Προς το περιεχόμενο

Ποιό motherboard να πάρω????


perrys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για βοηθείστε λίγο δίνω μέχρι 250 euro.

θά έπαιρνα το ASUS P4C800-E deluxe αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα γιατί λεω να πάω σε κάτι καινουργιο δηλαδή ASUS P5AD2 PREMIUM.

Τι λέτε να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι που κολανε αυτα τα 2 μεταξυ τους για να εχουμε καλο ρωτημα? Το ενα ειναι για pentium 4 478 socket και το αλλο για prescott lga775 socket. Τι επεξεργαστη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκo μπορει να κάνω και λάθος αλλά βασικά θέλω να αναβαθμίσω ολο το σύστημα μου και θα πάρω και καινουργιο επεξεργαστή P4 3.2 τώρα δεν ξέρω εαν πρέπει να ειναι prescot η northwood to μόνο που κατάλαβα στην διαφορά αυτών τον δύο είναι οτι ο prescot ζεσταίνεαι πολυ. Απλά αυτό που με προβλημάτισε είναι το γεγονός με τα καινούργια socket δηλαδή το 775 που απο οτι είδα η κάρτα γραφικών μπαίνει σε pci express και οχι σε agp8 και οτι εαν πάω στην πτώτη motherboard στο μέλλον φοβάμαι, πως όλα θα θέλουν αλλαγή από την αρχή.

Βασικά θέλω μια αναβάθμιση καλή σε motherboard, επεξεργαστή, μνήμες, και κάρτα γραφικών και δεν με νοιάζει το κόστος εαν μπορείς να μου προτείνεις κάτι που θα αντέξει στο μέλλον, και να έχω εναν πολύ δυνατό υπολογιστή θα σου ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν είναι αναβάθμιση...Ουσιαστικά είναι καινούριο PC! Ακόμα δε θα εμπιστευόμουν τα 915 και 925Χ της Ίντελ...Ο Πρέσκοτ μπορεί να ζεσταίνεται πολύ, αλλά τραβάει γερά για οβερκλόκινγκ και έχει και 1ΜΒ cache!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκo μπορει να κάνω και λάθος αλλά βασικά θέλω να αναβαθμίσω ολο το σύστημα μου και θα πάρω και καινουργιο επεξεργαστή P4 3.2 τώρα δεν ξέρω εαν πρέπει να ειναι prescot η northwood to μόνο που κατάλαβα στην διαφορά αυτών τον δύο είναι οτι ο prescot ζεσταίνεαι πολυ. Απλά αυτό που με προβλημάτισε είναι το γεγονός με τα καινούργια socket δηλαδή το 775 που απο οτι είδα η κάρτα γραφικών μπαίνει σε pci express και οχι σε agp8 και οτι εαν πάω στην πτώτη motherboard στο μέλλον φοβάμαι' date=' πως όλα θα θέλουν αλλαγή από την αρχή.

Βασικά θέλω μια αναβάθμιση καλή σε motherboard, επεξεργαστή, μνήμες, και κάρτα γραφικών και δεν με νοιάζει το κόστος εαν μπορείς να μου προτείνεις κάτι που θα αντέξει στο μέλλον, και να έχω εναν πολύ δυνατό υπολογιστή θα σου ήμουν υπόχρεος.[/quote']

 

Για αρχη το καινουργιο 775 socket παιρνει μονο prescott lga775. H asus p4c800 δεν τους παιρνει. Απο την αλλη θα ελεγα να μην δωσεις τοσα λεφτα για τον p4. Διαβασε συγκριτικα στο net και θα δεις οτι ο athlon 64 τον παει τρεχοντας σε ολα εκτος video encoding και ειναι και 64 bit ενω ο αλλος ειναι ακομα 32. Αν ειναι και αποφασισεις να πας σε athlon πες μου να σου πω την γνωμη μου. Αν ειναι και κολλησεις στον p4 εγω δεν σου λεω γιατι θα σε απογοητευσω οτι και να σου πω. Θα ξηλωσεις ολο το μηχανημα σου για να εχεις και παλι ενα ντοπαρισμενο pentium 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego protino tin asus+p4 3.2(775), alla!!!!!!!!!! tha doseis 250e gia 2*256 DDR2 kai den einai tipota sigouro gia to chipset kathos kai to socket kathos den einai dokimasmena.An ke den ksero, monizo oti enas tetoios sindiasmos tha yperterei se sxesei me **merikous** amd.Kai oso anafora thn VGA ,exoun vgei oi nVidia apo fx5700 kai pano se pci-x me tin idia sxedon timh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shinta:

