Προς το περιεχόμενο

Μετά το ΤΕΙ τι;


Ralfjack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχεις ακούσει κάτι παραπάνω γι' αυτο που ανέφερε ο javanidhs; Δηλαδή την απευθείας (λόγω πτυχίου) κατάταξη στο 3ο έτος του βρετανικού πανεπιστημίου.

 

Μου έδωσε κι άλλες ιδέες αυτό...

 

π.χ σενάριο: παίρνεις το μαστερ 1 χρόνο μετά το ΤΕΙ, και κάνεις αίτηση για ένταξη στο προπτυχιακό πρόγραμμα ενός πολύ καλού πανεπιστημίου (π.χ Manchester, ίσως και Imperial College) σε 2ο ή 3ο έτος. Φαίνεται να αξίζει σαν δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον..............Δεν ξερω τι γινεται με τα master......αλλα μπορω να πω σίγουρα τι γίνεται με τα πτυχια ΤΕΙ........

 

Το πτυχιο απλα ειναι ενα χαρτι ..........εαν ξέρεις την δουλεια σου καλα δεν εχεις να φοβηθεις......απολύτως τιποτα...

 

Ειμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Η/Υ Συστηματων δουλευω απο 1998 μεχρι το 2002 χωρις το πτυχιο.......και απο το 2002 μεχρι σημερα με το πτυχιο ....καμια διαφορα....

 

Αυτο που μετράει είναι οι γνώσεις και οι λύσεις οι οποίες προσφέρεις στην επιχείρηση στην οποία δουλεύεις.........

 

Να μην εφησυχαζεστε και να ενημερώνεστε συνέχεια....με σεμιναρια......με επιπλέον προσόντα (πχ Ξενες γλώσσες.)......και το πτυχιο του ΤΕΙ είναι αρκετο...στην Ελλαδα...

 

Τουλάχιστον δουλεύω απο τα 24 μου συνεχόμενα.........και εχω προυπηρεσία ζηλευτή....

 

Αν έχετε την εντυπωση οτι με τα μαστερ Και όλα τα χαρτιά η επιχείρηση στα 30 σας θα σας πει.........παρε αγορι μου 1500 ευρω ειστε πολυ λαθος...

 

Εγω ξεκινησα με 150.00 Δρχ και τωρα παιρνω 380.000 καθαρα.

 

δεν νομιζω οτι ειναι και ασχημα...Ε?

 

και ξέρω πολλές περιπτώσεις με περισσότερα λεφτα......... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλαδή The_player κατάφερες σε 6 χρόνια να αυξήσεις το μισθό σου σχεδόν 2.5 φορές! Εντυπωσιακό! Σε ποιον τομέα απασχολείσαι; Η/W υπολογιστών;

 

silent power εννοείται. Μιλάμε για 7-7.5+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει όποιος τελείωσει ΤΕΙ να πάει Αγγλία για master? Εγώ τελείωσα ΤΕΙ και με δεχτήκανε στο Πανεπιστήμιο Πειραιά για master!Σκεφτόμουνα παλιότερα να δώσω κατατακτήριες αλλά μάλλον είναι τσάμπα κόπος.....αν και τώρα πια μπαίνεις το 5ο εξάμηνο του Πολυτεχνείου αν είσαι από ΤΕΙ με το νέο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ripperakos από ποιό τμήμα είσαι και για ποίο master σε δεχτήκανε; Απ' όσο ξέρω είναι εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να μπει απόφοιτος ΤΕΙ σε Πανεπιστήμιο για master. Κι αυτό γιατί δεν υπολογίζουν τα ΤΕΙ σαν ισότιμα και προτιμούν να βάζουν τα δικά τους παιδιά :(

 

Στην καλύτερη περίπτωση να σου πουν "ναι θα γίνεις δεκτός, αφού όμως παρακολουθήσεις αυτά τα x μαθήματα" - όπου x=8 ή 10 και δε συμμαζεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia dwse mas plhrofories ripperakos.Me ti bathmo ebgales th sxolh.To oti mpaineis sto polytexnio sto 5 examhno pisteuw einai arketa kalo alla protimw na kanw prwta to master kai meta na mpw sto polytexnio.Oi katatakthries exetaseis gia na mpeis sto polytexnio einai dyskoles?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σκέφτομαι τη δουλειά έξω, ιδίως Γερμανία-Αγγλία (λόγω μισθών αλλά και προϋπηρεσίας).

