Προς το περιεχόμενο

Μετά το ΤΕΙ τι;


Ralfjack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

απο τα επισημα site των πανεπιστημιων..πηγαινεις στις σελιδες..ποθ ειναι για καθε μεταπτυχιακο ..και παντα σχεδον παντα εχει...ενοτητα...Requirement..academic requirements κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Symfwnw apolyta me ton filo mpentenis , kai gw mia apo ta idia, teliwsa to iek kai meta strato , amesws meta to strato vrhka douleia se mia arketa megalh etairia kai ergazomai mexri twra se ayth. Oi etairies den koitazoun mono ta xartia filtatoi. Poio poly thn endiaferei h proyphresia kai oxi h xartoura. Symfwnw ta XARTIA EINAI APARAITHTA alla an pas sta 30 sou na doulepseis se mia etairia kai ena karo xartia na exeis xwris proyphresia 8a sou poun na ksekinhseis me ena vasiko mis8o gyrw sta 700 euro 8a sou kanoun mia wraia 2-4-6 symvash kai vlepoun. Sthn ellada dysthxws metraei h EMPEIRIA KAI TO VYSMA :)

 

filika panta

 

* OLA TA PARAPANW APOTELOUN PROSWPIKH MOU APOPSH *

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είσαι φίλε μου!

Τα Τ.Ε.Ι. είναι μια χαρά!

Μην ξεχνάς οτι είναι Α.Τ.Ε.Ι. (Ανώτατα δηλαδή).

Αν κάνεις το MSc σου θα σαι μια χαρούλα!

 

Μόνο στον ιδιωτικό τομέα θα συναντήσεις ίσως κάποια προκατάληψη, αλλά και αυτή σπάνια αφού ως γνωστόν οι σχολές πληροφορικής στα Τ.Ε.Ι. (έχω μία 1η ξαδέλφη που παίρνει τώρα το πτυχίο) είναι καινούργιες και αρκετά καλά οργανωμένες! Απλά πρόσεξε τι MSc θα κάνεις. Κάνε καλύτερα κάτι συγκεκριμένο, παρά κατι γενικό (π.χ. αν δέις MSc Computer Science ή MSc Multimedia, εγώ θα προτιμούσα το 2ο από το 1ο που είναι πολύ γενικό και είναι περίπου σε τίτλο, ότι θα ναι και το πτυχίο σου στα Τ.Ε.Ι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Symfwnw apolyta me ton filo mpentenis ' date=' kai gw mia apo ta idia, teliwsa to iek kai meta strato , amesws meta to strato vrhka douleia se mia arketa megalh etairia kai ergazomai mexri twra se ayth. Oi etairies den koitazoun mono ta xartia filtatoi. Poio poly thn endiaferei h proyphresia kai oxi h xartoura. Symfwnw ta XARTIA EINAI APARAITHTA alla an pas sta 30 sou na doulepseis se mia etairia kai ena karo xartia na exeis xwris proyphresia 8a sou poun na ksekinhseis me ena vasiko mis8o gyrw sta 700 euro 8a sou kanoun mia wraia 2-4-6 symvash kai vlepoun. Sthn ellada dysthxws metraei h EMPEIRIA KAI TO VYSMA :)

 

filika panta

 

* OLA TA PARAPANW APOTELOUN PROSWPIKH MOU APOPSH *[/quote']

Συμφωνώ απλά δεν χρειάζεται να πας στα 30 σου για δουλειά άλλα στα 25-26. Ακόμα αν πας για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και πιάσεις εκεί μια δουλειά έρχεσαι εδώ στα 30 με καλή προυπηρεσία.

Πάντως και τα χαρτιά σε πολλές περιπτώσεις βοηθάνε στην πρόσληψη αλλά και στο να "ανεβεις" πιο γρήγορα. Και επειδή στην Ελλάδα υπάρχει όπως το είπες προκατάληψη και άγνοια, σε πολλούς αλλιώς φαίνεται ένας τελειόφοιτος της Χ σχολής και αλλιώς τελοιόφοιτος της ίδιας σχολής με ένα master (ας είναι και στο Τατζικιστάν). Βέβαια σε σοβαρές δουλειές και θέσεις μετράνε πολλά και με πιο λογικά κρητήρια...

 

Αν δεν καθυστερήσεις με τα πτυχία όλα καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wraeththu αυτό ακριβώς ήταν η απορία μου. Σε κάποιο πίνακα είχα δει αυτή την ανάλυση βαθμολογιών αλλά δε τη θυμόμουν....

