Προς το περιεχόμενο

Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια. Να το τολμήσω;


Disrespect

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν πολυγουστάρω να σκάσω 65 ευρώ στα διόδια (μαζι με την επιστροφή) , εβαλα την διαδρομή στο Google maps χωρίς διόδια και την βγάζει σχεδόν ίδια απόσταση (7 χιλιόμετρα μόνο περισσότερο) αλλά 2 ώρες παραπάνω, λογικά επειδή διασχίζει τοπικους δρόμους και παραδρόμους. Αξίζει να το κάνω ή θα ταλαιπωρηθώ πολύ; 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθησε να αποφυγεις ορισμενα, οχι ολα τα διοδια. Πχ της Τραγανας αξιζει γιατι δεν κανεις παραπανω χιλιομετρα αλλα δεν χανεις και πολυ χρονο. Το λαμια-λαρισα απο τον παλιο δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Αν εισαι μονος και δεν εχεις προβλημα να πας απο στροφιλικι και παλιο δρομο κομπλε, αλλα αμα εισαι με οικογενεια θα τους ταλαιπωρησεις αρκετα και δεν θα αξιζει τον κοπο.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Με 2 ευρώ βενζίνη προτιμάς να τα πληρώσεις σε βενζίνες αντί για ασφάλεια και χρόνο;

 

 

Εδω πηγε να αποφυγει και διοδια κλειδιου, που για να τα αποφυγεις κανεις πανω απο μια ωρα και πολλα επιπλεον χιλιομετρα. Καλο το βιντεο αλλα πιστευω κανεις δεν τα αποφευγει ολα ολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά που υπήρχαν ανοίγματα π.χ. στο Σείριο στο 70 ή στην Τραγάνα που μπορούσες να μπεις χωρίς διόδια σε μεγάλα κομμάτια της Εθνικής αποφεύγοντας τα διόδια ναι άξιζε και το είχα κάνει μέχρι Λαμία αρκετές φορές. Από κει και πάνω δεν ξέρω. 

Σήμερα όμως που έχουν κλείσει όλα τα ανοίγματα προσωπικά δεν θα το έκανα. Ναι πανάκριβα τα διόδια και είναι η πιο σοβαρή αιτία που επισκέπτομαι πιο σπάνια την ιδιαίτερη πατρίδα μου (Γιάννενα) διότι  πήγαινε έλα τα διόδια φτάνουν 80 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Disrespect said:

Επειδή δεν πολυγουστάρω να σκάσω 65 ευρώ στα διόδια (μαζι με την επιστροφή) , εβαλα την διαδρομή στο Google maps χωρίς διόδια και την βγάζει σχεδόν ίδια απόσταση (7 χιλιόμετρα μόνο περισσότερο) αλλά 2 ώρες παραπάνω, λογικά επειδή διασχίζει τοπικους δρόμους και παραδρόμους. Αξίζει να το κάνω ή θα ταλαιπωρηθώ πολύ; 

Γιατι οχι?

Κανε μια προσπαθεια και γραψε εντυπωσεις εδω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Disrespect said:

Αξίζει να το κάνω ή θα ταλαιπωρηθώ πολύ

Για μένα αξίζει αν είσαι μόνος σου.

Οκ ταλαιπωρία ναι αλλά από την άλλη δεν θα σκάσεις τα 65 στα λαμόγια.

Παλια δεν πλήρωνα ούτε ένα διόδιο από Αθήνα μέχρι Λαμία, ήξερα απέξω τα ανοίγματα και μπαινοεβγαινα εθνική. Πραγματικά ένιωθα απίστευτη ικανοποίηση...

Αλλά μια μέρα είδα ένα aygo να πηγαίνει μαλλιοκουβαρα στον κατσικοδρομο που ονομάζουν παράδρομο και τελικά να απογειώνεται μπροστά στα μάτια μου πέφτοντας σε αρδευτικό κανάλι. Κατέβηκα μαζί με ένα φορτηγατζη να δούμε αν είναι καλά και ο τύπος βγήκε ευτυχώς χωρίς γρατσουνια κ όταν ο φορτηγατζης τον ρώτησε γιατί έτρεχε τόσο, ο τυπάς μας απάντησε και μας αποστομωσε ότι πρώτη φορά περνούσε από το σημείο κ δεν ήξερρ καλά τον δρόμο. Από τότε αποφάσισα να μην ξαναμπώ παράδρομο γτ φοβήθηκα για την ακεραιότητα της οικογένειας μου.

Μακάρι όλοι οι οδηγοί να ήταν συνειδητοποιημένοι κ συνειδητά να επέλεγαν τον παράδρομο με όλες τις υποχώρησεις σε ταχύτητα και χρόνο που προϋποθέτει αυτό... Αυτό θα τους πονούσε κ θα έριχνε τις τιμές ή τουλάχιστον θα ασκούσε πίεση ... 