 

Mhn 3egelieste apo tis diafores mis8wn meta3y xwrwn. Paizei megalo rolo kai h diafora tou kostous zwhs. Gia paradeigma, o vasikos mis8os pou dinoun sto londino ftanei me megala zoria se kapoion pou menei monos tou se kapoia kalh perioxh. Gi afto e3allou polles etairies kai panepisthmia exoun 8espisei to "London weighting" pou einai ena mikro epidoma to xrono gia na antista8mistei o mis8os se sxesh me to terastio kostos zwhs sto Londino. Epishs kai o foros sthn agglia einai arketa tsouxteros afou einai synh8ws 22%.

 

Εχεις ακούσει κάτι παραπάνω γι' αυτο που ανέφερε ο javanidhs; Δηλαδή την απευθείας (λόγω πτυχίου) κατάταξη στο 3ο έτος του βρετανικού πανεπιστημίου.

 

Μου έδωσε κι άλλες ιδέες αυτό...

 

π.χ σενάριο: παίρνεις το μαστερ 1 χρόνο μετά το ΤΕΙ' date=' και κάνεις αίτηση για ένταξη στο προπτυχιακό πρόγραμμα ενός πολύ καλού πανεπιστημίου (π.χ Manchester, ίσως και Imperial College) σε 2ο ή 3ο έτος. Φαίνεται να αξίζει σαν δυνατότητα.

[/quote']

 

Den 3erw kata poso mporei na ginei afto pou leei o javanidhs. Isws na einai efikto, den to exw psa3ei. An omws pareis master, tote to vlepw adynato na se dextei to opoiodhpote panepisthmio ston 2o h 3o xrono spoudwn, panw sto antikeimeno pou exeis kanei MSc. Afto giati, asxeta me to epipedo tou panepisthmiou pou 8a pareis MSc, ola ta panepisthmia anagnwrizoun pws exeis epipedo spoudwn MSc.

 

Afto pou exw na proteinw einai na psa3eis na vreis ena MSc sthn Agglia, h kai sthn Ellada an se endiaferei kapoio ekei. Prepei omws na sou eysthsw thn prosoxh sto 8ema tou va8mou.

Kapoio metrio panepisthmio 8a se dextei akoma kai me xamhlo va8mo TEI. Kapoio kaloutsiko panepisthmio 8a apaithsei afto pou lene edw 2.1 h alliws sta "ellhnika" 6.5. Ta poly kala panepisthmia 8a 8elhsoun 1st class h alliws sta "ellhnika" 7. Epishs to epipedo tou panepisthmiou ka8orizei kai to epipedo twn agglikwn pou 8a apaithsoun. Synh8ws zhtane IELTS 6 alla kapoia kala panepisthmia zhtoun IELTS 7. Epishs dexontai kai TOEFL (560 synh8ws alla ta kala zhtoun 600) kai Proficiency, alla afto 8a prepei na to exeis parei nomizw mexri 5 xronia prin thn aithsh. Tsekare gia ka8e periptwsh to ekastote panepisthmio.

 

Afhsa teleftaio to 8ema ths epiloghs tou MSc pou 8a kaneis. Kalws h kakws polys kosmos paei gia to MSc pou 8elei o laos, pou exei perash, pou tou eipe h mama tou... OK, dekta ola afta, omws... mhn kaneis kati pou de 8a se endiaferei! Psa3e kala ta MSc pou yparxoun kai epele3e oxi mono apo ton titlo alla kai apo ta ma8hmata pou didaskontai. 8a einai poly kako na pas gia ena MSc pou 8a exei poly programming (pou etsi 8a elpizeis dhladh) kai ta perissotera ma8hmata na einai 8ewritika me apotelesma na se kourasei.

