Προς το περιεχόμενο

Πόσα να πάρω για κατασκευή σιτε?


anonymous-root

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ νομίζω ότι είναι μια λογική τιμή 100.

Αλλά να του υποσχεθείς ότι αν συμβεί κάτι θα είσαι αμέσως δίπλα για να το διορθώσεις. Για να δείξεις ότι δεν είσαι "ερασιτέχνης" και ότι άξιζες τα λεφτά.

 

Και εγώ πάντως είμαι της γνώμης ότι αφού σε επέλεξε αυτός και δεν ήρθε με το ζόρι πρέπει να αμοιφθείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
den nomizw oti exei simasia an einai epagkelmatias h oxi' date='kanei mia doulia gia kapoion allo kai gia mena prepei na amifthei,den to kanei gia th pshxh ths manas tou

 

egw se mia doulia pou ekana(erasitexnhs ki egw-se allo tomea)plirwthika kai as htan polu kalos mou filos to atoma ayto..

 

apo'kei kai pera omws einai sthn dikaiodosia sou ti tha kaneis anonymous-root[/quote']

 

Ακριβώς, υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν για την ψυχή του ΤΕΒΕ, την ψυχή της εφορίας, την ψυχή του κράτους κλπ κλπ.

Και το λοιπόν, όταν θα έρθει κάποιος από τους παραπάνω και μου πει πλήρωσε τις υποχρεώσεις σου, εγώ θα τους απαντήσω "Σορυ, λεφτά γιοκ επειδή δεν με προστατεύετε από τον anonymous-root και τον κάθε anonymous-root"

Μπορεί να ακούγονται σκληρά αυτά αλλά είναι θέματα επιβιώσης σε ένα κράτος που κυριαρχεί η ανοργανωσιά.

Παρεπιπτώντος, πως θα φαινόταν στους φίλους μας που τους φτιάξαμε την ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ τους, αν επιλέγαμε έναν ερασιτέχνη "μαύρο" χωρίς ΦΠΑδες, αντί για αυτούς; Καλο το αλβανικό "λόμπυ" τελικά... μας έλυσε το οικονομικό μας πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά μέσα στο 2004 έχασα 7 δουλειές για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω. Την μια ο ένας είχε τον μπατζανάκη του, την άλλη τον γκόμενο της, την άλλη ήταν ευαίσθητος και ήθελε να δώσει την δουλειά σε φοιτητή για να του δώσει εξάσκηση και χαρτζιλίκι(ναι σπάραζε η καρδιά του) κλπ κλπ.

Και να φανταστείς ότι η ταρίφα μου είναι 500€.

Και ρωτάω λοιπόν, πόσο πρέπει να πέσει ο τιμοκατάλογος για να ζήσουν οι designers? Μήπως με κάθε δουλειά θα πρέπει να κάνουν και κανά ρολόϊ δώρο;

Πραγματικά δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό το γεγονός. Όταν δεν είχα την εταιρεία μου, σχεδίαζα για εξάσκηση και για να μην ξεχάσω την τέχνη και παράλληλα έλοιωνα στους δρόμους για delivery πίτσας για να μαζέψω τα χρήματα που χρειαζόταν για να την ανοίξω... και για τί τελικά όλα αυτά; Επειδή ο εξυπνιδής πελάτης θέλει να γλιτώσει ακόμα και το τελευταίο ευρώ... όχι, δεν φταίει ο συγγραφέας του topic αυτού, δεν μπορείς να περιμένεις από κάποιον στην θέση του να πει στον ενδιαφερόμενο "Ξέρεις, πήγαινε σε κάποιον νόμιμο να σου κάνει την δουλειά", φταίει ο αγοραστής που δίνει τις "ευλογίες" του και τον απαραίτητο αέρα στους "μαύρους" και που με αυτόν τον τρόπο γ****ι την αγορά, όχι μόνο την αγορά του internet, αλλά γενικά, αφού όλα είναι μια αλυσίδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για το θεμα των λεφτών θα έλεγα αν το γνωριζεις το αντικειμενο να του παρεις λεφτα.Απλά δεν ξέρω αν το παλικαρι θελει κ υποστηριξη του site απο εσενα ή μονο designer job.

