Προς το περιεχόμενο

Oz - TV Series


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γινεται να μην υπαρχει θεμα για αυτη τη τοσο γαματη σειρα;

 

0000037598_20070206174855.jpg

 

Αλλο ενα διαμαντι απο το ΗΒΟ

 

http://www.imdb.com/title/tt0118421/

 

OK ας το παρουμε απο την αρχη.Το Oz εξελισσεται στις φυλακες υψιστης ασφαλειας Oswald.Πιο συγκεκριμενα, η σειρα διαδραματιζεται κυριως στο Emerald City.Τι ειναι το Emerald City;Ειναι ενα τμημα των φυλακων που εκει οι φυλακισμενοι ειναι πιο "ελευθεροι" σε σχεση με τους αλλους κρατουμενους στα αλλα τμηματα.Η σειρα μας δειχνει απο την πλευρα των φυλακισμενων την καθημερινοτητα τους και καταπιανεται με πολλα θεματα οπως ναρκωτικα,ομοφυλοφιλια,συμμοριες κλπ.Ειναι αρκετα σκληρη σειρα θα ελεγα,ειδικα για τοτε που αρχισε να προβαλλεται(1997).

 

Εγω ειμαι στα μεσα της τεταρτης σαιζον και εχω ενθουσιαστει με τη σειρα.Οι χαρακτηρες στη σειρα ειναι ολα τα λεφτα.Ειναι εξι σαιζον συνολικα απο 8 επεισοδια(με εξαιρεση την τεταρτη που ειναι 16).

 

Για πειτε γνωμες για τη σειρα...Πιστευω αξιζει να τη δειτε.Ειναι αυτο που λενε γροθια στο στομαχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιος σκοπευω να την ξεκινησω αμεσα,γουσταρω με φυλακες κ τα σχετικα και το prison break ηταν απο τις αγαπημενες.Αν κ εχω ακουσει οτι μπροστα σε αυτη δεν ειναι τιποτα...ιδωμεν.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μπει στα υπ' όψιν εδώ και πολύ καιρό αλλά λόγω φόρτου δε βρήκα χρόνο να την αρχίσω. Καλοκαίρι λίγο δύσκολο να την ξεκινήσω αλλά εχώ πει ότι φθινόπωρο την αρχίζω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και φαίνεται ότι είναι του στυλ μου καθώς τρελαίνομαι για ωμό ρεαλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα στα υποψιν για καμποσο, τελικα εκανα την σοφη κινηση να την αρχισω. Εχω δει 4 επεισοδια ως τωρα. Η σειρα ειναι πραγματικα ο μεγαλυτερος αδερφος του "The Wire". Γι' αυτο και δεν αργησα καθολου να προσαρμοστω. Φαινεται εξισου αριστουργηματικη, ειναι πανεξυπνη, ωμη και ρεαλιστικη, εξαιρετικη ψυχογραφία, μουντη ομως βιαιη και ζωτικη. Εχει μια αφηγηση πρωτοποριακη και αριστη, που ειναι στην ουσια Slam Poetry με εντονες δοσεις σουρρεαλισμου στην εικονα.

 

btw, εχει παααρα πολλες γνωστες φατσες. Απο The Wire, απο Dexter, Fringe, Lost, 30 rock, House M.D, Ghostbusters (!)... χαμος γινεται.

 

Γενικα τα πρωτα 4 επεισοδια με επεισαν οτι θα απολαυσω ενα αγνο διαμαντι.

Αν βλεπετε σειρες σιγουρα αξιζει να τη δειτε, αν ειστε fan του The Wire ειναι εγκλημα -προς τον εαυτο σας- να μην το κανετε.

 

Τελικα αν εβγαζε καποιος που ηξερε, ενα top 20/25 αμερικανικων σειρων, οι μισες θα ηταν αδιαμφισβητητα του HBO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

btw, εχει παααρα πολλες γνωστες φατσες. Απο The Wire, απο Dexter, Fringe, Lost, 30 rock, House M.D, Ghostbusters (!)... χαμος γινεται.

Eτοιμασου για μεγαλη παρελαση...

