Προς το περιεχόμενο

παλιο pc με νεα καρτα γραφικων


madkid18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Το θέμα μου είναι το εξής

Εχω ένα pc παλιό με 8gb ram cpu intel core i3 2100 3,10ghz(4 cpus), gpu nvidia geforce 9500gt  ssd 250gb(τωρα δε παίζει ουτε lol στα low) 

Επειδή θα φτιάξω σε λίγο καιρό μηχάνημα καινούργιο όχι κάτι τρελό θα βάλω ryzen 5 5600x 16gb ram ssd nvme κτλ θέλω να αγοράσω κάρτα γραφικών για games οπως(lol fifa fortnite lineage 2 αντε και κανα χορορ)

Σε πρώτη φάση θέλω να μου πείτε για την καλύτερη επιλογή σε κάρτα γραφικών έως 300-320(θα προτιμούσα nvidia) διότι είχα την 6600xt της amd και στο fortnite μου κανε πολλα θέματα κράσαρε συνέχεια και είχαν πολλοί αυτό το θέμα.

Και αν η κάρτα αυτή που θα μου πείτε θα μπόρει να λητουργήσει στο παλιό pc μέχρι να αγοράσω το καινούργιο..

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Αναμένω απάντηση για να δω σε ποια κάρτα θα πάω

Αλέξανδρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για ανάλυση 4Κ ??

Εχεις δικιο δεν το ανέφερα.

για 1080p κυρίως ( η οθόνη π εχω κιολας 1080p 144hz είναι) Αλλα θελω να ναι καλή κάρτα να μη μου κολλάει στα games 

Επεξ/σία από madkid18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madkid18 είπε

Εχεις δικιο δεν το ανέφερα.

για 1080p κυρίως ( η οθόνη π εχω κιολας 1080p 144hz είναι) Αλλα θελω να ναι καλή κάρτα να μη μου κολλάει στα games 

Δεν γίνεται , ενώ θα ανεβάσεις σημαντικά τα average fps , θά έχεις συχνές βυθίσεις και πολύ χαμηλό low 1% fps λόγω επεξεργαστή/πλατφόρμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τον 2100 δεν θα μπορείς να παίξεις , βρες έναν μεταχειρισμένο Core i7 2600 η τον Core i7 3770. Στο ebay τους βρίσκεις κάνα 50ρικο η και φτηνότερα.

Προσωπικά όμως δεν θα χάλαγα ούτε ένα ευρώ σε αυτό το σύστημα, πάρε ένα καινούργιο , πχ AM5 APU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, madkid18 είπε

αν η κάρτα αυτή που θα μου πείτε θα μπόρει να λητουργήσει στο παλιό pc μέχρι να αγοράσω το καινούργιο..

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Ότι κάρτα και να πάρεις από1050 και πάνω θα είναι too much για τον i3 και θα έχεις τρελό bottleneck από τον επεξεργαστή. Οπότε αν θέλεις να πάρεις από τώρα την κάρτα (όποια και να είναι) και την βάλεις στο υπάρχων pc, θα παίξει, απλά θα βάζεις τα παιχνίδια σε πολύ χαμηλές αναλύσεις (ίσως και 720p) και με low γραφικά για να μπορεί ο i3 να συμβαδίσει (κάπως) με την gpu μέχρι να στήσεις και το υπόλοιπο σύστημα.

Όσο για την κάρτα, με αυτό το budget και τα στοιχεία (5600Χ, nvidia, 1080p) που παραθέτεις νομίζω ότι είσαι για RTX 3060 12GB.

Δεν ξέρω όμως αν το τροφοδοτικό σου σηκώσει την κάρτα. Δεν αναφέρεις ποιο είναι.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Ότι κάρτα και να πάρεις από1050 και πάνω θα είναι too much για τον i3 και θα έχεις τρελό bottleneck από τον επεξεργαστή. Οπότε αν θέλεις να πάρεις από τώρα την κάρτα (όποια και να είναι) και την βάλεις στο υπάρχων pc, θα παίξει, απλά θα βάζεις τα παιχνίδια σε πολύ χαμηλές αναλύσεις (ίσως και 720p) και με low γραφικά για να μπορεί ο i3 να συμβαδίσει (κάπως) με την gpu μέχρι να στήσεις και το υπόλοιπο σύστημα.

Όσο για την κάρτα, με αυτό το budget και τα στοιχεία (5600Χ, nvidia, 1080p) που παραθέτεις νομίζω ότι είσαι για RTX 3060 12GB.

Δεν ξέρω όμως αν το τροφοδοτικό σου σηκώσει την κάρτα. Δεν αναφέρεις ποιο είναι.

Θα αγοράσω καινούργιο τροφοδοτικό τωρα δεν ξερω τι watt είναι αυτό θα σου πω μόλις παω σπιτι . 
Ποσα watt  τροφοδοτικό θα χρειαστω(για το νέο μηχάνημα που να σηκώνει την 3060 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...