Προς το περιεχόμενο

Νομική συμβουλή: Έχει δικαίωμα εταιρεία security να κάνει ψαχτική;


telas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πέρσι σε γνωστό φεστιβάλ που γίνεται στο Νεστόριο Καστοριάς (River Party) έγινε το εξής πρωτοφανές, είχαμε πάει με την παρέα μου και κατά την είσοδο μας, μας σταμάτησαν για έλεγχο από την εταιρεία σεκιούριτι και έψαχναν τα πράγματά μας. Σε περίπτωση που βρισκόταν ποτά / μπύρες / φαγητά κατασχόντουσαν.

 

Εγώ βέβαια αρνήθηκα και είπα στον υπεύθυνο πως αν θέλει να ψάξει τα πράγματα μου μπορεί να φωνάξει τους αστυνομικούς (που ήταν 5 μέτρα πιο κάτω) και να το κάνουν αυτοί, εκεί κώλωσε και έτσι πέρασα χωρίς έλεγχο. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και για τους φίλους μου και χιλιάδες άλλους επισκέπτες / κατασκηνωτές.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο φόρουμ για να με διαφωτίσει.

 

 

Το συγκεκριμένο φεστιβάλ έχει σελίδα στο facebook όπου έκανα την εξής ερώτηση για να δω αν άλλαξε κάτι από πέρσι:

 

Θα γίνονται πάλι «ψαχτικές» στα προσωπικά μας ήδη και φέτος από την ομάδα σεκιούριτι μη τυχόν κρύβουμε μπαζούκας και πυρηνικές κεφαλές ή λέτε φέτος να αφήσετε την αστυνομία να το κάνει;

 

Έλαβα την εξής απάντηση από κάποιο μέλος της εταιρείας που διοργανώνει το εν λόγο φεστιβάλ

 

Eimaste anagkasmeni na to kanoume gia ti diki sas asfaleia.

 

Απάντησα:

 

αυτό που κάνετε όμως απαγορεύεται από το σύνταγμα "αναγκαστικά", το δικαίωμα για «ψαχτική» έχει Μ-Ο-Ν-Ο η αγαπητή Αστυνομία.

 

Μου απάντησαν:

 

Nomizw oti kanete kapoio lathos. Eimaste ipoxrwmenoi apo tin astinomia na exoyme epaggelmaties security gia na kanoun ayti ti doyleia me epivlepsi astinomias.

 

Απάντησα:

 

Το ρεζουμέ δηλαδή είναι πως οι επαγγελματίες σεκιούριτι είναι υπεράνω της αστυνομίας. Βέβαια δεν εκπλήσσομαι αν έτσι είναι τα πράγματα διότι στην Ελλάδα ζούμε, ότι γουστάρουμε κάνουμε. Όμως θα ήθελα πολύ να δω αυτή την εξουσιοδότηση της αστυνομίας προς την εταιρεία σεκιούριτι εάν υπάρχει βέβαια. Και αν υπάρχει θέλω να δω να παραιτείτε άμεσα ο αρμόδιος που την εξέδωσε διότι δεν υπάρχει λόγος να τον πληρώνει το κράτος, ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΙ.

 

Αναμένω νέα απάντησή τους αύριο λογικά.

 

Αν υπάρχει κάποιος νομικός στο φόρουμ και δει αυτό το μήνυμα ας μου πει και εμένα τον έρμο αν είμαι λάθος ή σωστός και να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες. Φτάνει η κοροϊδία, αν κάτι περνάει από το χέρι μου για να αλλάξει κάτι σ' αυτή την χώρα και μπορώ να το κάνω βάση νόμου θα το κάνω.

 

Προσωπικά μου φαίνεται εντελώς αντισυνταγματική διαδικασία. Είναι πασιφανές πως οι "ψαχτικές" έχουν ως σκοπό το κέρδος μιας και μπύρες και ποτά μπορείς να αγοράσεις από τον χώρο του φεστιβάλ 1000% ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αφου ρε προβατα παλι εκει θα πατε, οτι γουσταρουν θα κανουν:P και να αντιδρας εσυ οι αλλοι δεν θα πουν τιποτα.οποτε?

