Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα για offline αρχεία αποκτά η έκδοση του OneDrive για web


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι υπηρεσίες cloud storage και κοινής χρήσης αρχείων είναι σίγουρα πολλές, αλλά το Apple iCloud, το Dropbox, το Google Drive και το Microsoft OneDrive παραμένουν οι λύσεις που επιλέγουν οι περισσότεροι χρήστες.

Ενώ αυτές οι πλατφόρμες προσφέρουν παρόμοιες βασικές λειτουργίες, διαφέρουν ελαφρώς όσον αφορά τα χαρακτηριστικά και την προσέγγιση. Πρόσφατα, η Microsoft εισήγαγε δυνατότητες offline στο OneDrive, ένα χαρακτηριστικό που το Google Drive παρέχει εδώ και αρκετό καιρό.

Η Microsoft ανακοίνωσε την προσθήκη λειτουργίας offine στο OneDrive στο διαδίκτυο, επιτρέποντας στους χρήστες να έχουν πρόσβαση στα αρχεία τους μέσω του προγράμματος περιήγησης που προτιμούν, ακόμη και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο. Η λειτουργία επεκτείνεται επί του παρόντος στους χρήστες του OneDrive για εργασία και για σχολεία σε όλο τον κόσμο.

onedrive_inside.jpg.f7a427ddb834c5bf6e29f4e4dadbea46.jpg

Για να χρησιμοποιήσουν τη λειτουργία εκτός σύνδεσης, οι χρήστες πρέπει πρώτα να επισημάνουν συγκεκριμένα αρχεία και φακέλους ως διαθέσιμα για πρόσβαση εκτός σύνδεσης. Μόλις οριστούν, ο χρήστης μπορεί να έχει πρόσβαση σ’ αυτά τα αρχεία ακόμη και όταν δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο. Επιπλέον, οι χρήστες μπορούν πλέον να απελευθερώσουν τοπικό αποθηκευτικό χώρο, καθιστώντας τα τοπικά αρχεία και τους φακέλους τους online απευθείας μέσω του OneDrive for the web. Προηγουμένως, οι ενέργειες αυτές μπορούσαν να εκτελεστούν μόνο μέσω του File Explorer σε υπολογιστές με Windows ή του Finder σε Mac, όμως τώρα είναι δυνατή η εκτέλεσή τους απευθείας από το web interface του OneDrive.

Σύμφωνα με τη Microsoft, η offline λειτουργία του OneDrive επιτρέπει στους χρήστες να ανοίγουν και να αλληλεπιδρούν με διάφορους τρόπους προβολής των αρχείων, συμπεριλαμβανομένων των προβολών Home, My files, Shared, Favorites, People και Meeting. Συγκεκριμένα οι χρήστες μπορούν να προβάλλουν φακέλους, ονόματα αρχείων και metadata, καθώς και να μετονομάζουν, να ταξινομούν, να μετακινούν και να αντιγράφουν αρχεία στην προβολή “Τα αρχεία μου”. Αναμενόμενα, οι όποιες αλλαγές πραγματοποιούνται, θα συγχρονιστούν με το OneDrive μόνο όταν αποκατασταθεί η σύνδεση στο διαδίκτυο.

Το Google Drive προσφέρει παρόμοια λειτουργικότητα εδώ και αρκετά χρόνια, επιτρέποντας στους χρήστες να επιλέξουν την επιλογή "make file available offline" για να έχουν πρόσβαση σε αρχεία χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο στο μέλλον. Αν και αυτή η λειτουργία απαιτεί κάποιο σχεδιασμό από πλευράς χρήστη, διευκολύνει την απρόσκοπτη εργασία σε ένα υβριδικό online-offline περιβάλλον.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι όλα τα έχω τοπικά, μία φορά έκανα το λάθος να ενεργοποιήσω το onedrive που με είχε πρήξει το windows και χωρίς την συγκατάθεσή μου αρκετά αρχεία ήταν μόνο στο web. Έπαθα μισό εγκεφαλικό, βρήκα τον τρόπο να μεταφερθούν όλα στον υπολογιστή μου ξανά και έσβησα οτιδήποτε έχει σχέση με το onedrive. Σίγουρα θα έχει επιλογές για να είναι και τοπικά και online αλλά κυριολεκτικά δεν μου χρειάζεται οπότε δεν ασχολήθηκα.

Που να ξέρω εγώ ότι το default είναι να σου σβήσει τα τοπικά αρχεία και να αφήσει μόνο links, τώρα ξέρω.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η λειτουργία της χρήσης off-line αρχείων -δε λέω- αλλά δημιουργεί προβλήματα συγχρονισμού όταν δουλεύουν σε ένα αρχείο αρκετοί χρήστες.

