Προς το περιεχόμενο

Πόσα να πάρω για κατασκευή σιτε?


anonymous-root

Προτεινόμενες αναρτήσεις

100 ευρώ είναι μία λογική τιμή εφόσον μιλάμε για κάτι πολύ απλό.

Επισης με μία χαμηλή τιμή πιθανόν να σου φέρει και άλλους πελάτες αυτή η δουλειά.

Αν δεν ξερεις την τύφλα σου παντως (no offense,δεν εχω ιδεα για τις γνώσεις σου),να ζητήσεις ακομα λιγότερα.Γιατι λεφτά πολλοί ζητάνε,δουλειά λιγοι κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

niai file mou 100 euro na tou pareis tou anthropou kai na vgaleis kai asproprosopous olous tous insomniacs me tin douleia sou....e psit pou sai dose k to link edo mesa meta na se xaroume!

diavasa olo to topic kai psilotaraxtika.i apopsi mou exei os eksis...prepei oloi na katalavoume oti peran apo tis eteries iparxei kai kosmakis pou zei apo tetoies doulies.aforologita klp klp.i eteria safos tha exei auksimeno kostologio gia tin idia ipiresia apo enan fititi.k oi 2 tous kanoun tin douleia tous eite kali eite kaki.den tha ta valoume me tous fitites tous erastitexnes/hobbistes alla me tous tixodioktes nomizo...sosta?vasika emeis den tha ta valoume me kanenan tous.autoi pou tha ta valoun me tous tixodioktes einai oi pelates tous.

tora an o fititis,hobbistas/erasitexnis pernei 100 euro kai i eteria 500 gia tin idia eteria auto nomizo pos eksigite apo to kostos pou exei i eteria en meri toulaxiston.

an loipon eimaste mia eteria k mas enoxli i oli parasitiki drastiriotita ston xoro mas den exoume tpt allo na kanoume para na doulepsoume sklira na riksoume to kostos mas xamila k na vroume katalilo prosopilo.me stratigika k arga vimata.DILADI SIGNOMI o pateras mou pou exei periptero(eteria) tha prepei na vgei stin omonia kai na kinigai tous alodapous pou poulane tsigara aforoogita(fitites,hobbistes/erasitexnes)?

auto pali einai douleia alon atomon eite tin kanoune kala eite oxi...(aplos autous den tous kounaei k kanenas apo ekei pou einai).min exontas na praksoume diaforetika loipon tha prepei na zisoume me ton parasitismo auto.prosopika autos o parasitismos emena mou apodidi 100 mexri 500 euro miniaios(DEN POULAO TSIGARA...PCIA FTIAXNO)omos douleuo kai to kano kala giati ekei eimai pada otan me theloun kai giati eimai timios kai gemizo to pelatologio mou me atoma pou me ebisteuontai)

ok ego borei na tin voleuo alla giati na kleinoun eteries gia na vgazo ego fraga?GIATI EGO(i o ekastote ego)BOREI NA FTINO AIMA gia na ta kataferno etsi eno ala prosopa ,fisika kai mi ,oxi .

eimai fititis tis geologias(....sorry pliroforiki den se katafera pote!)alla ti me ebodizei na kano plug ins ston mozilla? ti me ebodizei na metafrazo linux distros?kai gia na to kano pio apto me to xataktiristikotero aparadeigma tis istoris ton ipologiston: ti me ebodizei na ftiakso mia mixani anazitisis pou aurio tha onomastei google?

nomizo pos opoios fovatai auton ton antagonismo ontos kindineuei ....apo ton eauto tou omos!

paidia den epitithomai se kanenan kouvanta kanoume apla oxi proforiki! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε ερασιτέχνης είσαι είτε επαγγελματίας για κάθετι που κάνεις δημιουργικό όπως είναι ο προγραμματισμός , πρεπει να πληρώνεσαι από τη στιγμή που:

1) σεβεσαι τον εαυτό σου και τη φαιά ουσία που σπαταλάς

2) σέβεσαι αυτόν που σου ζητά το προιόν με αμοιβή

3) δεν είσαι φιλανθρωπικό ή εθελοντικό ίδρυμα

.. και όλα τα υπόλοιπα περί χαρίσματος της δουλειάς κλπ είναι παραμύθια μαντόλες παίδες. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου και γενικά η φιλοσοφία καθενός που σέβεται την δημιουργικότητα του ... ο νοών νοείτω ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exis kapia eteria i kapio tropo me ton opio tha FOROLOGITHIS gia ta xrimata pou tha pareis H tha ine PARANOMA kai tha spaseis tin agora ???

