Προς το περιεχόμενο

Μετά το ΤΕΙ τι;


Ralfjack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μετρανε οι συστασεις... καλο ειναι να εχεις ..κατι καλο!

μιας και ο καθηγητης ειναι παλιος γνωριμος φυσικα η ολη διαδικασια ειναι πιο ευκολη..ισως θα μπορουσε μαλιστα να σε βοηθησει..και στην προταση που εκανα πιο πανω για BSc. οπως και να εχει

 

καλη τυχη..και ελπιζω να περασεις καλα!

 

Thanks javanidhs, για όλες τις πληροφορίες και τη βοήθεια που προσέφερες!

 

Θα το ψάξω το ζήτημα, θα μιλήσω και με τον καθηγητή και θα καταλήξω σε καποια απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

xaotikos το έχω υπόψην μου οτι θέλουν 2 συστάσεις στις περισσότερες περιπτωσεις απλώς δεν είχα υπ' όψιν μου οτι μπορεί να παίξει τόσο σημαντικό ρόλο στην επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο topic... από τα καλύτερα που έχω διαβάσει, ομολογουμένως... ωραίες απόψεις και συμφωνώ σχεδόν με όλες από αυτές... Στο θέμα τώρα...

Ο διαχωρισμός μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ υπάρχει... μάλιστα τώρα που έγραφα στο word το ΤΕΙ μου το βγάζει με κόκκινη γραμμή, ενώ το ΑΕΙ όχι, οπότε ακόμα και η ms συμφωνεί με τον διαχωρισμό και δεν αναγνωρίζει τα ΤΕΙ... μιλώντας τώρα γενικότερα θα πω ότι ο καθένας πρέπει να κάνει και να προχωράει μέχρι εκεί που έχει ανάγκη και να μην πιέζεται με σπουδές παραπάνω απʼ όσο μπορεί να αντέξει... Το να πάρει κανείς MSc, PhD και postDoc κ.τ.λ. δεν λέει τίποτα αν δεν αγαπάει αυτό που κάνει και δεν έχει σκοπό να το χρησιμοποιήσει στο μέλλον... με το να τα κάνεις όλα αυτά μόνο και μόνο για να νιώσεις σιγουριά στο τέλος θα ανακαλύψεις ότι υπάρχει κάποιος πολύ καλύτερος από εσένα με το 1/3 των σπουδών σου, γιατί αυτός θα το αγαπάει και θα έχει περισσότερες γνώσεις λόγο της ενασχολίας του... οι γνώσεις τώρα δεν έρχονται μόνο από τις σπουδές, αλλά και από την ενασχόληση... τι να το κάνεις να ξέρεις 15 θεωρίες και κάποιος που δεν τις σπούδασε να τις ξέρει ήδη από την δουλειά του και μάλιστα ξέρει πώς να τις χρησιμοποιεί...

Πιστεύω ότι μέχρι ένα MSc είναι καλό να προχωρήσει κάποιος ο οποίος κατέχει καλά το αντικείμενό του και θέλει κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις σε έναν τομέα που θέλει να ακολουθήσει... τώρα τα διδακτορικά και τα λοιπά δεν είναι για να βρει κάποιος δουλειά, είναι για να ασχοληθεί κάποιος ερευνητικά και ακαδημαϊκά, μέχρι εκεί όμως... το διδακτορικό μπορεί να μην σου προσφέρει καν δουλειά, ίσα-ίσα να στην στερήσει... η πολύ εξειδικευμένη γνώση δεν έχει απολύτως καμία εφαρμογή στην τεχνολογικά πραγματικότητα, έχει μόνο εφαρμογή στην έρευνα και ως γνωστών πολλοί λίγες εταιρίες στην Ελλάδα κάνουν έρευνα στην τεχνολογία, εξαιρούνται οι ιατρικές έρευνες που είναι πολύ μπροστά... άρα κανείς δεν θα πληρώσει το PhD χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί, το πολύ-πολύ να του δώσει τα ίδια λεφτά με το MSc και μια προτεραιότητα στην πρόσληψη...

