Προς το περιεχόμενο

Diskakia DVD-R


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήρα από την Disc Implex τα Taiyo Yuden DVD-R 4X SPINDLE 100 MAT-SILVER W/O LOGO JAPAN MADE και έκανα δοκιμές με το CDSpeed. Στην πρώτη εικόνα είναι ένα TY γραμμένο σε ταχύτητα 4Χ στην δεύτερη εικόνα ένα TY γραμμένο σε 8Χ και στην τρίτη εικόνα ένα Verbatim γραμμένο σε 8Χ. Εμένα δεν με ικανοποίησαν με αυτά που είχα ακούσει περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Μήπως έπρεπε να πάρω αυτά που ήταν με Logo επάνω; Τα Verbatim παραμένουν για εμένα ακόμη στην πρώτη θέση...

 

 

Το WHITE_CHICKS καλο??? :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα πήρα από την Disc Implex τα Taiyo Yuden DVD-R 4X SPINDLE 100 MAT-SILVER W/O LOGO JAPAN MADE και έκανα δοκιμές με το CDSpeed. Στην πρώτη εικόνα είναι ένα TY γραμμένο σε ταχύτητα 4Χ στην δεύτερη εικόνα ένα TY γραμμένο σε 8Χ και στην τρίτη εικόνα ένα Verbatim γραμμένο σε 8Χ. Εμένα δεν με ικανοποίησαν με αυτά που είχα ακούσει περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Μήπως έπρεπε να πάρω αυτά που ήταν με Logo επάνω; Τα Verbatim παραμένουν για εμένα ακόμη στην πρώτη θέση...

 

Τα εγραψε πολύ καλά, γιατί δεν εμεινες ευχαριστημένος?? Και στα ΤΥ και στα Verbatim πέρνεις το ίδιο average σε PIF 0.02 που ειναι εξαιρετική τιμή. Στη μετρηση PIE τα Verbatim φαινονται ελαφρά καλύτερα, αλλα ετσι κι αλλιως οι τιμές και των ΤΥ ειναι εξαιρετικές (<20 Μ.Ο.)

Εγω τουλάχιστο βλέπω 3 πολύ καλές εγγραφές. Θα εχει πολύ ενδιαφέρον να κρατησεις τα αρχεια αυτά και να ξανακάνεις μετρήσεις στα ιδια δισκάκια μετά από μερικούς μήνες για να βγαλεις και συμπέρασμα για τον ρυθμό γηρανσης του υλικού, μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπέρασμα.

 

Μια τελευταία παρατηρηση, οι μετρησεις που πήρες αναφέρονται στο συγκεκριμένο Writer που έχεις, μπορεί σε αλλα γραφτηρια τα αποτελέσματα να ειναι αναποδα (πχ σε Plextor τα ΤΥ γραφονται καλυτερα)

Η ουσία ειναι οτι με PIE average κατω από 20 εχεις σιγουρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αποτέλεσμα. Επισης λάβε υπόψη σου και τη παραμετρο του κόστους, τα Verbatim κοστίζουν πολλαπλασια από τα Bulk TY 4x.Πιστεύω οτι αν έπερνες 8x θα ειχες καλύτερο αποτέλεσμα, αλλα δεν εχει νοημα να μιλάμε για ακομα καλύτερες εγγραφές από αυτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία παρατηρηση' date=' οι μετρησεις που πήρες αναφέρονται στο συγκεκριμένο Writer που έχεις, μπορεί σε αλλα γραφτηρια τα αποτελέσματα να ειναι αναποδα (πχ σε Plextor τα ΤΥ γραφονται καλυτερα)

Η ουσία ειναι οτι με PIE average κατω από 20 εχεις σιγουρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αποτέλεσμα. Επισης λάβε υπόψη σου και τη παραμετρο του κόστους, τα Verbatim κοστίζουν πολλαπλασια από τα Bulk TY 4x.Πιστεύω οτι αν έπερνες 8x θα ειχες καλύτερο αποτέλεσμα, αλλα δεν εχει νοημα να μιλάμε για ακομα καλύτερες εγγραφές από αυτες....[/quote']

 

Ακριβως οπως γράφει ο slammer, εγω τα ιδια δισκάκια στο Plextor712 μου βγάζουν <20 PIE και γι'αυτο επειδη ειμαι μυστήριος και υπάρχει πάντα το καλύτερο, παιρνω με logo ΤΥ Που μου βγάζουν <10 PIE . Σκέψου να αναβαθμιστείς σε plex 716 και να πάρεις δισκάκια 8χ αν θέλεις ποιότητα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλουμε και τον παράγοντα κόστος σίγουρα τα TY συμφέρουν. Εάν πάρω τα άλλα που είναι λίγο πιο ακριβά τα Ceramic Coat που είναι 8Χ αλλάζει η ποιότητα εγγραφής η είναι όλα ίδια σε ποιότητα;

 

Και κάτι άλλο όταν κάνω ποιοτικό έλεγχο με το CdSpeed πιο πράγμα παίζει σημαντικότερο ρόλο στην ποιότητα του DVD, τα PIE η τα PIF; Επίσης το Quality Score απο που προκύπτει;

 

Το WHITE_CHICKS καλο??? :):):)
Ναι πλάκα είχε :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλουμε και τον παράγοντα κόστος σίγουρα τα TY συμφέρουν. Εάν πάρω τα άλλα που είναι λίγο πιο ακριβά τα Ceramic Coat που είναι 8Χ αλλάζει η ποιότητα εγγραφής η είναι όλα ίδια σε ποιότητα;

Τα TY Ceramic Coat βγάζουν <10 PIE με το Plextor μου ενω 20-40 με το NEC το 8χ το παλιο+γνωστο. Γι'αυτο μολις δοκίμασα ενα plextor γύρισα παλι σ'αυτα. Αντίθετα τα TY nologo (ματ ή γυαλιστερα) βγάζουν ~20 στο Plex και σταθερά >30 εως 50 στο NEC. Λεπτομέρειες θα μου πεις.... πάρε τα ceramic ειναι καλυτερα.