 

gnwrizeis pos kati tetioi san esena exun ftasi to webhosting and design industry stin katastasi pu ine ???

 

prosexe tha se vrume ke tha se kinigisume.

 

EYP edw, se exume stamparei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exis kapia eteria i kapio tropo me ton opio tha FOROLOGITHIS gia ta xrimata pou tha pareis H tha ine PARANOMA kai tha spaseis tin agora ???

 

gnwrizeis pos kati tetioi san esena exun ftasi to webhosting and design industry stin katastasi pu ine ???

 

prosexe tha se vrume ke tha se kinigisume.

 

EYP edw' date=' se exume stamparei...[/quote']

 

 

Ποστάρω από τα κεντρικά της Ιντερπόλ.

 

Έχουμε ανακαλύψει το κρυσφύγετο σου και από στιγμή σε στιγμή θα μπουκάρουμε και θα κατασχέσουμε όλο το ηλεκτρονικό υλικό!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :lol:

 

Βρε τι του λέτε του παιδιού , μια ερώτηση έκανε και του το βγάλατε απ'τη μύτη :P

 

Φίλτατε, δε χρειάζεται να ρωτάς κανέναν, ζήτα όσα νομίζεις εσύ!

Νομίζεις ότι όλοι τρέχουν σε εταιρίες και έχουν όρεξη να πληρώνουν τα κερατιάτικα που ζητάνε ;;!

Έχω ακούσει κάτι 400αρες για εξωφρενικά site και κάτι 1000αρες για κάτι απλά site με τα βασικά.

 

Ζήτα όσα νομίζεις ότι αξίζει η δουλειά σου και με όσα θα νοιώθεις "τίμιος" απέναντη στον πελάτη σου.

 

Όσο για το , ερασιτέχνης-επαγγελματίας έχω να πώ : MY ASS :P

Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά που σου ζητάνε , σιγά μη σου ζητηθεί και άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω anonymous-root,αν είσαι ερασιτέχνης καί απλά έχεις μεράκι με το web authoring, να πάτε με τον άνθρωπο μετά σε κανένα σουβλατζίδικο :grin: να κεράσει τα σουβλάκια καί ενδεχομένως τις μπύρες καί να είναι όλα εντάξει καί με καλή διάθεση.Γιατί άμα η βασική σου δουλειά είναι άλλη τότε μου θυμίζεις κάτι πειρατικά ΤΑΧΙ πού ψάχνουν την ευκαιρία.Έπειτα ίσως ο άνθρωπος αυτός να είναι καί κανένας φίλος σου.Δεν νομίζω κάποιος στο δρομο να σού είπε έλα να μού φτειάξεις τις σελίδες.

Καί προς κάποιους άλλους τώρα πού λένε πως το τσάμπα πέθανε κ.λ.π,έχω να ρωτήσω καί ποιός ευθύνεται γι αυτό? Κανείς δεν σε υποχρεώνει να πάρεις χρήματα από κεί πού δεν πρέπει.Τέλος πάντων ας μην επεκταθώ γιατί θα αρχίσει το θέμα να ξεφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ποιος κρίνει ποιος ειναι επαγγελματίας και ποιος ερασιτέχνης? Επαγγελματίας θεωρείται οποιος βγαλει ιεκ στη σχεδιαση σελιδων, τει πληροφορικης ή αει πληροφορικης και οι υπολοιποι ερασιτεχνες? Ειναι μια δραστηριοτητα που ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να θεωρηθει επαγγελματιας ή ερασιτεχνης.Η μονη διαφοροποιηση ειδικα στην κατασκευη site ειναι αν καποιος το εξασκει ως κυριο επαγγελμα ή όχι και φυσικα πόσο καλά ξερει να το κανει.

