Προς το περιεχόμενο

"Ξεχασε" να παει το συμβολαιο ενοικιου στην εφορια...


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω πληρωσει 4 νοικια και τον πιεζω απο το προηγουμενο να μου φερει το συμβολαιο γιατι θα το χρειαστω στην εφορια...

αποδειξη δεν εχει φερει...

και μου λεει το εχει η μητερα μου και θα μου το φερει μολις παει απο εκει, θα το ψαξει κλπ κλπ..

Εντελη μου λεει πως η μητερα του το ξεχασε να το παει στην εφορια..

τι να κανω;;

σκεφτομαι να του πω..

Αφου θα μεινω στο σπιτι 10 μηνες

10*250 το ενοικιο 2500€

Αν ο φορος ειναι 20% για τα ενοικια, που νομιζω το χαμηλοτερο ειναι 20%

αρα 500€ θα του επαιρνε η εφορια + την εγγυηση 250€ που εδωσα στην αρχη

750€ αρα να μεινω 3 μηνες free.. ( ο ενας την εγγυηση ετσι κι αλλιως ειναι free )

Τιμιο δεν ειναι;;λετε να δεχθει;;

Η εχετε καμια αλλη ιδεα;;;

εχει ξανασυζητηθει αλλα παλαιοτερα τετοιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο για 10 μήνες θα μείνεις;

Με αυτά που λες δεν το βλέπω να υπάρχει συμβόλαιο.

Η πρόταση σου είναι καλή. Σου υποσχέθηκε κάτι και δεν το υλοποίησε οπότε και εσύ απαίτησε έναν συμβιβασμό.

 

Αν δεν συμφωνεί και εφόσον ξεχνάει αυτός να φέρει το συμβόλαιο, ξέχασε και εσύ να πληρώσεις 1-2 ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια εχω πληρωσει 4 νοικια και τον πιεζω απο το προηγουμενο να μου φερει το συμβολαιο γιατι θα το χρειαστω στην εφορια...

αποδειξη δεν εχει φερει...

και μου λεει το εχει η μητερα μου και θα μου το φερει μολις παει απο εκει, θα το ψαξει κλπ κλπ..

Εντελη μου λεει πως η μητερα του το ξεχασε να το παει στην εφορια..

τι να κανω;;

σκεφτομαι να του πω..

Αφου θα μεινω στο σπιτι 10 μηνες

10*250 το ενοικιο 2500€

Αν ο φορος ειναι 20% για τα ενοικια, που νομιζω το χαμηλοτερο ειναι 20%

αρα 500€ θα του επαιρνε η εφορια + την εγγυηση 250€ που εδωσα στην αρχη

750€ αρα να μεινω 3 μηνες free.. ( ο ενας την εγγυηση ετσι κι αλλιως ειναι free )

Τιμιο δεν ειναι;;λετε να δεχθει;;

Η εχετε καμια αλλη ιδεα;;;

εχει ξανασυζητηθει αλλα παλαιοτερα τετοιο θεμα

Ας το πάει τώρα στην Εφορία. Μέχρι 20 Ιανουαρίου μπορεί να "τακτοποιήσει" φορολογικές εκκρεμότητες χωρίς πρόστιμο.

 

Σε κάθε περίπτωση, η κατάθεση συμβολαίου στη εφορία δεν λέει τίποτα απολύτως φορολογικά, ούτε είναι υποχρεωτική. Ο ιδιοκτήτης δεν φορολογείται με βάση το συμβόλαιο που κατάθεσε αλλά με βάση το τι θα δηλώσει στη φορολογική του δήλωση για τη χρήση κατά την οποία εισέπραξε μισθώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο που εσυ χανεις με την μη προσκομοιση συμβολαιου ειναι 500+250?

 

Σε καθε περιπτωση δεν χρειαζεται να κανεις καμια συζητηση μαζι του για τις μελλοντικες προθεσεις σου, (αφου ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα συμφωνησει), θα τον βαλεις και σε υποψιες και ισως κινησει τιποτα διαδικασιες απο τωρα για να προλαβει.