 

Και κάτι άλλο όταν κάνω ποιοτικό έλεγχο με το CdSpeed πιο πράγμα παίζει σημαντικότερο ρόλο στην ποιότητα του DVD' date=' τα PIE η τα PIF; Επίσης το Quality Score απο που προκύπτει;

[/quote']

τα PIF κυριως πρεπει να ειναι <4 max. και λίγα στο αθροισμά τους, αλλα και τα PIE δίνουν λάθη σε βάθος χρόνου. Βέβαια τα PIE <20 σημαίνει "τέλεια εγγραφή" ενω ως τα 80 σημαίνει "πολυ καλη εγγραφή". Τα "πιθανά λάθη στο μέλλον" ειναι στα 100+ POE... Αυτα ολα βεβαια ειναι θεωρητικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πήρα την Τρίτη μια 50άδα TRAXDATA και με το DVD Identifier μου έβγαλε τα εξής:

 

 

---------------------------------------------------------------------------

Unique Disc Identifier : [DVD-R:RITEKG05]

---------------------------------------------------------------------------

Disc & Book Type : [DVD-R] - [DVD-R]

Manufacturer Name : [Ritek Corp.]

Manufacturer ID : [RITEKG05]

Blank Disc Capacity : [2,298,496 Sectors = 4,489.3MB = 4.38GB (4.71GB)]

---------------------------------------------------------------------------

[ DVD Identifier - http://DVD.Identifier.CDfreaks.com ]

---------------------------------------------------------------------------

 

Άρα από την στιγμή που είναι Ritec θεωρούνται από τα πολύ καλά,μαζί με τα TAIYO YUDEN από ότι είδα από διάφορα τεστ που έχουν γίνει.Ήθελα να πάρω TAIYO YUDEN αλλά δεν είχε στην Κασεττεμπορική και είχε μόνο αυτά σε τιμή 19.66€,δηλαδή 0.39 το δισκάκι.

 

Η δικιά σας γνώμη γενικώς και για τιμή αλλά και για ποιότητα για τα συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και bgrade Ritek G05 βέβαια, κι απ' οσο θυμάμαι την κασσετεμπορική δεν ειχε ζήλο στα Agrade, απο κασσέτας εποχή ακομα μιλάω, η ιδια τακτικη!

 

Απο τιμή δεν ειναι λιγο ακριβά σε σχέση με τα TY 8x -R; Ακόμα και στην 50άδα cakebox η diskimpex τα 'χει 0,31+19% = 0,37 χοντρικά.. (0,36 στην 100αδα). Στη θέση σου θα έπαιρνα TY, φτάνει να μπορούσα να φτάσω ευκολα στην Αμφιθέα ;)

 

Επίσης 2 θέματα που ετυχε και διάβαζα χθές:

Ritek vs. Taiyo Yuden: http://fileforums.com/showthread.php?t=68074

Ritek GO4 to GO5: http://fileforums.com/showthread.php?t=70039

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia i DiskImpex exei bgalei kai kati kainourgia TY gold se cakebox ton 50 gia dvd-r kai dvd+r kai ton 10 mono gia dvd-r, kserei kaneis ti paizoun auta, kirios m'endiaferei an prosferoun tin idia i kai kaliteri antoxi me ta ceramic coat kai oxi apla kaliteri poiotita eggrafis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Για δισκάκια dual-layer καμία ιδέα?

Θέλω να κάνω backup τανίες.

Έχει στο e-shop κάτι φτηνιάρικα http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.D0208

λένε τίποτα?

 

Λέει ότι είναι εξαντλημένα, γενικά ότι μάρκα και να πάρεις είσαι μέσα, μακριά από sentinel, creative, ridisk είναι οι χειρότερες μάρκες. Πάντα θα τα γράφεις σε χαμηλή ταχύτητα γιατί υπάρχει πιθανότητα στην αναπαραγωγή να μη σου τρέχει Χ2 Χ4 Χ8 Χ16 ταχύτητες (όταν θες να την τρέξεις γρήγορα) με συνέπεια να σου κολάει, κυρίως σε επιτραπέζια dvd player κτλπ πάντα, δεν μιλάω για το pc, το pc τα σαρώνει όλα.

 

Ταινίες που γράφτηκαν σε φθηνές μάρκες dvd-r ξέρετε αν φθείρουνε το lazer του playstation 2? Δηλαδή αν κουράζεται το μηχάνημα να διαβάσει τις ταινίες όπως συμβαίνει και στα παιχνίδια που είναι burned σε κακής ποιότητας dvd-r - λέγοντας κακής ποιότητας δεν εννοώ noname, απλά επώνυμα δισκάκια που δεν είναι και τα πρώτα. :unsure:

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...