Προς το περιεχόμενο

Από Β450 σε Β550, αξίζει;


vsk
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Έχω ένα σύστημα με Μ/Β την ASRock B450m Pro4, επεξεργαστή Ryzen 7 5700x, κάρτα γραφικών ASUS RTX 4060 Dual, μνήμη 32GB και έναν SSD, τον WD Black SN770 2TB. Η μητρική είναι υπάρχει από το 2019 (αν θυμάμαι καλά), τα άλλα κομμάτια αναβαθμίστηκαν στην πορεία.

Η ερώτηση μου είναι απλή: αξίζει η αλλαγή μητρικής από Β450 σε Β550, δεδομένου ότι π.χ. θα έχω  PCIe 4.0 και όλα τα υποσυστήματα που έχω -απ' ό,τι ξέρω- θα την αξιοποιήσουν; Θα δω τέτοιες αλλαγές στην απόδοση του συστήματος που να δικαιολογούν το έξοδο και τον... κόπο; Και αν ναι, να πάω στην ΑSRock B550m Pro4 ή σε κάτι λίγο καλύτερο π.χ. την ASRock B550m Steel Legend ή την ASUS Tuf Gaming B550m-Plus, ώστε να έχει καλύτερες προδιαγραφές και να κρατήσει το σύστημα όσο γίνεται πιο πολύ;

Την μετάβαση σε ΑΜ5 μητρική δεν την σκέφτομαι, καθώς θα πρέπει να αλλάξω επιπλέον CPU και μνήμες. 

Τέλος, αν κάνω την αλλαγή της μητρικής, λέω να πάρω κι ένα καινούριο midi tower case, αφού αυτό που έχω είναι από το 2013 και έχει τα θέματα με το front panel. Έχω δει το CORSAIR 3000D AIRFLOW και μου αρέσει. Το έχει κανείς να μου πει γνώμες;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsk είπε

Γεια σας!

Έχω ένα σύστημα με Μ/Β την ASRock B450m Pro4, επεξεργαστή Ryzen 7 5700x, κάρτα γραφικών ASUS RTX 4060 Dual, μνήμη 32GB και έναν SSD, τον WD Black SN770 2TB. Η μητρική είναι υπάρχει από το 2019 (αν θυμάμαι καλά), τα άλλα κομμάτια αναβαθμίστηκαν στην πορεία.

Η ερώτηση μου είναι απλή: αξίζει η αλλαγή μητρικής από Β450 σε Β550, δεδομένου ότι π.χ. θα έχω  PCIe 4.0 και όλα τα υποσυστήματα που έχω -απ' ό,τι ξέρω- θα την αξιοποιήσουν; Θα δω τέτοιες αλλαγές στην απόδοση του συστήματος που να δικαιολογούν το έξοδο και τον... κόπο; Και αν ναι, να πάω στην ΑSRock B550m Pro4 ή σε κάτι λίγο καλύτερο π.χ. την ASRock B550m Steel Legend ή την ASUS Tuf Gaming B550m-Plus, ώστε να έχει καλύτερες προδιαγραφές και να κρατήσει το σύστημα όσο γίνεται πιο πολύ;

Την μετάβαση σε ΑΜ5 μητρική δεν την σκέφτομαι, καθώς θα πρέπει να αλλάξω επιπλέον CPU και μνήμες. 

Τέλος, αν κάνω την αλλαγή της μητρικής, λέω να πάρω κι ένα καινούριο midi tower case, αφού αυτό που έχω είναι από το 2013 και έχει τα θέματα με το front panel. Έχω δει το CORSAIR 3000D AIRFLOW και μου αρέσει. Το έχει κανείς να μου πει γνώμες;

Ευχαριστώ!

4060 σε PCIe3.0 vs PCIe4.0

Οι διαφορές από PCIe3.0 σε PCIe4.0 υπάρχουν άλλα δεν είναι κατά βάση μεγάλες.

