Προς το περιεχόμενο

Xfce Desktop Environment - συζητήσεις, απορίες [INFO]


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι με XFCE εδώ και αρκέτους μήνες (Φεβ2011) και πλέον εγκαθιστώ μόνο αυτόν και blackbox για τίποτε στιγμές κρίσης.

 

Αν είστε σαν και εμένα και θέλετε tiling δυνατότητες στο xfce δοκιμάσε το xfwm4-tiling.

Οι arch-users το βρίσκετε εδώ: https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=40030

 

Με αυτό εγκατεστημένο θα μπορείτε να σείρετε ένα παράθυρο σε μια γωνία και να πιάσει τη μίση οθόνη ή το 1/4 αυτής. Κάπως όπως και στα vista/7 οι άλλους tiling wm's.

Video εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=sAc6vc93jxc

Δεν ξέρω αν έχει έξτρα δυνατότητες tiling όπως οι πιο σκληροπυρινικοί tiling-wm's. Δεν το έψαξα τόσο μακρυά ποτέ. Με βολεύει όμως πάρα πολύ και αν έχετε μεγάλη οθόνη τότε είναι must να το δοκιμάσετε.

Θα βγάλει τον απλό xfwm4 και θα τον αντικαταστήσει στο install του.

 

Ο thunar είναι λίγο ενοχλητικός και τον βρίσκω πιο αργό από τον qtfm, παρόλα αυτά τον συνήθισα λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με το χέρι ε? αφού δουλεύει δεν έχεις πρόβλημα, απλά κάπως να παρακολουθείς μην βγει νέα version

 

η τελευταία έχε κατά νου αν πας στις γωνίες (drag) κάνει resize το παράθυρο στο 1/4 της οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε καποιο αλλο θεμα ειπα οτι "το xfce ειναι ενα χαλι που δεν προκειται να διορθωθει αμεσα, ισως και ποτε" και πρεπει να δικαιολογησω την αποψη μου. Το κανω εδω για να υπαρχει και το αναλογο feedback αν κατι αλλαξει στο μελλον και δεν το γνωρισω.

Ημουν σε xfce 4.6 απο τη στιγμη που βγηκε το 2009 και το παρατησα λιγο μετα την αφιξη του 4.8 (τον Ιανουαριο του 2011 βγηκε, το Μαρτιο εσπασα το λαπτοπ :D).

 

Here goes, ξεκινωντας απο το πιο σοβαρο προβλημα προς το λιγοτερο σοβαρο.

- Thunar vs N αρχειων, με N>1: Οταν στον thunar επιλεξω πχ... 2 αρχεια, δεν μπορω να κανω δεξι κλικ > ιδιοτητες γιατι μαλλον ο thunar θεωρει πως ο χρηστης δουλευει με ενα αρχειο τη φορα! (facepalm icon here)

- Thunar + xfdesktop: Κανοντας drag n drop απο το desktop σε οποιοδηποτε φακελο (ανοιγμενο στον thunar) κανει αντιγραφη! Αντιθετα, drag n drop απο το desktop σε ενα φακελο ανοιγμενο με pcmanfm ή αλλον file browser, κανιε μετακινηση κανονικα. (masturbation icon here)

- Xfwm: σε αλλη υπο-εφαρμογη ειναι οι ρυθμισεις του και σε αλλη υπο-εφαρμογη οι προχωρημενες ρυθμισεις!

- Squeeze, ristretto, xfmedia, xfburn: Απο τις χειροτερες εφαρμογες και παλι καλα που ολες ειναι εξτρα, οχι στο βασικο πακετο.

- Menu editor. Στην μεταβαση απο 4.4 σε 4.6 καπου χαθηκε ο menu editor. Δεν ξαναμπηκε ουτε στην 4.6.1, ουτε στην 4.6.2 και στην 4.8 "βαλανε" το alacarte στη θεση του! Για οποιον δεν ξερει τι ειναι το alacarte, ειναι ο menu editor του gnome!

- Xfdesktop: Ενας τροπος να προσθεσεις ενα εικονιδιο στο desktop απλα δεν υπαρχει, και ας ειναι με δεξι κλικ στο μενου > add to desktop.

- Releases που απλα δεν ακολουθουν το προγραμμα που εχει μπει. Το 4.6 ηταν να βγει το 2010 και βγηκε αρχες 2011, το 4.10 ειναι προγραμματισμενο για τελος του μηνα, ΑΥΤΟΥ του μηνα, του Απριλιου του 2012! Αν βγει πριν το 2013, σας κερναω καφε στο Πηλιο με θεα το Βολο.

 

Αυτα θυμαμαι τωρα. Ετσι ειναι απο την 4.6 και δεν πιστευω να αλλαξει κατι.

Εδω το rectangular selection στο desktop προστεθηκε στο 4.6 το 2009 και τα windows το ειχανε 15 χρονια πιο πριν! Ναι, μεχρι πριν την 4.6 ο μονος τροπος να επιλεξεις 5 αντικειμενα στο desktop ηταν να κρατησεις το ctrl και να κανεις 5 κλικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το

 

"Thunar vs N αρχειων, με N>1: Οταν στον thunar επιλεξω πχ... 2 αρχεια, δεν μπορω να κανω δεξι κλικ > ιδιοτητες "

 

εχω βαλει μια custom action που δειχνει το output της εντολης με zenity:

 

>du -chs %N | zenity --text-info --title=Info

 

 

2012_04_02_091956_1280x1024_scrot.jpg

 

:P

 

Παντως, ως γνωστον, ειμαι και θα ειμαι κατα της χρησης οποιουδηποτε DE.

 

Μονο WM και τα best προγραμματα απο καθε DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p ευχαριστώ για την απάντηση (μιας και εγώ ήμουν η ερώτηση), με κάλυψες πλήρως και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχεις άδικο... σε κανένα από τα θέματα που θήγεις.

 

Φαίνεται πως απλά τα παρέβλεπα τόσο καιρό χάρην του xfwm-tiling και του ταχύτατου περιβάλλοντος που παρέχει το XFCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απάντηση και εγώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει το xfce για αυτό ζήτησα και την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χρησιμοποιώ από την 4.6 και μετά, με το tiling patch.

Ναι όντως υπάρχουν τα προβλήματα που αναφέρει ο jim_p αλλά τα έχω παρακάμψει: qtfm αντί για thunar, geeqie αντί για ristreto αν και τον Φλεβάρη επιτέλους το ristreto έγινε αξιόλογο.

Το Send to Desktop (shortcut) δουλεύει από το περισσή που έπιασα εγώ το XFCE.

 

Τις υπόλοιπες έξτρα εφαρμογές δεν τις έχω, σε κανένα σχεδόν DE δεν μου αρέσουν εξάλλου οι εφαρμογές.

Τώρα το release-cycle, το Drupal άργησε 2 χρόνια να βγάλει την 7, είμαι μαθημένος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα παρά το πρωτόγονο περιβάλλον του με έχει βολέψει αφάνταστα στο netbook μου αλλά για να το φέρεις στα μέτρα σου θέλει δουλειά. Περιμένω τώρα να πλησιάσουν και οι μέρες να αναβαθμίσω το xubuntu μου στην επόμενη έκδοση να δω και τι αλλαγές έχουν γίνει στην τελευταία έκδοση του xfce

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...