Προς το περιεχόμενο

Κρασαρισματα σε νεο συστημα


LouCi4er

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,οπως λεει και ο τιτλος εστησα πριν ενα μηνα περιπου καινουργιο συστημα και το προηγουμενο Σαββατο πηρα και την καρτα γραφικων.Λογω ελαχιστου ελευθερου χρονου,χθες μπορεσα να βαλω το πρωτο παιχνιδι να δοκιμασω το συστημα και απο την ωρα εκεινη εχουν σπασει τα νευρα μου.Το συστημα αποτελειται απο Asus Rog Strix B550-A Gaming,Ryzen 5 3600,TeamGroup 32GB 3600 ARGB,1 TB WD SN850X,Biostar RX 6700XT,Corsair RM750 2021 White σε ενα λευκο Lian Li Lancool ii Mesh C.Απο το Σαββατο που την παρελαβα,την Τριτη καταφερα να βρω λιγο χρονο και ασχοληθηκα με undervolt της καρτας καθως και ετρεξα μερικα stress tests,σε ολα η καρτα δεν κανει κιχ.Επειδη ειχα διαβασει διαφορα για την υλοποιηση της Biostar,προσπαθησα να την ζορισω καπως για να προλαβω τις 14 μερες να την επιστρεψω αν εχει καποιο προβλημα,μεχρι στιγμης ουτε στο furmark αλλα ουτε και στο stress test του Adrenaline δειχνει να εχει θεμα,οι θερμοκρασιες της μετα το undervolt ειναι αστειες,μεγιστο 69 gpu και 77 hotspot με τους ανεμιστηρες στο 35%(καπου στις 1700 στροφες δλδ)μεσο στο παιχνιδι οσο προλαβα να δοκιμασω πηγε μεγιστο καπου 55 βαθμους.

Τι προβλημα αντιμετωπιζω,εβαλα το AC Mirage,με το που ξεκιναει το παιχνιδι,σε 30-40 δευτερολεπτα περιπου το συστημα κρασαρει και κανει restart.Οι μνημες ετρεχαν στα 2400,τις εβαλα καρφωτα στα 3600,το ιδιο.Ενεργοποιησα το DOCP,πηγαν στα 3600 με 1,35 ρευμα,ετρεξα μια ωρα memtest64 χωρις το παραμικρο σφαλμα.Ξαναβαζω το παιχνιδι,κρασαρει.Ξαναβαζω τις ραμ στο Auto(2400 δλδ),παω παλι να βαλω το παιχνιδι κρασαρει,στην αρχη στους τιτλους,ουτε καν μπαινει στο παιχνιδι.Βαζω την καρτα default τα ιδια,δεν αντεχει ουτε 1 λεπτο.Χθες βραδυ που εψαχνα στο νετ μπας και βρω τπτ σχετικο,επεσα πανω σε ενα βιντεο που εδινε ρυθμισεις ενα τυπος.Αυτος εβαζε μεγιστα ρολογια 2600 πχ και ελαχιστα 100Mhz κατω,στα 2500.Το δοκιμασα και εγω,αφησα το μεγιστο στα 2548 οπως ειναι default και ελαχιστο εβαλα 2400,εκει μπηκε κανονικα στο παιχνιδι και επαιξα κανενα μισαωρο χωρις θεμα.Μετα θυμηθηκα οτι διαβασα καπου για conflict του MSI afterburner με το adrenalin και ειπα ας κανω μια δοκιμη.Με το που απεγκατεστησα το afterburner,2 φορες που ετρεξα το παιχνιδι ξεκινησε κανονικα αλλα με επιασε φοβια και σκιαζομαι να το βαλω ξανα😂

Τι με προβληματιζει,αυριο το πρωι θα εχω λιγες ωρες χρονο και μετα απο Τριτη παλι μεχρι Τεταρτη και μετα απο 10 Μαιου και μετα.Ηθελα να κατεβασω και κανενα αλλο παιχνιδι να δοκιμασω αλλα δεν προλαβαινω.Μεχρι Τεταρτη 1/5 εχω για τις 14 μερες ωστε να επιστρεψω την καρτα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω σιγουρευτει ακομα αν φταιει η καρτα και πραγματικα ειναι πολυ καλη υλοποιηση και θελω να την κρατησω.Εχει συμβει σε κανεναν να εχει θεμα το afterburner με το adrenalin?Γινεται να μην κανει κιχ σε stress test και να κρασαρει σε παιχνιδι?Πριν λιγο εβαλα και το τελευταιο bios μπας και αλλα εκανε τα ιδια.Για ριξτε καμια ιδεα τι να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολλές λειτουργίες του Adrenalin κάνει το afterburner και ανάποδα διάλεξε ενα απο τα δυο και κράτα το

και τα 2 δίνουν εντολές στην κάρτα σε επίπεδο χαμηλότερο του driver αν εχουν διαφορές φαντάσου τι γίνεται ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι,το διαβασα αυτο που λες και ειναι λογικο.Ωστοσο το afterburner το χρησημοποιουσα μονο για monitoring,δεν ειχα ρυθμισει τιποτα απο εκει.Το θεμα ειναι οτι απεγκατεστησα το afterburner,γυρισα την καρτα σε default,εβαλα πριν λιγο τον τελευταιο driver και μετα απο λιγα λεπτα παιχνιδιου κανει το ιδιο,κρασαρει.Τελευταια ελπιδα αυριο το πρωι,θα προσπαθησω να κατεβασω ενα παιχνιδι και να δοκιμασω,αν κανει το ιδιο την Δευτερα το πρωι εφυγε πισω στο eshop η καρτα.Παιζει να φταιει το ιδιο το παιχνιδι,λιγο σπανιο βεβαι αλλα ποτε δεν ξερεις.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω και αυτο και θα επανελθω.

