Προς το περιεχόμενο

κι εγώ περίεργο πρόβλημα (με radeon 6870)


devout84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας

 

αγόρασα πρόσφατα μία sapphire hd6870 για να παίξω κι εγώ σαν άνθρωπος κανά παιχνιδάκι, όμως έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Εβαλα την κάρτα πάνω στην μητρική μου (sapphire am2rs740g) και από την πρώτη φορά που boot-αρα το μηχάνημα, το fan της κάρτας δουλεύει στο τέρμα και δεν ξεκινάει το pc. Κλείνοντας τον διακόπτη του τροφοδοτικού και πατώντας το κουμπί για να ανοίξει - δηλαδή αποφόρτηση του συστήματος, και άνοιγμα του διακόπτη του τροφοδοτικού, το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά, και παίζει τα πάντα με τέρμα ρυθμίσεις χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, μέχρι να κάνω shutdown. Μετά ξανά πάλι τα ίδια, το fan στο τέρμα και κολλημένο pc σε μαύρη οθόνη.

Η λύση του κλείσε-διακόπτη-πάτα-κουμπί-άνοιξε-διακόπτη-πάτα-κουμπί δε μου φαίνεται και τόσο καλή.

Έχει συναντήσει κανείς την ίδια κατάσταση με μένα? Τροφοδοτικό είναι ένα Tagan 580w.

Plz help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο συνδιασμος 6870+ tagan 580watt δεν μου αρεσει καθολου.Δεν σου λεω με βεβαιοτητα οτι φταιει το τροφοδοτικο αλλα γενικα δεν πιστευω οτι ειναι και απο τα καλυτερα για αυτη τη καρτα+το συστημα σου(χωρις να ξερω απο τι αποτελειται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις άλλο Pc να τη δοκιμάσεις;

Τροφοδοσίες στην κάρτα γραφικών έβαλες προφανώς

Για δοκίμασε και ένα clear cmos Μοας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα τροφοδοσίες από τα 2 μπλέ καλώδια που είχε το tagan, προφανώς είναι τα δύο 12v rails...

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η συμπεριφορά... έψαξα και λίγο στα ξένα forums αλλά οι απόψεις διίστανται... :(

 

 

 

edit: chris το μηχανάκι δεν είναι τίποτα φοβερό, amd 6000+ am2 με 2g μνήμη, ένα σκληρό και dvd-rw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου,επειδή έχω δει πάλι ένα παρόμοιο θέμα,μπορεί να παίζει ασυμβατότητα μεταξύ μητρικής και κάρτας γραφικών,γι'αυτό κάνε ένα bios update(αν δεν έχεις ήδη το τελευταίο) και αν δεν διορθωθεί στείλε ένα mail στην sapphire να δεις τι θα σου πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι update έκανες στην κάρτα γραφικών αφού λες ότι δε ξεκινάει;

 

 

karmen ξεκινάει η κάρτα αλλά όποτε κάνω τον συνδιασμό με το power-off/on.

έκανα update το bios της κάρτας με το τελευταίο που είχε στο site η sapphire αλλά δεν άλλαξε τπτ.

Θα δοκιμάσω και update της μητρικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios update σου είπε να κάνεις, μπες στο site της μητρικής σου κατέβασε το τελευταίο bios της και πέρασε το λογικά θα έχει οδηγίες πως να το κάνεις συνήθως γίνετε μέσω floppy η ακόμα και απο τα windows αν το υποστηρίζει η mobo σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karmen ξεκινάει η κάρτα αλλά όποτε κάνω τον συνδιασμό με το power-off/on.

έκανα update το bios της κάρτας με το τελευταίο που είχε στο site η sapphire αλλά δεν άλλαξε τπτ.

Θα δοκιμάσω και update της μητρικής...

 

Με upgrade το bios της καρτας γραφικων χανεις την εγγυηση ...

 

Βγαλε τις ram απο το pc και αφησε μια επανω (με κλειστο τον διακοπτη του τροφοδοτικου) , ανοιξε το pc και απο windows πατα shut down , με ανοικτο τον διακοπτη του τροφοδοτικου προσεκτικα βγαλε την ram και μετα απο 20 sec βαλε την παλι και δες αν bootarei κανονικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το τροφοδοτικό σου. Το έχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν... Κατά την εκκίνηση όλο το σύστημα τραβάει το μέγιστο ρεύμα και εκεί υπάρχει το πρόβλημα (μεγαλύτερο από ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση). Επίσης με την πάροδο του χρόνου το κάθε τροφοδοτικό χάνει 3-5% από την ισχύ του (ανα έτος). Αν συνυπολογίσεις ότι η κάρτα σου ζητάει 500W MINIMUM, νομίζω έχεις την απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...