 

"monizo oti enas tetoios sindiasmos tha yperterei se sxesei me **merikous** amd"

Πού καλέ?

Στο Video Encoding? ( και όχι σε όλα τα codecs )

 

Καλύτερη αγορά αυτή την στιγμή είναι ένας Athlon 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν υποθέσουμε οτι θα δωσο 1500 euro γιά καινούργιο pc φτιάξτε μου συνδιασμούς με intel και amd να δούμε τι θα βγεί γιατί είμαι πολύ μπερδεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotsak:

Η τεχνολογία , και ιδιαίτερα ο κλάδος της πληροφορικής αναπτύσσεται σε τρομερούς ρυθμούς.

Βλέπε το "παιχνίδι" των επεξεργαστών , των μνημών , των chipset , etc.

Αν το πάμε έτσι , μην πάρεις την 6800 Ultra , γιατί σε 3 μήνες θα βγεί η 7800 Ultra.

Αλλά μην πάρεις την 7800 Ultra , γιατί 1 1/2 μήνα αφού κυκλοφορήσει η 7800 Ultra , θα βγεί η 7800 Ultra Extreme Edition 1TB VRAM , etc.

 

Συμπέρασμα...Αν είσαι αυτού του τύπου , μην πάρεις ποτέ PC...

 

( no offense sotsak )

[ I hope you got my point ]

 

@Perrys: Πες μας πόσα λεφτά διαθέτεις ( maximum ) , τι θες να πάρεις ( Full System με οθόνη , χωρίς οθόνη , etc ) , και με τι ασχολήσαι συνήθως στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν υποθέσουμε οτι θα δωσο 1500 euro γιά καινούργιο pc φτιάξτε μου συνδιασμούς με intel και amd να δούμε τι θα βγεί γιατί είμαι πολύ μπερδεμένος.

 

Χοντρα χοντρα.

 

Athlon 64 3500+ socket 939 = 380e

A8v deluxe = 130e

2x512mb = 160e

9800pro = 230e

 

 

Εβαλα και γυρω τα 120 ευρω ενα καλο κουτι και τροφοδοτικο και 100 ενα dvd-rw. Αν τα παρεις και μεταχειρισμενα πχ την γραφικων και μνημες ολο και κατι θα γλυτωσεις η θα παρεις καλυτερα στα ιδια λεφτα. Και εχεις και το ακρο της τεχνολογιας. Αν θες οθονη και τα λοιπα χωρο σου αφησα αρκετο νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dvd-rw έχω. θέλω κουτί , ενα τροφοδοτικό 400v, πες αυτό θα είναι zalman, motherboard, μνήμες, η κάρτα γραφικών συμφονώ και εγω με 9800 pro.

Φίλε God για motherboard με παίρνει και άλλο. Ο επεξεργαστής μου κάνει αυτός που εγραψες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidh kai egw kapws etsi psaxnomouna,

thn lysh moy thn edwse h gigabyte me ena panexypno mobo

 

http://www.giga-byte.com/Motherboard/Products/Products_GA-8IPE775-G.htm

 

to mono poy allazei apo thn klasikh titan 1000 (chipset I865 PE) einai to socket.

exei socket lga 775 alla me agp kai oxi pci express

 

hdh to doyleyw peripoy ena mhna me ton 540 (3200) ,1024 mnhmh kai mia aplh GF 5500(128) kai petaeiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 

entelws plhroforiaka apo 8ermokrasies:

idle 43-45

full 55-58

 

to synistw anepyfilakta kai to agorasa 98 eyrw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...