Προς το περιεχόμενο

Pc Starts But no Displays


panoskare
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από panoskare,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως γράφει και ο τίτλος το Pc Μου ανοίγει αλλά δεν έχω εικόνα σε κανένα από τα 2 monitor μου. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από ένα restart που έκανα τον υπολογιστή μέσω του Bios, αφου είχα κάνει reset the (pk)keys kai enable secure boot. Από εκεί και μετά δεν άνοιξε ποτέ. Τα έχω δοκιμάσει όλα motherboard cmos reset, batery remove, ram remove, έχω βγάλει όλα τα καλώδια πάνω απο την μητρική μέχρι και τον επεξεργαστή έβγαλα σε περίπτωση που υπήρχε εκεί κάποιο θέμα και πάλι τίποτα. Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης θα έλεγε κανείς και οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!!

Επεξ/σία από panoskare
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το secure boot δεν δουλεύει σωστά εάν έχεις ξεπερασμένους driver, εγώ αρχικά θα έβγαζα την πρίζα απο το κουτί  θα πάταγα το power button για λίγο και μετά θα έβγαζα την μπαταρία η θα πάταγα το cmos reset, δeν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή την στιγμή, γράψε και την πλήρη σύνθεση του pc γιατί η λεπτομέρειες μετράνε, εάν πχ ο επεξεργαστής έχει ενσωματωμένα γραφικά μπορείς να δείς αν το σύστημα bootαρει χωρίς gpu.

Αυτά απο εμένα ίσως κάποιο μέλος να έχει αντιμετωπίσει ίδιο πρόβλημα και να μπορεί να βοηθήσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει όλα αυτά που λες αλλά γράφω ακριβώς τι φοράει πάνω υπολογιστής μήπως βοηθήσουν

CPU: I5 9400F

Motherboard: Giagabyte H310M S2H 2.0

Ram: 2 x 4gb Corsair Valueselect

Power supply: Corsair CX750M

GPU: Gigabyte GeForce RTX 3090

Και από σκληρούς δίσκους έχω έναν δύο Μ2 Western digital και έναν HDD 2 terabyte Western digital και αυτός. Αν και δε νομίζω πως παίζουν ρόλο οι σκληροί δίσκοι τους γράφω για να έχετε αναλυτικά από τι αποτελείται ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panoskare είπε

Motherboard: Giagabyte H310M S2H 2.0

Θέμα μητρικής είναι , πήγαινε την σε κάποιο κατάστημα να την δοκιμάσουν με άλλα πράγματα μπας και επανέλθει , αλλιώς ψάχνεις για m/b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2η m/b σπίτι, θα τα κανω μετάγγιση ολα να δω αν φταει αυτο ειναι το μόνο που δεν εχω αλλάξει. Εχω βάλει άλλες ram άλλη gpu και πάλι δεν δούλευε. Θα επανέλθω μετα τις γιορτες Γιατι είμαι εκτός αθηνας τωρα να σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μιά ματιά που έριξα σε άλλα φόρουμ, όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη μητρική και με cpu χωρις igpu το έφτιαξαν αποσυνδέοντας όλα τα drive για να βγεί η οθόνη του uefi και να αντιστρέψουν όσες αλλαγές έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Με μιά ματιά που έριξα σε άλλα φόρουμ, όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη μητρική και με cpu χωρις igpu το έφτιαξαν αποσυνδέοντας όλα τα drive για να βγεί η οθόνη του uefi και να αντιστρέψουν όσες αλλαγές έκαναν.

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις λίγο πιο αναλυτικά τι μου προτείνεις δεν κατάλαβα ή να μου στείλεις κάποιο λινκ να το ψάξω και μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoskare είπε

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις λίγο πιο αναλυτικά τι μου προτείνεις δεν κατάλαβα ή να μου στείλεις κάποιο λινκ να το ψάξω και μόνος μου.

Αποσυνδέεις όλους τους δίσκους και κάνεις εκκίνηση, σου βγάζει την οθόνη του bios(UEFI) και μόλις μπείς απενεργοποιείς το secure boot, συνδέεις ξανά τους δίσκους σετάρεις το boot drive και ξεκινάς. αυτό λέει τουλάχιστον το tom's hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω κι αυτό πριν το πάω σε κάποιο μαγαζί, απλά το θέμα είναι ότι τώρα με όλους τους drive πάνω δε μου εμφανίζει κάτι εάν το αποσυνδέσω μπορεί και να μου εμφανίζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια γραφω αυτό για οποιον έχει κάποιο παρόμοιο προβλημα στο μέλλον.

Νομίζω πως βρήκα την λύση την οποία θα δοκιμάσω όταν γυρίσω απο τισ διακοπές για να σας πω και 100% αν είναι αυτό. Πολλές gigabyte m/b έχουν το ίδιο θέμα, δηλαδή μετά το enable του secure boot έχουμε Black screen.

Έπειτα από πολλές ώρες αναζήτησης σε forum κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν έχει κάνει update bios σε τελευταίο version δεν θα έχει λογικά κάποιο πρόβλημα.

Αν και πάλι έχεις κάνει Update αλλά έχεις πρόβλημα τα βήματα είναι τα εξής:

  • Βγάζεις το καλώδιο απο το psu
  • Αφαιρείς την κάρτα γραφικών σου
  • Αφαιρείς cmos battery (για 5 λεπτά τουλάχιστον)
  • Βάζεις το HDMI σου κατευθείαν στην m/b
  • Τοποθετείς ξανά την battery
  • Βάζεις το καλώδιο του psu
  • Και μπαίνεις στα Bios αλλάζοντας ξανα τις ρυθμίσεις που δημιούργησαν το black screen

Τώρα αν ο cpu σου δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά όπως ο δικός μου η μόνη λύση που βρήκα και την οποία θα δοκιμάσω και θα κάνω ενα Post update για αυτό, είναι να βρείς από κάποιον γνωστό ή να αγοράσεις cpu με ενσωματομένα γραφικά για να μπορέσεις να μπεις στο Bios της m/b.

Στην δικιά μου περίπτωση έχω έναν I5 9400f ενώ ο αδερφός μου έχει έναν Ι3 8100 με το ίδιο socket 1151 rev2. Οπότε θα αλλάξω τους επεξεργαστές για να φτιάξω το πρόβλημα.

Υπάρχει και η λύση να μην κάνετε τίποτα από όλα αυτα βέβαια και είτε απλα να το πάτε κάπου να το φτιάξουν ειδικοί είτε να αγοράσετε m/b και να τελειώσει εκεί το πρόβλημα.

 

Update μετά από μέρες τελικά το PC δούλεψε με την παραπάνω λύση που έδωσα αφού έκανα σετ ότι ρυθμίσεις έκανα από το bios όσο είχα μέσα τον επεξεργαστή που ήταν με ενσωματωμένα γραφικά για να μην ξανά συμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον

Επεξ/σία από panoskare
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...