Προς το περιεχόμενο

MacOs Vs Windows


Sreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ibook αλλά έχω έναν μεγάλο προβληματισμό.

Είμαι τελειόφητος πληροφορικής και σκέφτομαι αν με τα Mac θα έχω συμβατότητα

με τις εφαρμογές που θα χρησιμοποιώ. Επιπλέον δεν θα ήθελα να πληρώνω για

εφαρμογές που στα win θα τις έβρισκα δωρεάν (με διάφορους τρόπους).

Ξέρει κανείς που θα μπορούσαν βρω προγράμματα για Mac...

Ο εξομειωτής που υπάρχει για win είναι λειτουργικός? Θα μπορούσα να τον χρησιμοποιώ σε οποιαδήποτε εφαρμογή??? Καταλάβατε ελπίζω τις ανησυχίες μου και θα ήθελα κάποιοσ να με διαφωτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο εξομοιωτής είναι λειτουργικός αλλά θέλει κάποια ισχύ και αρκετή μνήμη. Εφαρμογές για συμβατότητα υπάρχουν αρκετές (πχ το Word και το υπόλοιπο Office).

 

Τώρα κατά πόσο θα βρεις προγράμματα (γιατί προγράμματα, δόξα τω θεώ υπάρχουν μπόλικα), ρώτα τον 'τοπικό σου dealer'. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι κινητρα εχεις να παρεις mac?

το κοστος του; τη συμβατοτητα; την ανοιχτη αρχιτεκτονική; την ομορφη εμφάνιση; ή πρέπει να δουλευεις οπωσδηποτε σε καποιο σοφτγουερ που βγαινει μονο σε μακ λογω δουλειας;

 

πες σε τι προγραμματα θα δουλευεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύεις εφαρμογές γραφείου, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα μιας και το Microsoft Office υπάρχει και για Mac OS.

Και μάλιστα η έκδοση 2004!!!!

http://www.microsoft.com/mac/downloads.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw phra ton aprilio ena powermac g4 @ 1,25ghz me 2 sklhrous kai 768mb mnhmh. H times olwn twn apple einai tsouxteres kai oxi mono gia paradeigma h kentrikh monada h to laptop alla ta ACCESORIES h to EPIPLEON hardware. To mac os X (pleon sthn ekdosh 10.3.5) einai safws anwtero apo ta windows xp kai apo ka8e ekdosh windows.

 

Den 8a sou proteina pantws na pareis apple. Kai ayto giati kataxrhn 8a ais8anesai "monos" , dhladh den 8a mporeis na pareis gia paradeigma ena programma apo to filo sou (pou exei pc) kai na to valeis sto mac. Dyskolo einai epishs sthn arxh na vreis kai "phgh" me programmata.

 

O emulator gia pc (virtual pc ths microsoft) einai 3 laloun kai dyo xoreyoun :D Dhladh ti 8elw na pw... einai mia xara kanei ta panta alla pws katafernei o emulator na vlepei ton powerpc ths ibm san Celeron den mporw na katalavw Oute kan san pentium 3 :shock: :shock:

 

 

@Paladin-}LoA{- : File mou pisteyw oti den to exeis dokimasei ayto pou grafeis (no offence) , to na metatrepsw ena pc gia paradeigma athlon xp 2600 san ena powerpc g3 tou 1950 einai kati vevaia alla MHN perimeneis na deis to pws pragmatika paei kai pws symperiferetai to mac os x se pragmatiko mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ θα έκανα το αντίθετο..Θα έπαιρνα PC και θα έκανα emulation το MacOSX

 

Με ποιό ακριβώς πρόγραμμα γίνεται αυτό που προτείνεις; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φίλτατε SkYwaLkGR, το 'χω δει το PearPC (από παλιότερο topic εδώ). Απλά ρωτάω γιατί το μέλος Paladin-}LoA{- μίλησε με μπόλικη σιγουριά ότι αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση κι έλεγα μήπως ξέρει κάτι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Είμαι τελειόφητος πληροφορικής...

Το πεδίο στο οποίο ειδικεύεσαι/δουλεύεις/θα δουλέψεις ποιό είναι? Έχει σχέση με Apple συστήματα και εφαρμογές? Πρέπει νομίζω να σκεφτείς και να λάβεις υπ'όψη σου και αυτό. Αν πχ μαθαίνεις και δουλεύεις όλη μέρα σε windows, καλύτερα να πάρεις pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν mac user το μοναδικό πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει στα mac είναι οτι βαριέμαι πολύ.

Δυστηχώς είναι αλήθεια.

 

Είναι ότι πιο βαρετό υπάρχει.

Δεν κολάνε, δεν ρετάρουν, δεν θέλουν update ανα 4 ώρες, δεν αρνούνται να ξεκινήσουν, δεν βγάζουν μηνύματα του στίλ: an eror ocured, ...

 

Αν θέλεις ένα εργαλείο για τη δουλειά σου (εννοείται αν σε ''βολεύουν'' τα προγράμματά του) πάρε mac.

 

Αν θέλεις κάτι να περνάς τις ελεύθερες σου ώρες (και τις νύχτες σου πιθανότατα) πάρε pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήτσος episei den mporeis na pekseis games, den mporeis na valeis oti litourgiko sou katsei...den mporeis na pareis oti hardware goustareis....den mporeis na vreis ena soro vlakioules shareware sto internet na pernas tin ora sou....

 

genika kaneis oti pei i mama aple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας μην αρχίσουμε την αντιπαράθεση Windows vs MacOS ή Apple vs Wintel/AMD γιατί και δεν θα βγάλουμε άκρη και θα τσακωθούμε και θα αναπαράγουμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Και θα ρίξω ban στον Dark_son20, γιατί λέει ανακρίβειες. :)

 

Ας προσπαθήσουμε να αφιερωθούμε σε ό,τι ρωτάει ο Sreak χωρίς αντιπαραθέσεις και ανακρίβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι εγώ είμαι γνωστός θιασώτης της Apple. Γι'αυτό θα σε προ(σ)καλέσω σε μονομαχία κάποια από αυτές τις μέρες, να λυθούν δια παντός οι διαφορές μας... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...