 

WD SN770

  • Read Speed 5150 MB/s
  • Write Speed 4900 MB/s

PCIe 3.0 speed

1GB/s per lane x4 = 4000MB/s

Στην πράξη τα παραπάνω είναι τα max speed που σε καθημερινή χρήση δεν υπάρχει περίπτωση καν να φτάσεις κοντά. Σε καθημερινή αντιγραφή/ανάγνωση οι ταχύτητες είναι λιγότερο από μισές, οπότε και το PCIe3.0 είναι αρκετό.

 

Γι αυτά που έχεις δεν βλέπω λόγο να αλλάξεις τώρα.

Εάν μελλοντικά χρειαστείς κάτι παραπάνω τότε αποφασίζεις ανάλογα τις ανάγκες σου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA Η επικοινωνία της CPU με τα άλλα υποσυστήματα (μνήμη, SSD και GPU) επηρεάζεται από την αναβάθμιση σε PCIe 4.0 ή ουσιαστικά τα παραπάνω ενδιαφέροντα δεδομένα που μου παρέθεσες λαμβάνουν υπόψιν αυτή την παράμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vsk είπε

@SeNNinhA Η επικοινωνία της CPU με τα άλλα υποσυστήματα (μνήμη, SSD και GPU) επηρεάζεται από την αναβάθμιση σε PCIe 4.0 ή ουσιαστικά τα παραπάνω ενδιαφέροντα δεδομένα που μου παρέθεσες λαμβάνουν υπόψιν αυτή την παράμετρο;

Τα chipsets σε κάθε μητρική λειτουργούν απλά επικουρικά στην CPU ελέγχοντας κάποια από τα lanes.

Η CPU ελέγχει κατευθείαν τις RAMS οπότε αν και δεν είμαι μηχανικός υπολογιστών δεν βλέπω να υπάρχει διαφορά εφόσον η mobo και το BIOS υποστηρίζει τις μνήμες που ήδη έχεις.

Η CPU συνήθως υποστηρίζει και την κύρια slot της GPU (ίσως και ένα slot M2 πλήρως ή μερικώς αναλόγως με την CPU).

Το chipset υποστηρίζει τα υπόλοιπα βασικά lanes.

Γενικά δεν κερδίζεις σε ταχύτητα από την mobo αλλά από την CPU.

Σε κάθε περίπτωση με μια καλύτερη mobo κερδίζεις και άλλα πράγματα όπως ποιότητα κατασκευής, ποιοτικοτερα και δυνατοτερα VRMs/MOSFETs (άρα και καλύτερη υποστήριξη σε full load των δυνατοτερων CPU), ταχύτερα lanes/PCIe slots, ταχύτερο Lan και ίσως wifi, περισσότερα και δυνατότερα headers, περισσότερες και ταχύτερες USB θύρες κλπ κλπ ανά περίπτωση.

Οπότε αποφασίζεις όπως είπα αναλόγως τις ανάγκες σου.

Η λογική λέει ότι μένεις όπως είσαι. Το συναίσθημα λέει να αναβαθμίσεις.

Κάτι θα κερδίσεις. Αλλά το εάν αξίζει θα το κρίνεις εσύ με τα δικά σου κριτήρια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι μνήμες πιάνουν ήδη την ονομαστική τους ταχύτητα στο μόνο που πρακτικά χάνεις σε επιδόσεις είναι η gpu γιατί έχει 8 pcie lanes. Αν στο μέλλον πας σε κάρτα με 16 lanes δε θα χάνεις σε απόδοση. Από 4070 και 7700 xt και πάνω θα έχεις και τα 16 lanes.

Οι b550 με Ryzen 5000 επίσης λειτουργούν πιο καλά με 4 μνήμες (αν έχεις ήδη 2 και θες να αναβαθμίσεις στο μέλλον). Έχω 5700Χ , b550 με 4Χ16 μνήμες και τις χρονίζει κανονικά στα 3200/16 με ένα απλό xmp. Αμφιβάλλω αν με μια b450 θα γινόταν το ίδιο.

Τώρα αν πουλήσεις τη δική σου μητρική και έχεις τα λεφτά για b550 αν σε τρώει πολύ το κάνεις. Θα έχεις φυσικά τη φασαρία να ξανάστήσεις το pc.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Οι b550 με Ryzen 5000 επίσης λειτουργούν πιο καλά με 4 μνήμες (αν έχεις ήδη 2 και θες να αναβαθμίσεις στο μέλλον). Έχω 5700Χ , b550 με 4Χ16 μνήμες και τις χρονίζει κανονικά στα 3200/16 με ένα απλό xmp. Αμφιβάλλω αν με μια b450 θα γινόταν το ίδιο.

