Προς το περιεχόμενο

Η Google αποκαλύπτει το Pixel 8a με ανανεωμένο σχεδιασμό και με τιμή από €549


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google ανακοίνωσε και επίσημα το Pixel 8a, την τελευταία προσθήκη στη σειρά A και την πιο οικονομική επιλογή μεταξύ των συσκευών Pixel 8.

Το τηλέφωνο διαθέτει ανανεωμένο σχεδιασμό που ευθυγραμμίζεται με τα Pixel 8 και Pixel 8 Pro, με στρογγυλεμένες γωνίες, πλαστική πλάτη με ματ υφή, πλαίσιο αλουμινίου και πρόσοψη από γυαλί Corning Gorilla Glass 3. Το Pixel 8a είναι ανθεκτικό στη σκόνη και το νερό σύμφωνα με το πρότυπο IP67 και προωθείται από την εταιρεία ως το πιο ανθεκτικό τηλέφωνο της σειράς A μέχρι σήμερα. Κυκλοφορεί σε τέσσερα χρώματα: Bay, Aloe, Porcelain και Obsidian.

Η συσκευή διαθέτει OLED οθόνη 6,1 ιντσών με ανάλυση 1080 x 2400 pixel και ρυθμό ανανέωσης 120Hz. Η οθόνη μπορεί να φτάσει τα 1400 nits κατά την αναπαραγωγή περιεχομένου HDR, με τη μέγιστη φωτεινότητα να φτάνει τα 2000 nits. Το κεντρικό σύστημα καμερών στο πίσω μέρος περιλαμβάνει μια κύρια κάμερα 64MP (f/1.89) και μια υπερευρυγώνια κάμερα 13MP (f/2.2), ενώ η μπροστινή πλευρά φιλοξενεί μια selfie κάμερα στα 13MP (f/2.2). Όλες οι κάμερες μπορούν να καταγράψουν βίντεο 4K 30fps, με τις πίσω κάμερες να είναι επίσης ικανές για 4K 60fps.

Το Pixel 8a έρχεται με διάφορες λειτουργίες κάμερας, όπως timelapse αστροφωτογραφίας, αργή κίνηση, σταθεροποίηση βίντεο, Cinematic Pan και οπτική σταθεροποίηση εικόνας με την υπερευρυγώνια κάμερα. Οι λειτουργίες λογισμικού περιλαμβάνουν τις λειτουργίες Magic Editor, Best Take, Magic Eraser, Photo Unblur, Face Unblur, Real Tone, Top Shot, Live HDR+ και Ultra HDR.

Με το Tensor G3 chipset της Google και τον συνεπεξεργαστή ασφαλείας Titan M2, το Pixel 8a προσφέρει 8GB μνήμης LPDDR5x και δυνατότητα επιλογής αποθηκευτικού χώρου 128GB ή 256GB UFS 3.1. Το νέο Pixel διαθέτει μπαταρία 4492mAh, η οποία θεωρητικά δίνει αυτονομία μίας ημέρας, υποστηρίζοντας ενσύρματη γρήγορη φόρτιση στα 18W αλλά και ασύρματη φόρτιση Qi.

Το Pixel 8a θα διατίθεται με Android 14 και θα λάβει επτά χρόνια ενημερώσεων λειτουργικού συστήματος, ασφάλειας και Feature Drop. Περιλαμβάνει επίσης αποκλειστικές λειτουργίες της Google, όπως τα Circle to Search, Pixel Call Assist, Audio Emoji και Gemini. Άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν στερεοφωνικά ηχεία, αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων στην οθόνη, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, συνδεσιμότητα USB 3.2, NFC και υποστήριξη διπλής SIM.

Η τιμή του έχει οριστεί στα €549 για το μοντέλο των 128GB και €609 για το μοντέλο 256GB, με τη συσκευή να είναι διαθέσιμη από τις 14 Μαΐου. Όπως και τα προηγούμενα Pixel μοντέλα, έτσι και το Pixel 8a δεν θα διατεθεί επίσημα στη χώρα μας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολλά που θα μπορούσα να γράψω με κυριότερο τη μη επίσημη διαθεσιμότητα της συσκευής στη χώρα μας - σε αυτό το σημείο και δεδομένου ότι υπάρχουν και εταιρίες που πωλούν σε μας απευθείας (βλ. Nothing, Fairphone, OnePlus κ.α.), το θεωρώ απλώς παράλογο.

Τα 609 ευρώ για 256GB χωρητικότητας σε μια συσκευή που επί της ουσίας είναι midrange, και προσφέρει (θεωρεί) γρήγορη φόρτιση στα 18W είναι ελαφρώς αστεία και συνήθως αυτές οι ιδέες χωνεύονται μονάχα όταν "εκφράζονται" από την Apple. Φαντάζομαι πως η εμπειρία χρήσης λειτουργικού είναι τόσο καλή που κανείς παραβλέπει τα παραπάνω..

Επεξ/σία από Hellenicsun
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.gsmarena.com/makers.php3

Υπάρχουν τόσα που δεν έρχονται στη χώρα μας και με ποιο δυνατα χαρακτηριστικά,  τι κόλλημα υπάρχει με τα pixel δεν έχω καταλάβει.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά καλή πρόταση για συσκευή μεσαίας κατηγορίας μιας και οι επιδόσεις του Tensor G3 το κατατάσσουν εκεί. Πολύ θετικό στοιχείο η φωτεινότητα της οθόνης που σε αυτή την κατηγορία δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλη συσκευή με ανάλογη οθόνη. Στις κάμερες όμως φαίνεται να είναι πίσω από τον ανταγωνισμό μιας και υπάρχουν στην αγορά σαφώς καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία των 550 €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να παρω το 7α αλλα δεν μου αρεσε το παντοφλε σχημα που ειχε , μου αρεσει που  στρογγύλεψαν τις ακρες σε αυτη την σειρα αλλα οταν το pixel 8 εχει 50Ε παραπανω δεν βγαζει κανενα νοημα αυτο τηλέφωνο ......

