Προς το περιεχόμενο

Facebook: Ξεπέρασε σε επισκεψιμότητα το Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα, το Facebook για πρώτη φορά στην ιστορία του ξεπέρασε σε επισκεψιμότητα τη σελίδα της Google. Σύμφωνα με το Hitwise.com έχει ξανασημειωθεί το περιστατικό στο παρελθόν, μόνο που τώρα το Facebook κράτησε την «πρωτιά» για μια ολόκληρη εβδομάδα.

 

Μελετώντας τα στατιστικά, μπορεί κανείς να αναρωτηθεί εάν το Google έχασε έδαφος στην επισκεψιμότητά του ή αν το Facebook αύξησε τη δικιά του. Στην πραγματικότητα, την τελευταία περίοδο και οι 2 σελίδες κερδίζουν συνεχώς επισκεψιμότητα, μόνο που το Facebook έχει μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης.

 

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η Google στο Page Rank της, βαθμολογεί τον ιστότοπό της με 10 ενώ το Facebook με 9. Αυτό σημαίνει ότι το κόστος διαφήμισης είναι μεγαλύτερο στην Google απ ότι στο Facebook. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι η Google διατηρεί την πρώτη θέση στη συγκεκριμένη κατηγορία.

 

Πολύ πιθανόν, το Facebook να κρατήσει το ρεκόρ του για τις επόμενες μέρες αλλά είναι σίγουρο πως δύσκολα θα το κρατήσει μακροπρόθεσμα. Το πιο ενδιαφέρον συμπέρασμα από τις παραπάνω πληροφορίες είναι ότι η κοινωνική δικτύωση μέσω Internet έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις παραδοσιακές μεθόδους.

 

Link.png Site: neowin.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Members
επιτέλους έμαθαν να το βάζουν στα αγαπημένα και όχι να το κάνουν αναζήτηση χαααα

 

:lol: Σωστή η παρατήρηση.

 

Κι εγώ το έχω δει πολλές φορές, όχι με το FB μόνο αλλά με πολλά sites, αντί να γράφουν τη διεύθυνση στην μπάρα διευθύνσεων να πηγαίνουν στο google και να πληκτρολογούν το πλήρες url (κανονικά, με το www. μπροστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους έμαθαν να το βάζουν στα αγαπημένα και όχι να το κάνουν αναζήτηση χαααα

 

Σε λιγο θα το εχουν Home page και τον γουγλη στα αγαπημενα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Πάντως αυτό είναι τεράστια επιτυχία της Google, το ότι δηλαδή πολύς κόσμος τη θεωρεί ουσιαστικά μέρος του browser (όπως επίσης το ότι το όνομά της έχει γίνει συνώνυμο με τη λέξη "αναζήτηση").

 

Επίσης τεράστια επιτυχία του facebook είναι και το ότι έχει τραβήξει στην κοινότητά του ανθρώπους που διαφορετικά (προσωπική εκτίμηση) ίσως και να μην χρησιμοποιούσαν καν υπολογιστή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έτυχε: άτομο που χρησιμοποιεί συστηματικά το FB, όταν του ζήτησα το e-mail του μου απάντησε "δε νομίζω ότι έχω e-mail" (σε στυλ "τί είναι πάλι αυτό το πράμα;")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τεράστια επιτυχία του facebook είναι και το ότι έχει τραβήξει στην κοινότητά του ανθρώπους που διαφορετικά (προσωπική εκτίμηση) ίσως και να μην χρησιμοποιούσαν καν υπολογιστή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έτυχε: άτομο που χρησιμοποιεί συστηματικά το FB, όταν του ζήτησα το e-mail του μου απάντησε "δε νομίζω ότι έχω e-mail" (σε στυλ "τί είναι πάλι αυτό το πράμα;")

 

Άσε αυτό δεν είναι τίποτα.Εδώ έχουνε Facebook όλες οι ξαδέρφες της μάνας μου ενώ κατά τ'άλλα ούτε copy-paste(που λέει ο λόγος) δε ξέρουν να κάνουν στο PC:-(

 

Και το χειρότερο είναι ότι έχουν και τα παιδιά τους.10 χρονών ξαδέρφη μου με Facebook.Έλεος.

 

Εγώ γενικά είμαι κατά των social networks (το μόνο που συμπαθώ κάπως αλλά δεν έχω account,είναι το twitter) οπότε νευριάζω όταν βλέπω κάτι τέτοια.Άσε που τώρα θέλει και η μάνα μου να φτιάξει αλλά δεν την αφήνω:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε αυτό δεν είναι τίποτα.Εδώ έχουνε Facebook όλες οι ξαδέρφες της μάνας μου ενώ κατά τ'άλλα ούτε copy-paste(που λέει ο λόγος) δε ξέρουν να κάνουν στο PC:-(

 

Και το χειρότερο είναι ότι έχουν και τα παιδιά τους.10 χρονών ξαδέρφη μου με Facebook.Έλεος.

 

Εγώ γενικά είμαι κατά των social networks (το μόνο που συμπαθώ κάπως αλλά δεν έχω account,είναι το twitter) οπότε νευριάζω όταν βλέπω κάτι τέτοια.Άσε που τώρα θέλει και η μάνα μου να φτιάξει αλλά δεν την αφήνω:P

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος πραγματικά έλεος...:shifty:

Μάλλον δείχνει πόσο απογοητευμένοι είναι οι άνθρωποι από τη δική τους ζώη και ψάχνουν για άλλη...Αυτό είναι φρικτό...να βλέπεις 17χρονο όλη μέρα συνδεδεμένος:mad:δεν έχω facebook και δεν σκοπεύω να αποκτίσω:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ! Πολύ μόδα έχει γίνει! Όταν είχα φτιάξει εγώ αυτην την μπούρδα δεν είχε σχεδόν κανένας xD και τώρα μόνο ο παππούς μου λείπει από εκεί μέσα. Το έσβησα πριν κανά μήνα και ησύχασα.... Όλοι για αυτό μιλάνε... Λες και είναι κάτι το ΟΥΑΟΥ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος πια με το facebook.... Όλοι μιλάνε για το facebook... Λες και προσφέρει κάτι... Ο ΝΑΙ! ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ! Που την είδανε??? Αυτό που βλέπω εγώ είναι: Τι έκανες χτες? Ε τίποτα μωρέ... Έλιωνα face! (έγινε face τώρα...). Δεν έχω facebook και αποκλείεται να αποκτήσω... Έλεος πια με αυτό το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...