Προς το περιεχόμενο

LG Optimus 2x


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και άργησα λίγο τελικά το πήρα σήμερα... !! (ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Ν8 αλλα τελικά το android με κέρδισε) .. επειδή θα φάει πολύ ψάξιμο/λιώσιμο για ότι απορία πείτε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έδωσα το 3G και το πήρα... δεν είχα άλλο android.. η αλήθεια είναι οτι το iphone απο την αρχή απλά με κούρασε.. !!! έχω πάθει πλάκα με το android... με το που το άνοιξα τα είχε όλα έτοιμα, twitter, facebook, gmail, μόνο το app του insomnia έλειπε.. !! ακόμα όχι καμία βαριά εφαρμογή... το market όμως πάει σφαίρα.. ακόμα ψάχνω τα menu... ! θα βγάλω και καμια φώτο μετά να ανεβάσω :)

 

εδιτ: όλα τα εγραψα εκτώς απο ότι με ρώτησες! είναι πιο παντόφλα απτο iphone ναι... πρώτες εντυπώσεις τέλειες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ξενερώσεις με το market γιατί δεν έχει την ποσότητα εφαρμογών με το appstore,

αλλά στα υπόλοιπα δεν τίθεται σύγκριση.

Επίσης ήδη το υποστηρίζουν με custom roms, οπότε είναι για ένα ακόμα λόγο επιτυχημένη η αγορά σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εδώ ήθελες να τον στείλεις http://forum.xda-dev...play.php?f=1002

Ποπο έχουν βγάλει και kernel με drivers για τον tegra 2. Απο 2400 σε 3100 λεει ο αλλος το quadrant

Μου τρέχουν τα σάλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εξηγήστε λίγο για τα kernel αν δεν βαριέστε... πάντως η μπαταρία δεν έβγαλε με μέτρια χρήση όλη την μέρα... απορώ που βγάζουν αυτά τα νούμερα για 48 ώρες κτλπ... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εξηγήστε λίγο για τα kernel αν δεν βαριέστε... πάντως η μπαταρία δεν έβγαλε με μέτρια χρήση όλη την μέρα... απορρώ που βγάζουν αυτά τα νούμερα για 48 ώρες κτλπ... :whistle:

ειναι αρχη ακομη και το ξεζουμιζεις...

με τον καιρο θα στρωσει και η μπαταρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σου εχει λειτουργικό σύστημα linux. Ο πυρήνας του linux λέγετε kernel. Οπως και στο windows για να είναι αποδοτικό το hardware πρεπει να έχει τους κατάλληλους drivers. Τα παλικάρια εχουν φορτωσει drivers για dual core που στην ουσία αυτη τη στιγμή δεν υποστηρήζετε σωστα απο την εκδοση android που ερχετε πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σου εχει λειτουργικό σύστημα linux. Ο πυρήνας του linux λέγετε kernel. Οπως και στο windows για να είναι αποδοτικό το hardware πρεπει να έχει τους κατάλληλους drivers. Τα παλικάρια εχουν φορτωσει drivers για dual core που στην ουσία αυτη τη στιγμή δεν υποστηρήζετε σωστα απο την εκδοση android που ερχετε πακέτο.

ναι ρε σύ εννοείται αυτό, απλά έλεγα μήπως κάνουν και άλλες αλλαγές π.χ για να κρατάει πιο πολύ η μπαταρία κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε γενικές γραμμές που το είδα για λίγο, μου φάνηκε κινητό με πιο καλά πατήματα από το iPhone.

Ναι μεν, από τη μια έχεις τα θετικά της apple app, αλλά από την άλλη έχεις και ένα γερό χαρτί αυτή τη στιγμή στη κινητή τηλεφωνία με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε σύ εννοείται αυτό, απλά έλεγα μήπως κάνουν και άλλες αλλαγές π.χ για να κρατάει πιο πολύ η μπαταρία κτλπ...

 

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει ένα θέμα παραπάνω με την μπαταρία. Τρόποι εξοικονόμησης ενέργειας είναι να κλείνεις gps, wifi και 3G όταν δεν τα χρησιμοποιείς, να απενεργοποιείς αυτόματους συγχρονισμούς κτλ.