Γενικά, γνώμη μου είναι να μην γίνονται άσκοπες σπουδές, ο χρόνος είναι πολύτιμος... αν αγαπάει κάποιος την επιστήμη του και γουστάρει να είναι καμένος με αυτήν ας τα κάνει για να νιώσει κατʼ αρχήν αυτός καλά, αλλιώς καλύτερα να μπει κανείς στην αγορά εργασίας και να μην χάσει χρόνο... έτσι θα φτιαχτεί πιο γρήγορα και θα είναι ανεξάρτητος νωρίτερα... είναι σκληρό να λες στα 30+ ότι βγαίνεις για δουλειά και να παίρνεις τα ίδια λεφτά με αυτόν που δούλευε από τα 23 και έχει φτιαχτεί μέσα σε αυτά τα χρόνια... μόνο αυτός που το είχε καύλα να τα κάνει όλα αυτά δεν θα τον πειράξει και θα προχωρήσει χρησιμοποιώντας τα φόντα και τις γνώσεις του...

Γενικά κάνουμε αυτό που θέλουμε για να νιώσουμε εμείς καλά και να είμαστε ευτυχισμένοι και δεν χρειάζεται να μετανιώνουμε για τις κινήσεις μας... είναι δυστυχία να κάνεις πράγματα υποχρεωτικά με γνώμονα τα λεφτά, γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έρθουν και ποτέ... λίγα και να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου με τις επιλογές σου και αν έρθουν ποτέ και τα λεφτά δεν θα σε χαλάσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos το έχω υπόψην μου οτι θέλουν 2 συστάσεις στις περισσότερες περιπτωσεις απλώς δεν είχα υπ' όψιν μου οτι μπορεί να παίξει τόσο σημαντικό ρόλο στην επιλογή...

 

τυπικη διαδικασια! Εγω τις δικες μου τις εγραψα μονος μου, τις πηγα στους καθηγητες και τις υπογραψαν, ο ενας ουτε καν τη διαβασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά φαίνονται τα όσα γράφεις Jaco και τεκμηριωμένα. Oπως είπα και προηγουμένως με άλλα λόγια, είναι θέμα ανασφάλειας σχετικά με το διαχωρισμό ΑΕΙ-ΤΕΙ (ίσως σωστότερα: Πανεπιστημίων-ΤΕΙ). Επειδή δεν έχω βρεθεί στην αγορά εργασίας (παρα μόνο part time σε άσχετους με Η/Υ κλαδους), δεν είχα γνώση του πως λειτουργεί το όλο σύστημα...

 

Το διδακτορικό, ίσως να μετράει (και να ανταμείβει οικονομικά) όσον αφορά κάποιες μεγάλες, συνήθως πολυεθνικές επιχειρήσεις...Για τη μέση ελληνική επιχείρηση όμως είναι σίγουρα πεταμένος χρόνος...ούτε θα αξιοποιηθεί ούτε θα ανταποδώσει...

 

Το master όμως που είναι μια πρώτου επιπέδου εξειδίκευση, φαίνεται να είναι αρκετά χρήσιμο, ιδίως να σκοπεύεις να ασχοληθείς με το αντικείμενο του πτυχίου...

 

razkal, αυτό εξαρτάται από τον καθηγητή. Εχω ακούσει κάποιους να τονίζουν πως δε δίνουν σύσταση σε φοιτητή που δε θεωρούν αξιόλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο: τι σημαίνουν οι έννοιες second ή first class honours degree; Πως αντιστοιχίζονται (σε ποιες αντιστοιχούν δηλαδή) με τις βαθμολογίες στα ελληνικά ιδρύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos το έχω υπόψην μου οτι θέλουν 2 συστάσεις στις περισσότερες περιπτωσεις απλώς δεν είχα υπ' όψιν μου οτι μπορεί να παίξει τόσο σημαντικό ρόλο στην επιλογή...

 

τυπικη διαδικασια! Εγω τις δικες μου τις εγραψα μονος μου' date=' τις πηγα στους καθηγητες και τις υπογραψαν, ο ενας ουτε καν τη διαβασε![/quote']

 

Δεν έχει σημασία ποιος τις έγραψε αλλά ποιος τις υπέγραψε και τι γράφει για εσένα. Όπως είπε και ο φίλος υπάρχουν καθηγητές που είτε πρέπει να έχεις κάνει διπλωματική σε αυτούς είτε πρέπει να είσαι κορυφή για να σου δώσουνε συστατική. Εξαρτάται βέβαια και που θέλεις να την χρησιμοποιήσεις. Σε μερικές σχολές ο κύκλος είναι μικρός οπότε παίζουν ρόλο και τα ονόματα των καθηγητών...

