Προς το περιεχόμενο

μεγαλο προβλημα με σπιτονοικοκυρη...


dreamwebx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα

 

 

αντιμετωπιζω απο εχθες ενα σοβαρο προβλημα...

 

 

πριν απο 8 μηνες νοικιασα ενα διαμερισμα εναντι 500Ε τον μηνα και με 2ετες συμβολαιο.

 

Αυτες τις ημερες ομως βρηκα σπιτι για να αγορασω αφου σε λιγους μηνες παντρευομαι.

Παω εχθες το βραδυ λοιπον στον σπιτονοικοκυρη για να του πληρωσω το νοικι του Ιουνιου και του ανακοινωνω οτι θα του πληρωσω και το επομενο νοικι και μετα μετακομιζω.

 

Αυτος λοιπον μου ανεφερε με υφος περισπουδαστο οτι εχω υπογραψει συμβολαιο διετες και θα πρεπει να του καταβαλω το νοικι μεχρι και τον Οκτωμβριου του 2010!!

Εννοειται οταν υπογραψαμε το συμβολαιο το ειχα διαβασει και δεν ανεφερε πουθενα αυτη την ΄΄ρητρα΄΄ σε περιπτωση αποχωρησης μου πριν το χρονικο σημειο που οριζει το συμβολαιο...

Ειχα και στο μυαλο μου 2 περιπτωσεις γνωστων οπου σε παρομοια περιπτωση με την δικη μου απλα ο σπιτονοικοκυρης κρατησε την εγγυηση που ειχαν καταβαλει και ολα οκ.

Σημερα μιλησα με 2 δικηγορους ο οποιος ο πρωτος μου ανεφερε οτι ισχυει οτι αναφερει ο σπιτονοικοκυρης,ενω ο 2ος μου ανεφερε οτι μονο σε επαγγελματικη στεγη σε αναγκαζει το συμβολαιο σε εξοφληση .

Αντε μου λεει το πολυ πολυ να δωσεις μεχρι 4 νοικια στην χειροτερη.

επειδη καταλαβαινετε οτι εχω μπερδευτει ,μηπως καποιος γνωριζει καποιον νομο που να ξεκαθαριζει τι ακριβως ισχυει?

 

Για καθε απαντηση που θα εχετε την καλοσυνη να μου δωσετε ,σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμο συγκεκριμένο δε γνωρίζω δυστυχώς, αλλά μια κίνηση που μπορείς εύκολα να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον 1ο δικηγόρο να σου εξηγήσει γιατί πιστεύει πως έχει δίκιο ο ιδιοκτήτης κι έπειτα να μεταφέρεις τα λεγόμενά του στον 2ο δικηγόρο να δείς αν θα αναθεωρήσει ή θα σου αντιπροτείνει κάτι πιο βάσιμο. Εφόσον όμως δεν υπάρχει τέτοια ρήτρα στο συμβόλαιο δε βλέπω το λόγο να καταβάλεις ενοίκια μέχρι τον 10/2010.

 

Άντε και καλά στέφανα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω...αλλά τι ρόλο βαράει το συμβόλαιο τότεΣ; :/

 

Το συμβόλαιο πρέπει να αναφέρει τις ρήτρες ή τις ποινές που θα υποστείς αν το σπάσεις νωρίτερα, για παράδειγμα το συμβόλαιο του κινητού μου λέει οτι άν το σπάσω νωρίτερα θα πληρώσω όλο ή κάποιο ποσοστό της επιδότησης που πήρα, το ίδιο και με το conn-x αν το σπάσω πριν το 6μηνο θα πληρώσω τα πάγια μέχρι το τέλος του 6μηνου, αναφέρονται γραπτά και υπέγραψα εν γνώση μου.

