Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφορία του OS X Mountain Lion τον Ιούλιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θα ήθελα να το βάλω με Clean Install και όχι Update, έχω μερικές ερωτήσεις:

 

α. Η τιμή του θα είναι ίδια τόσο αν το αγοράσω σαν Update, όσο και αν το αγοράσω κανονικά για Clean Install;

β. Έχω Time Machine. Με το που κάνω Restore από το Time Machine, όλα θα είναι όπως πρώτα ή καλύτερα για λόγους συμβατότητας να κάνω Update, ώστε να το δει το Time Machine και μετά Format και Clean Install;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Επειδή θα ήθελα να το βάλω με Clean Install και όχι Update, έχω μερικές ερωτήσεις:

 

α. Η τιμή του θα είναι ίδια τόσο αν το αγοράσω σαν Update, όσο και αν το αγοράσω κανονικά για Clean Install;

β. Έχω Time Machine. Με το που κάνω Restore από το Time Machine, όλα θα είναι όπως πρώτα ή καλύτερα για λόγους συμβατότητας να κάνω Update, ώστε να το δει το Time Machine και μετά Format και Clean Install;

 

Ευχαριστώ.

α. Ναι, η τιμή θα είναι η ίδια, δεν ξεχωρίζει το upgrade από το 'κανονικό'. Αν δεν κάνω λάθος, εάν έχεις αγοράσει υπολογιστή Macintosh μετά το WWDC keynote, οπότε έχεις δικαίωμα δωρεάν εγκατάστασης του OS X 10.8

 

β. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς, μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα ήθελα να το βάλω με Clean Install και όχι Update' date=' έχω μερικές ερωτήσεις:

 

α. Η τιμή του θα είναι ίδια τόσο αν το αγοράσω σαν Update, όσο και αν το αγοράσω κανονικά για Clean Install;

β. Έχω Time Machine. Με το που κάνω Restore από το Time Machine, όλα θα είναι όπως πρώτα ή καλύτερα για λόγους συμβατότητας να κάνω Update, ώστε να το δει το Time Machine και μετά Format και Clean Install;

 

Ευχαριστώ.[/quote']

 

Μετα το clean install θα επιλέξεις να μεταφέρει αυτα που θέλεις απο το timemachine backup. Όπως ακριβώς γίνεται απο το migration assistant.

Αν κάνεις restore απο timemachine θα επαναφερεις το σύστημα ακόμα και το λειτουργικο στην έκδοση που ήταν το backup.πχ. το backup που είχε γίνει σε snow όταν κάνεις restore θα επαναφέρει το snow άσχετα αν έχεις το mountain lion...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το clean install θα επιλέξεις να μεταφέρει αυτα που θέλεις απο το timemachine backup. Όπως ακριβώς γίνεται απο το migration assistant.

Αν κάνεις restore απο timemachine θα επαναφερεις το σύστημα ακόμα και το λειτουργικο στην έκδοση που ήταν το backup.πχ. το backup που είχε γίνει σε snow όταν κάνεις restore θα επαναφέρει το snow άσχετα αν έχεις το mountain lion...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Αυτό ξέρω και εγώ γι'αυτο σου προτείνω αν θέλεις clean install να εγκαταστήσεις κ τα προγράμματα σου απο την αρχή δεν χρειάζεται να το κάνεις σε μια μέρα φαντάζομαι, αλλα δεν παίρνει και πολύ χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Ναι, η τιμή θα είναι η ίδια, δεν ξεχωρίζει το upgrade από το 'κανονικό'. Αν δεν κάνω λάθος, εάν έχεις αγοράσει υπολογιστή Macintosh μετά το WWDC keynote, οπότε έχεις δικαίωμα δωρεάν εγκατάστασης του OS X 10.8

 

β. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς, μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός;

α. Πως μπορώ να δω αν είναι μετά το WWDC Keynote η αγορά του iMac μου;

β. Έχεις δίκιο. Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένο το Lion στον iMac μου. Έχω ενεργοποιημένο το Time Machine. Έχω βάλει να κάνει "back Up" τα πάντα, εκτός από τα Torrents.

Αν αύριο κάνω Format και βάλω ξανά το Lion, μπορώ να επαναφέρω το σύστημα από το Time Machine σε όποια ημερομηνία θέλω. Όλα θα λειτουργήσουν πολύ ωραία.

 

Αν ωστόσο κάνω Format και δεν βάλω το Lion, αλλά βάλω το Mountain Lion και επαναφέρω το σύστημα από το Time Machine, το οποίο έχει γίνει σε περιβάλλον Lion, μήπως έχω πρόβλημα; Μήπως είναι καλύτερα να γίνει πρώτα Update από Lion σε Mountain Lion, ώστε το Time Machine να το "καταλάβει" και μετά να γίνει Clean Install, ή δεν παίζουν τέτοια θέματα.

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες αυτή τη φορά.

 

Μετα το clean install θα επιλέξεις να μεταφέρει αυτα που θέλεις απο το timemachine backup. Όπως ακριβώς γίνεται απο το migration assistant.

Αν κάνεις restore απο timemachine θα επαναφερεις το σύστημα ακόμα και το λειτουργικο στην έκδοση που ήταν το backup.πχ. το backup που είχε γίνει σε snow όταν κάνεις restore θα επαναφέρει το snow άσχετα αν έχεις το mountain lion...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Σήμερα Δευτέρα, 25 Ιουνίου έχω Lion. Αν μετά από έναν χρόνο που φαντάζομαι (να είμαστε καλά) θα έχω Mountain Lion και πατήσω Restore στο Time Machine να με πάει στην ημερομηνία Δευτέρα, 25 Ιουνίου, ξαφνικά θα έχω Lion;

 

Αυτό ξέρω και εγώ γι'αυτο σου προτείνω αν θέλεις clean install να εγκαταστήσεις κ τα προγράμματα σου απο την αρχή δεν χρειάζεται να το κάνεις σε μια μέρα φαντάζομαι, αλλα δεν παίρνει και πολύ χρόνο..

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω τα προγράμματα μου από την αρχή. Έχω όμως φωτογραφίες στο iPhoto και μουσική στο iTunes, που προφανώς δεν θέλω να τα χάσω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σήμερα Δευτέρα' date=' 25 Ιουνίου έχω Lion. Αν μετά από έναν χρόνο που φαντάζομαι (να είμαστε καλά) θα έχω Mountain Lion και πατήσω Restore στο Time Machine να με πάει στην ημερομηνία Δευτέρα, 25 Ιουνίου, ξαφνικά θα έχω Lion;

 

 

[/quote']

 

Ναι, αν μιλάμε πάντα για το restore from timemachine που θα γίνει απο boot cd,boot USB ή recovery hd.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...