Ακόμη Loots_A_Loot πιστεύεις οτι 500 ευρω είναι λογική ταρίφα γενικά για web-designing.Μένω στην Ξάνθη κ εχουμε ενα φοιτητικο συλλογο ο οποιος ήθελε να κάνει ένα site για να έρθει σε ποιό άμεση επαφή με τον φοιτητή.Η εταιρία που το έφτιαξε τους πηρε 1000 ευρώ(το site δεν λέω ειναι καλοσχεδιασμένο) για να το φτιάξει κ να το ανεβάσει σε ένα server.Όταν εγώ ούρλιαζα για Forum κ χωρο συζητήσεων(θα μου πείς δεν ηξεραν),η συμφωνία είχε ηδη κλείσει.

Anyway μακρυγόρισα πάλι.Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι,ειδικα το web-designing,είναι τέχνη μεν αλλα είναι τέχνη που μπορεί να μάθει ο καθένας εμπειρικά αλλα κ να το σπουδάσει.Η εταιρία που άνοιξες είναι μια γενναία κίνηση αλλα αποκλείεται να μην είχες παρει υπόψην σου τους νόμους του εμπορίου κ τις ανάγκες του καταναλωτη.Άρα ήξερες οτι θα χανεις μικρές δουλειές απο φοιτητές κ παλικαρια που κοιταν να τα βγαλουν περα.Οσο φθηνότερο τόσο καλύτερο για τον πελατη.Εκει που κερδιζεις ειναι οτι το "κατεχεις" το αντικειμενο κ επομένως κ τσαπατσουλιες δεν κανεις κ είσαι πιο οργανωμενος.Νομιζεις οτι μια σοβαρη εταιρια που θελει site θα προτιμησει το γιο της καθαριστριας επειδη "επιασε" το αυτι τους οτι εχει δυο βιβλία για site??

Για τελος,να δεις που οσοι σου κλέβουν την δουλεια τωρα θα αναγκαστουν,αν το παρουν σοβαρα, να ανοιξουν εταιρια σαν την δικια σου για να γεμιζει ο κορβανας πιο γρηγορα.Απο εκει κ περα θα μετρησει η εμπειρια κ η κριτικη προηγουμενων πελατων.

 

Τα σεβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά μέσα στο 2004 έχασα 7 δουλειές για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω. Την μια ο ένας είχε τον μπατζανάκη του' date=' την άλλη τον γκόμενο της, την άλλη ήταν ευαίσθητος και ήθελε να δώσει την δουλειά σε φοιτητή για να του δώσει εξάσκηση και χαρτζιλίκι(ναι σπάραζε η καρδιά του) κλπ κλπ.

Και να φανταστείς ότι η ταρίφα μου είναι 500€.

Και ρωτάω λοιπόν, πόσο πρέπει να πέσει ο τιμοκατάλογος για να ζήσουν οι designers? Μήπως με κάθε δουλειά θα πρέπει να κάνουν και κανά ρολόϊ δώρο;

Πραγματικά δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό το γεγονός. Όταν δεν είχα την εταιρεία μου, σχεδίαζα για εξάσκηση και για να μην ξεχάσω την τέχνη και παράλληλα έλοιωνα στους δρόμους για delivery πίτσας για να μαζέψω τα χρήματα που χρειαζόταν για να την ανοίξω... και για τί τελικά όλα αυτά; Επειδή ο εξυπνιδής πελάτης θέλει να γλιτώσει ακόμα και το τελευταίο ευρώ... όχι, δεν φταίει ο συγγραφέας του topic αυτού, δεν μπορείς να περιμένεις από κάποιον στην θέση του να πει στον ενδιαφερόμενο "Ξέρεις, πήγαινε σε κάποιον νόμιμο να σου κάνει την δουλειά", φταίει ο αγοραστής που δίνει τις "ευλογίες" του και τον απαραίτητο αέρα στους "μαύρους" και που με αυτόν τον τρόπο γ****ι την αγορά, όχι μόνο την αγορά του internet, αλλά γενικά, αφού όλα είναι μια αλυσίδα![/quote']

 

Μια απλή ερώτηση: Αν και λες οτι σχεδίασες μόνο για εξάσκηση πρίν. Μην μου πεις οτι ποτέ δεν είχες σχεδιάσει για λεφτά. Η ερώτηση είναι ρητορική. Δεν ανοίγεις ποτέ μια εταιρία χωρίς να ξέρεις οτι θα έχεις κάποια πελατία. Μην είσαι τόσο σκληρός με τους ερασητέχνες. Ήσουν και εσύ κάποτε. Δεν θέλω να αρχήσω καβγά. Αν σε θήγω σου ζητώ συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loots_A_Loot,

otan les etaireia, ennoeis me grafeia upallhlous, ktl?

