Προς το περιεχόμενο

Με κόστος $15 η αναβάθμιση σε Windows 8 Pro για νέους κατόχους υπολογιστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα WinSuperSite, η Microsoft θα παρουσιάσει ένα νέο πρόγραμμα αναβάθμισης στα Windows 8 Pro για όσους προχωρήσουν σε αγορά προσωπικού υπολογιστή από τις 2 Ιουνίου ο οποίος περιλαμβάνει τα Windows 7.

 

Η Microsoft έχει προχωρήσει και στο παρελθόν σε αντίστοιχες προωθητικές κινήσεις όσο πλησιάζει η επόμενη έκδοση των Windows ώστε να μην ανακοπούν οι πωλήσεις προσωπικών υπολογιστών εν αναμονή των καταναλωτών για το νέο λειτουργικό σύστημα.

 

Το κόστος της αναβάθμισης έχει οριστεί στα $15 και μόνο για την έκδοση Pro των Windows 8 χωρίς να έχουν γίνει περισσότερες πληροφορίες γνωστές όπως για το ποιες χώρες περιλαμβάνει. Όλες οι λεπτομέρειες αναμένεται να γίνουν γνωστές πριν την κυκλοφορία των Windows 8 Release Preview, της επόμενης δημόσιας δοκιμαστικής έκδοσης των Windows 8 η οποία θα κυκλοφορήσει την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου.

 

Windows%20Upgrade%20Offer.jpg

 

Link.png Site: Winsupersite

Link.png Site: Προσφορά Windows Upgrade (Ελλάδα)

 

1/6/2012 Ενημέρωση: Η Microsoft επιβεβαίωσε τη σχετική είδηση. Η προσφορά θα διαρκέσει από τις 2/6/2012 έως τις 31/1/2013 και είναι διαθέσιμη σε 130 χώρες μεταξύ των οποίων η Ελλάδα. Για την συμμετοχή στην προσφορά, θα πρέπει να επισκεφθείτε αυτό το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσο έπρεπε να κάνουν καινούργια αν πραγματικά ήθελαν να καταπολεμίσουν την πειρατεία

 

Η πειρατεία συμφέρει και τη Microsoft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η πειρατεία συμφέρει και τη Microsoft...

Η πειρατεία συμφέρει συνήθως εταιρίες με πιο φθηνά προιόντα.Γιατι ο αλλος λεει μια μέρα για "το γαμώτο" θα το πάρω.Στην περίπτωση των windows ομως δεν εχω δει κανέναν να ξυπναει μια μέρα και να δίνει ενα 100αρικο "για το γαμώτο" ενώ έχω δει πολλους να ξυπνανε μια μέρα και να αγοράζουν ένα cd ετσι για το support στον καλυτέχνη/εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows θα έπρεπε να κοστίζουν max 50 ευρώ και αν ήθελαν ας βαρούσαν τις τιμές παραπάνω για άδειες χρήσης για τις εταιρείες. Οσο οι τιμές είναι εκεί που είναι, θα χάνουν περισσότερα λεφτα απο την πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια την σωστη τιμολογιακη πολιτικη για το μεγιστο κερδος την ξερουμε εμεις και οχι το οικονομικο επιτελειο της Microsoft μετα απο τοσα χρονια στην αγορα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση Vista - Windows 7, η αναβάθμιση ήταν δωρεάν, αν αγόραζες Η/Υ μερικούς μήνες πριν την κυκλοφορία των Windows 7. Γιατί άραγε τώρα θα χρεώνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία συμφέρει συνήθως εταιρίες με πιο φθηνά προιόντα.Γιατι ο αλλος λεει μια μέρα για "το γαμώτο" θα το πάρω.Στην περίπτωση των windows ομως δεν εχω δει κανέναν να ξυπναει μια μέρα και να δίνει ενα 100αρικο "για το γαμώτο" ενώ έχω δει πολλους να ξυπνανε μια μέρα και να αγοράζουν ένα cd ετσι για το support στον καλυτέχνη/εταιρία.

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Έχω αγοράσει πολλά προιόντα, προγράμματα, εφαρμογές π.χ. Android γιατί είναι φτηνές και με τα λίγα αυτά που ζητάνε αξίζει να στηρίξεις τον καλλιτέχνη/προγραμματιστή/οτιδήποτε. 100+ ευρώ όμως δεν έχω. Έτσι απλά. Μακάρι να είχα. Αν είχαν π.χ. 20ε δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία συμφέρει συνήθως εταιρίες με πιο φθηνά προιόντα.Γιατι ο αλλος λεει μια μέρα για "το γαμώτο" θα το πάρω.Στην περίπτωση των windows ομως δεν εχω δει κανέναν να ξυπναει μια μέρα και να δίνει ενα 100αρικο "για το γαμώτο" ενώ έχω δει πολλους να ξυπνανε μια μέρα και να αγοράζουν ένα cd ετσι για το support στον καλυτέχνη/εταιρία.

 

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Έχω αγοράσει πολλά προιόντα, προγράμματα, εφαρμογές π.χ. Android γιατί είναι φτηνές και με τα λίγα αυτά που ζητάνε αξίζει να στηρίξεις τον καλλιτέχνη/προγραμματιστή/οτιδήποτε. 100+ ευρώ όμως δεν έχω. Έτσι απλά. Μακάρι να είχα. Αν είχαν π.χ. 20ε δεν θα το σκεφτόμουν καν.

