Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γρήγορη ερώτηση για τα voltage στις κάρτες.

 

Τις γύρισα στοκ, και στοκ το voltage είναι 975mV και 950mV. Είναι σταθερές με 950mV και οι δύο και γλιτώνω και κάμποσο θόρυβο και θερμοκρασία απο την πάνω κάρτα.

 

Με msi afterburner μετά απο restart πάει πάλι 975, με NVinspector πάει πάλι μετά απο κάμποση ώρα μόνη της στα 975mV. (Προφανώς τα αποθηκεύω). Το msi afterburner "θυμάται" άλλα πράγματα όπως ταχύτητες ανεμιστήρων, αλλά όχι το voltage, γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση για τα voltage στις κάρτες.

 

Τις γύρισα στοκ, και στοκ το voltage είναι 975mV και 950mV. Είναι σταθερές με 950mV και οι δύο και γλιτώνω και κάμποσο θόρυβο και θερμοκρασία απο την πάνω κάρτα.

 

Με msi afterburner μετά απο restart πάει πάλι 975, με NVinspector πάει πάλι μετά απο κάμποση ώρα μόνη της στα 975mV. (Προφανώς τα αποθηκεύω). Το msi afterburner "θυμάται" άλλα πράγματα όπως ταχύτητες ανεμιστήρων, αλλά όχι το voltage, γιατί?

bro  μιλας για το ρευμα που παιρνει η καρτα  οταν ριχνει ρολογια σε ηρεμια;;

αν ναι το ιδιο ειχα και εγω αλλα στις 290 μου μονο απο παρεμβαση (κατεβασμα -mod  )στο βιος της  καρτας εγινε δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε 3D load λέω, σε idle έχουν 850mV :P

 

Για την ώρα απο το μεσημέρι έχει αντέξει στα 950 και δεν άλλαξε μόνο του, καλό αυτό. Και εγώ φοβάμαι στο bios θα καταλήξω, να φλασάρω την 1η με το bios της 2ης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε 3D load λέω, σε idle έχουν 850mV :P

 

Για την ώρα απο το μεσημέρι έχει αντέξει στα 950 και δεν άλλαξε μόνο του, καλό αυτό. Και εγώ φοβάμαι στο bios θα καταλήξω, να φλασάρω την 1η με το bios της 2ης.

ααα  οκ   αα εσυ μιλας για αναποδα  

 

και σε μενα και στο idle και στο load ιδιες καρτες αλλα ρευματα ειχαν οχι μεγαλη διαφορα αλλα την ειχαν αλλα την βρηκα την ακρη ευτυχως με mod 

τωρα αμα το χεις ψαξει και παιζει και η 2η με το λιγοτερο ρευμα της 1ης πιστευω  θα εισαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα  οκ   αα εσυ μιλας για αναποδα  

 

και σε μενα και στο idle και στο load ιδιες καρτες αλλα ρευματα ειχαν οχι μεγαλη διαφορα αλλα την ειχαν αλλα την βρηκα την ακρη ευτυχως με mod 

τωρα αμα το χεις ψαξει και παιζει και η 2η με το λιγοτερο ρευμα της 1ης πιστευω  θα εισαι οκ

Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο το ASIC ποσο ειναι και τι ζηταει σε ρευμα απο θεμα επεξεργαστη η καθε καρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο το ASIC ποσο ειναι και τι ζηταει σε ρευμα απο θεμα επεξεργαστη η καθε καρτα

bro ναι ειναι και αυτο μεσα  το asic στο παιχνιδι σαφως και παιζει ρολο  στα τελικα ρευματα στη εκαστοτε υλοποιηση καρτας !!

 

αλλα απο την στιγμη που τοχει ψαξει και παιζει με λιγοτερο ρευμα και δεν κρασαρει δε ειναι  κακο να το κανει κερδος θα χει στα temps

πχ εμενα ειχαν  κοντα 1 -1+ volt στο idle  150/300 και κατεβηκα  0.965 και στις 2 πηγαινε και πιο κατω αλλα το αφησα εκει!!

bro ναι ειναι και αυτο μεσα  το asic στο παιχνιδι σαφως και παιζει ρολο  στα τελικα ρευματα στη εκαστοτε υλοποιηση καρτας !!

 

αλλα απο την στιγμη που τοχει ψαξει και παιζει με λιγοτερο ρευμα και δεν κρασαρει δε ειναι  κακο να το κανει κερδος θα χει στα temps

πχ εμενα ειχαν  κοντα 1 -1+ volt στο idle  150/300 και κατεβηκα  0.965 και στις 2 πηγαινε και πιο κατω αλλα το αφησα εκει!!

ελα και ενα Doomaki σε vulcan .........  ultra preset  !! :-D

 

post-238528-0-56393700-1473444040_thumb.jpg

post-238528-0-00763600-1473444124_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια, ασχετος με τα benchmarks εδω περα, απλα ηρθα να ρωτησω αν ειναι οκαυ το αποτελεσμα αυτο για το παρακατω συστημα.
 
I7-6770K @ 4.5Ghz
Asus Z170A
XFX RX480 8GB @ 1330Mhz

post-253405-0-68180300-1473461712_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη και καλά games φίλε μου......14000+ gpuscore στα 1330mhz μια χαρά είναι με βάση τα reviews που έχουμε δει π.χ. η msi στα 1330mhz 13400 gpuscore έβγαλε εδώ (   http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_480_gaming_x_review,24.html   )....Έχεις δοκιμάσει να δεις που φτάνει ο πυρήνας της rx480?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω θεμα και δεν εχω πιεσει πολυ την καρτα... Κατι παιζει με τους drivers και καθε φορα που αυξανω την μνημη πανω απο 1150mhz, ενω περναει ολα τα τεστ, benchmark και παιχνιδια ανετα, μου κρασαρει ο driver σε απλη χρηση browser. Απλα κρασαρει μαυριζει η οθονη και ξανα ανοιγει βγαζοντας μυνημα οτι κρασαρε ο driver. Επειδη το pc ειναι και για editing με ενδιαφερει αρκετα η επιδοση του cpu. Να τρεξω ενα geekbench και να ποσταρω αποτελεσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδη το pc ειναι και για editing με ενδιαφερει αρκετα η επιδοση του cpu. Να τρεξω ενα geekbench και να ποσταρω αποτελεσματα?

 

 

geekbench / cinebench r15 / Realbench

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROTR maxed out SMAA dx11 1080p

 

περιμενοντας να μ ερθουν τα νεα κολπα εχω μεινει με το οπλοπολυβολο της υπογραφης κ το οποιο σκωτονει οτι βρει μπροστα του...περιτο να πω οτι βαραγε μονο 100% το cpu sto bench :P

post-360690-0-67329900-1473709579_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...