Για απαντήστε μου τότε. Εγω είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός του εμπ και εργάζομαι σε τηλεπικοινωνίες. Αν κάνω μια σελιδα για να αυξησω το εισοδημα μου και κοψω μπλοκάκι είμαι ερασιτεχνης ή επαγγελματίας?

Ας σοβαρευτουμε, η κατασκευη σελιδων ειναι κατι που μπορει να μαθει κανεις να το κανει εντελως ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ και οσο πιο πολλα μαθαινει τοσο πιο πλουσιες μπορει να τις κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ήμουν στους δρόμους 6 χρόνια, στα κρύα, στις βροχές, στις τούμπες με το μηχανάκι, γυναίκα είχα και γυναίκα δεν έβλεπα και τελικά κατάφερα το στόχο μου.

 

Ωραία λοιπόν, άν κατάφερες τον στόχο σου τί τρώγεσαι τώρα? Η αγορά ήταν έτσι πάντα, και πάντα έτσι θα είναι.

Άν εσύ δεν είσαι καλός επιχειρηματίας, δεν σου φταίει ο ερασιτέχνης που θα το φτιάξει τσάμπα ή θα πάρει 100 ευρώ εκεί που εσύ θα έπερνες 500. Φταίς εσύ που δεν είσαι καλός επιχειρηματίας.

Και εγώ έχω ξεκινήσει επιχείρηση και μετά από δύο χρόνια την έκλεισα, αλλά δεν κατηγορώ τις λαικές που πουλάγανε μπλουζάκια δίπλα στο μαγαζί μου, αλλά τον εαυτό μου που άνοιξε μαγαζί δίπλα στις λαϊκές.

 

Τώρα τί; Έχασα σου λέω 7 δουλειές φέτος έτσι και η οικονομική μου κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο.

Το πρόβλημα δεν είναι πόσσες δουλειές έχασες, αλλά πόσες δουλειές πήρες. Αν θεωρείς ότι "έχασες" δουλειά, επειδή ο άλλος σε ρώτησε τιμή αλλά μετά ποτέ δεν σου έδωσε την δουλειά, τότε κάνεις λάθος. Πολλοί πελάτες (ευτυχώς) θα ψάξουν την αγορά, και θα κοιτάξουν την τσέπη τους. Θα πάρουν προσφορές, θα μιλήσουν με τον επιχειρηματία και άν τους "μαγέψει" θα ξαναγυρίσουν.

 

Να σου πώ μία περίπτωση: δούλευα σε ένα φωτογράφο, σε μία συνοικία με 10 φωτογραφεία. Ο τύπος δεν ήταν ο καλύτερος φωτογράφος της γειτονιάς, και ήταν και ο πιό ακριβός. Αλλά από την στιγμή που έμπαινε πελάτης στο μαγαζί δεν πάταγε πουθενά αλλου: ο τύπος ήταν πωλητής.

 

Αν δεν το έχεις καταλάβει: σε μία διαστρεβλομένη αγορά όπως είναι η αγορά μας αυτή τη στιγμή, δεν έχει σημασία το προιόν σου, αλλά το μάρκετινγκ σου.

 

Αν θέλεις να είσαι επιχειρηματίας (με δική σου επιχείρηση κλπ), αυτό που χρειάζεται είναι να μπορείς να πουλάς (και από το κλάμα σου καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς). Άν είσαι καλός designer τότε ψάξε να βρείς μια σίγουρη δουλίτσα σε μία εταιρεία (και εκεί ίσως δείς και πώς δουλεύει η αγορά... γιατί μοιράζοντας πίτσες, μαθαίνεις μόνο τους δρόμους, και όχι την αγορά).

 

Και δεν λέω ότι εγώ είμαι καλύτερος: και εγώ χάλια πωλητής είμαι: αλλά το αναγνωρίζω όμως, και δεν προσπαθώ να φάω το κεφάλι μου ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kata ti gnomi mou prepei na parei 150 euro, giati apo tote pou ekane to post 12/2004 mexri twra exei anebei to kostos, anatimisis, fpa ktl :P

 

Sto thema pantos, sumfwnw me ton koyan. Den einai na eisai kalos designer alla kai na ksereis na poulas kala ti douleia sou. Giati kala einai na kaneis site alla akoma kalutera na plirwnesai gia ti douleia pou kaneis.

