Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

17 Αυγουστου πεταω για Χονκ Κονκ! θα κανω μερικες μερες διακοεπες εκει,μακαου,γκουανκζου και κατα τις 26-27 παω Τσανγκσα! 1 Σεπτεμβρη ξεκιναω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

3 βδομάδες γάλα κι άρχισα να ζαλίζομαι όπως συμβαίνει όταν έχω χαμηλό σίδηρο. Η πλάκα είναι ότι παίρνω συμπλήρωμα και δεν είχα πρόβλημα πριν αρχίσω το γάλα κι ενώ έτρωγα γαλακτοκομικά, κυρίως το βράδυ.

 

Υποψιάζομαι ότι το άφθονο ασβέστιο του γάλακτος + ότι πίνω απο ένα ποτήρι πρωί-απόγευμα + ότι το ασβέστιο δρα ανταγωνιστικά του σιδήρου και εμποδίζει την πρόσληψη του, έριξε τα επίπεδα του ήδη χαμηλομένου, λόγω αναιμίας, επιπέδου του σιδήρου.

 

Δεν είναι στη μοίρα μου να πίνω γάλα, τέλος.  :ph34r: Καλύτερα, ούτως ή άλλως δε το συμπαθώ σαν τροφή, το έκανα για τη ζωική πρωτείνη, θα σκαρφιστώ κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας παίρνει αυτό που νομίζει ότι αξίζει.

 

Τι είπα ο άνθρωπος... πάω να ποζάρω για την προτομή... :P


Verba volant, scripta manent --> Αν θέλεις να θυμάσαι κάτι, γράψτο. Όχι μόνο ενισχύεις την καταγραφή στη μνήμη αλλά και επιπλέον είναι εκεί για να το ξαναδιαβάσεις κάποια στιγμή αργότερα και να φρεσκάρεις τη μνήμη σου.

 

Ακολουθώ αυτό τον τρόπο σκέψης για τα επιστημονικά βιβλία που διαβάζω. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σημειώσεις μου για 2 εξαιρετικά βιβλία που διάβασα:

 

1. Stumbling on Happiness. Εστιάζει στα λάθη που κάνουμε προσπαθώντας να μεγιστοποιήσουμε την ευτυχία μας. Λάθη που βασίζονται κυρίως στο πώς είμαστε φτιαγμένοι ως ανθρώπινα όντα' λάθη που γίνονται αυτόματα αλλά μπορούμε να τα προλάβουμε/διορθώσουμε με συνειδητή προσπάθεια. Το αρχείο εδώ.

2. Why zebras don't get ulcers. Αν θέλετε να μάθετε πόσο καταστρεπτικό είναι το άγχος, αυτό είναι το βιβλίο που πρέπει να διαβάσετε. Στις σημειώσεις έχω προσθέσει 2 ενότητες που δεν υπάρχουν στο βιβλίο, αναφορικά με τους μηχανισμούς άμυνας και το κέντρο ελέγχου. Το αρχείο εδώ.

 

Σημείωση 1: Τα κείμενα είναι χοντρικές περιλήψεις των κεντρικών ιδεών, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να τα αντικαταστήσουν. Σκοπός μου είναι να σας κεντρίσω να διαβάσετε τα βιβλία αυτά, είτε αγοράζοντάς τα, είτε από τον... θείο. Νους υγιής εν σώματι υγιή. Το σώμα το γυμνάζετε όλοι εδώ μέσα, ρίξτε μια ματιά και στο νου σας ;)

Σημείωση 2: Τα έγραψα για μένα, όχι για να τα μοιραστώ με άλλους. Προφανώς τα βελτίωσα λίγο ώστε να βγάζουν νόημα και σε τρίτους εκεί όπου θεώρησα ότι δεν έβγαζαν, ωστόσο παραμένουν προσωπικές δουλειές. Είναι τα κύρια σημεία των βιβλίων όπως εγώ τα αντιλαμβάνομαι. Αν κάποιος άλλος έκανε το ίδιο πράγμα, προφανώς θα παρουσίαζε άλλο αρχείο, με απόκλιση που να ξεκινά από το 5% και να φτάνει μέχρι και το 90%, γι αυτό και επιμένω να τα διαβάσετε ολόκληρα κάποια στιγμή -εκτός κι αν δεν μπορείτε την αγγλική γλώσσα, δεν ξέρω αν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σημερα σχολη, καθομαι με μια παρεα. Βλεπει μια κοπελα που ειχα το ποδι μου ψηλα σε καρεκλα, μου λεει τι επαθες, της απανταω. Πεταγεται ενα και λεει "με τη γυμναστικη καταστρεφεται το σωμα" . Λεω ε αμα καθεσαι ολη μερα δε τραυματιζεσαι. Λεει αυτος οχι δε μιλαω για τραυματισμους...κανουν γυμναστικη και καταστρεφουν το σωμα τους! Νοημα εχει μονο αμα κανεις πρωταθλητισμο αυτο ειναι ***λα , αλλιως δεν εχει κανενα νοημα!!!