 

Απ' όσο γνωρίζω στο δημόσιο το MSc μετράει από την άποψη ότι σου δίνει προτεραιότητα και βεβαίως διότι αυξανει το μισθό (περισσότερα προσόντα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An kai dne eimai idikos se auto to 8ema(eimai stin arxi akoma)... min koblareis me ta AEI kai TEI Kane oti exeis na kaneis meta apo auto kai na ksereis oti ama eisai kalos se auto pou kaneis to TEI kai to AEI dn exoun diafora.

 

Tora gi auto pou eipe o mpedenis... Sevasto opos kai h gnomi tou ka8enos. Aplos Allos den exei provlima me to na pernei 700, 800,900 euro to mina. Allos borei na 8elei 2.000 kai pano.

Ego prosopika den volevomai me enan aplo mis8o kai ta 1.500 euro to mina meta apo merika xronia douleias 8a mou fenodousan liga...

Gousta einai auta! :P

Kali tuxi se oti kai na kaneis file RalfJack!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ unre@al. Οπως το είπες, για κομπλάρισμα πρόκειται - το οποίο σχεδόν έφυγε με όλα όσα διάβάζω σ' αυτό το thread...

 

Nαι, σίγουρα οι μισθοί είναι θέμα ΚΑΙ υποκειμενικό...απο εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας ο καθένας, το βέλτιστο δυνατό για την πορεία του... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδωσα κατατακτήριες και πηγα απο ΤΕΙ λoγιστικής σε Εφαρμοσμένη πληροφορική μακεδονίας.

 

Πρωτα απ'όλα ειναι 3 χρόνια τον 1ο στον χαριζουνε. Μπαινεις στο 4ο εξαμηνο και χρωστας 3ο και 4ο δηλαδη αν εισαι τσακαλος βγαζεις την σχολη στα 2 χρονια απο τοτε που μπηκες (αν ειναι τετραετης)

 

Αποψη μου αξίζει μόνο αν θελεις να αλλάξεις κατευθυνση (καπως σαν και εμενα). Αλλα να πας απο ΤΕΙ πληροφορικης σε ΑΕΙ πληροφορικης , τζαμπα το κανεις. κανε ενα μαστερ και μην εχεις κομπλεξ.

 

αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδωσα κατατακτήριες και πηγα απο ΤΕΙ λoγιστικής σε Εφαρμοσμένη πληροφορική μακεδονίας.

 

Πρωτα απ'όλα ειναι 3 χρόνια τον 1ο στον χαριζουνε. Μπαινεις στο 4ο εξαμηνο και χρωστας 3ο και 4ο δηλαδη αν εισαι τσακαλος βγαζεις την σχολη στα 2 χρονια απο τοτε που μπηκες (αν ειναι τετραετης)

 

Αποψη μου αξίζει μόνο αν θελεις να αλλάξεις κατευθυνση (καπως σαν και εμενα). Αλλα να πας απο ΤΕΙ πληροφορικης σε ΑΕΙ πληροφορικης ' date=' τζαμπα το κανεις. κανε ενα μαστερ και μην εχεις κομπλεξ.

 

αυτα :)[/quote']

 

Οσο περισσότερο το σκέφτομαι alex_000 τόσο περισσότερο συμφωνώ με την πλειονότητα όσων συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση. Το master είναι η πιο συμφέρουσα λύση για μένα που ενδιαφέρομαι να παραμείνω στον τομέα ΙΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα πτυχία και να έχεις είναι τρομερά σημαντικό να έχεις και εργασιακή εμπειρία.

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο να φας χρόνια (ενώ έχεις ήδη πτυχίο ΤΕΙ πληροφορικής) για να αποκτήσεις πτυχίο ΑΕΙ. Το Msc, ναι, χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι και εγώ για μεταπτυχιακό στην Αγγλία, στις τηλεπικοινωνίες.

Το προβλημά μου είναι οτι έχω το Cambridge Lower, και χρειάζομαι σίγουρα ένα καλύτερο δίπλωμα αγγλικών.

 

Cambridge i Michigan(Αγγλικό ή Αμερικάνικο?), Advanced ή Proficiency?

To αμερικάνικό Michigan είναι πολύ πιο εύκολο και ισότιμο΄με το Cambridge μου είπαν...

 

 

HEEEEEEELP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...