Sigoura oloi stin arxi trwme ligo ta moutra mas, alla siga siga mathainoume..

Prosopiki etairia den aksizei mono kai mono gia tin 500ara pou dineis sto tebe.

Gia na kalupteis tetoio kostos prepei to mina na kaneis 4 toulaxiston site apo 500 euro to kathena. An twra exeis tetoia cone kai tosi pelateia mpravo allios asto kalutera giati tha xrwstas kai apo panw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Coyan. Η αγορά είναι γνωστή με τα ελαττώματα και προτερήματα της. Εφ'όσον επιλέγει κάποιος να συστήσει εταιρεία μέσα σε αυτόν τον κεκεώνα ανοργανωσιάς και παντελούς έλλειψης προστασίας τότε θα πρέπει να μάθει και να επιβιώνει.

 

Όμως ο Loots_A_Lot αναφέρθηκε στο πρόβλημα προστασίας των εταιρειών απέναντι στους ερασιτέχνες. Αυτό υπάρχει και θα υπάρχει, όσο το κράτος δεν αποφασίζει να οργανωθεί και να δημιουργήσει μηχανισμούς που θα ελέγξουν κάπως τα πράγματα.

 

Θα ήθελα όμως να θέσω και την παράμετρο του πελάτη. Αυτού δηλαδή που αποφασίζει να δώσει την δουλειά σε έναν ερασιτέχνη και όχι σε έναν επαγγελματία. Το λάθος που κάνει είναι να θεωρεί την κατασκευή του εταιρικού του site απλή υπόθεση. Δεν μπορεί να κατανοήσει ότι μέσω αυτού μπορεί να αναβαθμίσει το prestige της εταιρείας του, μπορεί όμως και να το χαντακώσει.

 

Αν τώρα αξίζει για κάποιον, να γλυτώσει 500 €, αλλά να κινδυνέψει να γίνει ρεζίλι εξαιτίας ενός ερασιτεχνικού σχεδιασμού, τι να πεις ; Δική του η εταιρεία, δική του και η απόφαση ... Όμως το θέμα της κατασκευής ενός web site δεν είναι απλή δουλειά. Απαιτεί υπευθυνότητα και σωστή προσέγγιση. Κι εκεί είναι σίγουρο πως αν αναλάβει το έργο ένας επαγγελματίας θα έχει πιο σωστή προσέγγιση από έναν ερασιτέχνη (θεωρητικά πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και διάβασα όλο το topic από την αρχή εντούτοις διαπιστώνω ότι παίζουμε με τις λέξεις "ερασιτέχνης" και "επαγγελματίας".

 

Μόνο ο freenet προσπάθησε να ξεκαθαρίσει ποιος είναι ποιος.

 

Ασχολούμαι και εγώ με το αντικείμενο αυτό τα τελευταία 7 χρόνια (πληρώνομαι για τις δουλείες που κάνω τα 5). Στο διάστημα αυτό έχω δει αρκετά και θα πρέπει να πω ότι ο πελάτης δεν είναι στο επίπεδο που ήταν κάποτε. Κάποτε που όλοι (ερασιτέχνες και μη designers, developers κλπ) νόμιζαν ότι ανακαλύψαν χρυσορηχείο και μαδούσαν τους αδαείς. Βέβαια πάντα θα υπάρχουν και οι δραχμοφονιάδες πελάτες που όμως θα φάνε τα μούτρα τους.

 

Όποιοι άλλοι ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο (και εννοώ να ψάχνονται καθημερινά και να αφιερώνουν ώρες για νέες τεχνολογίες) θα ξέρουν οτι ο χώρος συρκνώθηκε και η ήρα αρχίζει σιγα-σιγά να ξεχωρίζει από το στάρι. Δε λέω...μπορεί να υπάρχουν και genious οι οποίοι ασχολούνται ταυτόχρονα με layout design, developing, marketing, support κλπ για να μπορούν να διατηρούν μια προσωπική εταιρεία, αλλά πόσοι είναι αυτοί άραγε???