τεσπα απαγορευτε ,αν θες να το τραβηξεις κανεις μηνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. http://www.insomnia.gr/topic/392109-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1/page__hl__%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1

δηλ.σε ψαχνουν για αλκοολ και οχι για ναρκωτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ο χώρος είναι ιδιωτικός τότε μπορούν να σε ψάξουν. Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως, πάντως άσχετο στην Drama στο river party φάγαν τρελό πέσιμο από ασφαλίτες, οποτε προσοχή guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

@Kage, φίλε μου είμαστε πολλοί που μας ενόχλησε το γεγονός, εγώ μέχρι τελευταία στιγμή είχα πει πως δεν θα πάω, αλλά όλοι οι φίλοι από διάφορες πόλεις μια φορά τον χρόνο ανταμώνουμε στο Ρίβερ οπότε και τι να κάνω;

 

@{TDi}Dj2k..infc Ο χώρος είναι δημόσιος και ανήκει στον Δήμο Νεστορίου, τους ελέγχους κάνει εταιρεία σεκιούριτι για λογαριασμό της εταιρείας που διοργανώνει το φεστιβάλ.

 

Σε συνέχεια της χθεσινής συνομιλίας σήμερα έλαβα αυτή την απάντηση:

 

nomizw oti ipervalete...an p.x an kapoios apo oloys aytous poy mpainei sto river koyvalaei oplo kai arxizei meta apo katanalwsi alkool to mpistolidi kai skotwsei esas kai tin oikogeneia sas tha sas arese? Diladi gia na min anoixei o security tin tsanta sas protimate na diakindineysoyme tin asfaleia 30.000 atomwn? Exete paei se organwmeno festival toy exwterikoy pote? An nai tha diapistwsate mallon oti ayto poy eseis onomazete "psaktiki" ginetai apo toys epaggelmaties secyrity poy analamvanoun tin asfaleia toy xwrou ipoxrewtika. I astinomia se ena idiwtiko festival leitourgei epikourika. Epivlepei den plirwnetai gia na diaxeirizetai 30.000 kosmo enos idiwtikoy festival. Logiko? Ara allaxte ligo tin optiki sas gwnia kai deite tin thetiki pleyra poy afora tin asfaleia.

 

 

Και φυσικά απάντησα:

 

Θεωρούνται οι μπύρες και τα ποτά όπλα; Αν ναι γιατί κατάσχονται όταν τα βρίσκουν μέσα σε τσάντες και ψυγειάκια και γιατί ενώ κατάσχονται σαν όπλα μαζικής καταστροφής, τότε εσείς τα πουλάτε μέσα στο φεστιβάλ; Και Όχι να μην ανοίξει ο σεκιούριτι την τσάντα μου! Αν χρειαστεί να ανοίξει να το κάνει αστυνομικός και αν δεν γίνετε αλλιώς να πάρετε τα scanners που έχουν στα αεροδρόμια και να κάνετε έλεγχο για «όπλα» και όχι για «μπύρες».
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Telas

 

Πες οτι οι υπευθυνοι του φεστιβαλ θελουν να πουλησουν την πραματια τους για αυτο και ελεγχουν για τα αναλογα "πραγματα".

 

Αν βαλουν τους αστυνομικους να σας ελεγχουν , θεωρω οτι τις ιδιες εντολες θα τους δωσουν , "ψαξτε για οπλα , για ποτα κλπ"

 

Αν εσυ δεν εχεις τιποτα απο ολα αυτα , σε ενδιαφερει ποιος θα σε ψαξει?

αν εχεις "κατι" απο τα προαναφερθεντα αντικειμενα , σε ενδιαφερει ποιος θα στο βρει ?

 

Κοινως εσυ στηριζεσαι οτι θα περασεις τα προηγουμενως αγορασμενα (και καλα κανεις που τοσκεφτεσαι ετσι) φτηνα ποτα , αν ελεγχουν οι αστυνομικοι ?

 

ο χωρος μπορει να ειναι δημοσιος , η εκδηλωση ειναι ιδιωτικη και ο,τι θελουν κανουν .

