδι,καποιο software glitch που καποια στιγμη θα το φτιαξουν. Αν ομως ξαναγινει κατι,θα κοιταγα το τροφοδοτικο γιατι μην κοιτας που ειναι καινουργιο.Και εγω πριν λιγες μερες αγορασα ενα επωνυμο τροφοδοτικο gold modular και μου βγηκε DOA.Μου εδωσαν τα χρηματα πισω και πηρα το Be Quiet της υπογραφης και ολα μια χαρα.

Prime95 εχεις τρεξει?Η το stress test του AIDA64?

 

5 minutes ago, Hacker?pcs said:

Ένα stock σύστημα χωρίς overclock ΔΕΝ θα πρέπει να κρασάρει με αυτή την πίεση και ακριβώς επειδή είναι πολύ έντονο δεν χρειάζεται να τρέχει πολλές ώρες, βρίσκει συνήθως ακόμα και αμέσως πρόβλημα αν υπάρχει

Εχεις δικιο ασφαλως,εγω καταδικασα γενικα το προγραμμα αυτο σαν υπερβολικο να το τρεχει καποιος ωρες.Στη  περιπτωση του φιλου μας,οποιοδηποτε καλο stress test αν τρεξει θα φανει αν ειναι κατι σοβαρο λογικα.

Επεξ/σία από benign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οι 14 ημερες επιστροφής που δίνονται από τον νόμο για αγορές από απόσταση δεν καλύπτουν την χρήση των αντικειμένων.

Είναι προς έλεγχο των αγορών κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο θα έλεγες τα προϊόντα με την φυσική σου παρουσία σε κατάστημα.

Δεν αποτελούν δοκιμαστική περίοδο.

Δεν πιστεύω ότι θα σου την αλλάξουν όπως λες λόγω των 14 ημερών. Θα πρέπει να έχει ελλατωμα το οποίο θα διαπιστωθεί.

Καλυτερα κάνε καταγραφή σε βίντεο των προβλημάτων σου και μίλα κατευθείαν με την αντίστοιχη αντιπροσωπεία. Θα παιδευτείς λιγότερο

 

Θα πάρω ένα τηλέφωνο στο eshop αύριο να ρωτήσω πριν πάω από εκεί.Παντως πριν την παραγγείλω είχα πάρει τηλέφωνο και είχα ρωτήσει τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης ή οτιδήποτε άλλο επειδή είναι από το stock house και η κοπέλα μου είχε πει ότι εννοείτε καλύπτεται κανονικά από εγγύηση αλλά και έχω κανονικά δικαίωμα επιστροφής σε 14 μέρες αν μετανιώσω για την αγορά.Δεν διευκρίνισε τίποτε παραπάνω,ούτε και εγώ ρώτησα βέβαια αλλά θα μάθω αύριο το πρωί.Παντως πρέπει να ισχύει αυτό που λες,θα δούμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...