Χωρις adrenalin και με το afterburner κανει ακριβως το ιδιο,κρασαρει σε 2-3 λεπτα.Δεν μου μενει κατι αλλο,θα προσπαθησω να δοκιμασω και καποιο αλλο παιχνιδι αυριο και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις.Vpn δεν εχω,ο νεος driver δεν βοηθησε πουθενα,βασικα οτι ρυθμιση και να εχω κανει στο Hardware δεν εχει βοηθησει/αλλαξει τιποτα.Αυτο σημαινει οτι δεν φταιει το hardware μου αλλα το παιχνιδι μιας και βλεπω οτι ειναι συχνο φαινομενο οχι μονο στο συγκεκριμενο αλλα γενικα στην Ubi.Θα δοκιμασω να κλεισω Overlay και Syncronization και θα δω.Εβαλα να κατεβαινει απο Steam το Metro Exodus και μετα απο αυτο το Remnant ii,αυριο θα βαλω και το Alan Wake ii.Ελπιζω να προλαβουν να κατεβουν να τα δοκιμασω και θα επανελθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσβησα οτι εγραψα πιο πριν,τελικα τιποτα δεν δουλευει.Εχω απελπιστει,παλευω 2 μερες και ακρη δεν βγαινει.Δεν εχω καταφερει να βρω τι φταιει και δεν ξερω και τι να κανω.Τρεχω 3dmark με ρολοι 2584 και ρευμα 1175,ταυτοχρονα τρεχει και το rivatuner και στο πρωτο run τρωει crash.Βγαζω ab-rivatuner,τρεχει κανονικα 3dmark με 1175 και 2584 ρολοι,κανονικα με 1160,κανονικα με 1150 και τρωει crash στο 1140.Προφανως ειμαι stable μεχρι 1160,χοντρικα.Bαζω hwinfo και rivatuner,τρωει crash ακομα και με 1175 ρευμα και 2484 πυρηνα ενω χωρις hwinfo-rt τρεχει 1175 και 2584 πυρηνα.Τι στο καλο,δεν θελει να βλεπω ποσο καιει και τι θερμοκρασιες ανεβαζει?Να την επιστρεψω πισω στο eshop την καρτα ειναι το καλυτερο αλλα το θεμα ειναι πρωτον τι να παρω και δευτερον αν δεν εχει θεμα η καρτα τσαμπα θα μπω σε τετοια διαδικασια.Τεσπα,θα το σκεφτω μεχρι την Τριτη και θα δω.

 

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Εσβησα οτι εγραψα πιο πριν,τελικα τιποτα δεν δουλευει.Εχω απελπιστει,παλευω 2 μερες και ακρη δεν βγαινει.Δεν εχω καταφερει να βρω τι φταιει και δεν ξερω και τι να κανω.Τρεχω 3dmark με ρολοι 2584 και ρευμα 1175,ταυτοχρονα τρεχει και το rivatuner και στο πρωτο run τρωει crash.Βγαζω ab-rivatuner,τρεχει κανονικα 3dmark με 1175 και 2584 ρολοι,κανονικα με 1160,κανονικα με 1150 και τρωει crash στο 1140.Προφανως ειμαι stable μεχρι 1160,χοντρικα.Bαζω hwinfo και rivatuner,τρωει crash ακομα και με 1175 ρευμα και 2484 πυρηνα ενω χωρις hwinfo-rt τρεχει 1175 και 2584 πυρηνα.Τι στο καλο,δεν θελει να βλεπω ποσο καιει και τι θερμοκρασιες ανεβαζει?Να την επιστρεψω πισω στο eshop την καρτα ειναι το καλυτερο αλλα το θεμα ειναι πρωτον τι να παρω και δευτερον αν δεν εχει θεμα η καρτα τσαμπα θα μπω σε τετοια διαδικασια.Τεσπα,θα το σκεφτω μεχρι την Τριτη και θα δω.

 

Άλλη κάρτα έχεις για δοκιμή ; η έστω να δανειστείς από φίλο /γνωστό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Άλλη κάρτα έχεις για δοκιμή ; η έστω να δανειστείς από φίλο /γνωστό ; 

Δεν έχω και αυτό είναι το άσχημο.Αυτο είναι που με αγχωνει πιο πολύ,μήπως δεν έχει τελικά θέμα η κάρτα και πάω πίσω μια χαρά κάρτα την οποία πήρα και φθηνά σχετικά.

