Προς το περιεχόμενο

κι εγώ περίεργο πρόβλημα (με radeon 6870)


devout84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tlyko

το tagan που έχω είναι modular δηλαδή τα καλώδια του είναι αποσπώμενα. Την κάρτα την τροφοδοτώ με 2 μπλέ καλώδια (τα υπόλοιπα είναι μαύρα) τα οποία μπαίνουν μόνο στις συγκεκριμένες μπλέ θύρες του τροφοδοτικού. Αντάπτορες τέτοιους που αναφέρεις είχε μέσα στο κουτί της η κάρτα δηλαδή από τη μία μεριά έχει το κλασικό παλιό molex που τροφοδοτούνται οι δίσκοι, και από την άλλη άκρη το 6πινο που πάει στην κάρτα. Θα κάνω τις δοκιμές μου το απόγευμα και θα σας ενημερώσω!

 

Πολύ ωραία! Δοκίμασε με τους μετατροπείς των κλασσικών molex και στείλε αποτελέσματα... ^_^

...A! Για να μην ξεχάσω : μη χρησιμοποιήσεις molex που είναι στο ίδιο rail (καλώδιο), αν γίνεται, βάλε 4 διαφορετικά, δηλ. συνδεσε 4 μαυρα καλώδια στο τροφοδοτικό σου και ζευγάρωσέ τα με τους αντάπτορες... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά είμαι στον φίλο

έχει ένα chieftec 500άρι και μια μητρική MSI K9N-SLI. Βάζω την κάρτα και δουλεύει τέλεια.

Ανοίγω - κλείνω το pc δεν διαμαρτύρεται λέμε!

Άρα καταλήγουμε ότι φταίει η μητρική μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είμαι στον φίλο

έχει ένα chieftec 500άρι και μια μητρική MSI K9N-SLI. Βάζω την κάρτα και δουλεύει τέλεια.

Ανοίγω - κλείνω το pc δεν διαμαρτύρεται λέμε!

Άρα καταλήγουμε ότι φταίει η μητρική μου?

Όχι,αυτή την στιγμή κατέληξες ότι δεν φταίει η κάρτα σου,πρέπει να δοκιμάσεις και το τροφοδοτικό σου στο σύστημα του φίλου σου(με την κάρτα σου επάνω) ή το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είμαι στον φίλο

έχει ένα chieftec 500άρι και μια μητρική MSI K9N-SLI. Βάζω την κάρτα και δουλεύει τέλεια.

Ανοίγω - κλείνω το pc δεν διαμαρτύρεται λέμε!

Άρα καταλήγουμε ότι φταίει η μητρική μου?

 

Με το δικό σου τροφοδοτικό δοκίμασες;

 

""Ένα καινούριο τροφοδοτικό κάτώ από κάποιες συνθήκες χρήσης μπορεί να αντέξει μέχρί το "μπαμ" κάποιου πυκνωτη, όπως μου συνέβει στο προ-προηγούμενο 500άρι Hiper που είχα... Θεός 'σχωρέστο...". Το θέμα είναι με ποια λειτουργία θα αντέξει στο χρόνο..."

 

Του φίλου σου το τροφοδοτικό μπορεί να είναι σε καλύτερη κατάσταση ή το σύστημά του συνολικά λιγότερο απαιτητικό σε ενέργεια... Έχει μεγάλη σημασία να μην αλλάζεις ριζικά configuration αν θέλεις να δεις τί φταίει. Το μόνο πράγμα που αποδείχτηκε με αυτή σου τη δοκιμή είναι ότι δεν φταίει η κάρτα και τίποτα άλλο...

 

Όχι,αυτή την στιγμή κατέληξες ότι δεν φταίει η κάρτα σου,πρέπει να δοκιμάσεις και το τροφοδοτικό σου στο σύστημα του φίλου σου(με την κάρτα σου επάνω) ή το ανάποδο.

 

+1

Συμφωνώ με τον Πάνο. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να έκανες αυτό που σου έγραψα το μεσημέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νέα:

φεύγοντας από τον φίλο μου, μου έδωσε μία Asus M2NPV-VM που είχε στην αποθήκη του, και μου είπε να την δοκιμάσω σε μένα για να δούμε συμπεριφορά. Ε, λοιπόν τα ίδια με πριν...

 

Αρχίζει και φαίνεται ποίος είναι ο πιό αδύναμος κρίκος τελικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νέα:

φεύγοντας από τον φίλο μου, μου έδωσε μία Asus M2NPV-VM που είχε στην αποθήκη του, και μου είπε να την δοκιμάσω σε μένα για να δούμε συμπεριφορά. Ε, λοιπόν τα ίδια με πριν...