 

Απλα οταν πλησιαζει η ωρα να δωσεις το 3ο ενοικιο απτο τελος κανε τον Κινεζο και αν αρχισει να σε ρωταει κλπ εξηγησε του τι κανεις και γιατι και οτι θα μεινεις το χρονικο διαστημα που εχει συμφωνηθει χωρις να του δωσεις οσα λεφτα εχασες απτην εφορια εξαιτιας του. Κοροιδο δεν εισαι εσυ, ουτε μαγκας και εξυπνος αυτος. Η ειμαστε τυπικοι η οχι, διαφορετικα ας στο ελεγε εξαρχης οτι δεν θα σου κοψει αποδειξεις/συμβολαιο.

 

*Αν και νομιζω αποδειξεις πας στην εφορια, οχι συμβολαιο. Αυτο που πρεπει να κυνηγησεις ειναι αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω ένα παραπλήσιο σενάριο:

 

Συγγενικό πρόσωπο συμφώνησε πρόσφατα, λόγω των οικονομικών συγκυριών, μείωση του ενοικίου που καταβάλλει.

 

Η πληρωμή γινόταν έως τώρα (πάντοτε εγκαίρως και στο ακέραιο) μέσω τραπέζης. Οι ιδιοκτήτες δεν συζητούν μεταβολή των όρων του συμβολαίου, καθώς θεωρούν ότι δεσμεύονται εκ νέου. Δεν είμαι σίγουρος ποια ακριβώς είναι η αντίρρησή τους, αυτό είπαν στη συγγενή μου.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: η ενοικιάστρια, πώς εξασφαλίζεται έναντι των ιδιοκτητών, καταβάλλοντας ενοίκιο μικρότερο εκείνου που προβλέπεται στο συμβόλαιο, εφόσον αυτό δεν αναθεωρηθεί; Δηλαδή, δεν υπάρχει κίνδυνος μελλοντικά να εγείρουν αξιώσεις σε βάρος της, για το ύψος της διαφοράς μεταξύ του αρχικού και του μειωμένου ενοικίου;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το σκεφτομαι εγω πως λειτουργει η εφορια:

α) Αν παω τις αποδειξεις εχω εκπτωση φορου..

Αλλα δε θα τις παω οποτε θα με πετσοκοψει η εφορια..

β) Αν δεν παει το συμβολαιο στην εφορια δε θα φορολογηθει

Οποτε θα γλυτωσει 500€ τουλαχιστον

γ) Αν μου κοψει αποδειξεις και δεν δωσει το συμβολαιο στην εφορια

ι) Εγω θα εχω εκπτωση φορου ( η οπως αλλιως λεγεται )

ιι) Αυτος δεν θα φορολογηθει..

 

Οποτε εγω πρεπει να κυνηγησω και το συμβολαιο και τις αποδειξεις..

Περσι που εκανα φορολογικη δηλωση 1η φορα ο λογιστης ηθελε και το συμβολαιο..

και μου ειχε πει οτι αν εχει το συμβολαιο οι αποδειξεις ειναι προαιρετικες!!

Απλα μετακομισα σε αλλη πολη οποτε ντρεπομαι να παρω τον λογιστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

*Αν και νομιζω αποδειξεις πας στην εφορια, οχι συμβολαιο. Αυτο που πρεπει να κυνηγησεις ειναι αποδειξεις.

Πολύ σωστό, αποδείξεις πας στην Εφορία. Το συμβόλαιο δεν κατατίθεται για να αποδειχθεί μίσθωση αλλά για την βέβαιη χρονολογία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδειξεις θα του πω να μου δωσει την επομενη φορα αλλιως ενοικιο ΔΕΝ..

Στην απο κατω και στην διπλα μου δινει κανονικα ο ιδιος.......