 

To MSc einai e3eidikeysh, alla parallhla de shmainei pws 8a vreis panw se afto douleia meta.

 

Sthn Ellada, ap oso gnwrizw, tous endiaferei na 3ereis th douleia sthn pra3h kai to typiko meros tous endiaferei mono sto logistirio pou 8a par8ei h apofash tou mis8ou sou. Ara, an 3ereis th douleia den exeis na fovh8eis tipota. Asxeta loipon me to MSc pou 8a pareis, ma8e kala th douleia pou skeftesai na zhthseis meta. Mhn meneis se afta pou sou ma8ainoun. Ta panepisthmia apla mas deixnoun to dromo. Einai ka8ara diko mas 8ema an 8a meinoume ekei h an 8a paroume to dromo na pame parapera. H pleiopshfia menei se afta pou didasketai, isws oute kan se afta, afou oloi ta ma8hmata 8eloun na perasoun na paroun to "xarti". Etsi vgainoun sthn agora ergasias kai ta vriskoun mpastounia giati 8a prepei na ma8oun xiliades pragmata pou sth diadikasia ths foithshs eixan apeiro xrono na to kanoun ;)

 

Protash mou loipon einai na "xtyphseis" ena MSc sthn Agglia se kapoio kalo panepisthmio. Lista twn panepisthmiwn sxetika me tis "epidoseis" tous kai analogika me tis apaithseis tous 8a vreis stous Times sto Good university guide. Mh fovh8eis na kaneis aithsh se megalo panepisthmio, an se endiaferei to master tou. An exeis 6.5 steile mia aithsh. Den exeis na xaseis tipota!

 

Filika

Dionisos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you very much Dionisos! Ησουν κατατατοπιστικότατος! Ισως να είναι και το οτι υπάρχουν πολλοί αλαζόνες στο θέμα των σπουδών και να με έχουν επηρεάσει αυτοί...δεν ξέρω.

 

Ακούω εδώ και χρόνια: αυτός πέρασε σε ΑΕΙ με 18.000 μόρια. Είναι σαφώς καλύτερος από τον άλλο του ΤΕΙ με 13.000 μόρια... και κανένας δεν κάνει τον κόπο να ψάξει τι διδάσκονται αυτοί οι δύο μέσα στις σχολές και τί έχουν μάθει όταν πλέον βγούν στην αγορά.

 

Ισως η ελλήνική κοινωνία το έχει ανάγκη να δημιουργεί τέτοιους διαχωρισμούς για να ικανοποιούν κάποιοι το εγώ τους...και μετά γινόμαστε εμείς κομπλεξικοί...

 

Ισως τελικά "οι πανελλαδικές εξετάσεις να μη διαχωρίζουν τους φοιτητές από τους βάρβαρους" όπως πολύ πετυχημένα είχε γράψει κάποιος σε ένα forum....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποθεση για την μετατροπη του πτυχιου TEI σε BSc εχω παραδειγματα ανθρωπων που το εκανα....

 

μπορεις παραλληλα με τις αιτησεις για MSc και ισως σε μερικα πανεπιστημια πιο κατω στην λιστα.. να στειλεις ενα email στον υπευθυνο για τα προπτυχιακα! και για να του εξγησεις την κατασταση..και φροντισε να του τα πεις ωραια! Αν επισης υπαρχει καποιος καλος καθηγητης στο ΤΕΙ που μπορει να εχει καποια κονε σε αγγλικο πανεπιστημιο..τοτε ειιναι ακομα πιο ευκολο.

 

οι διαχωρισμοι στην ελλαδα ηταν και θα ειναι παντα μαζι μας..οσο πιο γρηγορα τουε ξεπερασεις σαν ιδεα..τοσο καλυτερο για σενα..ο δικος σου στοχος θα ειναι παντα η δικη σου..καλυτερευση και η εξασφαλιση καλυτερου μελλοντος...τωρα το τι θα λενε καποιοι ...ειναι ασχετο..συνεχεια θα λενε...

