Προς το περιεχόμενο

κι εγώ περίεργο πρόβλημα (με radeon 6870)


devout84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι το τροφοδοτικό σου. Το έχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν... Κατά την εκκίνηση όλο το σύστημα τραβάει το μέγιστο ρεύμα και εκεί υπάρχει το πρόβλημα (μεγαλύτερο από ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση). Επίσης με την πάροδο του χρόνου το κάθε τροφοδοτικό χάνει 3-5% από την ισχύ του (ανα έτος). Αν συνυπολογίσεις ότι η κάρτα σου ζητάει 500W MINIMUM, νομίζω έχεις την απάντηση...

 

Ωπα ρε συ,141 watts λενε τα review οτι καιει μονο η καρτα σε load.εαν εκαιγαν οι καρτες 500w minimum τοτε ολοι με 1000ρια τροφοδοτικα θα ημασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

karmen ναί το έχει το καλώδιο αυτό είναι βιδωμένο πάνω στο σασί

 

boltaz έκανα προσεκτικά ότι μου είπες, αλλά προκοπή δεν είδα... τα ίδια.

 

tlyko έβγαλα ένα άλλο τροφοδοτικό από ένα άλλο pc, ένα chieftec ήταν στα 460watt. Το βάζω πάνω στο δικό μου, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά....

 

παίδες μη με κάνετε σκάσω 100ευρο για καινούριο τροφοδοτικόοοο ουααααααα :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ρε συ,141 watts λενε τα review οτι καιει μονο η καρτα σε load.εαν εκαιγαν οι καρτες 500w minimum τοτε ολοι με 1000ρια τροφοδοτικα θα ημασταν.

 

Πριν από ένα μήνα άλλαξα το 670W Hiper μου με ένα Silvestone 850W (80 silver). Το σύστημά μου έχει τον 2500Κ(o/c 4.41GHz) και Ατι 6970... Θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν οκ με το 670W, αλλά μου έκανε ακρίβώς τα ίδια με του Devout84. Ομολογώ ότι λόγω εμπειρίας (ασχολούμε με τα pc από το'96 και έχω τελειώσει ηλ/γος μηχ/κος με κατεύθυνση Η/Υ) δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω όλες αυτές τις δοκιμασίες που έχετε υποβάλει στον άτυχο φίλο Devout... Άλλαξα κατευθείαν τροφοδοτικό και όλα λύθηκαν.

Επίσης παρατηρώ ότι προσπέρασες το κομμάτι του παραπάνω σχολίου μου : "Επίσης με την πάροδο του χρόνου το κάθε τροφοδοτικό χάνει 3-5% από την ισχύ του (ανα έτος)"... Είμαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό του δεν είναι 580W πια... Το μοντέλο του είναι τουλάχιστον 3 ετίας (άρα είναι γύρω στα 500W τώρα, δηλ οριακό σε σχέση με τα min requirements της κάρτας), αν δε με απατά η μνήμη μου... Φαίνεται άλλωστε και από την τελευταία δοκιμή του με 460άρι τροφοδοτικό, που του κάνει τα ίδια... Δεν μπορώ να αναλύσω, σύντομα, το γιατί, συνοπτικά θα σου πω ότι η σωστή έκφραση είναι ότι"η κάρτα του πιάνει 141W σε συνήθη φόρτο", κάτα την εκκίνηση πιάνει πολύ παραπάνω από τόσα... Το πρόβλημα στην εκκίνηση δεν είναι τα Watts, αλλά τα Amperes που τραβάει η κάρτα και του Tagan, λόγω ηλικίας ΔΕΝ είναι τα ονομαστικά του... Sorry Devout... :(

 

 

tlyko έβγαλα ένα άλλο τροφοδοτικό από ένα άλλο pc, ένα chieftec ήταν στα 460watt. Το βάζω πάνω στο δικό μου, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά....

 

παίδες μη με κάνετε σκάσω 100ευρο για καινούριο τροφοδοτικόοοο ουααααααα :cry: :cry: :cry:

 

Αυτό ακριβώς δείχνει ότι έχω δίκιο, γιατί το 460άρι είναι ανεπαρκές για την κάρτα σου (500W minimum λέει η ΑΤΙ) και έχει ακρίβώς την ίδια συμπεριφορά με το δικό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα μήνα άλλαξα το 670W Hiper μου με ένα Silvestone 850W (80 silver). Το σύστημά μου έχει τον 2500Κ(o/c 4.41GHz) και Ατι 6970... Θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν οκ με το 670W, αλλά μου έκανε ακρίβώς τα ίδια με του Devout84. Ομολογώ ότι λόγω εμπειρίας (ασχολούμε με τα pc από το'96 και έχω τελειώσει ηλ/γος μηχ/κος με κατεύθυνση Η/Υ) δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω όλες αυτές τις δοκιμασίες που έχετε υποβάλει στον άτυχο φίλο Devout... Άλλαξα κατευθείαν τροφοδοτικό και όλα λύθηκαν.