 

 

Κανετε πρωταθλητισμο ρε; Ομολογηστε! Αν δε κανετε, να ξερετε οτι δεν εχει κανενα νοημα ν ασχοληστε, αραξτε, καταστρεφονται τα σωματα σας!!!

 

Μα τι αλλο θ ακουσω.... Σ οποιον εχει τυχει να πω οτι θα παω στον μαραθωνιο, με κοιτανε σαν εξωγηινη. Η το "δε μπορω να ρθω για καφε, εχω γυμναστηριο στις 7".

Βρε αϊ σιχτιρ!

 

(Και ενω ξυπναω σημερα με το ποδι καλυτερα μετα τη χτεσινη ξεκουραση, σκαει χαλασμενο ασανσερ στη σχολη. Παρε 3 οροφους με τις σκαλες, παρε και το γονατο στο χερι μετα. Σιχτιρ (δευτερη φορα) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σημερα σχολη, καθομαι με μια παρεα. Βλεπει μια κοπελα που ειχα το ποδι μου ψηλα σε καρεκλα, μου λεει τι επαθες, της απανταω. Πεταγεται ενα και λεει "με τη γυμναστικη καταστρεφεται το σωμα" . Λεω ε αμα καθεσαι ολη μερα δε τραυματιζεσαι. Λεει αυτος οχι δε μιλαω για τραυματισμους...κανουν γυμναστικη και καταστρεφουν το σωμα τους! Νοημα εχει μονο αμα κανεις πρωταθλητισμο αυτο ειναι ***λα , αλλιως δεν εχει κανενα νοημα!!!

 

 

Κανετε πρωταθλητισμο ρε; Ομολογηστε! Αν δε κανετε, να ξερετε οτι δεν εχει κανενα νοημα ν ασχοληστε, αραξτε, καταστρεφονται τα σωματα σας!!!

 

Μα τι αλλο θ ακουσω.... Σ οποιον εχει τυχει να πω οτι θα παω στον μαραθωνιο, με κοιτανε σαν εξωγηινη. Η το "δε μπορω να ρθω για καφε, εχω γυμναστηριο στις 7".

Βρε αϊ σιχτιρ!

 

(Και ενω ξυπναω σημερα με το ποδι καλυτερα μετα τη χτεσινη ξεκουραση, σκαει χαλασμενο ασανσερ στη σχολη. Παρε 3 οροφους με τις σκαλες, παρε και το γονατο στο χερι μετα. Σιχτιρ (δευτερη φορα) )

Προσπαθώ να σκεφτώ βρισιά που κολάει εδώ και τελειώνει σε λα...

 

Πάντως τέτοια θα ακούς συχνά και γενικά ό,τι βλακεία έχει ακούσει κάποιος θα στην λέει. Η καλύτερη λύση είναι να ρωτάς ένα γιατί...το awkward silence λίγων δευτερολέπτων και μετά το παραληρημα χαζών επιχειραμάτων έχει φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε αντρικα την ευχαριστηση. Ετσι το ειπε.

 

Εχω ρωτησει και τα γιατι οντως αυτη η σιωπη ή το "εεεε" ειναι στανταρακια.

Ο αλλος θελει να λιωνει ολη μερα στο καναπε του ή σε καμια καφετερια. Οσες φορες εχει τυχει να με δουνε με τα φρουτα στ αμαξι, οταν ειναι να παω κατευθειαν μετα τη σχολη, με κοιτανε λες και..υποφερω. Κατσε εσυ ρε φιλε στο κυλικειο να φας ζαμπονοτυροπιτα εγω γουσταρω μπανανιτσα, τι ζορι τραβας;

 

Φανταζομαι εσεις που ασχολειστε και τοσο καιρο, τι θα χετε ακουσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε αντρικα την ευχαριστηση. Ετσι το ειπε.

Εχω ρωτησει και τα γιατι οντως αυτη η σιωπη ή το "εεεε" ειναι στανταρακια.

Ο αλλος θελει να λιωνει ολη μερα στο καναπε του ή σε καμια καφετερια. Οσες φορες εχει τυχει να με δουνε με τα φρουτα στ αμαξι, οταν ειναι να παω κατευθειαν μετα τη σχολη, με κοιτανε λες και..υποφερω. Κατσε εσυ ρε φιλε στο κυλικειο να φας ζαμπονοτυροπιτα εγω γουσταρω μπανανιτσα, τι ζορι τραβας;

Φανταζομαι εσεις που ασχολειστε και τοσο καιρο, τι θα χετε ακουσει.

Σαντουιτσακια με ψητά λαχανικά και olive dressing και δεν ακούς κιχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 βδομάδες γάλα κι άρχισα να ζαλίζομαι όπως συμβαίνει όταν έχω χαμηλό σίδηρο. Η πλάκα είναι ότι παίρνω συμπλήρωμα και δεν είχα πρόβλημα πριν αρχίσω το γάλα κι ενώ έτρωγα γαλακτοκομικά, κυρίως το βράδυ.

