Προς το περιεχόμενο

Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια. Να το τολμήσω;


Disrespect

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οχι. ουτε με πατινι δεν ειναι καλυτερα. στην εθνικη οι πιθανοτητες να σκοτωθεις ειναι ελαχιστες, στον επαρχιακο ειναι πολλες.

Εάν προσέχεις  με χαμηλές ταχύτητες  δεν νομίζω ότι είναι τόσο επικινδυνο .. και στην εθνική  παίζει  να γίνει μετωπική με 100 130 150χιλιομετρα  οπου θα είναιακαριαιος θάνατος.  Ενω με 60-70-90 προλαβαίνεις  την μαλάκια... ο μεγάλος κίνδυνος  είναι πάντα ο απέναντι σου που πάει μαλικουβαρα ..  γιαυτό εάν πας σιγά  έχεις πιθανότητες  να αποφύγεις  τον ηλιθιο που έρχεται  κατά πάνω σου.. 

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Εγώ την έχω κάνει την διαδρομή με αυτοκίνητο lpg(υγραέριο), ναι μέν είναι ίδιες αποστάσεις και γλιτώνεις 10 διόδια με ακριβότερο αυτό της Τραγάνας,αλλά οι δρόμοι είναι χειρότεροι και σε αναγκάζουν να πηγαίνεις με την μισή μέση ταχύτητα, επιπλέον τρώς μιάμιση ώρα παραπάνω στον δρόμο, δεν έχω δει το βίντεο που λές αλλά για εμένα η εμπειρία δεν άξιζε.

έχω κινηθεί  αρκετά σε επαρχιακούς  δρόμους  είναι κούραση αλλά δεν βαριέσαι  έχοντας μια σχέση όλη την ώρα  μια ευθεία.. είσαι περισσότερο  σε εγρήγορση... περισσότερα  τοπία χωριά.. αυτές οι διαδρομές  είναι να είσαι μόνος χωρίς οικογένεια  . Να έχεις και λίγο τρελα!!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, salvador_ said:

Εάν προσέχεις  με χαμηλές ταχύτητες  δεν νομίζω ότι είναι τόσο επικινδυνο .. και στην εθνική  παίζει  να γίνει μετωπική με 100 130 150χιλιομετρα  οπου θα είναιακαριαιος θάνατος.  Ενω με 60-70-90 προλαβαίνεις  την μαλάκια... ο μεγάλος κίνδυνος  είναι πάντα ο απέναντι σου που πάει μαλικουβαρα ..  γιαυτό εάν πας σιγά  έχεις πιθανότητες  να αποφύγεις  τον ηλιθιο που έρχεται  κατά πάνω σου.. 

Στην εθνική έχει διαχωριστικό, είναι εντελώς απίθανο (μη πω αδύνατο) το ενδεχόμενο μετωπικής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτοκινητόδρομο (πράσινο) υπάρχει διαχωριστικό. Πως θα γίνει η μετωπική; θα πετάξει κανένα αμάξι;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάπως έτσι 

  αυτό που θέλω να πω είναι με 140 150 που πάνε  οι περισσότεροι   εάν γίνει κάτι μπροστά  σού   γίνεσαι  χαλκομανια  

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, salvador_ said:

 

Κάπως έτσι 

  αυτό που θέλω να πω είναι με 140 150 που πάνε  οι περισσότεροι   εάν γίνει κάτι μπροστά  σού   γίνεσαι  χαλκομανια  

Αυτό που δείχνεις είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο, τόσο που που δεν αξίζει καν να το αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το ζήτημα είναι οικονομικό 

Όλα τα άλλα για ασφάλεια, οδηγικές εμπειρίες κτλ είναι πίπες 

Ακριβώς... Έτσι όπως σκέφτεται να παίξει τη ζωή κορόνα γράμματα για να γλιτώσει μερικά ευρώ άλλο τόσο είναι σε θέση να συντηρήσει σωστά και ένα αμάξι. Άμα σκέφτεσαι το κόστος καυσίμων διοδίων που είναι η κορυφή του παγόβουνου στο κόστος χρήσης ενός οχήματος φασκελοκουκούλωστα... παράτα το και πάρε το ΚΤΕΛ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που δείχνεις είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο, τόσο που που δεν αξίζει καν να το αναφέρεις.

