Προς το περιεχόμενο

ζωή στην Αθήνα


partblah1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας , μένω επαρχία αλλά θέλω να μάθω πως είναι η ζωή σε μεγαλούπολη όπως την Αθήνα . Από ότι βλέπω συνέχεια στις ειδήσεις ακούω συνέχεια για ληστείες , κλοπές , τρομοκρατία , ναρκωτικά , βία .. και πολλά άλλα , έτσι οδηγούμε στο συμπέρασμα ότι γίνετε ένα μπάχαλο σε σχέση με άλλες πιο μικρές πόλεις . Τελικά έτσι είναι τα πράγματα η τηλεόραση προβάλει τέτοιου είδους θέματα για να κερδίζει τηλεθέαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τώρα πώς ακριβώς "κερδίζει τηλεθέαση" με το να προβάλλει φρικοθέματα, είναι ένα θέμα, αλλά ναι, μη φαντάζεσαι ότι γίνεται της Πόπης παντού/όλη την ώρα (είναι να μην είσαι στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή).

Λογικό είναι δε να γίνονται τα πάντα σε πιο έντονο βαθμό απ' την "επαρχία".

 

Από 'κει και πέρα, πιο επικίνδυνο για την υγεία κι απ' τις ληστείες/βίες/ναρκωτικά/τρομοκρατικά, πιο επικίνδυνο κι απ' τα ίδια τα κανάλια στην τελική, είναι να προσπαθήσεις να ζήσεις σε μια πόλη που για να πας-να 'ρθεις απ' το σπίτι σου στη δουλειά σου ή στη σχολή σου, και γενικά να μετακινηθείς για να κάνεις τις δουλειές σου- την έξοδό σου, είναι το να χρειάζεσαι μέσο όρο κανένα 3ωρο την ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας , μένω επαρχία αλλά θέλω να μάθω πως είναι η ζωή σε μεγαλούπολη όπως την Αθήνα . Από ότι βλέπω συνέχεια στις ειδήσεις ακούω συνέχεια για ληστείες , κλοπές , τρομοκρατία , ναρκωτικά , βία .. και πολλά άλλα , έτσι οδηγούμε στο συμπέρασμα ότι γίνετε ένα μπάχαλο σε σχέση με άλλες πιο μικρές πόλεις . Τελικά έτσι είναι τα πράγματα η τηλεόραση προβάλει τέτοιου είδους θέματα για να κερδίζει τηλεθέαση?

 

Είμαι γέννημα θρέμμα Αθηναίος. Ένα καλό της πόλης είναι ότι οι επιλογές σου -από το που θα βγεις μέχρι το που θα κάνεις τα ψώνια σου- είναι σαφώς περισσότερες από ότι στην επαρχία. Κάπου εκεί σταματάνε και τα θετικά όμως. Δυστυχώς τα πράγματα είναι έτσι όπως τα ακούς. Πλέον η όψη της Αθήνας έχει αγριέψει. Δεν είναι για πολλά πολλά, από απόγευμα και μετά προσωπικά κυκλοφορώ μόνο με παρέα γιατί ναι μεν δεν έχει συμβεί τίποτα σε μένα προσωπικά μέχρι τώρα αλλά πότέ δεν ξέρεις... Την προηγούμενη εβδομάδα είδα να γίνεται νταραβέρι μπροστά από το σπίτι μου.

 

Η Αθήνα είναι μόνο για τους φραγκάτους που έχουν τη δυνατότητα να μείνουν σε κατάλληλες περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν σου έχει συμβεί κάτι παρ΄ολ' αυτά "είναι όπως τ' ακούει"; ( = μπάχαλο; )

 

Whatever...

 

 

 

To σίγουρο είναι πως πιο πολύ κι απ' την όψη της, αγρίεψαν τα μέσα των κατοίκων της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν σου έχει συμβεί κάτι παρ΄ολ' αυτά "είναι όπως τ' ακούει"; ( = μπάχαλο; )

 

Καθόλου, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι σε μένα -ή σε έναν οποιοδήποτε κάτοικο- είναι απειροελάχιστες, προκύπτουν με τις κατάλληλες υπολογιστικές δραστηριότητες. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και ανύπαρκτες ή ότι άλλοι δεν την έχουν πάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΤΩΡΑ το λες καλύτερα, γιατί πριν είπες ότι είναι "όπως τ' ακούει"

 

(...κι αν ήταν όπως τ' ακούει από τα κανάλια και τα δελτία τρομοκρατήσεων τους, όχι δεν θα έπρεπε να πατήσει ποτέ το πόδι του, αλλά να φύγουν όλοι οι Αθηναίοι άμεσα, να σκορπίσουν στις 4 μεριές της Ελλάδας - όσο προλαβαίνουν)

 

 

 