An kai erasitexnhs, enas filos mou exei sthsei apo to spiti tou mia etaireioula gia tetoies doulitses, apo oti mou eipe den einai tipota duskolo mia duo aithseis sthn eforeia, kai oi foroi pou plhrwnei, an phrwnei, einai pali polu xamhloi. Pio polu to ekane etsi gia na einai kapws e3asfalhsmenos se periptwsh pou o pelaths den goustarei na ton plhrwsei, na tou faei lefta ktl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει σκοπό να γίνει επαγγελματίας, να αρχίσει να χρεώνει ακόμα κι αν είναι ερασιτέχνης.

Αν δεν ξεκινήσει να παίρνει χρήματα για τις δουλειές που κάνει, όταν θα γίνει επαγγελματίας δεν θα τον πληρώνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O kalos designer, pote de klegete oti tou trwne tis doulies oi eggonoi, twn epixirimatiwn, einai sigouros gia ti doulia tou kai plirwnete analoga.

Twra to kako me tous designers exei paraginei, se kathe ikodomi tha iparxei kai enas designer pou mporei na ftiaksei epaggelmatika site me 50 euro :P.

Sxetika me ti prwti prwti erwtisi, egw tha elega na mi parei oute ena euro.

Enas pou exei ena portfolio, empiria, ktlp, simenei pws einai arketo kero sto xoro kai kserei tis dinatotites kai tin aksia tou. Oi ipolipoi as kanoun 1 site me 5-6 .html to xrono.

Ola afta einai mexri na katalaboun oi pelates, to poso simantiko einai na exoun ena kaloftiagmeno site, tote tha eksafanistei kai to - αλβανικό "λόμπυ" - opws eipe kai o

Loots_A_Loot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις θα πω...

Όχι, δεν πούλησα καμμιά σελίδα πρωτού να ξεκινήσω την εταιρεία, δούλευα σε άσχετες δουλειές για να μαζέψω τα χρήματα, θα μπορούσα φυσικά να μην δουλεύω σε αυτές και να κάνω το ίδιο σε παλιότερους από εμένα.

Η εταιρεία αποτελείται μόνο από εμένα, είναι προσωπική. Το να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο δεν είναι μόνο οι αιτήσεις και ξεμπέρδευσες. Βάλε ενα Macromedia Studio, βάλε ένα VB.NET, βάλε ένα win, βάλε ένα office... κάνε έναν λογαριασμό... μετά απο εκεί, βάλε κάθε δίμηνο μια 500αρα στο ΤΕΒΕ, βάλε λειτουργικά έξοδ, τί να πρωτοπώ; Να πεις ότι θα βασιστείς στις μεγάλες εταιρείες επειδή δεν θα επιλέξουν τον γιό της καθαρίστριας; Μα αυτοί είναι τόσο ανίδεοι και θύματα που επιλέγουν μόνο μεγάλα ονόματα, πχ Otenet, Forthnet κλπ κλπ. Άρα τί μένει; Το target group σου να είναι οι μικροί και οι μικρομεσαίοι. Και στο κάτω κάτω, τι διάολο έξοδο είναι ένα site που το λαμβάνουν υπόψιν τους τόσο πολύ; Πόσες κάρτες θα χρειαστούν να τυπώσουν για να αγγίξουν το έξοδο του site; Αυτές τις πληρώνουν 2 και τρεις φορές το χρόνο με μέσο όρο 250€, ένα site όμως;

Τέλος, επειδή μου ζητήθηκε να μην είμαι σκληρός με τους ερασιτέχνες, θα ρωτήσω το εξής, αν και το ανέφερα στο προηγούμενο post μου: το κράτος θα είναι το ίδιο μαλακό με εμένα όταν θα μου ζητήσει να το χρυσώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia Ola eine pleon mesa sto simerino systima pou zoume.