 

όντως, επίσης στην περίπτωση που έχεις να δώσεις 100+ ευρώ, θα τα δώσεις για αναβάθμιση κάρτας γραφικών/ram/σκληρού κλπ, και όχι σε software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple δλδ είναι μ@λ@κ@ς που πάντα χρέωνε σε ικανοποιητικά χαμηλή τιμή την αναβάθμιση ; (άλλη εταιρία, άλλη πολιτική θα μου πείτε, αλλά με αυτή την τιμή κανένας δε γκρίνιαξε) Πάντως θεωρώ λάθος τη συγκεκριμένη γραμμή, σαν κίνηση ικανοποίησης με τέτοιο σκεπτικό ώστε να μην ανακοπούν οι πωλήσεις προσωπικών υπολογιστών εν αναμονή των καταναλωτών για το νέο λειτουργικό σύστημα. Με αυτή τη λογική και σε σχέση με τις υπάρχουσες εκδόσεις και την αντιστοιχία τους με αυτές που θα έχουν τα 8, μένουν εκτός της προωθητικής αυτής κίνησης πολύ μεγάλο μερίδιο τελικών χρηστών (κυρίως οικιακών) γιατί πολύ μεγάλο μερίδιο σε Desktop και Laptop έρχονται με τη Home Premium έκδοση.

Τα μοντέλα με Professional Edition είτε λόγω κόστους είτε λόγο hardware πολλές φορές απευθύνονται σε επαγγελματίες και σε χρήστες με πιο μαζική κατανάλωση (μεγάλες εταιρίες που αγοράζουν μαζικά τον εξοπλισμό τους) Με αυτόν τον τρόπο η MS είναι σαν να επιβραβεύει αυτούς τους χρήστες που αγοράζουν Desktop ή Laptop, αφήνοντας έξω άλλα στην ουσία κοροϊδεύοντας η αδιαφορώντας για το υπόλοιπο μερίδιο απλών χρηστών.

Ας μην κρίνουμε την πολίτικη της MS μόνο με τα ελληνικά δεδομένα πάντως, γιατί τότε θα μπούμε στη διαδικασία να μετρήσουμε πόσοι ακόμα χρησιμοποιούν Windows χωρίς νόμιμη άδεια. Αν η τημή ήταν πιο δελεαστική για όλους μπορεί τα ποσοστά νόμιμων χρηστών να ήταν αρκετά μεγαλύτερα πάντως.

Και κάτι τελευταίο, θα αποκαλούσα την MS αχάριστη από πλευράς marketing γιατί όταν πέρυσι φάνηκε παγκοσμίως πλέον η πρώτη διαφορά στα ποσοστά χρήσης XP σε σχέση με τα Win7, θα έπρεπε να πάρει το μήνυμα ότι με τον ένα η με τον άλλο τρόπο (καλό η κακό) κατάφερε να κάνει μεγάλο μέρος χρηστών να αλλάξουν πλέον λειτουργικό. Ανταμοιβή όμως καμία !!! Καλώς η κακώς πρόκειται για λειτουργικό σύστημα (που αναμφισβήτητα μονοπωλεί) κι όχι για ένα απλό software που κάποιος μπορεί να επιλέξει κι ένα open source αντί να πληρώσει. Δυστυχώς έτσι είναι το εμπόριο… άλλα από την άλλη έτσι μάθαμε κι εμείς που θέλουμε πάντα το καλύτερο, το νεότερο και τσάμπα… έχετε δει πολλούς χρήστες Mac να τους απασχολεί πολύ το αν θα βάλουν Mac OS χωρίς άδεια ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple δλδ είναι μ@λ@κ@ς που πάντα χρέωνε σε ικανοποιητικά χαμηλή τιμή την αναβάθμιση ;

 

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά όμως. Ως επι το πλείστον η apple είναι εταιρία που πουλάει hardware, ενώ η microsoft software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft φέτος είχε κέρδη μόνο απο τα windows και το office. Το bing, xbox, windows phone την βάζουν μέσα. Τα υπόλοιπα προιοντα της είναι αμελητέα μεγέθη. Η apple είχε περισσοτέρα κέρδη το τελευταίο τέταρτο, απο όλη την Microsoft, μόνο από τις πωλήσεις των iphone.

 

Source.png Πηγή: guardian.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση. Σε ποιές εκδόσεις αναφέρονται όμως;

Πχ εγώ σκοπεύω να αγοράσω τα 7 ultimate. Θα αναβαθμιστώ σε 7 pro με 15$ ?

Κάποιος που έχει τα 7 home premium θα αναβαθμιστεί επίσης σε 7 pro με 15$ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση Vista - Windows 7, η αναβάθμιση ήταν δωρεάν, αν αγόραζες Η/Υ μερικούς μήνες πριν την κυκλοφορία των Windows 7. Γιατί άραγε τώρα θα χρεώνεται;

 

''δεν ήταν τόσο δωρεάν''...τουλάχιστον από πλευράς κατασκευαστών λάτποπ,η toshiba πχ θυμάμαι ότι με είχε χρεώσει 30€..γιατί δεν ξέρω:-(

Τώρα για τούτο,πάλι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...