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπε και ο mkbhd στο review του καλύτερα να πάρεις το Pixel 8 στα ίδια λεφτά, πολύ καλύτερο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 500-600 ευρω παίρνεις Galaxy s23 που ειναι και ναυαρχίδα και εχει Snapdragon 8 gen 2.

Τα πιο πολλα software features τα φερνει και η  Samsung στο One UI. Οποίος δεν ειναι τυφλός και εχει δουλεψει τελευταία με "γυμνο" Android σε Pixel ή Xperia καταλαβαίνει ότι δεν προσφέρει καμια εμπειρία, ουτε καν καλη αυτονομία.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Είναι πολλά που θα μπορούσα να γράψω με κυριότερο τη μη επίσημη διαθεσιμότητα της συσκευής στη χώρα μας - σε αυτό το σημείο και δεδομένου ότι υπάρχουν και εταιρίες που πωλούν σε μας απευθείας (βλ. Nothing, Fairphone, OnePlus κ.α.), το θεωρώ απλώς παράλογο.

Τα 609 ευρώ για 256GB χωρητικότητας σε μια συσκευή που επί της ουσίας είναι midrange, και προσφέρει (θεωρεί) γρήγορη φόρτιση στα 18W είναι ελαφρώς αστεία και συνήθως αυτές οι ιδέες χωνεύονται μονάχα όταν "εκφράζονται" από την Apple. Φαντάζομαι πως η εμπειρία χρήσης λειτουργικού είναι τόσο καλή που κανείς παραβλέπει τα παραπάνω..

Πράγματι, η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική και δεν την εχω συναντήσει σε κανένα κινητό μου εώς τωρα. Η τιμή, βέβαια, είναι αρκετά υψηλή. Βέβαια, τα 7 χρόνια υποστήριξης ειναι σημαντικός παραγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

όπως είπε και ο mkbhd στο review του καλύτερα να πάρεις το Pixel 8 στα ίδια λεφτά, πολύ καλύτερο!

Το είπε γιατί όταν έφτιαχνε το βίντεο, το Pixel 8 προσφερόταν με έκπτωση η οποία σαφώς και δεν ισχύει πια 😅

3 λεπτά πριν, jadawin είπε

Πράγματι, η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική και δεν την εχω συναντήσει σε κανένα κινητό μου εώς τωρα. Η τιμή, βέβαια, είναι αρκετά υψηλή. Βέβαια, τα 7 χρόνια υποστήριξης ειναι σημαντικός παραγοντας.

Το μόνο που βρίσκω ως πραγματικά ενδιαφέρον, είναι τα 7 χρόνια υποστήριξης. Ειδικά για κάποιον που αγοράζει παλαιότερες ή μεταχειρισμένες συσκευές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφτα χρονια αναβαθμισεις ειναι μεγαλη παπατζα. Μπορει να παιρνει αναβαθμισεις λειτουργικου και να φτασει android 21 αλλα το θεμα ειναι πως μετα απο εφτα χρονια οι εφαρμογες θα ειναι τοσο βαριες που ο tensor που εχει τωρα θα κανει κανα δiiλεπτο να ανοιξει ακομα και τον dialer.....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Τα εφτα χρονια αναβαθμισεις ειναι μεγαλη παπατζα. Μπορει να παιρνει αναβαθμισεις λειτουργικου και να φτασει android 21 αλλα το θεμα ειναι πως μετα απο εφτα χρονια οι εφαρμογες θα ειναι τοσο βαριες που ο tensor που εχει τωρα θα κανει κανα δiiλεπτο να ανοιξει ακομα και τον dialer.....

Όχι απαραίτητα. Χρησιμοποιώ κατά καιρούς ένα Xiaomi Mi A1 (2017) με SnapDragon 625 (14nm) που τρέχει LineageOS 20.0. Παρότι σαφώς δε μιλάμε για επιδόσεις, η χρήση των γνωστών - αγνώστων εφαρμογών δεν ενοχλεί ως προς τη ταχύτητα και απόκριση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Votritis είπε

Σκεφτόμουν να παρω το 7α αλλα δεν μου αρεσε το παντοφλε σχημα που ειχε , μου αρεσει που  στρογγύλεψαν τις ακρες σε αυτη την σειρα αλλα οταν το pixel 8 εχει 50Ε παραπανω δεν βγαζει κανενα νοημα αυτο τηλέφωνο ......

Ε, περιμενε μερικους μήνες ακόμα...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

όπως είπε και ο mkbhd στο review του καλύτερα να πάρεις το Pixel 8 στα ίδια λεφτά, πολύ καλύτερο!

Το είδα κι εγώ στο review και πρόσεξα πως το Pixel 8 ήταν σε έκπτωση. Στα ευρωπαϊκά καταστήματά της η Google την έκοψε με το που έβγαλε διαθέσιμο το 8. Στο Γερμανικό store το 8α το δίνει από 549€ και το 8 από 799€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...