Προς το περιεχόμενο

Kindle DX : Νέο e-book reader από την amazon


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρεις μόλις μήνες μετά τη παρουσίαση του Kindle 2, η amazon παρουσίασε σήμερα μια νέα έκδοση του ηλεκτρονικού βιβλίου της, το Kindle DX που θα διατίθεται παράλληλα με το Kindle 2.

 

Το Kindle DX έρχεται με λίγες αλλά σημαντικές αλλαγές με το προκάτοχο του με σημαντικότερη την οθόνη των 9.7' ιντσών η οποία είναι αρκετά μεγαλύτερη από το Kindle 2 το οποίο περιορίζεται στις 6' ίντσες. Με αυτό το μέγεθος οθόνης, μειώνονται δραστικά τα προβλήματα ανάγνωσης εφημερίδων και περιοδικών τα οποία αναφέραμε στη πρόσφατη παρουσίαση του Kindle 2.

 

Η amazon κατά τη παρουσίαση του Kindle DX έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην ανάγνωση εφημερίδων που πλέον γίνεται εύκολη υπόθεση σε συνδυασμό με την εγγενή υποστήριξη αρχείων pdf. Μάλιστα η συσκευή διαθέτει λειτουργία accelerometer η οποία ενεργοποιείται μόλις γυρίσετε τη συσκευή σε οριζόντια θέση (landscape), στα πρότυπα του iPhone.

 

Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο νέος τρόπος προώθησης του Kindle DX το οποίο θα διατίθεται σε καλύτερη τιμή αν ο χρήστης επιλέξει να δεσμευτεί για μακροχρόνια συνδρομή σε μια από τις τρεις εφημερίδες που συνεργάζονται με την amazon. Αυτές είναι οι New York Times, Boston Globe και Washington Post. Επιπλέον 5 αμερικανικά πανεπιστήμια όπως τα Princeton, Arizona State, Reed College, θα ξεκινήσουν πιλοτικό πρόγραμμα με το οποίο το Kindle DX θα προσφέρεται στους φοιτητές τους ως αντικαταστάτης των κανονικών βιβλίων.

 

post-331-12906300519_thumb.jpg[caption]Amazon Kindle DX[/caption]post-331-129063005222_thumb.jpg[caption]Amazon Kindle DX[/caption]post-331-129063005225_thumb.jpg[caption]Amazon Kindle DX[/caption]post-331-129063005228_thumb.jpg[caption]Amazon Kindle DX[/caption]

 

Μερικά ακόμα χαρακτηριστικά που πρέπει να αναφερθούν είναι η αύξηση του αποθηκευτικού χώρου στα 4gb (3.500 βιβλία) ενώ όπως δήλωσε ο πρόεδρος της amazon, Jeff Bezos, το Kindle Store το οποίο τροφοδοτεί με βιβλία τις Kindle συσκευές, έφτασε τις 275.000 σημειώνοντας αύξηση 45.000 τίτλων τους τελευταίους τρεις μήνες.

 

Το Kindle DX θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι ενώ η τιμή των $489 θεωρείται ακριβή χωρίς να φαίνεται κάτι να αλλάζει στη τιμολογιακή πολιτική που έχει αποφασίσει να ακολουθήσει η amazon με όλα τα Kindle. Το ίδιο ισχύει και για τη διάθεση της συσκευής εκτός Αμερικής η οποία όπως όλα δείχνουν είναι και θα παραμείνει όνειρο θερινής νυκτός τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.

 

Ενημέρωση 6/1/2010: Από τις 19 Ιανουαρίου 2010, η amazon διαθέτει το Kindle DX Global Wireless και στην Ελλάδα στη τιμή των $489. Επιπλέον έξοδα τελωνείου μπορεί να προκύψουν αφού η αποστολή της συσκευής γίνεται από το αμερικανικό amazon.

 

Link.png Site: Kindle DX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ ωραίες βελτιώσεις. Όταν με το καλό βάλουν και οθόνη αφής για να μπορείς να σημειώνεις πάνω ατα βιβλία με μια γραφίδα, θα με πείσει να αλλάξω το tablet pc μου με μια από αυτές τις συσκευές. Μέχρι τότε μόνο tablet pc για σοβαρό διάβασμα ebooks.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει μαλλον και για αναγνωση ηλεκτρονικης εφημεριδας, αλλα θεωρω την τιμη του ακριβη για το μεσο ελληνα εφοσον ερθει και στην χωρα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bot αγορι μου, στο φερνω εγω στην Ελλαδα, κι εσυ θα προσπαθησεις να πεισεις τους υδροκεφαλους των εγχωριων media να το υιοθετησουν. ψηνεσαι?

 

αν και τσαμπα κοπος, αν περιμεναμε απο αυτα τα ζωντοβολα να ενημερωθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΩΣ σωστα γραφει και στο αρθρο η τιμή του ειναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ. Εδω δηλαδη θα έρθει κοντα στα 500ε την στιγμη που με 200-300 παιρνεις netbook το οποιο ειναι κανονικο κομπιουτερ με ασυρματο ιντερνετ και windows xp τα οποια ειναι πολυ μικρα κ ελαφρια. ΣΙΓΟΥΡΑ εχει καποια πλεονεκτήματα εναντι του netbook οπως είναι πχ αυτονομια κ υπερφορητοτητα (μπορεις πχ στο μετρο να διαβαζεις κατι ακομα κ οταν εισαι ορθιος αλλά μη ξεχνάμε ότι ειναι μονο μια συσκευή με ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ οθόνη που χρησιμεύει ΜΟΝΟ για ανάγνωση txt kai pdf. Αν εκανε καπου 100ε ή ακομα λιγότερο ή αν πχ ήταν ταβλετ pc θα το συζητούσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
bot αγορι μου, στο φερνω εγω στην Ελλαδα, κι εσυ θα προσπαθησεις να πεισεις τους υδροκεφαλους των εγχωριων media να το υιοθετησουν. ψηνεσαι?

