Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς καρκινογόνα τα κινητά τηλέφωνα σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επιπτώσεις των κινητών τηλεφώνων στην υγεία των ανθρώπων έχει αποτελέσει πολυσυζητημένο θέμα τα τελευταία χρόνια. Σημερινή δημοσίευση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας χαρακτηρίζει τα κινητά τηλεφώνα ως “ενδεχωμένως καρκινογόνα”.

 

Η χρήση του όρου “ενδεχoμένως” αφορά τα περιορισμένα στοιχεία τα οποία είναι διαθέσιμα έτσι ώστε να αποφανθεί ένα οριστικό συμπέρασμα. Παρ’ όλα αυτά, όπως επισημαίνει η ομάδα ερευνητών τα στοιχεία είναι επαρκή για να υπάρξει μεγαλύτερη παρακολούθηση σχετικά με τις επιπτώσεις που έχει η χρήση των κινητών τηλεφώνων στην υγεία.

 

cellphonecancerlink.jpg

 

Σύμφωνα με τους ερευνητές, τα στοιχεία σχετικά με τη σύνδεση της χρήσης κινητών τηλεφώνων με το γλοίωμα και το ακουστικό νεύρωμα χαρακτηρίζονται ως περιορισμένα, ενώ όσον αφορά άλλους τύπους καρκίνου, τα στοιχειά χαρακτηρίζονται ανεπαρκή.

 

Όσον αφορά τους δύο παραπάνω τύπους καρκίνου, φαίνεται να υπάρχουν ορισμένες ενδείξεις από άτομα που δηλώνουν ότι κάνουν “βαριά” χρήση κινητού τηλεφώνου, να παρουσιάζουν μεγαλύτερο ποσοστό εμφάνισης τους.

 

Τα πλήρη αποτελέσματα της έρευνας θα δημοσιοποιηθούν στο The Lancet Oncology ή εναλλακτικά μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

 

Link.png Site: iarc.fr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς η ποιοτική Apple δεν βγάζει καλά Hands Free και πρέπει να τα σκάσω για Bluetooth...

 

Ναι. Δηλαδή για το iphone δε σε χάλασε που τα σκασες, το hands free σε πείραξε.

Πλήρωνε :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως φαίνονται για τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.

 

Η Διεθνής Επιτροπή Ηλεκτρομαγνητικής Ασφάλειας πιέζει εδώ και πολύ καιρό το Π.Ο.Υ να αναγνωρίσει την επικινδυνότητα των κινητών, με τον Π.Ο.Υ να σφυρίζει αδιάφορα.

 

Από το Νοέμβριο του 2010, η Δ.Ε.Η.Α δημοσίευσε τα πορίσματά της ( 10-ετείς έρευνες σε χιλιάδες κόσμου από 68 ερευνητικά κέντρα) και ξεκίνησε εκστρατεία ενημέρωσης των χωρών και του κόσμου για την επικινδυνότητα των ασύρματων συσκευών επικοινωνίας.

 

Το αποτέλεσμα, όπως φαίνεται στην είδηση που ποστάραμε πρίν λίγες μέρες, ήταν η ευαισθητοποίηση του Συμβουλίου της Ευρώπης και η προώθηση στο ΕυρωπαΊκό Κοινοβούλιο προς ψήφιση απόφασης για απαγόρευση των κινητών από τους ανήλικους, τις ασύρματες τεχνολογίες στα σχολεία, τη σωστότερη τοποθέτηση κεραιών κλ κλ κλ.

 

Και τώρα ώς δια μαγείας, πετάγεται ο Π.Ο.Υ, να μας πεί ότι τα στοιχεία δεν επαρκούν για να αποδειχθεί η επικινδυνότητα των κινητων, αλλά υπάρχουν κάποιες ενδείξεις για πιθανή επικινδυνότητα.

 

Και λέω εγώ τώρα, με το λιγοστό μυαλό που διαθέτω, μήπως άραγες εξυπηρετούνται κάποια συμφέροντα με αυτή την ανακοίνωση?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα ώς δια μαγείας, πετάγεται ο Π.Ο.Υ, να μας πεί ότι τα στοιχεία δεν επαρκούν για να αποδειχθεί η επικινδυνότητα των κινητων, αλλά υπάρχουν κάποιες ενδείξεις για πιθανή επικινδυνότητα.

 

Και λέω εγώ τώρα, με το λιγοστό μυαλό που διαθέτω, μήπως άραγες εξυπηρετούνται κάποια συμφέροντα με αυτή την ανακοίνωση?

 

Μα γιατί είσαι καχύποπτος, μόνο μερικά δισεκατομμύρια παίζονται από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί είσαι καχύποπτος, μόνο μερικά δισεκατομμύρια παίζονται από πίσω.

 

Δυστυχώς έχουν γίνει και χειρότερα για λιγότερα (χρήματα)..

 

Αλλά εντάξει, πιστεύω με hands free και με ορθή χρήση, περιορίζουμε τον κίνδυνο στο ελάχιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε κουφάλες...

 

Δεν θέλω να σας αγχώσω αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι κάποια ενσύρματα hands free "οδηγούν" την ακτινοβολία κατευθείαν στο αυτί μέσω του καλωδίου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν τελικά αποδείχθηκε η θεωρία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Και τώρα ώς δια μαγείας, πετάγεται ο Π.Ο.Υ, να μας πεί ότι τα στοιχεία δεν επαρκούν για να αποδειχθεί η επικινδυνότητα των κινητων, αλλά υπάρχουν κάποιες ενδείξεις για πιθανή επικινδυνότητα.

 

Και λέω εγώ τώρα, με το λιγοστό μυαλό που διαθέτω, μήπως άραγες εξυπηρετούνται κάποια συμφέροντα με αυτή την ανακοίνωση?

 

Π.Ο.Υ... Π.Ο.Υ... κάπου τα έχω ξανακούσει αυτά τα αρχικά... Έχουν σχέση με τον οργανισμό που με τον πανικό που δημιούργησε (τότε με τις πανδημίες) κάποιες εταιρίες έβγαλαν απίστευτα ποσά πουλώντας εμβόλια;;;

 

Είχαν βρεθεί κάποια στελέχη του οργανισμού να έχουν σχέση με αυτές τις εταιρίες ή δεν θυμάμαι καλά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι 21 ετων και ηδη τον νικησα... Δεν νομιζω να εφταιγε και πολυ το κινητο... Αν ειναι δυνατον με αυτες τις χαζες ανακοινωσεις(Ακου πιθανως!!!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...