Και εγω ασχολουμαι απο το 94...και?τι παει να πει αυτο?Δεν το σπουδασα αλλα και παλι..και?τι παει να πει αυτο?

Τον υποβαλλουμε σε ατυχες δοκιμασιες....μαλιστα.Να ζητησουμε και συγνωμη δηλαδη κατα την αποψη σου....

Επίσης παρατηρώ ότι προσπέρασες το κομμάτι του παραπάνω σχολίου μου : "Επίσης με την πάροδο του χρόνου το κάθε τροφοδοτικό χάνει 3-5% από την ισχύ του (ανα έτος)"... Είμαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό του δεν είναι 580W πια... Το μοντέλο του είναι τουλάχιστον 3 ετίας (άρα είναι γύρω στα 500W τώρα, δηλ οριακό σε σχέση με τα min requirements της κάρτας), αν δε με απατά η μνήμη μου... Φαίνεται άλλωστε και από την τελευταία δοκιμή του με 460άρι τροφοδοτικό, που του κάνει τα ίδια...

Δεν το προσπερασα και εχεις δικιο σε αυτο ως ενα σημειο.αλλα και παλι εστω και 500 να βγαζει ειναι υπερ υπερ υπερ ΥΠΕΡ και παει λεγοντας,αρκετα.

Δεν μπορώ να αναλύσω, σύντομα, το γιατί, συνοπτικά θα σου πω ότι η σωστή έκφραση είναι ότι"η κάρτα του πιάνει 141W σε συνήθη φόρτο", κάτα την εκκίνηση πιάνει πολύ παραπάνω από τόσα... Το πρόβλημα στην εκκίνηση δεν είναι τα Watts, αλλά τα Amperes που τραβάει η κάρτα και του Tagan, λόγω ηλικίας ΔΕΝ είναι τα ονομαστικά του... Sorry Devout... :(

Παλι,κατι πας να πεις σωστο αλλα το χαλας.δηλαδη θελεις να μου πεις οτι το δικο σου συστημα κλοκαρισμενο ετσι οπως ειναι η εστω το δικο μου που καιει και παραπανω απο το δικο σου,στην εκκινηση καινε ας το πω λιγο απλα,800w?μαλιστα.το οτι τραβαει πολυ ρευμα απο το τροφοδοτικο στην εκκινηση το γνωριζουμε.παρακατω.

 

Αυτό ακριβώς δείχνει ότι έχω δίκιο, γιατί το 460άρι είναι ανεπαρκές για την κάρτα σου (500W minimum λέει η ΑΤΙ) και έχει ακρίβώς την ίδια συμπεριφορά με το δικό σου...

 

Να σε ρωτησω τοτε αφου πιανεσαι απο αυτο που λεει η ΑΤΙ.

Αυτο Turbo-X 550W Value Series συμφωνα με τα λεγομενα σου (η της ΑΤΙ τελος παντων οπως λες) επαρκει για την τροφοδοσια του συστηματος ενω αυτο Corsair Builder Series CX430 V2 430W PSU 80+ οχι ετσι?μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που ανάφερα από πότε ασχολούμε με τα cpu είναι για να μην επηρεαστεί κάποιος από το ότι είμαι καινούριο μέλος στο insomnia, άρα και νέος στους cpu. Δεν αμφισβήτησα τη γνώση κανενος κι αν το έκανα συνέβει άθελά μου. Ο στόχος είναι να βοηθήσουμε τον Devout κι όχι να σπαταλάμε χρόνο με μηνύματα μεταξύ μας. Σε αυτό που λες για τις σπουδές δεν έχεις δίκιο. Καλοπροαίρετα θα σου κάνω μια ερώτηση, στην οποία δεν ζητάω απάντηση γιατί θα φύγουμε από το θέμα του Devout : Αν σπουδάσω ηλ/γος μηχ/κός και "ανοιξω" 10 ή 1000 ανθρώπους αυτομάτως γίνομαι γιατρός χειρούργος;.. Το θεωρητικό υπόβαθρο, που έχεις για ένα θέμα, καθορίζει το επίπεδο που θα φτάσεις μέσω της εμπειρίας σου...

 

"...όλες αυτές τις δοκιμασίες που έχετε υποβάλει στον άτυχο φίλο Devout..."