 

Στην περίπτωση του OP αν δεν αναφέρεται ρήτρα τότε δεν υπάρχει, γιατί με το σκεπτικό αυτο θα μπορούσε να του πει, θες να σπάσεις το συμβόλαιο και να πάρεις δικό σου σπίτι, ε για ρήτρα θα σου πάρω το νεο σπίτι επειδή έσπασες το συμβόλαιό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατ' αρχήν, οφείλεις να καταβάλεις ως αποζημίωση για την πρόωρη λύση της μίσθωσης όλα τα μισθώματα μέχρι τη λήξη της μισθωτικής σου σύμβασης - υπάρχουν πλείστες όσες αποφάσεις δικαστηρίων (ενδεικτικά αναφέρω τις ΑΠ 760/2000, ΑΠ 617/2000, ΕφΑθ 3742/2004, ΕφΑθ 3405/2001, ΕφΑθ 6267/2000, ΕφΑθ 5073/2000) με πιο πρόσφατη την ΕφΑθ 7953/2006.

 

Βέβαια υπάρχει ένα παραθυράκι. Ο ιδιοκτήτης οφείλει να προσπαθήσει να νοικιάσει το διαμέρισμα. Αν το νοικιάσει, εσύ παύεις να οφείλεις τα μισθώματα. Αν δεν προσπαθήσει και σου ζητάει τα ενοίκια, μπορείς να αρνηθείς την καταβολή επειδή αυτός επίτηδες ολιγωρεί για να σου παίρνει τα ενοίκια.

 

Ακολουθεί νομικό κείμενο από την πρόσφατη απόφαση του Εφετείου Αθηνών, το οποίο έχει σχέση με την υπόθεση. Δυσνόητο για μη νομικούς:

 

 

 

 

"Αιτία της αποζημίωσης αυτής είναι η παράβαση από το μισθωτή της υποχρέωσης του για ορισμένη διάρκεια της μισθωτικής σύμβασης, δηλαδή, οφείλεται σε κάθε περίπτωση που ο εκμισθωτής, εξαιτίας της αντισυμβατικής συμπεριφοράς του μισθωτή, αναγκάζεται να καταγγείλει τη μίσθωση πριν από τη λήξη της. Η αξίωση της αποζημίωσης από την διάταξη του άρθρου 594 ΑΚ προϋποθέτει υπαιτιότητα του μισθωτή ως προς την παράβαση του όρου της μίσθωσης και στοχεύσει στην ανόρθωση της ζημίας του εκμισθωτή λόγω της πρόωρης λήξης της μίσθωσης. Αν πρόκειται για μίσθωση ορισμένου χρόνου, η ζημία του εκμισθωτή συνίσταται στο διαφυγόν κέρδος του, δηλαδή στην απώλεια των μισθωμάτων ολόκληρου του υπόλοιπου χρόνου της μίσθωσης, μετά τη λήξη του χρόνου της (βλ. και ΑΠ 760/2000 ΕλΔ 2001.140, ΑΠ 617/2000 ΕλΔ 2000.140, ΕφΑΘ 3742/2004 ΕλΔ 2005.578, ΕφΑΘ 3405/2001 ΕλΔ 2002.225, ΕφΑΘ 6267/2000 ΕλΔ 2002.833, ΕφΑΘ 5073/2000 ΕλΔ 2001.801).

 

Το δικαίωμα ωστόσο του εκμισθωτή να αξιώσει από το μισθωτή που αποχώρησε πρόωρα από το μίσθιο, το μίσθωμα ή αποζημίωση μέχρι τη συμβατική λήξη της μίσθωσης, προσκρούει στον απαγορευτικό κανόνα του άρθρου 281 ΑΚ, όταν η άσκηση του αντίκειται στην καλή πίστη, πράγμα που συμβαίνει και όταν ο εκμισθωτής παραλείπει να εκμισθώσει το μίσθιο σε τρίτον παρότι η εκμίσθωση του είναι ευχερής. Αλλά και στον κανόνα του άρθρου 300 ΑΚ υπόκειται, αφού ο εκμισθωτής με τη συμπεριφορά του συνετέλεσε στην επέλευση της ζημίας του και την έκταση αυτής, παραλείποντας να αποτρέψει και περιορίσει αυτή με την εκμίσθωση του ακινήτου του (ΑΠ 617/2000 ο.π., 760/2000 ΕλΔ 2001.140, ΑΠ 585/1997 ΕλΔ 1998.112, ΕφΑΘ 3742/2004 ο.π., ΕφΑΘ 6267/2000 ΕλΔ 2002.833)"