 

Όσον αφορά τους Kernel χρησιμοποιώ έναν oc/uv με overclock στα 1.3GHz και δουλεύει απροβλημάτιστα. Στο quadrant έχω δει 4000+ αλλά στην πράξη οι διαφορές είναι αρκετά μικρότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλό είναι οτι φορτίζει πολύ γρήγορα, δεν θυμάμαι να είχα κινητό που να φορτίζει τόσο γρήγορα... ! βλέπω καμια μπαταρία να κάνει μπαμ σε λίγο καιρό.. :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει ένα θέμα παραπάνω με την μπαταρία. Τρόποι εξοικονόμησης ενέργειας είναι να κλείνεις gps, wifi και 3G όταν δεν τα χρησιμοποιείς, να απενεργοποιείς αυτόματους συγχρονισμούς κτλ.

 

Όσον αφορά τους Kernel χρησιμοποιώ έναν oc/uv με overclock στα 1.3GHz και δουλεύει απροβλημάτιστα. Στο quadrant έχω δει 4000+ αλλά στην πράξη οι διαφορές είναι αρκετά μικρότερες.

αν δεν βαριέσαι κάνε ένα mini tutorial για το πώς να περάσω τα roms/kernel... λέω να μην περιμένω την LG πότε θα έχει όρεξη να κάνει το update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σου εχει λειτουργικό σύστημα linux. Ο πυρήνας του linux λέγετε kernel. Οπως και στο windows για να είναι αποδοτικό το hardware πρεπει να έχει τους κατάλληλους drivers. Τα παλικάρια εχουν φορτωσει drivers για dual core που στην ουσία αυτη τη στιγμή δεν υποστηρήζετε σωστα απο την εκδοση android που ερχετε πακέτο.

 

ας σταματησει πια αυτη η καραμελα. οσα κινητα εχουν dual core εχουν χτιστει με SMP απο τη μανα τους

 

The major difference is the inclusion of “SMP” which shows definitively that Symmetric Multi-Processor support is enabled on the kernel, which means the entire platform can use both CPUs.

 

http://www.anandtech.com/show/4144/lg-optimus-2x-nvidia-tegra-2-review-the-first-dual-core-smartphone/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσίμπισα και εγω χτες.

Η μπαταρια με κλειστό το 3g μονο, wifi on, αρκετη χρηση πρώτης μέρας κράτησε απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 12 το βράδυ.

Πρώτη δουλειά ήταν να του κάνω update την επίσιμη 10b. Μετά Root devil.png. Έβγαλα όλες τις βλακείες της lg που δεν ήθελα (με start up manager να μην τρέχουν καθόλου) έβαλα lancher pro.

 

Πρώτες εντυπώσεις:

στα σύν:

  • Πολύ ομορφη οθόνη, ζωντανά χρώματα (όχι αυτο το ξέπλημένο του iphone)
  • Σφαιράτο!
  • Πολύ καλό σήμα παρόλο το μικρό snr (μένω σε υπόγειο και το 90% των κινητών δεν πιάνει ενώ αυτό εχει τουλάχιστον 2 γραμμές σχεδόν παντού)
  • Οποιο παιχνίδι του έχω βάλει δεν έχει το παραμικρό κόλιμα πουθενά

στα μείον:

  • Oταν είναι τελείως σκοτινα στο δωμάτιο και η οθόνη δείχνει μαυρο έχει μια μικρί διαροη φωτός στις γωνίες,
  • Εσωτερική μνήμη είναι ***** Από τα 8gb Μόνο το 1.5 μπορείς να χρεισιμοποιήσεις για εφαρμογές. Τα υπολοιπο το βλέπει σαν εσωτερική κάρτα SD ενώ αν βάλεις εξωτερική SD την βλέπει σαν 3η κάρτα. Τεράστιο προβλημα και απορώ πως και δεν το έχει αναφέρει κανείς πουθενα. Πρεπει να ξανατακτοποιήσω όλες μου τις εφαρμογές grrrrrr mad.png Το πρόβλημα ειναι οτι το 99% των εφαρμογών δεν μπορούν να βάλουν data στην εξωτερικη SD και τα βάζουν στην εσωτερική. Είναι λες και έχω λιγότερο χώρο απο οτι με το optimus one.
  • Μου έχει κάνει ενα restart το τηλέφωνο οταν έβγαλα το antivirus που είχαν βάλει απο την lg (F secure) όμως τιποτε αλλο ακομα τουλάχιστον.

Γενικά ένα καταπληκτικό τηλέφωνο για την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...