Κι εξηγούμαι: Δουλεύεις off-line ένα Excel αρχείο, ενώ την ίδια ώρα κάποιος κάνει αλλαγές (στο ίδιο αρχείο) on-line. Επανέρχεται η σύνδεση, το OneDrive βρίσκει διαθέσιμη νεότερη έκδοση από αυτή που έχεις και αρχίζει τις ερωτήσεις. Keep both files (μόνο αυτό δουλεύει σωστά), merge, check versions.

Θεωρώ πως αυτό θα λυθεί όταν ωριμάσει λίγο το AI και θα εντοπίζει μόνο του τις αλλαγές στις 2 εκδόσεις και θα τις κάνει merge επιτυχώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 χρόνια πλας το κάνουμε αυτό? Λείπει κάτι από το άρθρο???

 

Αααα για web... και πως μπαινουμε web offline?

Επεξ/σία από pW
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι όλα τα έχω τοπικά, μία φορά έκανα το λάθος να ενεργοποιήσω το onedrive που με είχε πρήξει το windows και χωρίς την συγκατάθεσή μου αρκετά αρχεία ήταν μόνο στο web. Έπαθα μισό εγκεφαλικό, βρήκα τον τρόπο να μεταφερθούν όλα στον υπολογιστή μου ξανά και έσβησα οτιδήποτε έχει σχέση με το onedrive. Σίγουρα θα έχει επιλογές για να είναι και τοπικά και online αλλά κυριολεκτικά δεν μου χρειάζεται οπότε δεν ασχολήθηκα.

Εμένα από την άλλη με είχε βολέψει. Δούλευα με έγγραφα τα οποία ασυναίσθητα τα είχα βάλει να συγχρονίζουν με το OneDrive. Συνήθως έπαιρνα backup σε εξωτερικό δίσκο σχεδόν σε καθημερινή βάση, αλλά μια μέρα έπαθε βλάβη ο υπολογιστής πριν προλάβω να πάρω backup. Ευτυχώς όμως είχαν συγχρονίσει στο Drive, πήγα σε άλλον υπολογιστή, τα κατέβασα και συνέχισα την δουλειά μου σαν να μην τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koopas είπε

Καλή η λειτουργία της χρήσης off-line αρχείων -δε λέω- αλλά δημιουργεί προβλήματα συγχρονισμού όταν δουλεύουν σε ένα αρχείο αρκετοί χρήστες.

Κι εξηγούμαι: Δουλεύεις off-line ένα Excel αρχείο, ενώ την ίδια ώρα κάποιος κάνει αλλαγές (στο ίδιο αρχείο) on-line. Επανέρχεται η σύνδεση, το OneDrive βρίσκει διαθέσιμη νεότερη έκδοση από αυτή που έχεις και αρχίζει τις ερωτήσεις. Keep both files (μόνο αυτό δουλεύει σωστά), merge, check versions.

Θεωρώ πως αυτό θα λυθεί όταν ωριμάσει λίγο το AI και θα εντοπίζει μόνο του τις αλλαγές στις 2 εκδόσεις και θα τις κάνει merge επιτυχώς.

Ποτε δε θα γινει αυτο, οχι τοσο τεχνικα, οσο πρακτικα. Πως θα αφησεις να κοψει και να ραψει αλλος περα απο σενα ενα αρχειο που προφανως, καπου ειναι να το δωσεις-παρουσιασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Upogeios είπε

Ποτε δε θα γινει αυτο, οχι τοσο τεχνικα, οσο πρακτικα. Πως θα αφησεις να κοψει και να ραψει αλλος περα απο σενα ενα αρχειο που προφανως, καπου ειναι να το δωσεις-παρουσιασεις?

Deep learning machine. Μπορεί επίσης να υπάρξει επιλογή "mandatory changes" στο μέλλον και να υπερέχει άλλων τροποποιήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Diavolos666 said:

Εγώ πάλι όλα τα έχω τοπικά, μία φορά έκανα το λάθος να ενεργοποιήσω το onedrive που με είχε πρήξει το windows και χωρίς την συγκατάθεσή μου αρκετά αρχεία ήταν μόνο στο web. Έπαθα μισό εγκεφαλικό, βρήκα τον τρόπο να μεταφερθούν όλα στον υπολογιστή μου ξανά και έσβησα οτιδήποτε έχει σχέση με το onedrive. Σίγουρα θα έχει επιλογές για να είναι και τοπικά και online αλλά κυριολεκτικά δεν μου χρειάζεται οπότε δεν ασχολήθηκα.