 

ΕφΑθ 7953/2006 ΕλΔ 2007.1486

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω...αλλά τι ρόλο βαράει το συμβόλαιο τότεΣ; :/

 

 

 

με οσο κοσμο το συζητησα (αναμεσα τους και 2 ιδιοκτητες)μου ανεφεραν οτι το συμβολαιο ειναι καθαρα τυπικο και το μονο που διαφιλασει ειναι οτι σε περιπτωση φθορας του σπιτιου απο τον κατοχο του μπορει να κρατηθει η εγγυηση που καταβαλει οταν το κλεινει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς paredwse, δηλαδή αν ο ενοικιαστής βάλει αγγελία, βρει κάποιον και ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να το νοικιάσει στον ενδιαφερόμενο, τότε αρχικός ενοικιαστής δεν έχει καμία υποχρέωση απέναντι στον ιδιοκτήτη;

 

Αν η απάντηση είναι θετική, ο τοπικσταρτερ έχει 2 μήνες για να βρει ενδιαφερόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση και κατατοπιστικοτατη απαντηση..

Με βοηθησες παρα πολυ...

 

 

Συνεπως συνοψιζωντας πρεπει να του δινω καθε μηνα το νοικι,αρκει αυτος να κανει κινηση για να το νοικιασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα που μου έρχεται στο μυαλό....

Αν ο ενοικιαστής ισχυριστεί οτι αδυνατεί να πληρώνει το ενοίκιο (δεν έχει λεφτά) αναγκάζοντας έτσι τον ιδιοκτήτη να προβεί σε έξωση, πάλι θα πρέπει να καταβάλλει όλα τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση και κατατοπιστικοτατη απαντηση..

Με βοηθησες παρα πολυ...

 

 

Συνεπως συνοψιζωντας πρεπει να του δινω καθε μηνα το νοικι,αρκει αυτος να κανει κινηση για να το νοικιασει.

Να'σαι καλά. :-)

 

Ναι, εκτός κι αν κάνεις την κίνηση που προτείνει ο insomniaK και βρεις εσύ κάποιον άλλο ενοικιαστή. ;)

 

Ερώτηση προς paredwse, δηλαδή αν ο ενοικιαστής βάλει αγγελία, βρει κάποιον και ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να το νοικιάσει στον ενδιαφερόμενο, τότε αρχικός ενοικιαστής δεν έχει καμία υποχρέωση απέναντι στον ιδιοκτήτη;

 

Αν η απάντηση είναι θετική, ο τοπικσταρτερ έχει 2 μήνες για να βρει ενδιαφερόμενο.

 

Ανάλογα τι θα βρει βέβαια, έτσι; :-)

 

Αν δηλαδή έχω ως αρχή να μην βάζω, για παράδειγμα, οικογένειες με ανήλικα παιδιά ή οικογένειες με κατοικίδια ή (το χειρότερο) βάζελους και μου βρεις κάτι τέτοιο, έχω το δικαίωμα να αρνηθώ. Αλλά από την άλλη, δεν μπορώ να αρνούμαι όποιον κι αν μου φέρεις γιατί αυτό θα συνιστά ουσιαστικά καταχρηστική άσκηση του δικαιώματός μου. :-)

 

Και κάτι ακόμα που μου έρχεται στο μυαλό....

Αν ο ενοικιαστής ισχυριστεί οτι αδυνατεί να πληρώνει το ενοίκιο (δεν έχει λεφτά) αναγκάζοντας έτσι τον ιδιοκτήτη να προβεί σε έξωση, πάλι θα πρέπει να καταβάλλει όλα τα λεφτά?

 

Ε ναι, φυσικά τα οφείλει, ο ιδιοκτήτης θα του κάνει έξωση και αγωγή για τα μισθώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, οφείλεις να καταβάλεις ως αποζημίωση για την πρόωρη λύση της μίσθωσης όλα τα μισθώματα μέχρι τη λήξη της μισθωτικής σου σύμβασης - υπάρχουν πλείστες όσες αποφάσεις δικαστηρίων (ενδεικτικά αναφέρω τις ΑΠ 760/2000, ΑΠ 617/2000, ΕφΑθ 3742/2004, ΕφΑθ 3405/2001, ΕφΑθ 6267/2000, ΕφΑθ 5073/2000) με πιο πρόσφατη την ΕφΑθ 7953/2006....