 

Για να τελειώνω και να μην μακρυγορώ, υπάρχουν απόψεις (koyan, freenet) με τις οποίες συμφωνώ εν μέρει, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μην θαυμάσω τις δουλειές μεγάλων εταιρειών οι οποίες έχοντας το ανθρώπινο δυναμινό (ο καθένας στο τομέα του) κάνουν πολύ καλές δουλειές και μάλιστα και στο εξωτερικό.

 

Όσο για το φίλο Loots θα πω ότι στην ζωή προχωράνε οι fighters και όχι οι μεμψίμοιροι (χωρίς παρεξήγηση...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να απαντήσω και εγώ. Πίστευα πως το τοπικ θα έμενε έτσι και δεν περίμενα να ξεθαφτεί μετά από ένα χρόνο!

 

Το σιτε μου το ζήτησε να του το κάνω ένας γνωστός μου. Δεν ήταν ούτε εταιρικό, ούτε τίποτα που να απαιτούσε επαγγελματική δουλειά και μετέπειτα υποστήριξη, ούτε καμμιά τρελή τεχνολογία (SQL, Databases, κτλ). Αν ήταν κάτι τέτοιο (που να ήθελε επαγγελματία) θα του έλεγα εγώ ο ίδιος ότι δεν αναλαμβάνω. Η δουλειά που ζητούσε (το μέγεθος της) να γίνει ήταν όπως τα σχολικά σιτες (από ό,τι μου είχε δώσει να καταλάβω).

 

Τελικά δεν με ξαναπήρε τηλέφωνο, και εγώ δεν είχα και πολύ όρεξη να του το κάνω, δεν τον ενόχλησα οπότε το ζήτημα έμεινε μετέωρο! Με απλά λόγια δεν έκανα σίτε και δεν πήρα λεφτά. Τώρα μετάνοιωσε, ήθελε να το δώσει αλλού, ήθελε να το κάνει μόνος του δεν ξέρω.

 

Επίσης είμαι φοιτητής, είναι λίγο δύσκολο να ανοίξω εταιρία.

 

Στο άλλο θέμα, ερασιτέχνης - επαγγελματίας έχω μόνο να πω το εξής: σε μερικές δουλειές είναι δύσκολος ο διαχωρισμός. Υπάρχουν περιπτώσεις πχ. που ερασιτέχνες προγραμματιστές είναι καλύτεροι από επαγγελματίες. Στην τελική τι κάνει κάποιον επαγγελματία στον προγραμματισμό, στη σχεδίαση ιστοσελίδων, και γενικά στην πληροφορική; Υπάρχουν επαγγελματίες που είναι επαγγελματίες μόνο στα χαρτιά και δουλειά δεν κάνουν (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ).

Ακόμα και οι καθηγητές σε σχολεία που υποτίθεται πρέπει να ξέρουν, στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν ξέρουν την τύφλα τους.

 

Και από την άλλη δε γίνεται να τρέχεις στον καθένα, όταν σε φονάζει για οτιδήποτε πρόβλημα έχει με το πι-σι, επειδή απλά ξέρεις από αυτά, να χάνεις τον χρόνο σου και να μην παίρνεις τίποτα. Αυτό είναι εκμετάλλευση.

 

Αυτά.

 

Αν και τελικά δεν έκανα τίποτα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη συμμετοχή στο τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai krima pantws 1 malak*S na g*mei olokliri tin agora, to antimetwpizw kai egw, ektos oti einai asxetos se site zitaei 500euro xwris apodiksi kai ta loipa, oi alloi omws poy ta akoune lene 500 kali timi.. magkas! megalwnei to pelatologio tou, kai se 3 meres vgazei 500 europoulesions, teleytaia genika se etairia eparxiakis polis poy phre to ayti mou , paizete nea poysti* , kanei site fthno px me 200 kai meta otidhpote na zhthsei o pelaths xtypane apo 100 euro... theoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...