Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Τι έγινε με τα adventure games ρε παιδιά; Κανείς πια δεν ασχολείται με αυτά. Θυμάμαι τις εποχές που λιώναμε για να βρούμε τις λύσεις στους γρίφους πχ στο Riven. Που όλη μέρα παίζαμε Monkey Island.Που κυκλοφορούσαν κάποια αξιοπρεπή Adventures. Τώρα όλα έγιναν Action και FPS.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν κάποια άτομα ακόμα που ασχολούνται με το είδος αυτό. Αλλά και πάλι σε έναν ολόκληρο χρόνο πρέπει να ζοριστείς για να βρεις έναν τίτλο που να αξίζει...
Και τόσος ντόρος που έγινε με το Syberia!!! Για μένα δεν έλεγε και πολλά... Ok, μέτριο. Καλύτερο από τα άλλα τα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κυκλοφορούν ΠΟΛΛΑ adventures τον τελευταίο καιρό, όπως το Darkness Within, Sinking Island, Jack Keane, Penumbra και ένα με τον Sherlock Holmes. Επίσης ανακοινώθηκε το Still Life 2 που θα κυκλοφορήσει το 2008. Ψάξε τα λίγο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν ΠΟΛΛΑ adventures τον τελευταίο καιρό, όπως το Darkness Within, Sinking Island, Jack Keane, Penumbra και ένα με τον Sherlock Holmes. Επίσης ανακοινώθηκε το Still Life 2 που θα κυκλοφορήσει το 2008. Ψάξε τα λίγο ;)

 

Καλα μεγαλε με εφτιαξες , τα adventures ειναι η αδυναμια μου , ουτε τα ηξερα αυτα "Sinking Island, Jack Keane"

 

Τρεχω να τα βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείς να κοιτάξεις και σε sites που ειδικεύονται σε adventures όπως:

Το ελληνικό : Adventure - Advocate

Και το Just Adventure+

Από την εποχή του Monkey Island και του Riven πάντως έχουν κυκλοφορήσει και άλλα αξιοπρεπή adventures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ john2gr

Είσαι ωραίος και ενημερωμένος. Δεν ξέρεις πως περιμένω to sinking island. Σαν τρελός. Μεγάλο κόλλημα τα adventures.

 

@ darian227

Σήμερα οι περισσότεροι δεν έχουν την υπομονή, τον χρόνο να κάτσουν να "λιώσουν" με ένα adventure. Παιδεύονται 2-3 λεπτά με ένα γρίφο, και στην συνέχεια κατεβάζουν την λύση από το internet. Πρέπει να είσαι πολύ πορωμένος για να ασχοληθείς και να ευχαριστηθείς ένα adventure.

 

P.S. Άλλες πωλήσεις μπορεί να πετύχει ένα action, fps, άλλες ένα adventure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω αυτό τον καιρό να πάρω κάποιο adventure να κάνω ένα off απο τα rpg μολις βέβαια τελείωσω το the wither.Είμαι ανάμεσα στο Sinking Island και στο Sherlock Holmes vs Arsene Lupin αλλά δεν ξέρω ποιό είναι καλό μια και δεν βρίσκεις πουθενά να διαβάσεις την άποψη κάποιου για το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα adventures (πάντα IMHO) είναι ότι έχουν παραμείνει ένα είδος με το οποίο μπορούν να ασχοληθούν μόνο hardcore gamers, και δη fans του συγκεκριμένου είδους video games.

Ο casual gamer που αποτελεί και την συντριπτική πλειοψηφία του target group της video game industry, θέλει ένα παιχνίδι για να χαλαρώνει και να περνάει ευχάριστα την ώρα του, όχι να σπαζοκεφαλιάζει προσπαθώντας να λύσει παράλογους γρίφους ή να αναλώνεται στο τρομερά εκνευριστικό pixel hunting. Αν θέλουν να "χτυπήσουν" αυτό το κοινό οι adventure game devs, πιστεύω ότι πρέπει να εστιάσουν σε τρία χαρακτηριστικά: πιασάρικο σενάριο, όμορφα γραφικά, λογικοί και σχετικά εύκολοι γρίφοι. Και πιστεύω ότι βάσει αυτών των χαρακτηριστικών τα κρίνουν τα game review sites.