 

αν και τσαμπα κοπος, αν περιμεναμε απο αυτα τα ζωντοβολα να ενημερωθουμε...

 

Μην ξεχνάς επίσης πως όταν κάποιος έκανε μια κίνηση να το παρουσιάσει στο κοινοβούλιο ...άρχισαν να τον ειρωνεύονται!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λετε εσεις ο,τι θελετε.

 

Εγω σταθηκα σε αυτα:

 

Επιπλέον 5 αμερικανικά πανεπιστήμια όπως τα Princeton, Arizona State, Reed College, θα ξεκινήσουν πιλοτικό πρόγραμμα με το οποίο το Kindle DX θα προσφέρεται στους φοιτητές τους ως αντικαταστάτης των κανονικών βιβλίων.

 

Και πραγματικα λυπαμαι που οχι μονο δεν ενδιαφερθηκε κανεις απο "εδω", αλλα ουτε καν προκειται να το δουμε εδω...:-(

 

Γιατι κυριοι? Η τιμη ειναι τσουχτερη ναι, αλλα θα σας χαλαγε να περνουσατε απο το pc σας ολα τα βιβλια και να τα διαβαζατε οπουδηποτε και με ελαχιστη καταναλωση ενεργειας? Ή μηπως χρειαζεται "χρωμα" για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μηπως χρειαζεται "χρωμα" για αυτο?

 

Mυαλο χρειαζονται οι "κ.κ υπευθυνοι", αλλα που να βρεθει.

Εδω δεν εχουν κανει αλλα κ αλλα βασικοτερα .:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι ατακα γραμματειας στο μακρινο μελλον.

 

"δεν φταιμε εμεις που δεν εχουν ερθει τα βιβλια ακομα, εχει πεσει ο σερβερ γι αυτο και δεν μπορειτε να τα κατεβασετε"

 

αει-σιχτιρ τωρα που το θυμηθηκα. εχουμε φτασει ενα μηνα πριν την εξεταστικη και δεν εχουμε παρει (ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ) βιβλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν και βρίσκω την τιμή του τσουχτερή αλλά όχι και τελείως παράλογη, βρίσκω εξαιρετικές τις βελτιώσεις.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα μέχρι τώρα ήταν η αδυναμία φόρτωσης (με νορμάλ τρόπο) αρχείων PDF, DOC κ.λ.π

Επειδή είμαι ένας άνθρωπος που διαβάζει δεκάδες έντυπα την εβδομάδα, σκέφτομαι πως θα ήταν εξαιρετικό να έχω τις εκδόσεις των Macworld,PCMagazine και πολλών άλλων περιοδικών που βρίσκει κανείς εύκολα και πολλές φορές μέσω δωρεάν συνδρομών στο Internet, συν το ότι πολλές Ελληνικές εφημερίδες βγάζουν την πλήρη έκδοση τους σε PDF (όπως Έθνος,ΤΑ ΝΕΑ,ΤΟ ΒΗΜΑ κ.λ.π)σε μια συσκευή που ζυγίζει γραμμάρια παντού μαζί μου.

Επιπλέον επειδή είμαι καθηγητής, εκατοντάδες σημειώσεις και βιβλία που έχω σε PDF και DOC θα χωρούσαν εκεί, με μεγάλο πλεονέκτημα την αυτονομία.

Τώρα έχω ένα netbook με φορτωμένο όλο το υλικό μου αλλά ούτε το ίδιο εύκολα διαβάζω κάτι απο εκεί, ούτε η αυτονομία του πλησιάζει έστω και λίγο το kindle.

Επειδή έχω φίλο που ταξιδεύει συχνά Αμερική μάλλον τώρα δε θα αντισταθώ, γιατί ο μόνος μου δισταγμός ήταν η οθόνη του προηγούμεου που μου φαινόταν, αν και τέλεια για ανάγνωση, μικρή.Τώρα με 9.7 ίντσες νομίζω ότι είναι τέλειο για διάβασμα.

Τέλος η περίπτωση των audiobooks που υποστηρίζει είναι πολύ ενδιαφέρουσα, για όποιον δεν την έχει δοκιμάσει.

Με μια δοκιμαστική συνδρομή στο audible μπορείτε να κατεβάσετε 2 βιβλία της επιλογής σας.Ειδικά η enhanced ποιότητα είναι απίθανη και απέχει πολύ απο τα διάφορα mp3 audiobooks που βρίσκει κανείς στα διάφορα warez sites.

Κατέβασα το τελευταίο του Paulo Coelho και είναι απολαυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δεν φταιμε εμεις που δεν εχουν ερθει τα βιβλια ακομα, εχει πεσει ο σερβερ γι αυτο και δεν μπορειτε να τα κατεβασετε"

 

:-D:-D:-D:-D φοβερή ατάκα, κι αν πέφτει ο σέρβερ με τους σημερινούς ρυθμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...