Αρα είχες παλαιότερα one drive. και αποφάσισες να κάνεις login.. και αυτό έκανε sync.. και έχασες ότι τοπικο είχες.. ε δεν φταίει και σε αυτό το One drive.. όχι επείδη δεν εχεις ιδέα εσύ να φταίει και η Microsoft..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, stamy said:

Αρα είχες παλαιότερα one drive. και αποφάσισες να κάνεις login.. και αυτό έκανε sync.. και έχασες ότι τοπικο είχες.. ε δεν φταίει και σε αυτό το One drive.. όχι επείδη δεν εχεις ιδέα εσύ να φταίει και η Microsoft..

"Δεν έχω ιδέα"... προφανώς και δεν είχα ιδέα τι έχει σκοπό να κάνει το onedrive. Για αρχή μου έπρηξε τα @@ να μου λέει κάθε τόσο να κάνω setup το onedrive και πως έχει τόσα MB δωρέαν κτλ. Ε, λέω ας το δοκιμάσω, κάνω login και έγινε αυτό που σου είπα.

Δεν με ρώτησε πουθενά αν ήθελα να μου σβήσει τα τοπικά αρχεία ούτε το σετάρισα έτσι. Που να ξέρω ότι το default είναι να σου πάρει όλα τα αρχεία και να σου αφήσει μόνο links.

"Δεν φταίει η microsoft"... και φταίω εγώ που δοκίμασα κάτι που μου πλάσαρε. Τώρα ξέρω, ότι μου διαφημίσει διακαώς να δοκιμάσω ξέρω ότι κάτι κρύβεται από πίσω.

6 hours ago, gokuthelegend said:

Εμένα από την άλλη με είχε βολέψει. Δούλευα με έγγραφα τα οποία ασυναίσθητα τα είχα βάλει να συγχρονίζουν με το OneDrive. Συνήθως έπαιρνα backup σε εξωτερικό δίσκο σχεδόν σε καθημερινή βάση, αλλά μια μέρα έπαθε βλάβη ο υπολογιστής πριν προλάβω να πάρω backup. Ευτυχώς όμως είχαν συγχρονίσει στο Drive, πήγα σε άλλον υπολογιστή, τα κατέβασα και συνέχισα την δουλειά μου σαν να μην τρέχει τίποτα.

Ε, λογικά αυτός είναι και ο εγκεκριμένος τρόπος να χρησιμοποιηθεί. Δεν θα έπρεπε πριν μου σβήσει τα τοπικά αρχεία να με ρωτήσει πως θέλω να το σετάρω;

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2024 at 21:29, Diavolos666 said:

"Δεν έχω ιδέα"... προφανώς και δεν είχα ιδέα τι έχει σκοπό να κάνει το onedrive. Για αρχή μου έπρηξε τα @@ να μου λέει κάθε τόσο να κάνω setup το onedrive και πως έχει τόσα MB δωρέαν κτλ. Ε, λέω ας το δοκιμάσω, κάνω login και έγινε αυτό που σου είπα.

Δεν με ρώτησε πουθενά αν ήθελα να μου σβήσει τα τοπικά αρχεία ούτε το σετάρισα έτσι. Που να ξέρω ότι το default είναι να σου πάρει όλα τα αρχεία και να σου αφήσει μόνο links.

"Δεν φταίει η microsoft"... και φταίω εγώ που δοκίμασα κάτι που μου πλάσαρε. Τώρα ξέρω, ότι μου διαφημίσει διακαώς να δοκιμάσω ξέρω ότι κάτι κρύβεται από πίσω.

Ε, λογικά αυτός είναι και ο εγκεκριμένος τρόπος να χρησιμοποιηθεί. Δεν θα έπρεπε πριν μου σβήσει τα τοπικά αρχεία να με ρωτήσει πως θέλω να το σετάρω;

Εκανες Login.. ενώ παλαίότερα ειχες φτιάξει one drive και είχες επιλέξει να πάρεις backup.. δεν το κάνει μόνη της.. σου έχει βήματα.. θέλεις ή δεν θέλεις.. αλλα και εσύ όπως και το 80% πατάτε next next next.. και λες ωωωω τι με ρωτάει ας τελείνουμε! ε αυτο έκανε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stamy said:

Εκανες Login.. ενώ παλαίότερα ειχες φτιάξει one drive και είχες επιλέξει να πάρεις backup.. δεν το κάνει μόνη της.. σου έχει βήματα.. θέλεις ή δεν θέλεις.. αλλα και εσύ όπως και το 80% πατάτε next next next.. και λες ωωωω τι με ρωτάει ας τελείνουμε! ε αυτο έκανε.. 

...όχι ποτέ δεν έκανα παλαιότερα κάτι με το one drive. Δεν το είχα χρησιμοποιήσει, λογικά αυτή ήταν η προεπιλογή, πουθεάν δεν θυμάμαι να με ρώτησε κάτι για το τι θα γίνοται τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...