Ti erasitexnis kai ti epangelmatias an katexeis afto pou sou zitane na kanis gia mena eise maggas kai to kanis.

H magia eine na mporesi o kathenas na epiviosi ston andagonismo kai na min klegete oti o tade erasitexnis mou pire 10 h 20 doulies.H magia eine na pisoune oi epangelmaties tou xorou oti aftoi eine oi kaloi.

Telos exo di doulies pou kanane erasitexnes tou xorou aftou pou enas epagelmatias oute kan tis fandazete.Ara gia mena den yparxoun erasitexnes kai epagelmaties.

Yparxoun mono oi kali pou xeroun na kanoun kala ti doulia tous kai oi kakoi pou tous troi h marmagga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O kalos designer' date=' pote de klegete oti tou trwne tis doulies oi eggonoi, twn epixirimatiwn, einai sigouros gia ti doulia tou kai plirwnete analoga.

Twra to kako me tous designers exei paraginei, se kathe ikodomi tha iparxei kai enas designer pou mporei na ftiaksei epaggelmatika site me 50 euro :P.

Sxetika me ti prwti prwti erwtisi, egw tha elega na mi parei oute ena euro.

Enas pou exei ena portfolio, empiria, ktlp, simenei pws einai arketo kero sto xoro kai kserei tis dinatotites kai tin aksia tou. Oi ipolipoi as kanoun 1 site me 5-6 .html to xrono.

Ola afta einai mexri na katalaboun oi pelates, to poso simantiko einai na exoun ena kaloftiagmeno site, tote tha eksafanistei kai to - αλβανικό "λόμπυ" - opws eipe kai o

Loots_A_Loot[/quote']

 

Φίλε μου, ήμουν στους δρόμους 6 χρόνια, στα κρύα, στις βροχές, στις τούμπες με το μηχανάκι, γυναίκα είχα και γυναίκα δεν έβλεπα και τελικά κατάφερα το στόχο μου. Τώρα τί; Έχασα σου λέω 7 δουλειές φέτος έτσι και η οικονομική μου κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο. Να μιλήσουμε για το άγχος για τις περιόδους που έρχονται όταν είναι να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου;

Από Ιανουάριο πάλι ξεκινάω την παλιά μου τέχνη να μοιράζω πίτσες για να μπορέσω να διατηρήσω την εταιρεία μου... ή μήπως πρέπει στο υπόγειο μου να βάλω 5-6 αντιγραφικά να γράφουν cdακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia Ola eine pleon mesa sto simerino systima pou zoume.

Ti erasitexnis kai ti epangelmatias an katexeis afto pou sou zitane na kanis gia mena eise maggas kai to kanis.

H magia eine na mporesi o kathenas na epiviosi ston andagonismo kai na min klegete oti o tade erasitexnis mou pire 10 h 20 doulies.H magia eine na pisoune oi epangelmaties tou xorou oti aftoi eine oi kaloi.

Telos exo di doulies pou kanane erasitexnes tou xorou aftou pou enas epagelmatias oute kan tis fandazete.Ara gia mena den yparxoun erasitexnes kai epagelmaties.

Yparxoun mono oi kali pou xeroun na kanoun kala ti doulia tous kai oi kakoi pou tous troi h marmagga

 

Τότε και εγώ φίλε μου την κλείνω την εταιρεία έτσι ώστε να έχω και εγώ την δυνατότητα να φτιάχνω sites ton 100€, αφού δεν θα έχω καθόλου υποχρεώσεις και πάγια έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε και εγώ φίλε μου την κλείνω την εταιρεία έτσι ώστε να έχω και εγώ την δυνατότητα να φτιάχνω sites ton 100?' date=' αφού δεν θα έχω καθόλου υποχρεώσεις και πάγια έξοδα.[/quote']

 

File mou distixos afti eine i pragmatikotita simera.Oute esy mporis na tin alaxeis oute ego.

Tora to ti tha kaneis esy kai h aiteria sou eine thema diko sou to pos mporis na epivioseis mesa apo afton ton andagonismo. Theli kinigima i doulia file kai magia.

Pistepse me exo kai ego di paromies katastaseis apo dika mou atoma na min sou po kai xiroteres kai omos den to valane kato ala alaxane taktiki kai epiviosane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...