το έγραψα χαριτολογώντας κι όχι για να προσβάλλω κανένα, προφανώς όλοι θέλουμε να τον βοηθήσουμε κι όχι να τον ταλαιπωρήσουμε...Πίστευα ότι θα το καταλάβετε ότι δεν το εννοούσα κυριολεκτικα...

 

"Δεν το προσπερασα και εχεις δικιο σε αυτο ως ενα σημειο.αλλα και παλι εστω και 500 να βγαζει ειναι υπερ υπερ υπερ ΥΠΕΡ και παει λεγοντας,αρκετα." Το (ξανά)προσπέρασες, γιατί παρακάτω γράφω για τα Ampere, τα οποία δεν είναι τα ονομαστικά του πια και κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ είναι αρκετά...

 

"Παλι,κατι πας...παρακατω." Δεν έχει παρακάτω. Η κάρτα ζητάει Ampere το psu δεν δίνει πια τόσα... end of story! Δεν γνωρίζω πόσα δίνει το τροφοδοτικό του, αλλά αν πχ έδινε καινούριο 18Α και η κάρτα θέλει 16, μπορεί τώρα να μην μπορεί να δώσει ούτε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tlyko το σύστημά μου (αυτό που είναι στην υπογραφή) είναι κλοκαρισμένο. Με cpu @4.1GHz και κάρτες Stock

Πόσα watt ζητάει σε full load Λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά σκεφτόμουν και εγώ να πάρω την 6870 ή 6850 (μιας και η 6770 δεν υποστιρίζει crossfide) , να την πάρω ή θα έχω και εγώ πρόβλημα με το τροφοδοτικό (βλ. υπογραφή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω τοτε αφου πιανεσαι απο αυτο που λεει η ΑΤΙ.

Αυτο Turbo-X 550W Value Series συμφωνα με τα λεγομενα σου (η της ΑΤΙ τελος παντων οπως λες) επαρκει για την τροφοδοσια του συστηματος ενω αυτο Corsair Builder Series CX430 V2 430W PSU 80+ οχι ετσι?μαλιστα.

 

Θεωρείς ότι είναι η ίδια περίπτωση με αυτή του Devout; Δηλ. το 580W Tagan έχει χειρότερο λόγο απόδοσης από το Chieftec; Αν όχι να επανέλθεις παρακαλώ στο θέμα ως έχει...

 

Tlyko το σύστημά μου (αυτό που είναι στην υπογραφή) είναι κλοκαρισμένο. Με cpu @4.1GHz και κάρτες Stock

Πόσα watt ζητάει σε full load Λες;

Υπολόγισε το μόνη σου : http://www.coolermaster.outervision.com/ χρησιμοποίησε την επιλογή Advance επάνω δεξια για να υπολογίσεις σύμφωνα με το overclocking.

 

Να ξεκαθαρίσω και κάτι άλλο : το 850W που πήρα δεν υποστήριξα ότι είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν συμφωνα με την κατανάλωση του υπολογιστή μου. Μου αρέσει να έχω "αέρα" για μελλοντικές αναβαθμίσεις...

 

Η ισχύς υπολογίζεται από τον τύπο P = V x I, άρα τα 140W μπορώ να τα πετύχω είτε με :

7V x 20A = 140W, είτε με 12V x 11,66A = 140W, το θέμα είναι πόσα Αmpere μπορεί να μου δώσει το τροφοδοτικό μου;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tylko δε σου πάω κόντρα για να μου απαντάς έτσι. :)

 

Δεν χρειάζομαι έτοιμους τύπους για να μάθω κάτι που θα μου το δείξει και ένας μετρητής.

550W τράβηξε στοκάτο όλο σε full load

Μιλάμε για 2 6970 επάνω έτσι;

 

 

Οπότε πόσο να έπεσε το tagan? Την 6870 την σηκώνει άνετα και το 430άρι corsair. Τα tagan δεν είναι και μάπα έτσι;

Επίσης δοκίμασε και άλλο και είχε την ίδια συμπεριφορά. Αρα μήπως κάπου αλλού κρύβεται το θέμα;

Θεωρώ απόλυτα σωστή τη σκέψη του Θάνου να δοκιμαστεί το μηχάνημα εκτός κουτιού πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά σκεφτόμουν και εγώ να πάρω την 6870 ή 6850 (μιας και η 6770 δεν υποστιρίζει crossfide) , να την πάρω ή θα έχω και εγώ πρόβλημα με το τροφοδοτικό (βλ. υπογραφή)?