Και θα πω το κλασικο που λεει παντα καποιος στην αρχη τετοιων threads:Oταν την ανακαλυψα ευτυχως ηταν καλοκαιρι.Ειχα χασει τον υπνο μου.Μου πηρε περιπου μια βδομαδα να την δω ολοκληρη.Και δεν το μετανιωσαgrin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτοιμασου για μεγαλη παρελαση...

Και θα πω το κλασικο που λεει παντα καποιος στην αρχη τετοιον threads:Oταν την ανακαλυψα ευτυχως ηταν καλοκαιρι.Ειχα χασει τον υπνο μου.Μου πηρε περιπου μια βδομαδα να την δω ολοκληρη.Και δεν το μετανιωσαgrin.png

Καταραμενες σειρες. Πριν λιγο ειχα το Game of thrones που θα μ' αφηνε να ησυχασω αν δεν εβλεπα το season finale, τωρα αυτο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

btw, εχει παααρα πολλες γνωστες φατσες. Απο The Wire, απο Dexter, Fringe, Lost, 30 rock, House M.D, Ghostbusters (!)... χαμος γινεται.

 

 

απο dexter θα παρελασουν και αλλοι αργοτερα B)

 

greek subs παιδια πουθενα?

 

εχει την πρωτη saison στο xsubs.tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο dexter θα παρελασουν και αλλοι αργοτερα B)

 

 

 

εχει την πρωτη saison στο xsubs.tv

αμα δουνε 1η ομως λογικα θα αυτοκτονησουμε αμα δεν μπορουμε να δουμε 2η με subs :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φαω ξυλο αν πω

οτι ο skinhead ειναι ισως ο πιο ωραιος χαρακτηρας;

Οχι οτι τον συμπαθω αλλα τα σπαει.

Και ο γερακος που μιλαει με το θεο ειναι καλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλε, ωραιος χαρακτηρας, αλλα ειναι απο τα πιο καθικια ρολους εβερ...δλδ τι τζεφρι και μλκιες...μιλαμε για τρελο μισος...

Ποιος Τζέφρι; Αυτος;

papandreou2.jpg

 

 

Μα κι εγω γι' αυτο το λεω ρε,

για την κακια και τον εκφοβισμο του. Ειναι απ' τους καριοληδες που σου συμπεριφερονται "φιλικα" σα να 'σαστε αδερφακια ή ζευγαρακι, ομως ξερετε κι οι δυο οτι κατα βαθος ειναι ο σατανας μεταμορφωμενος, και πως αν κανεις κατι που δε του γουσταρει κινδυνευει η ζωη σου. Αλλα συνεχιζει να συμπεριφερεται "ευγενικα", κι ο τρομος που βγαινει μεσα απ' αυτη την αντιφαση σε τρελαινει. Τον βλεπεις να σου χαιδευει πχ το μαλλι και να χαμογελα και κλανεις τις μεντες της ζωης σου.

Ειναι αψογα φτιαγμενος σαν χαρακτηρας. Αλλα χαιρομαι που δεν εχω συναντησει κανεναν τετοιο.

 

 

Επισης και ο τυπος

που επαιζε τον Mr Eco στο Lost ειναι γαματος... εχει πολυ πλακα η προφορα του, μου θυμιζει τον Hermes του Futurama

ή και αυτον: http://www.youtube.com/watch?v=ZXbwmINpGJA :-D

 

 

A,

"If you want to kill addiction, you first have to kill pain"

W0rd to that.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επισης και ο τυπος

που επαιζε τον Mr Eco στο Lost ειναι γαματος... εχει πολυ πλακα η προφορα του, μου θυμιζει τον Hermes του Futurama

ή και αυτον: http://www.youtube.com/watch?v=ZXbwmINpGJA :-D

 

 

 

 

O Adebisi ειναι απο τους πιο κορυφαιους χαρακτηρες της σειρας.Και γενικα σ'αυτη τη σειρα σπανια θα βρεις καποιον ρολο που να μην ειναι γαματος.Ειναι το μεγαλο ατου της σειρας αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...