Τελευταια ερωτηση:

Αν δεν παει το συμβολαιο στην εφορια αυτος δεν θα φορολογηθει σωστα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παει το συμβολαιο στην εφορια αυτος δεν θα φορολογηθει σωστα;;;

 

Σου απάντησε ήδη ο paredwse σχετικά: δεν έχει σχέση. Θα φορολογηθεί με βάση τη δήλωση που κάνει, όχι με γνώμονα το εάν θεώρησε το συμβόλαιο ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδειξεις θα του πω να μου δωσει την επομενη φορα αλλιως ενοικιο ΔΕΝ..

Στην απο κατω και στην διπλα μου δινει κανονικα ο ιδιος.......

Τελευταια ερωτηση:

Αν δεν παει το συμβολαιο στην εφορια αυτος δεν θα φορολογηθει σωστα;;;

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο με το συμβολαιο.

Στην εφορια αυτος αρκει να δηλωσει εισοδημα απο το μισθωμα, (ισως να χρειαζεται να παει και αποδειξεις/αποδειξη).

 

Γενικα επειδη εχει τυχει να βρεθω και στις 2 θεσεις (και ενοικιαστης και ιδιοκτητης) το συμβολαιο δεν χρειαστηκε ποτε να παει στην εφορια. Παρ'ολα αυτα δεν γνωριζω αν το συμβολαιο μπορει να αντικαταστησει το ρολο των αποδειξεων στην εφορια, αλλα φανταζομαι πως οχι, για διαφορους λογους (πχ δεν πληρωνεις ενοικια, πχ αυτο που λεει ο Snoob, πχ σπατε το συμβολαιο απο κοινου πολυ νωριτερα κλπ). Νομιζω οτι οι αποδειξεις ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

 

Και κατι ακομα, χωρις να ξερω κατα ποσο νομιμο η μη ειναι. Σε παλαιοτερο σπιτι που εμενα ειχα συνενοηθει με τον ιδιοκτητη να μου κοβει 1 συνολικη αποδειξη ανα χρονο την οποια και εδινα στην εφορια. Υποθετω απο αυτο, οτι αν παραλαβεις αποδειξεις θα μπορεις να τις καταχωρησεις συνολικα στην επομενη σου δηλωση του χρονου και να παρεις την επιστροφη που σου αναλογει για το 10μηνο. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος για αυτο. Οσο για αυτον, αν θελει ας μην κανει δηλωση, προβλημα του να ρισκαρει. Αρκει εσυ να εχεις τις αποδειξεις σου και να παρεις την επιστροφη φορου.

 

Αλλα για ολα αυτα επειδη εν τελει δεν ειμαι ουτε νομικος, ουτε λογιστης και μπορει να μην σε κατοχυρωνουν/να ειναι μπουρδες, καλα ειναι να συμβουλευτεις δικηγορο/λογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο με το συμβολαιο.

Στην εφορια αυτος αρκει να δηλωσει εισοδημα απο το μισθωμα, (ισως να χρειαζεται να παει και αποδειξεις/αποδειξη).

Ο ιδιοκτήτης δεν πάει αποδείξεις. Αρκεί να δηλώσει το εισπραχθέν εισόδημα στη φορολογική του δήλωση.

 

Γενικα επειδη εχει τυχει να βρεθω και στις 2 θεσεις (και ενοικιαστης και ιδιοκτητης) το συμβολαιο δεν χρειαστηκε ποτε να παει στην εφορια. Παρ'ολα αυτα δεν γνωριζω αν το συμβολαιο μπορει να αντικαταστησει το ρολο των αποδειξεων στην εφορια, αλλα φανταζομαι πως οχι, για διαφορους λογους (πχ δεν πληρωνεις ενοικια, πχ αυτο που λεει ο Snoob, πχ σπατε το συμβολαιο απο κοινου πολυ νωριτερα κλπ). Νομιζω οτι οι αποδειξεις ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

Σκέψου ότι μπορώ να δηλώσω ότι, ως εκμισθωτής, έλαβα από εσένα το Χ ποσό για μισθώματα χωρίς καν να έχουμε υπογράψει συμβόλαιο. Στην "απλή" (μη επαγγελματική) μίσθωση, δεν είναι υποχρεωτικό το έγγραφο συμβόλαιο, μπορεί κάλλιστα να έχουμε συμφωνήσει κάτι προφορικά και, από νομικής άποψης, είναι απόλυτα έγκυρο. ;)