*...το να την κάνει σύντομα ένα 30%, δεν είναι άσχημη ιδέα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσει... Το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά εναλλακτικά μέρη για να πάω/βγώ, καθώς και το ότι δεν με ξέρει ο γείτονας και όλοι κινούνται στην ανωνυμία μου αρέσει πάρα πολύ... Σε μια κωμόπολη μεγάλωσα 2000 κατοίκων, και πραγματικά νιώθω ότι έχω ξεφύγει από τα δεσμά του κουτσομπολιού... Και μόνο αυτό μου αρκεί για να παρακάμψω όλα τα άλλα προβλήματα (πάρκινγκ-εγκληματικότητα-ακρίβεια κτλπ) αφου τουλάχιστον έχω εξασφαλισει την ψυχική μου ηρεμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσει... Το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά εναλλακτικά μέρη για να πάω/βγώ, καθώς και το ότι δεν με ξέρει ο γείτονας και όλοι κινούνται στην ανωνυμία μου αρέσει πάρα πολύ... Σε μια κωμόπολη μεγάλωσα 2000 κατοίκων, και πραγματικά νιώθω ότι έχω ξεφύγει από τα δεσμά του κουτσομπολιού... Και μόνο αυτό μου αρκεί για να παρακάμψω όλα τα άλλα προβλήματα (πάρκινγκ-εγκληματικότητα-ακρίβεια κτλπ) αφου τουλάχιστον έχω εξασφαλισει την ψυχική μου ηρεμία...

 

Επειδη εσυ δεν όρισες τα ορια της προσωπικής σου ζωής,δε σημαινει οτι οι αλλοι ειναι κακοί και η πλήρης ανωνυμία ειναι οτι καλύτερο....

Έχοντας τη μιση μου οικογένεια αθηνα,προτιμω να ανεβαίνω για 5-10 μεσα μεσα ωστε να ξεφεύγω αλλα περα απο αυτό η αθηνα πολύ απλά δεν αντέχεται,οι κάτοικοι της,πραγματικά έχουν ξεφύγει εντελώς...Κι απο χειμώνα τα πράγματα προβλέπονται χειρότερα..Πολυ χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Tilemaxx.

 

Μια απορία που χω, είναι πόσο πιο χαλαρά είναι τα πράγματα στην επαρχία - τουλάχιστον γι αυτά τα θέματα. Το ότι ακούμε 10 ληστείες στην Αθήνα και μια στην επαρχία, ισχύει όντως σαν αναλογία ή επειδή πού να στείλει το X κανάλι/εφημερίδα ανταποκριτή στην άλλη άκρη για ένα ρεπορτάζ, οπότε και δε μαθαίνουμε ποτέ γι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω σε ότι ειπώθηκε οτι η Αθήνα σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για εξόδους , αγορές ,δουλειά κτλ . Κυρίως έδιξα το θέμα για το πόσο ασφάλεια μπορεί να νιώθει κανείς οταν γνωριζει αυτά τα προβλήματα σωματικής ακεραιότητας που μπορεί να συναντήσει ανα πάσα στιγμή μπροστά του.

Μπορεί στα προηγουμενα μέλη να μην έχει συμβεί κάτι παράξενο αλλά σίγουρα θα υπάρχουν άτομα αντίθετη άποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εσυ δεν όρισες τα ορια της προσωπικής σου ζωής,δε σημαινει οτι οι αλλοι ειναι κακοί και η πλήρης ανωνυμία ειναι οτι καλύτερο....

Έχοντας τη μιση μου οικογένεια αθηνα,προτιμω να ανεβαίνω για 5-10 μεσα μεσα ωστε να ξεφεύγω αλλα περα απο αυτό η αθηνα πολύ απλά δεν αντέχεται,οι κάτοικοι της,πραγματικά έχουν ξεφύγει εντελώς...Κι απο χειμώνα τα πράγματα προβλέπονται χειρότερα..Πολυ χειρότερα.

 

Καταρχάς σωστός άνθρωπος είναι αυτός που φέρεται σωστά ασχέτως των ορίων που του θέτει ο άλλος... Ακόμη και αν εγώ είχα μια οθόνη έξω από το σπίτι μου όπου προέβαλα τι γινόταν μέσα, ο σωστός άνθρωπος δεν θα το σχολίαζε...

 

Από εκεί και πέρα όμως, δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο, όταν αντικείμενο σχολιασμού όμως γίνεται το πότε και εάν βγήκες από το σπίτι σου, το πόσο συχνά σε βλέπω με τον τάδε ή τι αυτοκίνητο έχεις, ή πιανού παιδί είσαι, ή τι βαθμούς έχεις στο σχολείο, συγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι συγκεκριμένο, ούτε υφίστανται κάποια όρια που δεν έθεσα... Τα μόνα όρια που έθεσα ήταν να σηκωθώ και να φύγω στην Αθήνα, απλά...

 

Οι άνθρωποι εκεί πολύ απλά είναι αργόσχολοι, δεν έχουν κάτι να κάνουν πέρα από τα να τρώγονται μεταξύ τους, και αν δεν είσαι ίδιος με αυτούς, δεν σε σώζει τίποτα... Μακρυά και αγαπημένοι όπως λέει και η παροιμία... Τώρα που μένω στην Αθήνα και πηγαίνω 2-3 φορές τον χρόνο όλοι με το σεις και με το σας μου μιλάνε... Πραγματικά ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων στην επαρχία με αηδιάζει για αυτόν τον λόγο, δεν έχω κάτι με τους χωρικούς, και εγώ από χωριό κατάγομαι, αλλά το κουτσομπολιό σε οποιοδήποτε επίπεδο δεν το δέχομαι για κανένα λόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...