Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πολλά προβληματάκια το Lost Crown αλλά ναι είναι ένα πολύ τρομακτικό και εθιστικό adventure game από τον Jonathan Boakes.

 

Btw στα 4.99€ ένα πολύ ενδιαφέρον point & click στα χνάρια του Myst, το J.U.L.I.A.: Among the Stars.

 

http://store.steampowered.com/app/257690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δε μου αρέσουν τα first person καθόλου καθώς και αυτά με τους fantasy worlds.

Δηλαδή μπορώ να παίξω άνετα κάποιο game όπως το broken sword ή το black mirror ακόμα και games που διαδραματίζονται στο μέλλον ή στο παρελθόν αλλά σιχαίνομαι τους fantasy worlds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για το the vanishing of Ethan Carter . λεει ; κυριως θελω να εχει καλη ιστορια ωραια ατμοσφαιρα και οχι γριφους που χρειαζονται ωρες για να τους σκεφτεις he Vanishing of Ethan Carter

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σκεφτομαι για το the vanishing of Ethan Carter . λεει ; κυριως θελω να εχει καλη ιστορια ωραια ατμοσφαιρα και οχι γριφους που χρειαζονται ωρες για να τους σκεφτεις he Vanishing of Ethan Carter

 

 

Έχει καλά γραφικά, σχετικά ενδιαφέρουσα ιστορία και γρίφους που σίγουρα δεν θα σε παιδέψουν. Το μόνο θέμα που είχα ήταν ότι έπρεπε να γυρίσω όλο το περιβάλλον(για να συμπληρώσω κάποια κομμάτια) κάτι που κατάλαβα προς το τέλος, λεπτομέρεια όμως.

Πιστεύω ότι αξίζει αν το βρεις από 66% και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κυκλοφορεί το Lost Horizon 2 στις 2/10. Το 1ο δεν ήταν κακό πάντως.

http://www.gameinformer.com/games/lost_horizon_2/b/pc/archive/2015/06/25/point-and-click-your-way-across-the-continents.aspx

 

Επίσης το Armikrog φαίνεται ενδιαφέρον, μοιάζει με το εξαιρετικό Neverhood για όσους θυμούνται. Βγαίνει 18/8:

https://www.gog.com/game/armikrog

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KING'S QUEST: A KNIGHT TO REMEMBER RELEASE DATE ANNOUNCED

 

Sierra has revealed that the first chapter of King's Quest: A Knight to Remember will be available in North America on July 28 for PS4, PS3, and PC. On Xbox One and Xbox 360, it will be available on July 29.

This first chapter will cost $10. In addition, King's Quest: The Complete Collection is a bundle of all five chapters, and is now available for pre-order on PSN and Steam for $40. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Κυκλοφορεί το Lost Horizon 2 στις 2/10. Το 1ο δεν ήταν κακό πάντως.

http://www.gameinfor...continents.aspx

Δεσποτα thx for the info

μια διόρθωση για το 1 που τα τελευταία 5 χρόνια δεν ξέρω και γω πόσες φορές το έχω παίξει

έτσι όπως το παρουσιάζεις κάποιος μη γνώστης νομίζει ότι αναφέρεσαι σε κάποιο μέτριο game

ενώ για μένα τουλάχιστον  είναι μέσα στα top 3 όλων τον εποχών λόγω της ιστορίας του 

άρα όχι μόνο δεν ήταν κακό αλλά ήταν ένα τέλειο adventure 

ελπίζω και σε ανάλογη συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Επίσης το Armikrog φαίνεται ενδιαφέρον, μοιάζει με το εξαιρετικό Neverhood για όσους θυμούνται. Βγαίνει 18/8:

https://www.gog.com/game/armikrog

 

To Armikrog πάει για κυκλοφορία στις 30 Σεπτεμβρίου, σύμφωνα με το τελευταίο τους kickstarter update. Δείχνει όμορφο, και κάπου παρα-θυμίζει το Neverhood (ας ελπίσουμε ότι αν έχουν πάλι τμήμα που ταξιδεύεις με βαγόνι, δεν θα είναι τόσο χαοτικό όσο στο NH). Δεν είχα πρόσβαση στη beta- στο update κάνουν λόγο για bugs που εντοπίστηκαν στο beta testing, οπότε καλό θα είναι να έχουν τον χρόνο τους να τα διορθώσουν πριν την τελική κυκλοφορία. 

 

---

Στις 10 Σεπτεμβρίου (εκτός απροόπτου) κυκλοφορεί το Dropsy - το οποίο είναι επίσης kickstarted project. Το Dropsy είναι indie point and click adventure με ήρωα έναν περίεργο αλλά καλόκαρδο κλόουν που αρχικά τουλάχιστον δεν έχει πολλούς φίλους αλλά θέλει να κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου. Η ιδέα του παιχνιδιού στηρίχθηκε σε κάποιες CYOA (choose-your-own adventure) ιστορίες που έφτιαξε ο δημιουργός Jay Tholen σε ξένο forum (somethingawful.com).

 

Είναι κάπως φευγάτος ο όλος κόσμος του παιχνιδιού και η ιστορία του, αλλά είναι όμορφο παιχνίδι, με pixel art γραφικά και interface που ξεφεύγει από τα κλασσικά. Νομίζω ότι μου θυμίζει λίγο από Sam n Max (το κλασσικό της LucasArts). Στο παιχνίδι δεν υπάρχει καθόλου κείμενο, τουλάχιστον όχι κάτι που να διαβάζεται σε κάποια γνωστή γλώσσα. Οι γρίφοι είναι σε γενικές γραμμές λογικοί - κάποιοι δεν είναι καν υποχρεωτικοί για να τελειώσεις το παιχνίδι- και ο κόσμος του παιχνιδιού είναι ανοιχτός (μπορείς να πας σχεδόν παντού από την αρχή). 

 

Από όσο ξέρω το παιχνίδι υποστηρίζει και Linux αλλά δεν ξέρω αν η έκδοση για Linux κυκλοφορεί στις 10. 

Disclaimer: Είμαι backer και συμμετείχα στο beta testing του παιχνιδιού.

 

Trailer (ίσως περικλείει λίγα spoilers):

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...