Οπως και αυτο!

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, salss είπε

Ακριβώς... Έτσι όπως σκέφτεται να παίξει τη ζωή κορόνα γράμματα για να γλιτώσει μερικά ευρώ άλλο τόσο είναι σε θέση να συντηρήσει σωστά και ένα αμάξι. Άμα σκέφτεσαι το κόστος καυσίμων διοδίων που είναι η κορυφή του παγόβουνου στο κόστος χρήσης ενός οχήματος φασκελοκουκούλωστα... παράτα το και πάρε το ΚΤΕΛ

Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος η άλλη είναι οι λαμογιές μεταξύ κράτους και παραχωρησιούχων , ενδεικτικά να αναφέρω για τον Μορέα (Κόρινθος -Σπάρτη) έχει υπογράψει το κράτος σε περίπτωση λιγότερων διελεύσεων σε σχέση με αυτές που προβλέπονται να αποζημιώνει τον παραχωρησιούχο. Έτσι και η γιαγιά μου γίνεται επιχειρηματίας με 0 ρίσκο.

https://www.metaforespress.gr/autokinitodromoi/επιδότηση-411-εκατ-ευρώ-θα-λάβει-ο-μορέας/

Βέβαια θα πει κάποιος τι πιο σύνηθες να συμβεί , περνάω πληρώνω δεν πληρώνω πάλι πληρώνω (μέσω επιδοτήσεων από το κράτος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tutuyo είπε

Το ζήτημα είναι οικονομικό 

Όλα τα άλλα για ασφάλεια, οδηγικές εμπειρίες κτλ είναι πίπες 

Συμφωνω και γι αυτο το συζηταμε για να πουμε σε ποια αξιζει. πχ Τραγανας 100% ΝΑΙ!

Προσφατα που γλυτωσα Μοσχοχωριου απο Αερινο για Βελεστινο δεν μπορεις να φανταστεις το τοπιο που ειδαν τα ματια μου! Απεραντη πρασιναδα,πεδιαδα με ανεβοκατεβασματα του εδαφους,πουλια σε χαμηλες πτησεις! Η περιγραφη ειναι στο μηδεν σε σχεση με το live!!!

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος η άλλη είναι οι λαμογιές μεταξύ κράτους και παραχωρησιούχων , ενδεικτικά να αναφέρω για τον Μορέα (Κόρινθος -Σπάρτη) έχει υπογράψει το κράτος σε περίπτωση λιγότερων διελεύσεων σε σχέση με αυτές που προβλέπονται να αποζημιώνει τον παραχωρησιούχο. Έτσι και η γιαγιά μου γίνεται επιχειρηματίας με 0 ρίσκο.

https://www.metaforespress.gr/autokinitodromoi/επιδότηση-411-εκατ-ευρώ-θα-λάβει-ο-μορέας/

Βέβαια θα πει κάποιος τι πιο σύνηθες να συμβεί , περνάω πληρώνω δεν πληρώνω πάλι πληρώνω (μέσω επιδοτήσεων από το κράτος).