 

Και κατι ακομα, χωρις να ξερω κατα ποσο νομιμο η μη ειναι. Σε παλαιοτερο σπιτι που εμενα ειχα συνενοηθει με τον ιδιοκτητη να μου κοβει 1 συνολικη αποδειξη ανα χρονο την οποια και εδινα στην εφορια. Υποθετω απο αυτο, οτι αν παραλαβεις αποδειξεις θα μπορεις να τις καταχωρησεις συνολικα στην επομενη σου δηλωση του χρονου και να παρεις την επιστροφη που σου αναλογει για το 10μηνο. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος για αυτο. Οσο για αυτον, αν θελει ας μην κανει δηλωση, προβλημα του να ρισκαρει. Αρκει εσυ να εχεις τις αποδειξεις σου και να παρεις την επιστροφη φορου.

Από πλευράς φορολογικής δεν ξέρω κι εγώ αν μπορείς να πάρεις ΜΙΑ συνολική απόδειξη. Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι δεν είναι νόμιμο αλλά δεν γνωρίζω από λογιστικά οπότε κι εγώ προτιμώ να σωπάσω στο συγκεκριμένο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κόψεις μία απόδειξη για ένα έτος. Από Ιαν ως Δεκ όμως, να συμπέσει με το οικονομικό έτος. Το κάνω χρόνια με την επαγγελματική μου στέγη, κόβουμε 1 απόδειξη κάθε δεκέμβριο. Δεν ξέρω 100% αν γίνεται με κατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παραπλήσιο σενάριο:

 

Συγγενικό πρόσωπο συμφώνησε πρόσφατα, λόγω των οικονομικών συγκυριών, μείωση του ενοικίου που καταβάλλει.

 

Η πληρωμή γινόταν έως τώρα (πάντοτε εγκαίρως και στο ακέραιο) μέσω τραπέζης. Οι ιδιοκτήτες δεν συζητούν μεταβολή των όρων του συμβολαίου, καθώς θεωρούν ότι δεσμεύονται εκ νέου. Δεν είμαι σίγουρος ποια ακριβώς είναι η αντίρρησή τους, αυτό είπαν στη συγγενή μου.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: η ενοικιάστρια, πώς εξασφαλίζεται έναντι των ιδιοκτητών, καταβάλλοντας ενοίκιο μικρότερο εκείνου που προβλέπεται στο συμβόλαιο, εφόσον αυτό δεν αναθεωρηθεί; Δηλαδή, δεν υπάρχει κίνδυνος μελλοντικά να εγείρουν αξιώσεις σε βάρος της, για το ύψος της διαφοράς μεταξύ του αρχικού και του μειωμένου ενοικίου;

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν της δίνουν αποδείξεις; Τι γράφει η απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κόψεις μία απόδειξη για ένα έτος. Από Ιαν ως Δεκ όμως, να συμπέσει με το οικονομικό έτος. Το κάνω χρόνια με την επαγγελματική μου στέγη, κόβουμε 1 απόδειξη κάθε δεκέμβριο. Δεν ξέρω 100% αν γίνεται με κατοικίες.

 

 

συμπληρώνω, έχει τύχει σε ένα διαμέρισμα που νοικιάζω, να κόψω στον ενοικιαστή μου μια απόδειξη για 5 ή 6 (δεν θυμάμαι σίγουρα) μήνες, με την σύμφωνη γνώμη του λογιστή μου. Πάντα μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ξέσκησέ τον. Να του καθυστερείς το ενοίκιο και να του δίνεις λιγότερα απο'τι έχετε συμφωνήσει. Δεν θα το παίζει μάγκας αυτός οτι και καλά το ξέχασε η μάνα του. Να τους πεις και εσύ το ίδιο άσε να περάσουν 15-20 μέρες και δώστου λιγότερα λεφτά με την δικαιολογία οτι το ξέχασε και εσένα η μάνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...