 

Υποψιάζομαι ότι το άφθονο ασβέστιο του γάλακτος + ότι πίνω απο ένα ποτήρι πρωί-απόγευμα + ότι το ασβέστιο δρα ανταγωνιστικά του σιδήρου και εμποδίζει την πρόσληψη του, έριξε τα επίπεδα του ήδη χαμηλομένου, λόγω αναιμίας, επιπέδου του σιδήρου.

 

Δεν είναι στη μοίρα μου να πίνω γάλα, τέλος.  :ph34r: Καλύτερα, ούτως ή άλλως δε το συμπαθώ σαν τροφή, το έκανα για τη ζωική πρωτείνη, θα σκαρφιστώ κάτι άλλο.

 

Mηπως είσαι δυσανεκτικός στη λακτόζη; Πάντως φίλε Γιάννη μη σκας από πρωτεινη έχεις πολλές επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μαργαριτα εγω ειμαι και λιγο περιεργος και γενικα αυτα που κανω ειναι ψιλο εξτριμ (πχ 0 ζαχαρη, 0 αλατι, οχι κρεας,οχι ψαρι, οχι αλκοολ, οχι ξενυχτια κτλ και το παραδεχομαι οτι ειναι εξτριμ) καθε φορα μου λενε και φαε λιγο και δεν παθαινεις τιποτα και και και

αλλα το κορυφαιο ολων ειναι οταν μου λενε περνα και λιγο καλα. ευχαριστησου τη ζωη σου! 

και η απαντηση μου ειναι Καλα περναω και θα περναω καλυτερα για περισσοτερο καιρο απο εσενα. απλα κρινεις το αν περναω καλα με τα δικα σου στανταρ ενω εγω περναω καλα με τα δικα μου στανταρ. Εμενα με ευχαριστει να γαμηθω στο γυμναστηριο και να τρωω ολη μερα κουνουπιδια μπροκολα και μανιταρια. 

μην δινεις σημασια. ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις !! Ειμαι σταρχιδιστης και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω κανει ποτε στον εαυτο μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ευχαριστηθείς την ζωή είναι κάτι υποκειμενικό. Το θέμα είναι να αντιλαμβανόμαστε τι θυσίες μπορούμε να κάνουμε και τι στόχους μπορούμε να επιτύχουμε. 

 

Εγώ τον χειμώνα μπορώ να κάνω ότι διατροφή να ναι, το καλοκαίρι δεν διατίθεμαι να ζω χωρίς φρούτα και παγωτό. Οπότε αλλάζω την διατροφή μου, συνεχίζω να μετράω θερμίδες, έχω επιτεύξιμους στόχους (λίπος κοντά 12-13) και όλα καλά. Εγώ νιώθω ότι ευχαριστιέμαι την ζωή πολύ καλά έτσι

 

Αλλος δεν την παλεύει χωρίς φαί τίγκα στο λίπος. Αυτός κανονίζει την διατροφή σε ποσότητες που δεν καταλήγει παχύσαρκος και είναι οκ

 

Άλλος θέλει λίπος κάτω από 10ρι και δεν ακουμπάει ζάχαρη και την βγάζει με ταπερ. Καλά κάνει και αυτός προφανώς το κάνει γιατί τον γεμίζει.

 

Αυτός που σίγουρα δεν ευχαριστιέται την ζωή του (όσο θα μπορούσε) είναι αυτός που είναι όλη μέρα σε ένα καναπέ τρώει ότι να ναι όπως να ναι και όλο παραπονιέται ότι πρέπει να χάσει βάρος η whatever. Όλοι όσοι γυμναζόμαστε έχουμε περάσει από τέτοιο στάδιο και μπορούμε να εκτιμήσουμε πόσο θετικά αλλάζει την ζωή μας η γυμναστική και η σωστή διατροφή. Όσοι δεν το έχουν δοκιμάσει είναι που δεν ξέρουν τι χάνουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω λίγο τη βοήθεια σας...

Πάω γυμναστήριο κατά τις 19¨30 και τρώω κατά τις 18¨30  3 ασπράδια με 100 γρ βρώμη. Το μεσημεριανό μου είναι κατά τις 15¨30 το μεσημέρι οπότε αναγκαστικά πρέπει να ξαναφάω για να πάω gym.

 

Είναι καλή επιλογή τα ασπράδια με τη βρώμη πριν την προπονηση; Ο bosei παλιοτερα μου ειχε προτεινει να τρωω ενα μηλο + γιαουρτι αλλά αν το κανω αυτο εχω και το βραδυ αργα πριν τον υπνο γιαουρτι....

 

Εκτος και αν σε εκεινο το γευμα πριν τον υπνο βαλω κατι αλλο αλλα τι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...