 

Να κάτι που δεν ήξερα.Ως τώρα.

 

Καλωσήρθα στον πραγματικό κόσμο.

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν εχω ειλικρινα καταλαβει μεχρι τωρα,ειναι αφου δεν αναφερεται πουθενα στο συμβολαιο ποιες ειναι οι ''συνεπεις΄΄εαν αποχωρησω πριν απο τα 2 χρονια και ο ιδιοκτητης δεν μας ανεφερε τιποτα,που ειναι το περιφημο ΄΄υπογραφω εις γνωσειν μου''.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αυτο που δεν εχω ειλικρινα καταλαβει μεχρι τωρα,ειναι αφου δεν αναφερεται πουθενα στο συμβολαιο ποιες ειναι οι ''συνεπεις΄΄εαν αποχωρησω πριν απο τα 2 χρονια και ο ιδιοκτητης δεν μας ανεφερε τιποτα,που ειναι το περιφημο ΄΄υπογραφω εις γνωσειν μου''.....?

 

Είναι διάταξη νόμου (συγκεκριμένα του Αστικού Κώδικα) και, θεωρητικά, οφείλεις να γνωρίζεις το νόμο (ή αλλιώς πληρώνεις δικηγόρο που τον γνωρίζει για σένα). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι η διάρκεια του συμβολαίου είναι εξ ορισμού δεσμευτική και για τα δύο μέρη: εφόσον εγώ δικαίως θα διαμαρτυρόμουν αν ο ιδιοκτήτης αποφάσιζε μια μέρα πως παντρεύει τα παιδιά του και θέλει το διαμέρισμα για προίκα ή πως βρήκε άνθρωπο διατεθειμένο να του δώσει περισσότερα από ό,τι εγώ, και μου ζητούσε να φύγω ενώ έχω συμβόλαιο, γιατί από την πλευρά του να μη ζητήσει τα ενοίκια εάν εγώ μια μέρα αποφάσιζα πως το διαμέρισμα δε μου κάνει, βρήκα φτηνότερο, παντρεύομαι και φεύγω (αυτό κι αν είναι "ξαφνική" αιτία).

 

Με λίγα λόγια, δε βρίσκω "παράλογο" να ενοχληθεί ο ιδιοκτήτης αν στους οκτώ μήνες ενός διετούς συμβολαίου ο ενοικιαστής ζητήσει να φύγει.

 

Νομίζω πως αν υπήρχε περισσότερο έγκαιρη ειδοποίηση ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα. Η πλέον πρακτική λύση τώρα είναι να αναζητήσεις ενοικιαστή, αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου, ώστε να μην μπορεί να πει ο ιδιοκτήτης πως "δεν του κάνει" ο καινούργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Νομίζω ότι η διάρκεια του συμβολαίου είναι εξ ορισμού δεσμευτική και για τα δύο μέρη: εφόσον εγώ δικαίως θα διαμαρτυρόμουν αν ο ιδιοκτήτης αποφάσιζε μια μέρα πως παντρεύει τα παιδιά του και θέλει το διαμέρισμα για προίκα ή πως βρήκε άνθρωπο διατεθειμένο να του δώσει περισσότερα από ό,τι εγώ, και μου ζητούσε να φύγω ενώ έχω συμβόλαιο, γιατί από την πλευρά του να μη ζητήσει τα ενοίκια εάν εγώ μια μέρα αποφάσιζα πως το διαμέρισμα δε μου κάνει, βρήκα φτηνότερο, παντρεύομαι και φεύγω (αυτό κι αν είναι "ξαφνική" αιτία).[...]

 

Έτσι ακριβώς. Ο νόμος προστατεύει (στην προκειμένη περίπτωση) εξ ίσου και τα δύο μέρη. Και οι δύο χρειάζονται προστασία καθώς υπάρχουν και κακοί ιδιοκτήτες αλλά και κακοί ενοικιαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...