 

Αρχίζει και φαίνεται ποίος είναι ο πιό αδύναμος κρίκος τελικά.....

 

Αν ήταν η μητρική θα είχες πρόβληματα και κατα τη λειτουργία, όχι μόνο στην εκκίνηση, το ίδιο και με RAM ή επεξεργαστή. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που εξαρχής σκέφτηκα το τροφοδοτικό σου και με τα χαρακτηριστικά και την παλαιότητα του μοντέλου του σιγουρεύτηκα... Δεν είναι 580W πια... Αν θες να είσαι 100% σίγουρος κάνε και αυτό που σου έγραψα : άσε μόνο τα βασικά υποσυστήματα και αν κάνει κανονική εκκίνηση ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ τι φταίει...

 

Λογικά τροφοδοτικό,τι στο καλό να φταίει και αυτή η μητρική!

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι το τροφοδοτικο τοτε θα ζητησω συγνωμη απο τον Tlyko για τον τροπο μου και θα φαω το πολυμετρο μου (που δεν ειναι και δικο μου αλλα δανεικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι το τροφοδοτικο τοτε θα ζητησω συγνωμη απο τον Tlyko για τον τροπο μου και θα φαω το πολυμετρο μου (που δεν ειναι και δικο μου αλλα δανεικο).

 

Ακόμα κι αν είναι (που είναι, κατά τη γνώμη μου) δε θέλω συγνώμη από κανένα, όχι γιατί είμαι κακός ή ακατάδεκτος ή υπερόπτης, αλλά γιατί και οι δύο προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον Devout να λύσει το πρόβλημά του και το κάνουμε χωρίς κανένα κέρδος (οικονομικό ή άλλου τύπου). Είπα την άποψή μου, παρεξηγήθηκα και τα υπόλοιπα ήταν φυσικά επακόλουθα... Δε κρατάω κακία ή εχθρα με κανένα κι αν ήταν να το κάνω θα φρόντιζα να τον βλέπω μπροστά μου ζωντανό και όχι μέσω αυτών που γράφει στην οθόνη ενός υπολογιστή... Από μικρός πιστεύω ότι ο άνθρωπος που ζει χωρίς πάθη ζει καλύτερα. Από τότε που το εφάρμοσα...ζω καλύτερα!

 

...Θα σε παρακαλούσα να μην φας το πολύμετρό σου... Τα πολύμετρα τα χρησιμοποιούμε για μετρήσεις είναι πολύ πιο χρήσιμα σε αυτό τον τομέα... Αν συνεχιστεί βέβαια η κρίση μάλλον θα τα φάμε όλοι, οπότε κράτα το για τα δύσκολα που έρχονται... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μίλησα με το φίλο σήμερα, θα μου φέρει το chieftec του να δοκιμάσουμε στο pc μου. Θάνο μη στεναχωριέσαι, αν όντως φταίει το τροφοδοτικό μου θα σου πάρω δώρο ένα fluke! :D και ένα στον tlyko! :P

Θα σας ενημερώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μίλησα με το φίλο σήμερα, θα μου φέρει το chieftec του να δοκιμάσουμε στο pc μου. Θάνο μη στεναχωριέσαι, αν όντως φταίει το τροφοδοτικό μου θα σου πάρω δώρο ένα fluke! :D και ένα στον tlyko! :P

Θα σας ενημερώσω!

Για να δεις αν φταίει το τροφοδοτικό αποσύνδεσε όλες τις συσκευές που δεν χρειάζονται στην εκκίνηση, όπως σου έγραψα, αλλιώς πολύ πιθανο και με το Chieftec να κάνει τα ίδια...

 

Αν φταίει το τροφοδοτικό δεν θέλω να μου πάρεις πολύμετρο γιατί έχω ήδη... Κράτησε τα και πάρε κανένα 700W τροφοδοτικό... Θα σου χρειαστεί... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

η καρτα λεει οτι θελει τουλαχιστον 500watt τροφοδοτικο με κανα 700 θα εισαι αρχοντας ερωτισει το bios αυτο εδω ειναι παλιο http://www.sapphiretech.com/presentation/downloads/?pid=1270&psn=0006&lid=1&os=6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα λεει οτι θελει τουλαχιστον 500watt τροφοδοτικο με κανα 700 θα εισαι αρχοντας ερωτισει το bios αυτο εδω ειναι παλιο

H 6870 θέλει 500 μόνη της ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...