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε, τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει είναι αυτά που δεν έχω σταματήσει σε κανένα ****** σε διόδιο.

Εν τω μεταξύ μιας και αναφέρθηκε, 80€ πήγαινε έλα για Γιάννενα. Μπορεί να υπολογίσει κάποιος τα έσοδα από τον αριθμό αυτοκινήτων; Δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο ή μας δουλεύουν;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο ή μας δουλεύουν;

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογουνται 8 στασεις διοδίων σε ΜΙΑ διαδρομή κεντρικού αυτοκινητοδρομου και με τόσο μεγάλο κόστος. Έχω ταξιδέψει σε σχεδόν ολη την Ευρώπη, και παντού σου δίνουν ένα χαρτάκι μόλις μπεις σε αυτοκινητοδρομο και πληρώνεις ΜΙΑ φορά όταν βγαίνεις ανάλογα με την απόσταση που διένυσες. Και με σημαντικά μικρότερο κόστος αναλογικά με την απόσταση. Και αν δεις το οδικό τους δίκτυο, ακομα και οι επαρχιακοι δρόμοι σε ορεινά χωριά 100 κατοίκων είναι τουλαχιστον σε επίπεδο Αττικής Οδού. Αρα ή αυτοί έχουν κάποιο μαγικό τρόπο να συντηρούν τους δρόμους, ή εμείς είμαστε λαμόγια. 

Δεν ξέρω εσείς τι νομίζετε, αλλά εγώ ποντάρω στο δεύτερο.

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Disrespect είπε

σημαντικά μικρότερο

Όχι παντού φίλε μου.

Ιταλία και Γαλλία είναι ακριβότερα τα διόδια σε σχέση με Ελλάδα.

Στις χώρες με βινιετα είναι πιο οικονομικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Παλιά που υπήρχαν ανοίγματα π.χ. στο Σείριο στο 70 ή στην Τραγάνα που μπορούσες να μπεις χωρίς διόδια σε μεγάλα κομμάτια της Εθνικής αποφεύγοντας τα διόδια ναι άξιζε και το είχα κάνει μέχρι Λαμία αρκετές φορές. Από κει και πάνω δεν ξέρω. Σήμερα όμως που έχουν κλείσει όλα τα ανοίγματα προσωπικά δεν θα το έκανα. 

Για το Σείριο και στο 70 ισχύει  για Τραγάνα τι άλλαξε ; βγαίνω στην έξοδο για Προσκυνά και μπαίνω στην γέφυρα Αταλάντης αν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dark_Nightfall είπε

Για το Σείριο και στο 70 ισχύει  για Τραγάνα τι άλλαξε ; βγαίνω στην έξοδο για Προσκυνά και μπαίνω στην γέφυρα Αταλάντης αν θυμάμαι καλά.

Αυτό ακόμα ισχύει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Άρα η πληρώνεις 65€ και πας γρηγορότερα και σίγουρα ασφαλέστερα στο προορισμό σου ή πάς απο σίγουρα πιο επικίνδυνη διαδρομή(είναι γνωστό άλλωστε τί ατυχήματα έχουν συμβεί σε αυτούς τους δρόμους τόσες δεκαετίες)και πληρώνεις βενζίνη έξτρα 4 ωρών.Για εμένα δέν υπάρχει κανένα δίλημμα.Όπως και να έχει να περάσεις όμορφα και να έχεις Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Disrespect είπε

(7 χιλιόμετρα μόνο περισσότερο) αλλά 2 ώρες παραπάνω

Δεν είναι μόνο ότι είναι 2 ώρες παραπάνω... σε όλη την διαδρομή θα έχεις την προσοχή σου μην πεταχτεί κανένας από κανένα στενό είναι τοπικοί οδοί... Για μένα μια ώρα στο παλιό μπορεί να είναι και 2-3 ώρες εθνική από άποψη κούρασης. Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ, άσε που είναι και θέμα ασφάλειας δεν μετράνε τα λεφτά εκεί...

Εθνική οδό για μένα... Ή λεωφορείο όπως πρότειναν αν είναι τόσο το οικονομικό...

Επεξ/σία από aris.04
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανεβα χωρίς διόδια και αν δεν σε πειράζει η ταλαιπωρία ξανακατέβα. 

Από ότι κατάλαβα μένεις Αθήνα, Ακόμα δεν έχεις μηχανάκι να περνάς χωρις σταμάτημα και παραπονιέσαι για τα μετωπικά? 

Και αφού όπως λες έχει ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη ακόμα δεν έχει καταλάβει ότι η χρέωση ανά χιλιόμετρο είναι μάλλον η φτηνότερη/?

 

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...