Σε b450 της υπογραφής που το έκανα και πήγα από 2x8 σε 4x8 λειτουργούν κανονικά σε ταχύτητες xmp 3200/16 οι ram, το δύσκολο είναι αν θέλεις να τις ανεβάσεις. Ενώ  τα 2x8 τα είχα ανεβάσει στα 3600/16, τα 4x8 δεν είχαν την ίδια δυνατότητα (τουλάχιστον με παρόμοιες ρυθμίσεις και ευκολία, δεν ξέρω αν κάποιος το ψάξει πολύ τι μπορεί να πετύχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, raul7 είπε

Σε b450 της υπογραφής που το έκανα και πήγα από 2x8 σε 4x8 λειτουργούν κανονικά σε ταχύτητες xmp 3200/16 οι ram, το δύσκολο είναι αν θέλεις να τις ανεβάσεις. Ενώ  τα 2x8 τα είχα ανεβάσει στα 3600/16, τα 4x8 δεν είχαν την ίδια δυνατότητα (τουλάχιστον με παρόμοιες ρυθμίσεις και ευκολία, δεν ξέρω αν κάποιος το ψάξει πολύ τι μπορεί να πετύχει).

Έχω κι εγώ άλλο σύστημα με b450 αλλά έχει zen+ cpu και δεν το δοκίμασα να δω τι θα κάνει με 4 μνήμες καθώς ο cpu memory controller δεν είναι για πολλά πολλά. 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μιλώντας για μνήμες αυτή τη στιγμή έχω 4 των 8GB -συγκεκριμένα τις RIPJAWS V- με ενεργοποιημένο το προφίλ XMP στο bios της μητρικής (ASRock B450M Pro4) και χρονίζουν κανονικά στα 3200/16. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβεί και με μία Β550. 

Απ΄ ό,τι καταλαβαίνω από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας για τις οποίες σας ευχαριστώ, οι επιδόσεις του συστήματος δεν θα αυξηθούν και πολύ, αν κάνω την αναβάθμιση. Ωστόσο, νομίζω ότι ίσως αξίζει τελικά, καθώς παράλληλα θα αναβαθμιστούν κι άλλα χαρακτηριστικά (θύρες USB, LAN, κτλ) , τα οποία σε συνδυασμό και με ένα νέο case, θα δώσουν την αίσθηση ενός νέου και καλύτερου συστήματος συνολικά.

Μεταξύ των ASRock B550Μ Steel Legend και ASUS Tuf Gaming B550Μ-Plus, υπάρχει κάποια που υπερέχει; Από τα video και τα reviews που είδα, φαίνονται πρακτικά ισοδύναμες. Κλίνω περισσότερο προς την ASRock λόγω της καλύτερης τιμής και της εμπειρίας μου με τις μητρικές της στο παρελθόν. Δεν σκοπεύω να δώσω περισσότερα χρήματα, ώστε μαζί με ένα απλό case να κινηθώ εκεί κοντά στα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsk είπε

Πάντως, μιλώντας για μνήμες αυτή τη στιγμή έχω 4 των 8GB -συγκεκριμένα τις RIPJAWS V- με ενεργοποιημένο το προφίλ XMP στο bios της μητρικής (ASRock B450M Pro4) και χρονίζουν κανονικά στα 3200/16. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβεί και με μία Β550. 

Απ΄ ό,τι καταλαβαίνω από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας για τις οποίες σας ευχαριστώ, οι επιδόσεις του συστήματος δεν θα αυξηθούν και πολύ, αν κάνω την αναβάθμιση. Ωστόσο, νομίζω ότι ίσως αξίζει τελικά, καθώς παράλληλα θα αναβαθμιστούν κι άλλα χαρακτηριστικά (θύρες USB, LAN, κτλ) , τα οποία σε συνδυασμό και με ένα νέο case, θα δώσουν την αίσθηση ενός νέου και καλύτερου συστήματος συνολικά.

