Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις και HD αναλύσεις


PP1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καποιος που εχει τηλεοραση HD Ready, αλλα με τα windows μπορει να ρυθμισει το panel στο 1920x1080 θεωρειται οτι ειναι κανονικα full HD?

 

Η HD Ready παιζει μεχρι 1080i.

Η σωστη αναλυση που πρεπει να την βαλεις απο τα windows αν την δουλευεις σαν 2ο μονιτορ ειναι 1366x768. Οτιδηποτε αλλη αναλυση κι αν βαλεις θα εχεις κατα διαστηματα κολληματα στα video.

 

Τουλαχιστον στην δικη μου αυτο συνεβαινε επι 2 χρονια τωρα και δεν εβρισκα τι φταιει, και τελικα ηταν αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καθολου κολληματα αλλα δε τη προτιμω γιατι μικραινει η εικονα(πλαϊνες μπαρες).

τι εννοεις?

η οθονη πρεπει να δουλευει σε συγκεκριμενη αναλυση,στου κατασκευαστη

ουτε μεγαλυτερη ουτε μικροτερη

γιατι θα θολωσει την εικονα και θα κανει Interpolation για να δειξει την υπολοιπη πληροφορια που το πιεζεις να δειξει

αν παλι εχει μαυρες γραμμες και τις βγαζεις τοτε παραμορφωνεις την εικονα και τις αναλογιες

δηλαδη εναν κυκλο θα τον δειξει ελλειψη.

κατι τραγικα απαραδεκτο που ουτε στις τηλεοπτικες εκπομπες δε δεχομαι να δω ,ποσο μαλλον σε HD υλικο... :devil:

 

 

 

Καποιος που εχει τηλεοραση HD Ready, αλλα με τα windows μπορει να ρυθμισει το panel στο 1920x1080 θεωρειται οτι ειναι κανονικα full HD?

αν η τηλεοραση ειναι 1280Χ720 η 1366Χ768 τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι να χειροτερεψεις τη κατασταση αν το βαλεις με το ζορι να δειξει 1920Χ1080 γιατι θα το κανει 1080i που κατα καποιο τροπο δεν ειναι φορμα εικονας αλλα φορμα σηματος.

δηλαδη θα του στειλεις 1080 και θα το μετατρεψει απο μονη της η τηλεοραση σε ενα παρακμιακο 1366Χ768

απεφυγε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις?

η οθονη πρεπει να δουλευει σε συγκεκριμενη αναλυση,στου κατασκευαστη

ουτε μεγαλυτερη ουτε μικροτερη

γιατι θα θολωσει την εικονα και θα κανει Interpolation για να δειξει την υπολοιπη πληροφορια που το πιεζεις να δειξει

αν παλι εχει μαυρες γραμμες και τις βγαζεις τοτε παραμορφωνεις την εικονα και τις αναλογιες

δηλαδη εναν κυκλο θα τον δειξει ελλειψη.

κατι τραγικα απαραδεκτο που ουτε στις τηλεοπτικες εκπομπες δε δεχομαι να δω ,ποσο μαλλον σε HD υλικο... :devil:

Τα πραγματα αλλαζουν οταν συνδεσεις pc. Tα windows σου προτεινουν αναλυση μεγαλυτερη απ αυτη του κατασκευαστη. Για δοκιμασε το...

Ειπα πουθενα οτι βγαζω τις μαυρες γραμμες?

Σημειωσε οτι στην wide οθονη υπαρχει αναγκαστικη παραμορφωση της εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα αλλαζουν οταν συνδεσεις pc. Tα windows σου προτεινουν αναλυση μεγαλυτερη απ αυτη του κατασκευαστη. Για δοκιμασε το...

Ειπα πουθενα οτι βγαζω τις μαυρες γραμμες?

Σημειωσε οτι στην wide οθονη υπαρχει αναγκαστικη παραμορφωση της εικονας.

οταν συνδεσω pc με τι?τηλεοραση?μια χαρα τα δειχνει στη σωστη αναλυση που ανιχνευει απο μονη της.

 

εγραψες οτι μικραινει η εικονα λογω των πλαινων γραμμων.τι εννοουσες?

 

δεν υπαρχει υποχρεωτικη παραμορφωση.εσυ επιλεγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η τηλεοραση ειναι 1280Χ720 η 1366Χ768 τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι να χειροτερεψεις τη κατασταση αν το βαλεις με το ζορι να δειξει 1920Χ1080 γιατι θα το κανει 1080i που κατα καποιο τροπο δεν ειναι φορμα εικονας αλλα φορμα σηματος.

δηλαδη θα του στειλεις 1080 και θα το μετατρεψει απο μονη της η τηλεοραση σε ενα παρακμιακο 1366Χ768

απεφυγε το

Πως θα τη κανω με το ζορι? Αφου υπαρχει αυτη η επιλογη απ τα windows. Eσυ θεωρεις οτι πρεπει να επιλεξω μονο την αναλυση που ταιριαζει με τη τηλεοραση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν συνδεσω pc με τι?τηλεοραση?μια χαρα τα δειχνει στη σωστη αναλυση που ανιχνευει απο μονη της.

 

εγραψες οτι μικραινει η εικονα λογω των πλαινων γραμμων.τι εννοουσες?