 

Γενικότερα τώρα, το MSc είναι ένα χαρτί πέρα από το BSc και έχει συνήθως αντίκρισμα. Κάποιες ευκαιρίες παραπάνω ιδίως σε δημόσιο τομέα + μερικοί σε βλέπουν με ποιο σοβαρό μάτι αν έχεις κάτι πάνω από το BSc. Πάντα όμως μετράνε οι γνώσεις, όσα χαρτιά και να έχεις.

 

Το PhD είναι καθαρά ερευνητικό με σκοπό κυρίως διδακτικό (στην Ελλάδα αφού η έρευνα είναι κοντά στο 0).

Μην ξεχνάτε ότι υπάρχει και το OverQualified στα επαγγέλματα δηλαδή να έχεις περισσότερα από όσα ζητάνε οι εταιρίες και έτσι να μην τους συμφέρει να σε πάρουνε (γιατί θα πρέπει να σε πληρώνουν γιαυτα). Βέβαια μπορείς να κρύψεις κάποιο πτυχίο όμως έχει επιπτώσεις (δηλαδή μπορείς να το "παρουσιάσεις" ξανά μετά από μερικά χρόνια)

 

Τα first και second honours μην τα κοιτάς για τα αγγλικά πανεπιστήμια. Αν δεν κάνω λάθος είναι διαβαθμίσεις του στυλ "Άριστα" "λείαν καλώς" κλπ. Εσύ ρώτα τι βαθμό ζητάνε με άριστα το 10. Συνήθως με βαθμό κοντά στο 7 και λίγο πιο πάνω πάς σχεδόν παντού (εκτός από κάτι UCL, MIT και τέτοια που είναι ανεβασμένα)

 

Πάντως αν σου αρέσει να συνεχίσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού καλό θα ήταν να το παλέψεις (νωρίς να το σκέφτεσαι βέβαια) ώστε να δουλέψεις έξω για λίγο καιρό (πολλές φορές βοηθάει και το πανεπιστήμιο σε αυτό). Είναι μια καλή προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το διδακτορικό δεν σημαίνει ότι θα γίνεις καθηγητής έτσι κιαλλιώς. Απλά είναι απαραίτητο (νομίζω και στα ΤΕΙ - διορθώστε με αν κάνω λάθος) προσον πλέον για να γίνεις μόνιμος καθηγητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos έχεις δίκιο...Οι καθηγητές, οι αναπληρωτές και οι επίκουροι ΤΕΙ πρέπει να έχουν διδακτορικό. Μόνο οι Καθ. Εφαρμογών μπορούν να έχουν απλώς μεταπτυχιακό. Αλλα προηγούνται οι PhD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----------Τα first και second honours μην τα κοιτάς για τα αγγλικά πανεπιστήμια. Αν δεν κάνω λάθος είναι διαβαθμίσεις του στυλ "Άριστα" "λείαν καλώς" κλπ. Εσύ ρώτα τι βαθμό ζητάνε με άριστα το 10. Συνήθως με βαθμό κοντά στο 7 και λίγο πιο πάνω πάς σχεδόν παντού (εκτός από κάτι UCL, MIT και τέτοια που είναι ανεβασμένα)

 

Πάντως αν σου αρέσει να συνεχίσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού καλό θα ήταν να το παλέψεις (νωρίς να το σκέφτεσαι βέβαια) ώστε να δουλέψεις έξω για λίγο καιρό (πολλές φορές βοηθάει και το πανεπιστήμιο σε αυτό). Είναι μια καλή προϋπηρεσία.------------

 

Δηλαδή το first class honours θεωρείται άριστα; Δηλαδή πάνω από 8-8.5;

Γιατί το 7 σίγουρα δεν είναι άριστα. Εχω δει πανεπιστήμια όπως τo Manchester, να ζητάνε first class...Είχα την εντύπωση πως σήμαινε από 7 και πάνω...Και το second class 6.5-7.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το first class honours θεωρείται άριστα; Δηλαδή πάνω από 8-8.5;

Γιατί το 7 σίγουρα δεν είναι άριστα. Εχω δει πανεπιστήμια όπως τo Manchester' date=' να ζητάνε first class...Είχα την εντύπωση πως σήμαινε από 7 και πάνω...Και το second class 6.5-7.0.[/quote']

 

To 7 με 8 που ανηκει ομως? 1rst or 2nd class?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας γελάσω πάντως έχω δει πανεπιστήμια που στα qualifications ζητάνε 1st,2nd honours degree και να κάνεις αίτηση σου λένε πάνω από 50% δηλαδή 5 ή δέχονται με 6 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...