 

καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Η/Υ Συστηματων δουλευω απο 1998 μεχρι το 2002 χωρις το πτυχιο.......και απο το 2002 μεχρι σημερα με το πτυχιο ....καμια διαφορα....

Τουλάχιστον δουλεύω απο τα 24 μου συνεχόμενα.........και εχω προυπηρεσία ζηλευτή....

Αν έχετε την εντυπωση οτι με τα μαστερ Και όλα τα χαρτιά η επιχείρηση στα 30 σας θα σας πει.........παρε αγορι μου 1500 ευρω ειστε πολυ λαθος...

Εγω ξεκινησα με 150.00 Δρχ και τωρα παιρνω 380.000 καθαρα.

συμφωνω με αυτα, για την είσοδο στην αγορά και τα πρώτα χρόνια.

Στην πληροφορική υπάρχει έλλειψη ατόμων ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝΕ (και πλεόνασμα ατόμων που λένε οτι ξέρουνε).

οποτε φυσιολογικά μια ιδιωτική εταιρεία, που δεν έχει δεσμεύσεις τυπου ΑΣΕΠ και συντεχνίες,

θα δώσει πιο εύκολα αύξηση σε εναν δικό της υπάλληλο που εχει αποδείξει οτι ξερει (και φοβαται οτι μπορει να φυγει αλλιως), παρα να ξαναρισκαρει την προσληψη νέου,

καθως και πιο εύκολα θα προσλάβει εναν απο ΤΕΙ με 1-2 χρόνια εμπειρια (σου λεει, κάποιος τον εμπιστεύτηκε πριν απο μένα, και κάτι έκανε, δεν ειναι εντελως ρισκο), παρά εναν απο ΑΕΙ με μηδέν εμπειρία.

 

Αλλα η αυξησεις που παίρνεις ειναι φυσιολογικά απότομες τα πρωτα χρόνια. τα χαρτιά μετράνε στα επόμενα ώριμα χρόνια για προαγωγές, αλλαγες καθηκόντων, μεταπίδηση σε άλλη εταιρεία.

 

πχ. εστω οτι εισαι προγραμματιστής.

ο ένας ειναι αποφοιτος ΙΕΚ Ξυνή, και 15 χρόνια εμπειρία.

ο άλλος απο ΑΕΙ με μάστερ, 7-9 εμπειρια.

μια εταιρεια που θελει προγραμματιστές δεν θα ψαξει εκει, αφου βρίσκει ατομα με 2-4 χρόνια, και λιγοτερες απαιτησεις. αυτους τους δυο θα τους θέλει για καποια ανωτερη θεση, να διευθυνουν ομαδα. Δεν θα δωσει 2000-4000 ευρω για να γραφεις κώδικα. Τα δινει για να σχεδιάσεις μια εφαρμογή, να ξερεις να διοικεις κόσμο, και να εχεις και αποψη στα κοστολογικά. πιο πιθανο ειναι να προτιμησει τον 2ο.

οταν θα εισαι σε ηλικιες 35-50 ετών, δεν ειναι "απλα χαρτιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στις επομενες ημερες θα μου απαντησουν απο μια εταιρια για το αν θα με παρουν για δουλεια. εχω πτυχιο ΤΕΙ ηλεκτρολογιας και Msc απο αγγλικο πανεπιστημιο (σχετικο με τη δουλεια που ζητανε). Επειδη ειναι η πρωτη μου δουλεια εχω μια συγχυση σχετικα με τον μισθο. any advice? δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα αν με παρουν θα ειμαι 'προισταμενος' σε καποιο τεχνικο.

thanx in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ralfjack :

Vasika borei to ptixio toy TEI h ATEI (opos thes pesto) na min akoygete kai toso kala , alla sigoura me ena xarti apo kapio metaptixiako toy eksoterikou sigoura kaneis de tha kitaksei kai poli to ptixio sou apo to TEI. Arkei vevea na einai to metaptixiako apo kapio poli gnosto kai organomeno idrima !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...