Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε και η δικιά μου σήμερα και μου έχει φάει κάμποση ώρα να βρώ τις σωστές ρυθμίσεις RGB. Για την ώρα την έχω σε 100-98-92 επειδή μου φαινόταν πολύ μπλε στην αρχή.. Κατα τα άλλα αψογη,την έχω δίπλα σε μια U2311h και τα +120p vertical όντως βοηθάνε αρκετά σε coding/photoshop,δεν περίμενα οτί θα ήταν στην πράξη τόσο μεγαλύτερη...επίσης μου φαίνεται λίγο καλύτερα η αντίθεση σκοτεινού/φωτεινού στα παιχνίδια. (Λόγω LED ίσως?No idea).

 

 

Mallibu κανε μια σύγκριση μεταξύ των δυο οθονων.. δες για το backlight bleed κ φιλε ειχα δει οτι το καδρο 16:10 με το 16:9 και η μια ιντσα διαφορα πρεπει να κανουν την u2311 να φενεται παιδακι στο μεγεθος.. κ μ αρεσει π το επιβεβαιωνεις..

ποσταρε κ καμια φωτο να δουμε διπλα διπλα.. ίσως βοηθισει αλλους που θα ψαχνουν να αγορασουν..

 

παιδιά κάθισα και συγκέντρωσα από γνωστό ξένο φόρουμ τις ρυθμίσεις π πρότειναν κ που καλιμπραραν τις οθόνες τους.. όλα είναι σχετικά κ στην τελική το μάτι του καθενός μας έχει τις προτιμήσεις του.. οπότε παραθέτω τα παρακάτω:

 

Brightness Contrast R G B

 

35 75 98 90 92

40 75 96 93 87 (Sharpness 40)

40 76 97 92 86

15 80 98 89 92

35 75 97 92 94

32 75 100 93 98

43 75 97 92 94

 

Οι περισσότεροι χρήστες χρησιμοποιούν την μπλε ρύθμιση καθώς κάποιος έκανε καλιμπραρισμα με κάποιο εργαλείο .. σε όλες τις τιμές η φωτεινότητα είναι χαμηλή για μένα τουλάχιστον.. εγώ χρησιμοποιώ τις μπλε ρυθμίσεις αλλά έχω ανεβάσει την φωτεινότητα στο 55 .. κάπου εκεί τουλάχιστον την ευχαριστιέμαι... δοκιμάστε αυτά κ ο καθένας ότι διαλέγει ότι θέλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά κατέληξα στο:

Brightness:44 Contrast:75 (default)

RGB=97-93-92 που μου κάθεται πολυ καλά στο μάτι και μπορώ να πω πως είναι εντυπωσιακή. Αν βρώ χρόνο θα ανεβάσω photos από την 23 δίπλα στην 24άρα αν και έχει και εδώ μερικές φωτο για συγκριση μεγεθών: Link

Εξακολουθώ να παρατηρώ σχετικά έντονα αυτήν την διαφορά στα χρώματα με την u2311h ενώ είναι ρυθμισμένες σε ίδιο brightness/contrast (στο μάτι όχι σε απόλυτες τιμές) οι αντιθέσεις σκούρων με φωτεινών χρωμάτων φαίνονται πιο έντονες και πιο ζωντανές στην 2412..στο NBA 2k12 που τέσταρα πριν λίγο για παράδειγμα δίπλα δίπλα στις οθόνες,στην 2412 οι λευκές φανέλες έκαναν πολύ πιο όμορφη και ζωντανή αντίθεση με τα σκοτεινά χρώματα του πλήθους ενώ στην 23άρα ήταν πιο "lifeless".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα ήρθε και η δικιά μου, πήρα την Dell U2312HM από msystems revision A01, θα πρέπει να εγκαταστήσω τίποτα drivers για να έχει καλύτερη απόδοση και χρώματα κτλπ ή έτσι όπως είναι?

Αυτό με τα pixels τι πρέπει να κάνω για να τεστάρω αν είναι όλα οκ? για να ποστάρω και καμία εικόνα με camstasia

 

Παιχνίδια ακόμα δεν δοκίμασα, με την πρώτη ευκαιρία θα σας πω εντυπώσεις σε cod mw, crysis κτλπ γιατί στήνω τώρα λίγο το σύστημά μου με προγράμματα ρυθμίσεις .