Υπάρχουν ορισμένα τέτοια παιχνίδια που πληρούν τις προϋποθέσεις, όπως τα dreamfall και fahrenheit. Περισσότερο δηλαδή interactive movies παρά παιχνίδια. Αυτά όμως παίρνουν και την μερίδα του λέοντος στις πωλήσεις, αλλά και τις μεγαλύτερες βαθμολογίες στα game review sites.

Βέβαια σαν hardcore adventure gamer, δεν θέλω να εκλείψει το παλιό καλό inventory based adventure τύπου monkey island, αλλά μετά λύπης μου παρατηρώ ότι τα περισσότερα σύγχρονα adventures αυτού του είδους καταντούν εκνευριστικά από ένα σημείο και μετά, αφού πολλές φορές οι γρίφοι είναι τόσο παράλογοι που πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Χώρια το επάρατο pixel hunting.

Πάντως σίγουρα ο adventure gamer σίγουρα έχει αρκετές επιλογές στις μέρες μας, αν και οι επιλογές του δεν έχουν το hype των fps ή των strategy παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 sto παραπάνω πόστ...

Στα νέα adventure ευτυχώς το pixel hinting έχει εξαλειφθεί αρκετά...

Δυστυχώς όμως ότι καινούριο βλέπω θεωρώ οτι βγαίνει για να βγαίνει... και οι devs κάνουν ότι περνάει απο το μυαλό τους για να σε κάνουν στην τελική να χρησιμοποιήσεις guide...

Ένα adventurάκι (μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω, το οποίο κρατούσε μέν το κλασσικό στύλ αλλα παράλληλα ήταν έξυπνο και με ευχάριστους γρίφους (αν και αρκετά εύκολο θα έλεγα)), είναι το safecracker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και έχω παίξει αρκετά αυτό τον χρόνο το καλήτερο για μένα ήτανε το still life.Oλα τα υπόλοιπα που είχα παίξει και φυσικά τερμάτισα όπως το agatha cristy.runaway2,tunguska τους έλειπε το κάτι που θα τα έκαναν να ξεπεράσουν την μετριότητα.

Μου κάνει εντύπωση ότι το Darkness Within πείρε 85% το είχα για πιο χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πριν λιγο ειδα σε game site το sinking island και θυμηθηκα τα ωραια adventure του Benoit Sokal.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα adventure τωρα για τα χριστουγεννα γιατι βαρεθηκα τα πολλα blockbuter shooter και action.

Αξιζει το sinking islands ή να δω καποιο αλλο?

Εχει καποιος καποια προταση?

Τελευταιο adventure επαιξα περυση τα χριστουγεννα το fahreneit στο xbox και μου αρεσε παρα πολυ!

Αν ξερετε προτεινται κατι σε πιο κλασικο στυλ και οχι συγχρονο οπως το fahreneit!

Thanks και χρονια πολλα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Τελευταια επαιξα το Myst (λιγο παλιο βεβαια νομιζω 1-2 χρονια πριν) ισως σ' αρεσει, αλλα απο καποιο σημειο και μετα κατανταει βαρετο και κουραστικο. Πολυ διαστημικο ρε παιδι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πριν λιγο ειδα σε game site το sinking island και θυμηθηκα τα ωραια adventure του Benoit Sokal.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα adventure τωρα για τα χριστουγεννα γιατι βαρεθηκα τα πολλα blockbuter shooter και action.

Αξιζει το sinking islands ή να δω καποιο αλλο?

Εχει καποιος καποια προταση?

Τελευταιο adventure επαιξα περυση τα χριστουγεννα το fahreneit στο xbox και μου αρεσε παρα πολυ!

Αν ξερετε προτεινται κατι σε πιο κλασικο στυλ και οχι συγχρονο οπως το fahreneit!

Thanks και χρονια πολλα σε ολους!

 

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, το Jack Keane είναι πολύ αξιόλογο και κλασικό adventure. Το Sinking Islands δεν το έχω δει ακόμα, αλλά σκοπεύω να το δω κάποια στιγμή, αν και ο προηγούμενος τίτλος του Sokal (Paradise) με απογοήτευσε πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...