Προς το περιεχόμενο

κι εγώ περίεργο πρόβλημα (με radeon 6870)


devout84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με O/C θελει 150 W η 6870.... αλλα 150 W CPU me OC... 300 W... αλλα 100 W τα υπολοιπα λες 500W να εισαι μεσα..

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Πιο ακριβές (όχι απόλυτα) θα ήταν κάτι τέτοιο :

1) ανάλογα τον cpu (πχ 1090Τ-11000Τ, FX8120-8150, 3930K-3960X, 920-990X με overclocking) μπορεί να ξεπεράσει, έστω και οριακά, τα 200W

2) κάρτα γραφικών 6870 με OC 180W, περίπου, ανάλογα την εφαρμογή (game) και την τάση που έχουμε βάλει για να επιτύχουμε το αποτέλεσμα (http://www.overclockersclub.com/reviews/sapphire_6870_dirt_3/16.htm).

3) τα υπόλοιπα υποσυστήματα ας πούμε, περίπου, 100W

Σύνολο 480W + 15% (περιθώριο ασφαλείας, αλλοι θα έβαζαν 10%) = 552W (καθαρά)

Υπολογίζεις και ένα τροφοδοτικό με συντελεστή απόδοσης 85-88% (Silver) ,άρα πας για κανένα 650άρι περίπου (ή 700W για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο), ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑ 12V ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ (κατά την προσωπική μου γνώμη να είναι 2Α παραπάνω από τα προαπαιτούμενα της κάρτας, πχ για 16Α να είναι 18Α). Αν δεν ισχύει το τελευταίο όλα τα παραπάνω (υπολογισμός των Watts) δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ, απλά το τροφοδοτικό, ανεξαρτήτως της ονομαστικής ισχύος του, είναι ανεπαρκές. Εκεί την "πατάνε" και οι περισσότεροι χρήστες όταν αγοράζουν τροφοδοτικό... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή για να καταλάβω γιατί έχω χάσει επεισόδια.

 

1 6870 θέλει 550-650επώνυμο τροφοδοτικό βάση αυτών που αναφέρεις ε;

Το cf 6870 Μπορείς να μου πεις πόσο θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα απο το γραφημα που εβαλες,δες στο load overclocked ποσο δινει για ολο το συστημα.μην μπερδεψεις τα χρωματα της 6870 με την 570 μονο προσεχε.

378 δινει.Και με τον 920 overclocked που φανταζομαι ξερεις ποσο καιει ο 920 overclocked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω γιατί έχω χάσει επεισόδια.

 

1 6870 θέλει 550-650επώνυμο τροφοδοτικό βάση αυτών που αναφέρεις ε;

Το cf 6870 Μπορείς να μου πεις πόσο θέλει;

 

Να θυμήσω ότι μιλάμε για overclocked σύστημα με ενεργοβόρο επεξεργαστή και να είναι και η ίδια η κάρτα overclocked, με προοπτική ότι το τροφοδοτικό θα μείνει για χρόνια στο σύστημα (3+, γι αυτό και έβαλα +15% περιθώριο ασφαλείας)... Πάντα προσεγγιστικά μιλώντας και όχι απόλυτα, εκτός από τα ρεύματα που ισχύει απόλυτα, και με την προϋπόθεση ότι δε μας αρέσουν οι επανεκκινήσεις χωρίς λόγο και παίζουμε "βαρβάτα" games πχ Dirt 3, Witcher 2 (πολύ βαρύ 80+ βαθμούς κελσίου στη δικιά μου κάρτα...) και ότι δε θέλουμε να κατηγορούμε τη μητρική ή τη μνήμη ή ό,τι άλλο χωρίς λόγο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα τώρα κατάλαβα γιατί την 6950 της υπογραφής την έχεις σε 850άρι που έχω εγώ επάνω 2 ίδιες και παρόλα αυτά το Psu Μου χαλαρώνει

 

Την 6870 ακόμα και ένα ποιοτικό 450άρι την σηκώνει στο χαλαρό

Το cf κλοκαρισμένα τα πάντα όλα το σηκώνει άνετα το ΤΧ650

 

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα απο το γραφημα που εβαλες,δες στο load overclocked ποσο δινει για ολο το συστημα.μην μπερδεψεις τα χρωματα της 6870 με την 570 μονο προσεχε.

378 δινει.Και με τον 920 overclocked που φανταζομαι ξερεις ποσο καιει ο 920 overclocked.