 

Υπολόγισέ τα στη σελίδα : http://www.coolermaster.outervision.com/PSUEngine και κατά τη γνώμη μου, υπολόγισε και "αέρα" +10% καθώς και 5% πτώση απόδοσης (ανα έτος) λόγω παλαιότητας των πυκνωτών του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισέ τα στη σελίδα : http://www.coolermas...n.com/PSUEngine και κατά τη γνώμη μου, υπολόγισε και "αέρα" +10% καθώς και 5% πτώση απόδοσης (ανα έτος) λόγω παλαιότητας των πυκνωτών του τροφοδοτικού.

 

559watt με overclock, 1 6870, 4dim ddr3, led fans και χρήση full load . Είναι καλά εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tylko δε σου πάω κόντρα για να μου απαντάς έτσι. :)

 

Δεν χρειάζομαι έτοιμους τύπους για να μάθω κάτι που θα μου το δείξει και ένας μετρητής.

550W τράβηξε στοκάτο όλο σε full load

Μιλάμε για 2 6970 επάνω έτσι;

 

 

Οπότε πόσο να έπεσε το tagan? Την 6870 την σηκώνει άνετα και το 430άρι corsair. Τα tagan δεν είναι και μάπα έτσι;

Επίσης δοκίμασε και άλλο και είχε την ίδια συμπεριφορά. Αρα μήπως κάπου αλλού κρύβεται το θέμα;

Θεωρώ απόλυτα σωστή τη σκέψη του Θάνου να δοκιμαστεί το μηχάνημα εκτός κουτιού πάντως.

 

Ίσως ο τρόπος γραφής μου να παρεξηγήται... ^_^ Αν μου έκανες την ερώτηση προφορικά θα καταλάβαινες ότι δεν σου απάντησα απότομα, γι αυτό το λόγο αποφάσισα να χρησιμοποιώ emoticons από εδώ και πέρα...^_^ :) .

Όσο για τη μέτρηση που αναφέρεις ευγενικά θα σου πώ ότι κάνεις λάθος και ότι δεν είσαι η μόνη. Η μέτρηση με πολύμετρο είναι το μήλο της έριδος και τσακώνονται χρόνια τώρα πολλοί επαγγελματίες του είδους για τον σωστό τρόπο που γίνεται. Αν ανοίξει ένα αντίστοιχο topic θα πω κι εγώ τη γνώμη μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και απαραίτητα η σωστή. :(

Ο αλγόριθμος πάντως που χρησιμοποιείται στο link που έδωσα θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστος... Στα υπόλοιπα που γράφεις διαφωνώ, έχω διατυπώσει την άποψή μου παραπάνω... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε δε το μέτρησα εγώ μετρήθηκε απο επαγγελματία του είδους, όταν το έστηνε. Δεν παίζει να έβγαλε λάθος συμπέρασμα και η απόδειξη είναι ότι 650άρια corsair άντεξαν 2 6950 unlock σε 6970 πάνω :)

 

 

btw καλά κάνεις με τα emoticons Βοηθάνε πολύ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

559watt με overclock, 1 6870, 4dim ddr3, led fans και χρήση full load . Είναι καλά εκεί?

 

Υπολόγισες και το συντελεστή ισχύος του τροφοδοτικού; Για παράδειγμα ένα 600W gold έχει 88-92%, άρα στην πραγματικότητα αποδίδει 528 έως 552W.Τα silver έχουν 85-88% κτλ

 

βρε δε το μέτρησα εγώ μετρήθηκε απο επαγγελματία του είδους, όταν το έστηνε. Δεν παίζει να έβγαλε λάθος συμπέρασμα και η απόδειξη είναι ότι 650άρια corsair άντεξαν 2 6950 unlock σε 6970 πάνω :)

 

 

btw καλά κάνεις με τα emoticons Βοηθάνε πολύ ^_^

 

Είναι πολλές οι παράμετροι για σωστή μέτρηση. Πχ μετρήθηκε κατά την εκκίνηση; Κατά τη διάρκεια μιας βαριας εφαρμογής; Αν ναι, ποιας; Στρέσαρε όλα τα δυνατα υποσυστήματα στο μέγιστο δυνατό βαθμό;... Όπως καταλαβαίνεις η υπόθεση είναι "μύλος"... Γι αυτό και για μερικές άλλες "τεχνικές" διαφορές τα πράγματα περιπλέκονται... :wacko: :-(

 

Ένα καινούριο τροφοδοτικό κάτώ από κάποιες συνθήκες χρήσης μπορεί να αντέξει μέχρί το "μπαμ" κάποιου πυκνωτη, όπως μου συνέβει στο προ-προηγούμενο 500άρι Hiper που είχα... Θεός 'σχωρέστο... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...