Και λογικο αυτο που ειπαν οτι δεν πληρωνονται οι αστυνομικοι να κανουν την "ψαχτικη" αλλα οι σεκιουριταδες...

 

και γω μαζι σου παντως για την κοροιδια με τα ποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήχτη, δε νομίζω ότι το παλικάρι το λέει γιατί θέλει να βάλει μέσα κουτάκι μπύρα. Τον ενοχλεί η αυθαιρεσία και η "κατάχρηση εξουσίας" από μια ιδιωτική εταιρεία security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήχτη, δε νομίζω ότι το παλικάρι το λέει γιατί θέλει να βάλει μέσα κουτάκι μπύρα. Τον ενοχλεί η αυθαιρεσία και η "κατάχρηση εξουσίας" από μια ιδιωτική εταιρεία security.

 

ναι οκ , δεν τους ξεβρακωνουν κιολας , ουτε τους χουφτωνουν .

 

Τα πραγματα τους τσεκαρουν.Αν αυτες τις εντολες εχουν , δεν ειναι καταχρηση εξουσιας.

Αν το κανανε οι μπατσοι θα ηταν οκ ?

 

Και στην τελικη αν γινει κανα παρατραγουδο μετα θα λενε γιατι δεν τον ψαξανε στην εισοδο τον δραστη.

 

Εδω ιδιωτικες εταιριες σεκιουριτι , βρισκονται πλεον παντου , σε εκδηλωσεις , σε γηπεδα , σε μαγαζια (πολυκαταστηματα).

 

Ε δεν μπορουμε να θελουμε τους αστυνομικους παντου.

 

Τους εχουν προσλαβει στην εν λογω εκδηλωση.Το τι αρμοδιοτητες εχουν , αυτο ειναι γνωστο μεταξυ εργοδοτη (υπευθυνοι εκδηλωσης) και εργαζομενου (σεκιουριταδες).

 

Δηλαδη αν γινονται 5-6 εκδηλωσεις που συγκεντρωνουν 10.000 ατομα σου λεω εγω..θα βαλουμε αστυνομικους να τσεκαρουν 60.000 ατομα?

 

Αν γινει καμμια κλοπη μετα ή μεινει κανας υπουργος αφυλακτος το κριμα στο λαιμο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν γινονται 5-6 εκδηλωσεις που συγκεντρωνουν 10.000 ατομα σου λεω εγω..θα βαλουμε αστυνομικους να τσεκαρουν 60.000 ατομα?

 

Ναι. Άμα μπορούν να δέρνουν 200.000, μπορούν να ψάξουν 60.000.

 

Και εν πάση περιπτώσει, για τι στο μπ**τσο τον πληρώνω τον μπάτσο τελικά; Να βαράει σφραγίδες σε φωτοτυπίες ταυτότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κατάχρηση εξουσίας της εταιρίας security. Είναι δουλειά που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κάνει η αστυνομία αλλά δεν κάνει γιατί

1. βαριούνται

2. βαριούνται και

3. και να μην βαριόντουσαν, ποιον να πρωτοψάξουν οι 7-8 ή 15-20 αστυνομικοί εκεί από τους χιλιάδες..?

Και μην μου πείτε "στα τέτοια μου, να στείλουνε 1000". Να μιλήσουμε με facts..

 

Τέλος πάντων, αν κάνει απλά παράπονο θα του πούνε ότι ο έλεγχος γίνεται υπό την επίβλεψη της αστυνομίας που είναι, όπως είπε κι ο φίλος, 5 μέτρα πιο πέρα. Δεν ισχύει αλλά θα είναι η εύκολη απάντηση.

Αν το τραβήξει περισσότερο ο μόνος που θα αγχωθεί είναι ο διοργανωτής του event. Ούτε η αστυνομία γιατί ως γνωστόν, στ'@@@@ τους ούτε και η εταιρία security γιατί απλά κάνουν αυτό που τους ζητάνε, ΠΑΡΟΥΣΙΑ της αστυνομίας.

 

Από κει και πέρα, το πρόβλημα είναι αν θα σου πάρει τη μπύρα ο securitας ή ο αστυνομικός? Γιατί είτε ο ένα είτε ο άλλος, μπύρα γιοκ.