Μεταξύ των ASRock B550Μ Steel Legend και ASUS Tuf Gaming B550Μ-Plus, υπάρχει κάποια που υπερέχει; Από τα video και τα reviews που είδα, φαίνονται πρακτικά ισοδύναμες. Κλίνω περισσότερο προς την ASRock λόγω της καλύτερης τιμής και της εμπειρίας μου με τις μητρικές της στο παρελθόν. Δεν σκοπεύω να δώσω περισσότερα χρήματα, ώστε μαζί με ένα απλό case να κινηθώ εκεί κοντά στα 200 ευρώ.

Στη θέση σου θα κοιτούσα στις μητρικές το qvl των συμβατών μνημών και θα διάλεγα αυτήν που είναι σίγουρα συμβατή. 

Προσωπικά έχω την msi b550-a pro οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για τις 2 μητρικές που σκέφτεσαι. 

Εδώ τεσταρει αρκετές b550 στα vrm 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vsk είπε

Πάντως, μιλώντας για μνήμες αυτή τη στιγμή έχω 4 των 8GB -συγκεκριμένα τις RIPJAWS V- με ενεργοποιημένο το προφίλ XMP στο bios της μητρικής (ASRock B450M Pro4) και χρονίζουν κανονικά στα 3200/16. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβεί και με μία Β550. 

Απ΄ ό,τι καταλαβαίνω από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας για τις οποίες σας ευχαριστώ, οι επιδόσεις του συστήματος δεν θα αυξηθούν και πολύ, αν κάνω την αναβάθμιση. Ωστόσο, νομίζω ότι ίσως αξίζει τελικά, καθώς παράλληλα θα αναβαθμιστούν κι άλλα χαρακτηριστικά (θύρες USB, LAN, κτλ) , τα οποία σε συνδυασμό και με ένα νέο case, θα δώσουν την αίσθηση ενός νέου και καλύτερου συστήματος συνολικά.

Μεταξύ των ASRock B550Μ Steel Legend και ASUS Tuf Gaming B550Μ-Plus, υπάρχει κάποια που υπερέχει; Από τα video και τα reviews που είδα, φαίνονται πρακτικά ισοδύναμες. Κλίνω περισσότερο προς την ASRock λόγω της καλύτερης τιμής και της εμπειρίας μου με τις μητρικές της στο παρελθόν. Δεν σκοπεύω να δώσω περισσότερα χρήματα, ώστε μαζί με ένα απλό case να κινηθώ εκεί κοντά στα 200 ευρώ.

Μεταξυ των δύο παρέθεσες θα πήγαινα με την

ASRock B550Μ Steel Legend

Και οι δύο είναι αξιόλογες οπότε δεν τίθεται θέμα λάθους επιλογής οποία κι αν επιλέξεις αλλά μου αρέσουν περισσότερο κάποιες λεπτομέρειες που η ASRock υπερτερεί.

Κυρίως και μόνο ότι η ASRock έχει 8+4 power connectors αντί για 8 power connectors για την ASUS μου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια για πιο σωστή υποστήριξη δυνατοτερων CPUs, κάτι που για εμένα μετράει αρκετά.

Η ASRock είναι μικρότερη εταιρεία. Για την ακρίβεια ανηκει στο ASUS group. Αλλά θεωρώ ότι έχει πιο value for money προϊόντα πολλές φορές.

Το κουτί από την άλλη που επέλεξες (CORSAIR 3000D AIRFLOW) προσωπικά δεν μου αρέσει αν και πάρα πολλοί το προτείνουν. Δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει χώρο στην οροφή για άνετη τοποθέτηση ΑΙΟ. Αλλά τα κουτιά είναι και πολύ προσωπικό γούστο. Δεν ξέρω καν τι θέλεις. Μεγάλο, μεσαίο, μικρό, ενυδρείο...

 

Μερικά ακόμη Cases ενδεικτικα

https://www.skroutz.gr/s/30964967/Kolink-Unity-Code-X-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/28536881/Deepcool-Matrexx-40-3FS-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/45221536/Asus-A21-Mini-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...