 

δεν υπαρχει υποχρεωτικη παραμορφωση.εσυ επιλεγεις

 

Σωστη αναλυση εννοεις τη native της τηλεορασης? Aπ οτι εχω δει τα windows σου προτεινουν και καλυτερη αναλυση.

 

Οταν εχεις μαυρες μπαρες αριστερα-δεξια μοιραια μικραινει η εικονα.

 

Στις wide τηλεορασεις εχεις παραμορφωση, ο λεπτος γινεται χοντρος. Μπορεις βεβαια να επιλεξεις 4:3 αλλα τοτε θα εχεις τις μαυρες μπαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα τη κανω με το ζορι? Αφου υπαρχει αυτη η επιλογη απ τα windows. Eσυ θεωρεις οτι πρεπει να επιλεξω μονο την αναλυση που ταιριαζει με τη τηλεοραση ?

μπορεις να αλλαξεις την αναλυση και να τη κανεις οτι θελεις.

αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος γιατι θα χειροτερεψεις τη ποιοτητα υπερβολικα

 

 

 

Σωστη αναλυση εννοεις τη native της τηλεορασης? Aπ οτι εχω δει τα windows σου προτεινουν και καλυτερη αναλυση.

 

Οταν εχεις μαυρες μπαρες αριστερα-δεξια μοιραια μικραινει η εικονα.

 

Στις wide τηλεορασεις εχεις παραμορφωση, ο λεπτος γινεται χοντρος. Μπορεις βεβαια να επιλεξεις 4:3 αλλα τοτε θα εχεις τις μαυρες μπαρες.

οταν εχεις μαυρες μπαρες δεξια η αριστερα δε μικραινει η εικονα.

η εικονα ειναι σε μια σταθερη αναλογια,αν ειχε μπαρες και δεξια αριστερα και πανω κατω τοτε θα μικραινε.

μα ειναι αυτονοητο οτι θα επιλεξεις 4:3 αν η ταινια ειναι γραμμενη σε 4:3 για να μην εχεις παραμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις μαυρες μπαρες δεξια η αριστερα δε μικραινει η εικονα.

η εικονα ειναι σε μια σταθερη αναλογια,αν ειχε μπαρες και δεξια αριστερα και πανω κατω τοτε θα μικραινε.

μα ειναι αυτονοητο οτι θα επιλεξεις 4:3 αν η ταινια ειναι γραμμενη σε 4:3 για να μην εχεις παραμορφωση.

Καλα, πλακα μου κανεις? εχω πχ. tv 42'' και με τις μπαρες η εικονα θα γινει σα να εχω 37'' και λες οτι δε μικραινει η εικονα?

 

Τα καναλια της τηλεορασης (που βλεπουμε στο 90% του χρονου) σε 4:3 δεν ειναι?

Απ οσες ταινιες εχω κατεβασει απ το ιντερνετ κι εχω δει, δε θυμαμαι ΚΑΜΜΙΑ που να ηταν native 16:9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω αμα τραβηξεις την εικονα και την παραμορφωσεις θα νομιζεις οτι μεγαλωσε?αφου δε μεγαλωνουν και οι 2 διαστασεις...

τα καναλια ειναι 4:3

οι περισσοτερες ταινιες στο ιντερνετ ειναι 16:9 Και 2.35:1.

4:3 ειναι ελαχιστες,κατω απο 0,1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε τη τραβαω εγω... τραβιεται μονη της. Εγω τη συρρικνωνω οταν θελω να δω τα αντικειμενα στη σωστη τους διασταση.

Εσυ στη δικη σου τηλεοραση προτιμας να βλεπεις με μαυρες μπαρες στανταρ?

Οπως ειπα, κατεβαζω καθημερινα απ το ιντερνετ και δεν εχω παρακολουθησει ποτέ κατι που να ηταν σε διαταξη 16:9, αν εχεις εσυ υποψη σου κατι τετοιο να δω μπορεις να μου το υποδειξεις?

Πως ειναι <0.1% οι 4:3?... :lol: oι wide ξερεις εφευρεθηκαν μολις τα τελευταια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τελευταια χρονια?ξερεις πολλες ταινιες που κυκλοφορουν και ειναι σε 4:3?

φυσικα και προτιμω τις μαυρες μπαρες.λες να προτιμω να βλεπω παραμορφωμενη εικονα?

αν τραβιεται απο μονη της τοτε εχεις ηλιθια τηλεοραση η εχεις κανει ηλιθιες ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω μεχρι στιγμης ειχα 2 wide τηλεορασεις, μια 32'' και μια 42", μονο τα κρατικα καναλια στην 32αρα δεν απλωνονταν σε ολες τις ιντσες και εμεναν στο 4:3.

 

μπορεις να αλλαξεις την αναλυση και να τη κανεις οτι θελεις.

αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος γιατι θα χειροτερεψεις τη ποιοτητα υπερβολικα

 

Nα σε ρωτησω κατι, εχεις εμπειρια απο συνδεση pc με τηλεοραση?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω μεχρι στιγμης ειχα 2 wide τηλεορασεις, μια 32'' και μια 42", μονο τα κρατικα καναλια στην 32αρα δεν απλωνονταν σε ολες τις ιντσες και εμεναν στο 4:3.

 

 

 

Nα σε ρωτησω κατι, εχεις εμπειρια απο συνδεση pc με τηλεοραση?..

ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...