56 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το τροφοδοτικό σου έχει συνδεθεί με την κάρτα με 2 καλωδια? Εννοώ από ξεχωριστα pcie socket του τροφοδοτικου…

Ναι,την έχω συνδέσει με 2 ξεχωριστά καλώδια.Κανονικα θα έπρεπε να δοκιμάσω την κάρτα μου σε κάποιο άλλο σύστημα και μια άλλη κάρτα στο δικό μου για να σιγουρευτώ αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για τίποτα από τα δύο.Ακομα και στοκ πάντως η κάρτα,κρασαρει σε 2-3 διαφορετικά παιχνίδια άρα λογικά έχει πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν έχω και αυτό είναι το άσχημο.Αυτο είναι που με αγχωνει πιο πολύ,μήπως δεν έχει τελικά θέμα η κάρτα και πάω πίσω μια χαρά κάρτα την οποία πήρα και φθηνά σχετικά.

Καινούργια την πήρες φαντάζομαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν έχω και αυτό είναι το άσχημο.Αυτο είναι που με αγχωνει πιο πολύ,μήπως δεν έχει τελικά θέμα η κάρτα και πάω πίσω μια χαρά κάρτα την οποία πήρα και φθηνά σχετικά.

Ναι,την έχω συνδέσει με 2 ξεχωριστά καλώδια.Κανονικα θα έπρεπε να δοκιμάσω την κάρτα μου σε κάποιο άλλο σύστημα και μια άλλη κάρτα στο δικό μου για να σιγουρευτώ αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για τίποτα από τα δύο.Ακομα και στοκ πάντως η κάρτα,κρασαρει σε 2-3 διαφορετικά παιχνίδια άρα λογικά έχει πρόβλημα.

 

Όχι απαραίτητα. Μπορεί, να φταίει και το τροφοδοτικό. Αλλά συνήθως κρασαρει ο υπολογιστής ολόκληρος,αν είναι το τροφοδοτικό και όχι μόνο τα παιχνίδια. Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα κολλήματα στον υπολογιστή πέρα από τα παιχνίδια?

Προσπάθησε να κατεβάσεις τα settings της οθόνης ανάλυση και hz να δούμε πως συμπεριφέρεται η κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Καινούργια την πήρες φαντάζομαι ;

Την πήρα από το στοκ του eshop,έγραφε ελέγχθηκαν οι λειτουργίες της κτλ.Εγραφε 22 μηνες εγγύηση οπότε φαντάστηκα κάποιος την επέστρεψε αμέσως μόλις την αγόρασε,χωρίς να την δουλέψει δλδ.Μολις την παρέλαβα,είχε λίγο στραβό το λαμπάκι που κουμπώνει στο κουτί,μην φανταστείς,με ένα μυτοτσιμπιδο το ισιαξα σε 2 δευτερόλεπτα.Μετα κοίταξα τις επαφές της και ήταν ολοκαίνουργιες,100% δεν είχε κουμπώσει ποτέ σε μητρική.Λεω κάποιος την άνοιξε,είδε το στραβό καμάκι και την επέστρεψε αμέσως.Την ελεγξα εξονυχιστικά και δεν είχε το παραμικρό σημάδι πουθενά αλλού,την ζορισα αρκετά σε furmark και δεν έκανε κιχ οπότε σκέφτηκα ότι μάλλον είμαι κάπως τυχερός.

Μου είχε τύχει και παλιά παρόμοια περίπτωση με μια 5770,σε furmark έβγαζε 10 ώρες χωρίς να κάνει κιχ και μόλις έβαζες παιχνίδι,ακόμα και στο σκάκι των windows έτρωγε γκρι οθόνη.Ειχε θέμα με τις μνήμες,όταν πήγαινε από 2d idle σε 3d έτρωγε φρίκη.

22 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όχι απαραίτητα. Μπορεί, να φταίει και το τροφοδοτικό. Αλλά συνήθως κρασαρει ο υπολογιστής ολόκληρος,αν είναι το τροφοδοτικό και όχι μόνο τα παιχνίδια. Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα κολλήματα στον υπολογιστή πέρα από τα παιχνίδια?

Προσπάθησε να κατεβάσεις τα settings της οθόνης ανάλυση και hz να δούμε πως συμπεριφέρεται η κάρτα γραφικών.

Όλος ο υπολογιστής κρασαρει,κάνει restart,με συγχωρείτε αν δεν το διευκρίνισα.Επαιξα και σε 1080 και σε 1440p που είναι η native ανάλυση της οθόνης μου αλλά το ίδιο κάνει.Περα από παιχνίδια δεν κάνω κάτι άλλο στον υπολογιστή εκτός του να βλέπω βίντεο στο youtube και σερφαρισμα,εκεί δεν έχει θέμα φυσικά.Εχω τρέξει ότι benchmark ήξερα,έχω τρέξει ότι stress test ξέρω αλλά δεν κάνει κιχ πουθενά αλλού,μόνο σε παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...