 

Αφου το κρατος αντικατοπτριζει τους πολιτες ειναι παρωδια να επιρριπτουμε ευθυνες εκει!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Το ζήτημα είναι οικονομικό 

Όλα τα άλλα για ασφάλεια, οδηγικές εμπειρίες κτλ είναι πίπες 

Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις 

Επεξ/σία από salvador_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις 

Πραγματιστης ειναι! Και για του λογου το αληθες αν εβαζε το κρατος πινακιδες καθοδηγησης ανευ διοδιων σε τετοιους δρομους θα βλεπαμε περισσοτερα αυτοκινητα!  Αυτο σημαινει ο κοσμος δεν γνωριζει τους δρομους για να τους δοκιμασει να εχει μετρο συγκρισης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, salss είπε

Ακριβώς... Έτσι όπως σκέφτεται να παίξει τη ζωή κορόνα γράμματα για να γλιτώσει μερικά ευρώ άλλο τόσο είναι σε θέση να συντηρήσει σωστά και ένα αμάξι. Άμα σκέφτεσαι το κόστος καυσίμων διοδίων που είναι η κορυφή του παγόβουνου στο κόστος χρήσης ενός οχήματος φασκελοκουκούλωστα... παράτα το και πάρε το ΚΤΕΛ

Σωπα ρε εγώ που έχω στην πενα το αυτοκίνητο  μου και αλλάζω  ακόμη και νωρίτερα  λάδια κλπ  

Έχω λάστιχα αναρτήσεις φρένα  μοτερ σαν καινούριο  βάζω 100αρα στα ταξίδια  μου,  αλλά πάω από επαρχιακούς  είμαι  ένας τσιπης;;;  να πάω  με τα ΚΤΕΛ;;; 

 

4 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Πραγματιστης ειναι! Και για του λογου το αληθες αν εβαζε το κρατος πινακιδες καθοδηγησης ανευ διοδιων σε τετοιους δρομους θα βλεπαμε περισσοτερα αυτοκινητα!  Αυτο σημαινει ο κοσμος δεν γνωριζει τους δρομους για να τους δοκιμασει να εχει μετρο συγκρισης!

Νεοέλληνας  είναι  όταν κάνει κάποιος  διαφορετικό  από αυτόν  , μπαίνουν  ταμπέλες.  είναι σαν τον άλλο Έλληναρα  που χρωστάει  καινούριο  αμάξι κραζοντας  όλα τα παλιά..  κομπλεξικους  τους λέμε στο χωριό μου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Σωπα ρε εγώ που έχω στην πενα το αυτοκίνητο  μου και αλλάζω  ακόμη και νωρίτερα  λάδια κλπ  

Έχω λάστιχα αναρτήσεις φρένα  μοτερ σαν καινούριο  βάζω 100αρα στα ταξίδια  μου,  αλλά πάω από επαρχιακούς  είμαι  ένας τσιπης;;;  να πάω  με τα ΚΤΕΛ;;; 

 

Νεοέλληνας  είναι  όταν κάνει κάποιος  διαφορετικό  από αυτόν  , μπαίνουν  ταμπέλες.  είναι σαν τον άλλο Έλληναρα  που χρωστάει  καινούριο  αμάξι κραζοντας  όλα τα παλιά..  κομπλεξικους  τους λέμε στο χωριό μου 

Ο κομπλεξισμος καλλιεργει την απληστια!

Ολοι βρισκουν την ευκαιρια να βαλουν ταμπελες γιατι εξ ιδιων τα αλλοτρια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά με την μηχανούλα στη νέα Εθνική δεν πρέπει να περνάς και τόσο καλά. Θα έχεις συνεχώς το νου σου μη σε πάρει κανένας σβάρνα. Εδώ με αυτοκίνητο αν πηγαίνεις με 90-100 κοιτάς συνέχεια στον καθρέφτη. Όπως με το ποδήλατο δεν βγαίνεις εύκολα σε λεωφόρο, αλλά προτιμάς τα δρομάκια. Δεν ξέρω αν η Εθνική θα έχει και ισχυρότερους ανέμους. Ίσως κάποιος μοτοσυκλετιστής να μας έλεγε τη γνώμη του, αν η νέα ή η παλιά είναι προτιμότερη. Εγώ νομίζω η δεύτερη. Αν κάνεις και χάζι στη διαδρομή, ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...