Βρήκα αυτό το site δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη τεστ για καμένα pixel

Έκανα το τεστ όλα οκ σε όλα άψογη είναι δεν έχει το παραμικρό ελάττωμα!!!!! ^_^ ^_^ ^_^

Σαν πρώτη εντύπωση απλά τα σπάει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το site δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη τεστ για καμένα pixel

 

Thanks για το link!

 

Παρεπιπτόντως, πριν λίγες μέρες πήρα την U2412M, αν και Rev.A00, με έχει αφήσει γενικά ικανοποιημένο! Βέβαια, δεν ξέρω τι θέμα μπορεί να υπάρχει και έχει βγάλει 2 νέα revisions η Dell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

θέλω την βοήθεια σας σχετικα με την Dell U2412M

Εχω ξενερώσει απίστευτα που δεν εχει HDMI γιατι θέλω να συνδέσω το PS3 και δε μπορώ, παρά μόνο με αντάπτορα.Πείτε σας παρακαλώ τι είναι το καλύτερο που mπορώ να κάνω...

ΝΑ πάρω αντάπτορα απο HDMI se VGA η ενα αντάπτορα απο HDMI se DVI.Ένα ακόμα αρνητικο ειναι οτι αν διαλέξω το DVI κάθε φορά πρέπει να αποσυνδέω και να συνδέω πάλι το καλώδιο απο τη θήρα DVI γιατι οπως καταλαβαινετε έχω το PC τώρα εκεί ενώ το vga ειναι ελεύθερο.

Δεν γνωρίζω όμως αν χαλάσει η ποιότητα με το VGA...??!!

τί μου προτείνετε..????

ευχαριστώ..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μας ποια καρτα εχεις γιατι μπορει νααιζει και με displaypost ωστε να σου μινει ελευθερο το dvi για το ps3

 

Εχei onboard Κατρα :(

Δεν πρεπει να εχει display na βάλω μια καρτουλα με display(να παιζω και κανενα game) ..?τι μπορω να κάνω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισος και με κανα splitter να κανεις δουλεια αλλα καλυτερα να μας πει καποιος που τοχει ψαξει περισσοτερο

 

για κοιτα αυτο http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/kalodia/connectors-power-cables/konig-splitter-dvi-d-dvi-d-plus-hdmi-m-f/prod1141430pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κι εγώ αυτή την οθόνη τελικά. Rev. A02 από msystems. Λίγο θύμα βέβαια, γιατί την πλήρωσα 20 ευρώ παραπάνω για να έχω το Rev. A02, χωρίς να ξέρει κανείς αν υπάρχει διαφορά! Την έχω καμιά βδομάδα και είναι αψεγάδιαστη. Δεν παρατηρώ ούτε το bleeding στο μαύρο που αναφέρεται συνήθως. Δεν έχω εμπειρία από ακριβότερες οθόνες, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά. Η απόδοση προς τιμή εξαιρετική! Ξεκούραστη και με μεγάλη επιφάνεια, χαίρεσαι να δουλεύεις! Δυστυχώς το laptop μου έχει μόνο έξοδο vga και είχα αρχικά ένα θεματάκι με τρεμόπεγμα της οθόνης, αλλά το πρόβλημα λύθηκε με το να συνδέσω το laptop σε άλλη μπρίζα. Έπαιζε κάτι με την γείωση του φορητού. Γενικά συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω επειδη μαλλον θα αλλαξω μια 15αρα οπου εχω 8 χρονια. Ακομα και για bleeding / ips glow μπορω να απευθυνθω στην Dell? Θα μου στείλουνε καινουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την παρέλαβα απο Msystems. Είναι Rev.02 και δεν έχει καμένα πίξελ.

 

Οι ρυθμίσεις που χρησιμοποίησα είναι:

 

Brightness: 35

Contrast: 75

Red: 98

Green: 90

Blue: 92

Sharpness: 10

 

πολυ καλα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεωρώ τα χρώματα. Στο "standard" mode εμενα προσωπικά μου φαινεται να πρασινίζει λίγο. Ειδα στα προηγούμενα ποστς ενας φίλος προτεινε αυτό.

 

Brightness: 35

Contrast: 75

Red: 100

Green: 93

Blue: 100

 

πολυ καλύτερα απο τον προηγούμενο συνδυασμό ο οποίος φαντάζει να κοκκινίζει σε σχέση με τον τωρινό.

 

Εχω θέμα με το sharpness. εμένα μου φαινόταν πάντα καλυτερα το sharpness να είναι στο τέρμα. Όλοι προτείνουν στην μεση (50).

 

Χάνεις τπτ σε λεπτομέρεια ανεβάζοντας το;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...