 

Επίσης να σε ενημερώσω πως η εταιρία security δεν έχει δικαίωμα να σε ψάξει ΟΥΤΕ με το μηχάνημα scanner που λες. Και εκεί η αστυνομία μόνο.

 

Γενικά επειδή είναι δεδομένο ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει σε αυτή τη χώρα, έτσι κάνουν κι αυτοί. Αν έχεις τη διάθεση και την υπομονή κυνήγησέ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Αν υπάρχει κάποιος νομικός στο φόρουμ και δει αυτό το μήνυμα ας μου πει και εμένα τον έρμο αν είμαι λάθος ή σωστός και να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες. Φτάνει η κοροϊδία, αν κάτι περνάει από το χέρι μου για να αλλάξει κάτι σ' αυτή την χώρα και μπορώ να το κάνω βάση νόμου θα το κάνω.

 

[...]

Ας συνεισφέρω μια νομική απάντηση: σε σωματική έρευνα μπορεί να προβεί μόνο αστυνομικό όργανο και μάλιστα ιδίου φύλου με τον ερευνούμενο και μόνο εάν υπάρχουν υπόνοιες τέλεσης αδικήματος.

 

Ιδιώτης δεν μπορεί να προβεί σε σωματική έρευνα - τουλάχιστον όχι χωρίς τη συναίνεση του ερευνούμενου. Εάν το κάνει, συνιστά προσβολή προσωπικότητας (για τον αστικό κώδικα) και ενδεχομένως ποινικό αδίκημα (αντιποίηση αρχής - προσβολή γενετήσιας αξιοπρέπειας, έτσι για να αρχίσουμε...).

 

Αυτά από νομική άποψη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέα 10 ατόμων, 7 μέρες κατασκήνωση (μερικοί κατασκηνώνουν πριν αρχίσουν τα live), κατανάλωση αλκοόλ από το πρωί ως το βράδυ.

 

Χρειάζεσαι 1000-1300 μπίρες, μερικές θα κεράσεις, μερικές θα χύσεις, μερικές θα πετάξεις στο συγκρότημα (γίνετε συχνά).

 

Προηγούμενες χρονιές παρέες για τέτοιες καταστάσεις ανεβάζανε βανάκια με φτηνή μπίρα. Αυτό είναι που έχει ενοχλήσεις τους διοργανωτές. Δικαιολογίες περί όπλων και ασφάλειας είναι μαλακίες.

 

Τώρα αν έχουν δικαίωμα να σε ψάξουν ή όχι? Αν το εισιτήριο γράφει τους όρους και κανονισμούς με τους οποίους σιωπηλά συμφωνείς όταν το αγοράζεις και σε αυτούς τους όρους αναγράφετε ότι απαγορέψετε μεταφορά ποτών και τροφίμων από έξω και ότι επιπλέον έχουν δικαίωμα να σε ψάξουν τότε δεν σε παίρνει να διαμαρτύρεστε, απλά μην πας.

 

Εάν δεν αναγράφονται τέτοιου όροι πουθενά, μπορείς να τους κάνεις μήνυση.

 

Παράνομα η νόμιμα αυτοί πετυχαίνουν αυτό που θέλουν, σταματάνε την κατάσταση με τα βανάκια φορτωμένα με μπίρα.

 

Ο χώρος είναι δημοτικός αλλά από την στιγμή που νοικιάζετε ή παραχωρείται σε ιδιωτική εταιρία για λίγες μέρες παύει να είναι δημοτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκει θελω να καταληξω και εγω...

Πας σε μια εκδηλωση να περασεις καλα , και ασχολεισαι με το ποιος εχει νομικα και τυπικα την υποχρεωση/δικαιωμα να σε ψαξει ?Και εννοω την τσαντα σου.Σωματικη ερευνα , οτι ειπε ο παρεδωσε.

 

Δηλ. το κουραζουμε χωρις λογο.Τοσα στραβα γινονται εδω στην Ελλαδα πιο σημαντικης φυσης , ποιος μας ελεγχει στην χ,ψ εκδηλωση ειναι αυτο που μας πειραξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...