Έχεις δίκιο. Προσεγγιστικά το έκανα υπολογίζοντας ότι σε idle η κάρτα καταναλώνει 35W-40W και προσθέτωντας τη διαφορά load - idle (overclocked) και κάποια περιθώρια λάθους μέτρησης... Όπως είπα προσεγγιστικά το έκανα... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσεις αλλά εγώ κάποια στιγμή θα βάλω 2 6870 (στοκ) στο 600αρι της υπογραφής μου (και επεξεργαστή στοκ). Θα σας πω τι και πως με νούμερα τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που παω ρε με το 600αρι μου και με ενεργοβορο επεξεργαστη και full ανεμιστηρες.πρεπει να αρχισω να αποσυνδεω κανεναν ανεμιστηρα για να μην κανει μπαμ το τροφοδοτικο μου φαινεται.

Να'ναι καλα ο ssd.

 

Έχεις δίκιο. Προσεγγιστικά το έκανα υπολογίζοντας ότι σε idle η κάρτα καταναλώνει 35W-40W και προσθέτωντας τη διαφορά load - idle (overclocked) και κάποια περιθώρια λάθους μέτρησης... Όπως είπα προσεγγιστικά το έκανα... ^_^

 

Οκ,δεν ειναι λαθος το σκεπτικο σου αλλα δεν πρεπει να δημιουργουμε και λαθος εντυπωσεις.καλο ειναι να εχουμε αερα για να ειναι και πιο efficient αλλα να μην υπερβαλουμε.

 

Δεν ξέρω τι λέτε εσεις αλλά εγώ κάποια στιγμή θα βάλω 2 6870 (στοκ) στο 600αρι της υπογραφής μου (και επεξεργαστή στοκ). Θα σας πω τι και πως με νούμερα τότε.

Εσενα θα σου κανει μπαμ ρε.... :devil:

Α,ο επεξεργαστης σου εχει turbo,δεν θυμαμαι.φανταζομαι το εχεις απενεργοποιησει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλαμε πρακτικα ΜΙΑΣ και εχω wattoμετρο... Με ενα PHENOM στα 3.5 GHZ 1.3V θελει 100 W περιπου και μια 6850 θελει 115 W defalut clocks... Αρα τα ζορια ειναι σε CF ή BD χεχε.

 

Το θεμα ειναι να μην πολυθερμαίνονται οι πυκνωτες , και γενικα το PSU...

 

Υπαρχει και το capacitor aging

 

ασκετο O phenomakos στα 4.1GHZ με 1.5V θελει πχ 180W

 

Τα πιο πολλα επωνυμα single rail ειναι αρα ενταξει... στις ασφαλειες διαφερουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα τώρα κατάλαβα γιατί την 6950 της υπογραφής την έχεις σε 850άρι που έχω εγώ επάνω 2 ίδιες και παρόλα αυτά το Psu Μου χαλαρώνει

 

Την 6870 ακόμα και ένα ποιοτικό 450άρι την σηκώνει στο χαλαρό

Το cf κλοκαρισμένα τα πάντα όλα το σηκώνει άνετα το ΤΧ650

 

 

Αυτά

 

Είναι gold το δικό σου, το δικό μου silver. Τώρα μπορεί και τις σηκώνει του χρόνου θα δούμε...

Όπως έχω (ξανα)γράψει μου αρέσει να αφήνω περιθώριο για μελλοντικές αναβαθμίσεις (σκεφτομαι για crossfire).

Η 6950 που έχω καταναλώνει όσο μια 6970 (+40W), γιατί κατά 99% ΕΙΝΑΙ μια 6970 (έχω ξεκλειδώσει shaders, έχω χρονισμούς 6970, τάση και TDP 6970).

Στο εγγυώμαι ότι το τροφοδοτικό σου δεν χαλαρώνει με τη σύνθεση που έχεις και θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα του...

Αν βάλεις κανέναν Core2Duo (65W TDP), χωρίς overclocking στην cpu και gpu, τότε άνετα τη σηκώνει ένα ποιοτικό 450άρι (αν συμφωνουν και τα ρεύματα)... Αν έμπαινε και σε 486DX ακόμα και ένα 250άρι θα τη σήκωνε... :-D

Τα έχω αναλύσει και παραπάνω, ακόμα και τον τρόπο υπολογισμού και έρχεστε μετά από τόσο καιρό να διαφωνήσετε, χωρίς να επιχειρηματολογήσετε... Τί να πω;... Είναι λίγο κουραστικό... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε να σου πω... συμφωνεις οτι ουσιaστικα τα watt ενος pSU επρεπε να ειναι οτι δινει η 12V + 50 W η 3.3 , 5V ?

 

 

ΤΟ gold με το silver εχει να κανει με ποσα watt τραβαει απο τη πριζα.... ενα silver 500W kai ena gold 500W με ιδιες 12 V τραβαει λιγοτερο το gold...

 

αποδοση = W στη μητρικη / W στη πριζα ( bronze-silver-gold )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...